Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/2003' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Roncs a vízben | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Beküldő: Ozsvát. Beküldés időpontja: 2010, január 13 - 12:00.
Tóth Ferenc írta:
... még valami! Most olvastam a hozzászólásokat.
1944-ben az újpest daru a Radvány gőzössel együtt mozgott mert nem volt
önjáró. Ennek kapitánya volt Acél László aki a vízügynél dolgozott tovább.
A Tiszán még hajót is neveztek el róla.
A daru csak 35 tonnás lassú gőz daru. A lebombázott északi vasúti híd
roncsemelésén dolgozott onnan vezényelték november 4-én a Margit hídhoz.
Ott emeli a villamosokat. Erről van fotó. November végén a Radvány kihúzza
Passauba ott a hidat és hajókat emel ki. A Csonkaréti úr könyvében van
róla fotó. 1947-ig nem adták vissza. Ezért épült a József Attila, majd a
következő kettő a Lánchíd és Ady. Ezek oly jól sikerültek hogy a Cseheknek
is gyártunk kettőt. 1962-ben az Erzsébet híd láncának kiemeléséhez az
összes úszódarut összeszedik és utolsónak a lánc végére beállítják az
Újpestet. Erről is van fotó.
Írtam egy 10-12 oldalas cikket a Haditechnika részére a Margit hídról mert
találtunk 2 éve ott roncsokat bombákat. Már egy éve nem nem közlik le.
Beküldő: altjager. Beküldés időpontja: 2010, január 8 - 23:10.
800-ashoz
Dörzsgerendát visszavonom: vízszintes szegecselt oldalmerevítő borda, sarkon ívelt
Ha a képet vízszintesen tükrözöm bejön egy csendőrfej (baloldalt a jelvény!), tán még a lekonyult toll is látszik, de valóban ez esetben két alaknak látszik (fényerő növeléssel)
viszont a csónakos fószer "bebújt" ladikjával a roncsba és valami rácsszerkezetben áll :-?
43 - 44 ???
Mert az Újpestet 45-ben húzták el, akkor törlődött a regiszterből is. Egyébként hajóparkunk majd egésze Passauban volt.
Beküldő: altjager. Beküldés időpontja: 2010, január 8 - 21:01.
Szakemberek szavait nem vonom kétségbe, de a történet szerint 1944 őszén robbantották fel a Margit hidat s ekkor (ennek hatására) megkezdődött a Ganzban egy nagy teljesítményű úszódaru tervezése és építése Greschik Gyula - későbbi legendás egyet. prof és akadémikus - vezetésével, mert az 1905-ben gyártott EGYETLEN, az ÚJPEST NEVŰ gőzüzemű úszódaru nyugatra került. Az első úszódaru, a József Attila építése 1945. június 21-én kezdődött, az nehézségek ellenére, még az év szeptember 22-én történt vízrebocsátása után, november 9-ére elkészült (4,5 hónap!). A második úszódaru, az Ady Endre� építése 1945 november 29-én kezdődött el. Ezek ketten végezték el a bpesti hidak újjáépítését (közben a Ganz még két nagyteljesítményű úszódarut épített jóvátételben a SZU és Jugo. számára.
Szerintem háború után a komolyabb úszódaruk helyett ilyen úszóművekre szerelt improvizációk takarították a roncsot.
Kund, nem akarok veled vitatkozni, de én kinagyítva sem látom a búvárod :-(
Ha viszont a kép a háború alatt, s a fentiekben leírt események előtt készült, akkor nem vitatkozom az Újpest gőzdaruval, nincs róla képem.
Beküldő: J.Peiper. Beküldés időpontja: 2010, január 8 - 18:58.
Az lehet, hogy a búvár(elfogadom, hogy mégis az) mögött áll a másik figura csendőrszerű kalapban. De lehet nem is ember, hanem szellem,m mert átlátszó a feje... :lol:
Beküldő: Ozsvát. Beküldés időpontja: 2010, január 8 - 11:02.
Tóth Ferenc barátomat, vízügyes és roncskutató szakembert kérdeztem a képről. Válaszát alant tolmácsolom:
Szia!
