HTG-1 Hellschreiber adó-vevő masina
Szervusztok!
Ezt a Hellschreiber adó-vevőt Magyarországon gyártották 1950 környékén. Mivel a kivitele közel azonos a háború előtti berendezésekkel, úgy gondoltam, megosztom Veletek.
Fontos megjegyezni, egy néhány esztendeje végzett felmérés szerint a háború előtt és alatt készült német Hellschreiber adó-vevőkből mindössze kilencvenegy darab maradt korunkra – nem Európában, hanem az egész Földön.
A HTG-1 jelű (lásd a fotót) adó-vevő a Telefongyár terméke volt – tudtommal alig fél tucatra tehető a megőrzött mennyiség. E példány restaurált, a fedele is megvan és ami a legfőbb erénye, tökéletesen működik. Egy-egy példányról tudok még a HM HIM-ben, Győrben, Miskolcon és Debrecenben, s gondolom ezen túl lappang vagy öt-tíz darab itt-ott.
Egy érdekes videó a működéséről:
https://www.youtube.com/watch?v=-on11UVAcrw
A bal alsó kallantyút meghúzva az egész írógép előre húzható a dobozából.
Rövid technikai leírása: papírfogyasztása durván harminc méter óránként – míg egy tekercs 250 méter hosszú. A szalag szélessége tizenöt milliméter. A szerkezet négy darab 6AU6 elektroncsövet tartalmaz: egy-egy dolgozik az előerősítőben, a végerősítőben, a 900 Hz-es oszcillátorban és a szabályzóban. A bemeneti ellenállás 800 Ohm.
Érzékenysége a kapcsolók állásától függően tíz vagy húsz mV. Hatótávolsága a többerű nehéz tábori kábelen alapállásban száznegyven kilométer, míg a tábori könnyűvezetéken egy zsinórral harminc, párosan száz kilométer. Postai légkábelen (átmérő 3 milliméter) háromszáz kilométerre lehet vele elszólni. Rádióhoz csatolva az adó-vevő hatótávolsága jelenti a határokat. Táplálása 12 Voltos egyenfeszültségről történik. Áramfelvétele készenlét állásban 0,8 míg üzem állásban 3,5 Amper. A motorgenerátor fordulatszáma 3.840/perc, secunder teljesítménye négy, míg a mechanikus öt Watt. Ha a vonal már rendelkezésre áll, három perc alatt üzemkésszé tehető. Végszükség esetén háton is szállítható. Méretei: 460x400x280 milliméter, míg súlya harminc kilogramm.
A jobb alsó sarokban látható fedél mögött két fiók lapul, s ezek tartalmazzák a papírszalagot. A fogazott hengerek innét húzzák elő, s így kerülnek az írófejhez. Az egész tulajdonképpen egy faék egyszerűségű fax.
---
Története kalandos: egy szoba-festő-mázoló kisiparos találta valamikor a hetvenes években egy vastelepen, s szó szerint megsajnálta és hazavitte. E maszeknál egy amateurtárs lelt rá a kilencvenes években – de tulajdonosa akkor még nem óhajtotta értékesíteni.
S milyen az élet? E „jómunkásember” 2010. környékén gondolt egy merészet, s egy hétköznap délelőtt beletette (ha jól emlékszem) egy talicskába, és eltolta a barátomhoz – aki véletlenül (tényleg) éppen otthon tartózkodott. (Ha nem így történik, akkor a festő saját bevallása szerint kidobja az első konténerbe.)
Leboltolták, barátom felújította – s most az enyém.
Szokás mondani: az élethez szerencse kell. Én ezt engedelmetekkel kiegészíteném az „és a tárgyak túléléséhez is” formulával.
http://postimg.cc/image/nw5m3gj6z/
http://postimg.cc/image/u7vcz217v/
Akit esetleg bővebben érdekel a téma, itt tud tájékozódni:
http://www.nonstopsystems.com/radio/frank_radio_hell.htm
73!
Rádiós
Ismeretlenül bár,de szeretném,a legmélyebb együttérzésemről és részvétemről biztosítani a hátramaradottakat.
Szervusztok!
