Vegyszeres tartály a sárvári I. világháborús Lőgyapotgyárból
Tisztelt Tagtársak!
Az I. világháborúval kapcsolatos a képen látható, egy padláson talált tároló eszköz. A „JOHANN STARCK – KASNAU” bélyegzővel jelzett, kerámiából készült és a belső felületén zománcozott, 18 literes tartályban Csehországból, Kasnau-Kaznejovból Johann Starck vegyi üzeméből szállították a lőgyapot előállításához szükséges tömény salétromsavat és kénsavat Sárvárra. A belga tulajdonú Műselyemgyárat az állam lefoglalta és a hadiüzemként működő ”K. u. K. Nitrocelluloseerzeugungs Alage” gyár az Osztrák - Magyar Monarchia hadiiparát látta el lőgyapottal. A háború végén a gyártás megszűnt és az üzem bezárt. Barakkjaiban a II. világháború alatt lengyel katonai gyűjtő-, jugoszláv internáló-, majd zsidó deportáló tábor működött. Mára a csarnokok nagy részét lebontották és a területen kandallógyár üzemel.
Minden Tagtársnak és a Szerkesztőknek Boldog új esztendőt kívánok!
Miki
Köszönöm Zoli!
Neked is hasonlókat kívánok!
Jó az észrevételed, valóban ilyenben is szállítottak (tároltak) anno olajat is. Van olajszállító tartályom is aminek a mérete, alakja megegyezik a képen láthatóval.Valamilyen akkori "szabvány", előírás szerint készülhettek ilyen formán. A nagy különbség a bélyegzés a tartályon, ami az egykori kasnau-i salétrom és kénsavgyár bélyegzője. Rákereshető az interneten. A sárvári gyárból az I. világháború utáni káoszban nagyon sok eszköz került "polgári" tulajdonba. Pl. nagyméretű, vastagfalú, több száz literes, barna zománccal bevont kerámiakádak, amelyeket azután a borosgazdák szüreteléskor, vagy víztárolásra használtak.Én is találkoztam már ilyennel, elvétve még régi pincékben ma is előfordulhatnak. Vagy a képen szereplő edény is.Ezek a vastagfalú, belül zománcozott kerámia edények legalább annyit kibírtak mint az üveg és az előállításuk olcsóbb volt.A szalmával bélelt kalodában a négyzetes alakjuk miatt jól összerakhatók, szállíthatóak voltak.
Bocs', ha akadékoskodónak tűnök, de ugyanilyen edényeket használtak olaj tárolására is.
A családomban is megmaradt egy réges régről, hasonlóak gyakran előfordulnak vásárokban, régiségkereskedőknél. http://antikregiseg.hu/piacter/porcelan__keramia_regi_olajtarolo_cserepe...
A tömény salétromsav szállítására valóban sötétített edényeket használtak, a fém edények erre nem voltak alkalmasak. Én úgy gondolom, hogy inkább szalmával kibélelt fa kalodákba helyezett vastag üvegedényekben szállítottak ilyen folyadékokat.
Miki,ez szép találás!
További sok sikert az ilyen felfedezésekhez!
B.U.É.K!
Csatlakozom, remek poszt. Jó pap pedig holtig tanul...
Ilyet se láttam még, remekül összeszedted az infókat. Köszönjük!