Első ránézésre. az Újpest 40 tonnás úszó daru uszályroncsot emel ki a
Dunából.
Csak ennek az egy darunak volt doboz szerkezetű gémje.
A roncson a szegecselés nagy és bordák nagyon távol vannak egymástól.
Viszont az embert már láttam más képen is csak most nem tudom hol.
üdv t.f.
Beküldő: buvarkund. Beküldés időpontja: 2010, január 8 - 10:49.
Szerintem a kép bal szélén éppen csak belátszó álló alak lehet búvár (a belógó része emlékeztet a korszak drager vagy siebe gormann felszerelésére), aki nem azonos a kalapos emberrel, aki mögötte áll, ezért nem látszik a sisak felcsavarozására szolgáló "fémgallér" :-)
A képen merülés biztos nem történik, mert akkor viszont látszana a roncs felé vezető légkábel, ami nem látszik. A búvárkompresszor lehet az alig látszó alaktól balra lemaradva a képről, ezért erről nem nyilatkozom, de általában önálló búvártagot szoktak használni és annak kéne a kikötő taghoz csatlakoztatva lennie eredetileg, de közvetlenül a háború után improvizálhattak akármit.
Beküldő: altjager. Beküldés időpontja: 2010, január 8 - 10:41.
1. "úszótag daruval" , olyan mintha egy nagyobb kikötő-taghoz ( érthetőbben: ponton) tartozna, amire emelődarut szerelte. Erre utal a nagy kikötőbak a fedélzeten és az oldalán látható dörzsgerenda-pár.
2. Szerintem nem csendőr (a jelvénynek tünő valami a kalap jobb oldalán van és nincs toll mellette), de nem is búvár, mert nem látható a "gallér" (amihez a sisakot illesztik) Olyan, mintha a kesztyűs kezét egy felfújt tgk. belsőn nyugtatná, semmikép nem a ruha tartozéka.
Egy nehézbúvár merülés különben is nagyobb cécóval jár, ezt Kund barátunk jobban tudja.
3. Érdekes a fehérbőrű, barnára sült arcú félmeztelen alak az elején, ősz lenne?
4. A csónak nem jellemző, de inkább folyami ladik
5. Uszadék látható, tehát folyóvizre lehet tippelni, méghozzá magas vízállásnál holt vizen. Háttérben töltés, hegy-és dombvonulat nm látszik, tehát nagy árterű, talán rét lehet mellette.
5. a nagyméretű szegecselt elemekhez a repgép szakértők találjanak ki valamit, mindenesetre nem hajó, amit emelgetnek. Valszeg repülő lehet, más mi lenne.
Beküldő: csubagye. Beküldés időpontja: 2010, január 8 - 09:52.
Szerintem a háború után nem sokkal.Mivel az ország járműparkja és úthálózata lerobbant állapotban volt, a folyami szállítás kerülhetett előtérbe.A roncsokat kiemelték, szabad lett a hajóforgalom.
Beküldő: csubagye. Beküldés időpontja: 2010, január 7 - 21:56.
Véleményem szerint a képen egy folyami úszódaru látható munka közben, amint a roncsot kiemeli a vízből.A kép szélén pedig egy búvárruhás alak elmosódott képe lehet, akin nincs rajta a merülő sisak. :-o
Beküldő: agrabla. Beküldés időpontja: 2010, január 7 - 20:18.
Üdv!
A kép szélén valószínűleg egy csendőr van, atöbbiek merülnek.
A hajó fa testéből lehet, hogy tévesen de azt gondolom, hogy aknamentesítő lehet, én is folyónak nézem. Az is valószínű, hogy a képet nyáron készítették (az árnyékok szinte merőlegesek, tehát a nap magasan jár...ez meg nyáron van). A csónakok típusa még jellegzetes lehet, ha valaki ismeri a különbséget a dunai, tiszai stb...között , megírhatná ide a véleményét.
Az meg tuti, hogy repülő... szivar alak, megroppanva a lánctól, szegecselt darabok stb...