Ez ugyan nagyon nem háborús technika, de valójában bármelyik korabeli masinával meg lehetne csinálni. A lényeg az, hogy ha egy weblapon akad RSS Feed, akkor azt a HA5GB Balázs által épített kütyü szöveggé formázza, oszt' onnét a gépből dűl' a jel...
https://www.youtube.com/watch?v=XpCgDRcMcCA
73!
Rádiós
Szia GKPK!
Köszönöm szépen a válaszodat.
Üdv.:
Zsolt
Hullunk mint a legyek. Vasgörcs, Antibácsi, Unter,,,
Szia Zsolt001,
Én sajnos nem ismertem személyesen, de ezúton is őszinte részvétem az egész családnak
Visszatérve a kérdésemre (HTG-1 használata a vasútnál és annak rádiós frekvenciája), megtaláltam a választ, leírom, hátha másnak is hasznos lehet.
1940-ben kezdődött a vasút hosszúhullámú rádióhálózatának (370Kc) kiépítése, erre TELEFUNKEN AS33 és LORENZ 100, 200 rádiókat használtak, ehhez volt csatlakotatva a Hellschreiber melyet a vasútállomáson és nem a vonaton használtak.
A világháború után 1948-ban kezdték el felújítani a hosszúhullámú-rádiók hálózatát, ekkor már Telefunken AS33, Lorenz 100, 200, GVsz (Gép és Villamossági Szövetkezet) és Fug10 SL rádió adókat és Autophon (ez van a fotón), GVSz (Gép és Villamossági Szövetkezet) és Fug10 EL vevőket használtak.
1958-ban állíttatták le a vasúti távirat-forgalmazást a vasúti hosszúhullámú rádióhálózaton, a ténylegs leszerelésre azonban csak a 60-as évek elején került sor.
Sziasztok
Pista
HA2EBA
Szomorú hírt kell megosztanom veletek, Unterfeldwebel bajtársunk már nem tud válaszolni a neki feltett kérdésre. Még tavaly az első hullám idején feladta a küzdelmet.Nagyon jó bajtársunk volt. Nyugodjék békében! :(
Szia Pista!
A fotón látható masina HTG-1 - ez az oldalából derül ki. Ha kihúzod a sajátod, össze tudod hasonlítani. (Három csavaros fedél, bevágás alul, kallantyú helye...)
A MÁV Hírközpontban a háború után főleg az összeszedett német technikát alkalmaztá RH frekvenciákon.
Majd teszek föl képet, ha hazaérek. :)
73!
Rádiós
Szia Unterfeldwebel,
Jó régi már ez a bejegyzésed de én csak most találtam meg és ebből a link mögötti kép az izgalmas
https://postimg.cc/jDnSC0Mn
(csak azóta keresem mindenhol az ilyen tartalmakat amióta nekem is van egy jól műkődő HTG-1). Azt szeretném kérdezni, hogy azt látom, hogy ez nem a "dobozos" Hellschreiber de az nem látszik, hogy ez vajon egy HTG-1 vagy pedig az eredeti német 39M Tábori távírógép, esetleg tudod?
Azt is szeretném kideríteni, hogy a vasúti felhasználás során a Hellschreibert vajon milyen rádióval kötötték össze? Abból talán az is kiderülne, hogy milyen frekvenciasában használták... Milyen készülék lehet azon a fotón? Esetleg van ötletd?
Köszönöm
Pista
Szervusztok!
Akiket esetleg mélyebben érdekel, azoknak írtam egy cikket a HA5KDR BFRK oldalára (www.ha5kdr.hu).
https://www.ha5kdr.hu/2017/01/egy-kulonleges-masina-a-htg-1-hellschreibe...
73!
Miklós
https://postimg.cc/image/6rwc3o5rz/
Köszönöm.
Rádió a vasútüzemben, második rész:
http://s33.postimg.cc/dh1nqa9vz/f_nyt_v_r.jpg
Ez a rész a háború utáni vasút újjáépítéséről szól az elején,ott mutogatják a háború utáni technikát,és ott lehet látni a gépezetet.
Szia Zsolt!
Köszönöm. Frank sok levelet írt nekem s én neki. :)
http://postimg.cc/image/b8cajd517/full/
(Forrás: Postamúzeum )
http://postimg.cc/image/kh9x3a117/
(Forrás: http://www.nonstopsystems.com/radio/hellschreiber-mil-tx-rx.htm )
Nekem csak ezek vannak, de talán kivehető a különbség.