Beküldő: Gábor. Beküldés időpontja: 2010, január 7 - 20:00.
Elvileg tényleg lehet repülő, mert pl. 1944 július 30-án Csepel mellett zuhant a Dunába a 15. AAF, 485. BG, 829. BS 42-78164-es gyári számú, sárga „U” jelű olajbarna B-24G-10-NT Liberatora is... Lehet, hogy ennek a roncsa látható a képen?
Beküldő: Lőrinc. Beküldés időpontja: 2010, január 7 - 13:31.
Szia Ajtony,
A kép bal oldalán álló fél alak valamilyen egyenruhát visel,úgy tűnik.Lehet,hogy csak benéztem,de akkor a másik miért van nekivetkőzve?Lőrinc
Beküldő: Demeter. Beküldés időpontja: 2010, január 7 - 12:52.
Az biztos, hogy nem álló vízből emelik ki a roncsot, jól látható a folyó sodrása! A fákon látható, hogy akkor ott fújt a szél ! Álló vizet a szél fodrozza, itt erről a jelenségről nem beszélhetünk. Aki jár horgászni, az tudja miről beszélek. Viszont a tárgy, amit kiemelnek valamilyen vékonyabb anyagból készült, jól látható ahogyan a kiemelésre használt lánc behorpasztja a roncsot! Tehát nem vasból, acélból készült, inkább alumíniumból. Ebből következik (szerintem), hogy ez egy repülőgép roncs! Ezt támasztja alá a szegecselés is! Még egyszer leszögezem, ez csak az én okfejtésem, a tévedés jogát fenntartom! :-)
Beküldő: Angel. Beküldés időpontja: 2010, január 7 - 06:19.
Én repülőgép roncsának nézem a szegecsek és a bordázat miatt. Esetleg Liberator törzs? A vízről nem tudom eldönteni, hogy folyóvíz vagy állóvíz, de folyóra szavaznék a vízfodrok alapján. :-?
Beküldő: buvarkund. Beküldés időpontja: 2010, január 6 - 23:58.
Ha több infó nincs, akkor egy felfordult hajót láthatunk, aminek az árbóca letörött és a fedélzet felgyűrődött darabjaival együtt látható a hajótesttől jobbra.
Tóth Ferenc írta:
... még valami! Most olvastam a hozzászólásokat.
1944-ben az újpest daru a Radvány gőzössel együtt mozgott mert nem volt
önjáró. Ennek kapitánya volt Acél László aki a vízügynél dolgozott tovább.
A Tiszán még hajót is neveztek el róla.
A daru csak 35 tonnás lassú gőz daru. A lebombázott északi vasúti híd
roncsemelésén dolgozott onnan vezényelték november 4-én a Margit hídhoz.
Ott emeli a villamosokat. Erről van fotó. November végén a Radvány kihúzza
Passauba ott a hidat és hajókat emel ki. A Csonkaréti úr könyvében van
róla fotó. 1947-ig nem adták vissza. Ezért épült a József Attila, majd a
következő kettő a Lánchíd és Ady. Ezek oly jól sikerültek hogy a Cseheknek
is gyártunk kettőt. 1962-ben az Erzsébet híd láncának kiemeléséhez az
összes úszódarut összeszedik és utolsónak a lánc végére beállítják az
Újpestet. Erről is van fotó.
Írtam egy 10-12 oldalas cikket a Haditechnika részére a Margit hídról mert
találtunk 2 éve ott roncsokat bombákat. Már egy éve nem nem közlik le.
800-ashoz
Dörzsgerendát visszavonom: vízszintes szegecselt oldalmerevítő borda, sarkon ívelt
Ha a képet vízszintesen tükrözöm bejön egy csendőrfej (baloldalt a jelvény!), tán még a lekonyult toll is látszik, de valóban ez esetben két alaknak látszik (fényerő növeléssel)
viszont a csónakos fószer "bebújt" ladikjával a roncsba és valami rácsszerkezetben áll :-?
43 - 44 ???
Mert az Újpestet 45-ben húzták el, akkor törlődött a regiszterből is. Egyébként hajóparkunk majd egésze Passauban volt.