A gyári száma szerint 1950-es. Persze ettől bizonyos részei még lehetnek 1945 előttiek. Ami egészen biztos: a háború alatt gyártott példányok jobb fölső kasznija másként néz ki. Igaz, nem sok fotó maradt, de azok kerek csatlakozót mutatnak és a kezelőszervek is más kivitelűek.
Emberi számítás szerint ott leszek.
Honnan tudod, hogy 45 utáni gyártás ?
Kedves Druszám!
Előbb be szeretném kapcsolni... Csak az idő, az a hiányos.
Tervezem, hogy kiállítom. Viszont ha jössz, akkor tuti kiviszem. Nos?
Szervusztok!
Köszönöm a gratulációkat!
No, Zsolti, újfent tanultam Tőled, mert erről nem volt ismeretem. Köszönöm.
Én mindössze három példányt láttam fotón és/vagy a saját szememmel, illetve tudok még úgy háromról hallomásból. Az tényleg nem sok. Germuska Pál könyve erre nem tér ki külön, csak utalás szinten, s ahogy a sorszámot nézem, szerintem nem gyártottak belőle többet két-háromezer darabnál.
Nagyon szomorú, hogy ott végezték - bár ha ez a példány mondjuk nem oda, hanem egyből a kohóba jut, akkor nem szúrja ki a mázoló... Elgondolkodtató sors.
Gratulálok Miki és örülök, hogy nálad "kötött ki" a darab. Nos idehaza ( többek között ) a vasút is használt ilyen berendezést, de mindössze néhány példány maradt fenn, azok is hiányosak. Sajnálatos módon leselejtezték és vitték a MÉH-be ezeket :(
Remek tárgy, remek poszt! Köszönjük, Miki!
Kedves Druszám!
Gratulálok! Különleges, szép darab. Esetleg megtekinthető lesz a készülék Szentendrén?
Üdv.
Miki
Gratulálok! Nagyon szép darab!
Lehet, Zsoltinak akad. Ő annyi csodát őriz, mint égen a csillag.
A német gépek állapottól függően olyan 2.500-3.000 eurónál záródnak. Mostanság kínálnak egy rendkívül szakadt darabot az ebay.de oldalon félezerért. Ám az tényleg nagyon beteg és pont a lényeg hiányzik belőle.
A nonstopsystem-es Frank leltározta le az összes elérhető példányt – ő írta privátban, hogy mindössze kilencvenegy darabra bukkant rá. Persze biztos lappang még egyszer ennyi, de legyünk őszinték, az a 180 se egetrengető mennyiség.
Sarokházat nem veszel rajta. De ha akad egy, ami működik, tiéd a világ. Egy olyan ápoltnak ugyanis, mint jómagam, kell ennél több egy kütyütől?
Ha tudnék, már nálam lenne!
A HM HIM példánya is HTG-1-es. (Alul, a képsorozat legvége felé látható a 82-es számon.)
http://www.ha5kdr.hu/fotoalbum?album=4&gallery=63
Komolyra fordítva: egyről talán. Bizonytalan híre van, mint a hazai Enigmá(k)nak. Utóbbiból én egy lokációját száz százalékra tudom, a másikét pedig sejtem. Egyik tulaj sem az a dicsekvős fajta, így amikor a sejtettre rákérdeztem, akkor rögtön cáfoltak. De a hangsúly, az felettébb gyanús volt...
Az Enigma tényleg óriási lövés lenne – pláne annak fényében, hogy ezekkel a gépekkel használták.
Egyébként évente egy-három darab kripto masina kikerül a piacra. S „viszonylag” olcsó - már ha a húsz-harmincezer dollár közötti tétel annak számít.
45 előtti, magyar darabról tudsz ??
Bizony! Ha a jobb fölső boxot lecserélném, akár németnek is eladható, mert a többi milliméterre stimmel. Még a láda alakja is.
Nem hiába ugye: ami bevált, azt minek...
A készülék alapja német technika volt.
http://www.hffax.de/history/html/hellschreiber.html
Fantasztikus, magyar híradástechnikai relikvia ! Annyira ritka már manapság, hogy a múzeumok is versengenének érte. Gratulálok !!! Ahogy ismerlek be is röffented...:-D