Szerintem is két külön személy a kar és a kalapos fej.
itt van 800 dpi-ben, hátha... :-)
[url=http://www.postimage.org/image.php?v=aV17uXTS][img]http://s4.postimage.org/17uXTS.jpg[/img][/url]
Szakemberek szavait nem vonom kétségbe, de a történet szerint 1944 őszén robbantották fel a Margit hidat s ekkor (ennek hatására) megkezdődött a Ganzban egy nagy teljesítményű úszódaru tervezése és építése Greschik Gyula - későbbi legendás egyet. prof és akadémikus - vezetésével, mert az 1905-ben gyártott EGYETLEN, az ÚJPEST NEVŰ gőzüzemű úszódaru nyugatra került. Az első úszódaru, a József Attila építése 1945. június 21-én kezdődött, az nehézségek ellenére, még az év szeptember 22-én történt vízrebocsátása után, november 9-ére elkészült (4,5 hónap!). A második úszódaru, az Ady Endre� építése 1945 november 29-én kezdődött el. Ezek ketten végezték el a bpesti hidak újjáépítését (közben a Ganz még két nagyteljesítményű úszódarut épített jóvátételben a SZU és Jugo. számára.
Szerintem háború után a komolyabb úszódaruk helyett ilyen úszóművekre szerelt improvizációk takarították a roncsot.
Kund, nem akarok veled vitatkozni, de én kinagyítva sem látom a búvárod :-(
Ha viszont a kép a háború alatt, s a fentiekben leírt események előtt készült, akkor nem vitatkozom az Újpest gőzdaruval, nincs róla képem.
Az lehet, hogy a búvár(elfogadom, hogy mégis az) mögött áll a másik figura csendőrszerű kalapban. De lehet nem is ember, hanem szellem,m mert átlátszó a feje... :lol:
Köszönöm mindenkinek, nem számítottam ekkora érdeklődésre. Mielőbb csatolok egy jobb felbontású scant is!
Tóth Ferenc barátomat, vízügyes és roncskutató szakembert kérdeztem a képről. Válaszát alant tolmácsolom:
Szia!
Első ránézésre. az Újpest 40 tonnás úszó daru uszályroncsot emel ki a
Dunából.
Csak ennek az egy darunak volt doboz szerkezetű gémje.
A roncson a szegecselés nagy és bordák nagyon távol vannak egymástól.
Viszont az embert már láttam más képen is csak most nem tudom hol.
üdv t.f.
Szerintem a kép bal szélén éppen csak belátszó álló alak lehet búvár (a belógó része emlékeztet a korszak drager vagy siebe gormann felszerelésére), aki nem azonos a kalapos emberrel, aki mögötte áll, ezért nem látszik a sisak felcsavarozására szolgáló "fémgallér" :-)
A képen merülés biztos nem történik, mert akkor viszont látszana a roncs felé vezető légkábel, ami nem látszik. A búvárkompresszor lehet az alig látszó alaktól balra lemaradva a képről, ezért erről nem nyilatkozom, de általában önálló búvártagot szoktak használni és annak kéne a kikötő taghoz csatlakoztatva lennie eredetileg, de közvetlenül a háború után improvizálhattak akármit.
1. "úszótag daruval" , olyan mintha egy nagyobb kikötő-taghoz ( érthetőbben: ponton) tartozna, amire emelődarut szerelte. Erre utal a nagy kikötőbak a fedélzeten és az oldalán látható dörzsgerenda-pár.
2. Szerintem nem csendőr (a jelvénynek tünő valami a kalap jobb oldalán van és nincs toll mellette), de nem is búvár, mert nem látható a "gallér" (amihez a sisakot illesztik) Olyan, mintha a kesztyűs kezét egy felfújt tgk. belsőn nyugtatná, semmikép nem a ruha tartozéka.
Egy nehézbúvár merülés különben is nagyobb cécóval jár, ezt Kund barátunk jobban tudja.
3. Érdekes a fehérbőrű, barnára sült arcú félmeztelen alak az elején, ősz lenne?
4. A csónak nem jellemző, de inkább folyami ladik
5. Uszadék látható, tehát folyóvizre lehet tippelni, méghozzá magas vízállásnál holt vizen. Háttérben töltés, hegy-és dombvonulat nm látszik, tehát nagy árterű, talán rét lehet mellette.
5. a nagyméretű szegecselt elemekhez a repgép szakértők találjanak ki valamit, mindenesetre nem hajó, amit emelgetnek. Valszeg repülő lehet, más mi lenne.
Szerintem a háború után nem sokkal.Mivel az ország járműparkja és úthálózata lerobbant állapotban volt, a folyami szállítás kerülhetett előtérbe.A roncsokat kiemelték, szabad lett a hajóforgalom.
Mivel nem értek a búvárruhákhoz, abban nem foglalnék állást, de szerintem sem csendőr a bal oldali figura.
Lehet, hogy csak nekem nem egyértelmű, de mikor készülhetett a kép kb?
Ha csendőr akkor jó vastagkezű ember lehetett, vagy nagyon fázós.Szerintem jól látszik a gumírozott nehéz búvár ruha. :-o
Az a tag szerintem inkább csendőr lesz, a sapkáját elnézve.
Véleményem szerint a képen egy folyami úszódaru látható munka közben, amint a roncsot kiemeli a vízből.A kép szélén pedig egy búvárruhás alak elmosódott képe lehet, akin nincs rajta a merülő sisak. :-o
Üdv!
A kép szélén valószínűleg egy csendőr van, atöbbiek merülnek.
A hajó fa testéből lehet, hogy tévesen de azt gondolom, hogy aknamentesítő lehet, én is folyónak nézem. Az is valószínű, hogy a képet nyáron készítették (az árnyékok szinte merőlegesek, tehát a nap magasan jár...ez meg nyáron van). A csónakok típusa még jellegzetes lehet, ha valaki ismeri a különbséget a dunai, tiszai stb...között , megírhatná ide a véleményét.
Az meg tuti, hogy repülő... szivar alak, megroppanva a lánctól, szegecselt darabok stb...
Elvileg tényleg lehet repülő, mert pl. 1944 július 30-án Csepel mellett zuhant a Dunába a 15. AAF, 485. BG, 829. BS 42-78164-es gyári számú, sárga „U” jelű olajbarna B-24G-10-NT Liberatora is... Lehet, hogy ennek a roncsa látható a képen?
Szia Ajtony,
A kép bal oldalán álló fél alak valamilyen egyenruhát visel,úgy tűnik.Lehet,hogy csak benéztem,de akkor a másik miért van nekivetkőzve?Lőrinc
Az biztos, hogy nem álló vízből emelik ki a roncsot, jól látható a folyó sodrása! A fákon látható, hogy akkor ott fújt a szél ! Álló vizet a szél fodrozza, itt erről a jelenségről nem beszélhetünk. Aki jár horgászni, az tudja miről beszélek. Viszont a tárgy, amit kiemelnek valamilyen vékonyabb anyagból készült, jól látható ahogyan a kiemelésre használt lánc behorpasztja a roncsot! Tehát nem vasból, acélból készült, inkább alumíniumból. Ebből következik (szerintem), hogy ez egy repülőgép roncs! Ezt támasztja alá a szegecselés is! Még egyszer leszögezem, ez csak az én okfejtésem, a tévedés jogát fenntartom! :-)
Amit árbócnak néztem,másik monitoron nézve lehet hogy tényleg nem az... és a szegecselés is meggyőző :-) A folyóvíz viszont nagyon esélyes.
Én repülőgép roncsának nézem a szegecsek és a bordázat miatt. Esetleg Liberator törzs? A vízről nem tudom eldönteni, hogy folyóvíz vagy állóvíz, de folyóra szavaznék a vízfodrok alapján. :-?
Angel
Köszönöm, ez már valami! Sajnos semmi infó, csak ez a régi kép.
Ha több infó nincs, akkor egy felfordult hajót láthatunk, aminek az árbóca letörött és a fedélzet felgyűrődött darabjaival együtt látható a hajótesttől jobbra.