warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Fokos kérdés
2016, május 15 - 07:37 | Miki05
Tisztelt Tagtársak!
Egy öreg présház bontásakor került elő a képen látható 160 x 55 mm-es fokos, aminek a nyelét utólag pótoltam. Kérdezném a T. Hozzáértőket, hogy a tárgy melyik korszakból származhat?
Esetleg lehet-e valami összefüggés az 1800-as években a környéken rendszeresen portyázó és a borospincékben, csárdában megforduló „bakonyi” betyárok és a fokos között. Vagy csak egy régen a pásztorok által használt eszköz látható a képen.
A válaszokat előre is megköszönöm.
Üdv. Miki05
0
Értékelésed: Nincs
Köszönöm a segítségeteket!
Valóban hasonlít a képen szereplő régi tűzoltó baltára, de az enyém 6 centiméterrel rövidebb és lényegesen könnyebb, tehát nagyobb feszítő - vágó erőt nem lehet vele kifejteni. Ami szerintem még érdekesebb különbség, a "fok" kialakítása. A görbe, visszahajtott fokot nem lehetne jól használni a tűz oltása közben, mivel használat során - pl. deszkák szétfeszítésekor - könnyen beakadhat v.mibe és utána a fokos "kicibálása" nehézkes. Én valahogyan mégis a pásztor, betyár használatra gondolok, mivel pl. a görbített fokvéggel egy összecsapás közben a másik fél fokosát, fegyverét meg lehet "akasztani" és kirántani a kezéből.De ez részemről csak feltételezés..
Üdv.
Miki05
Talán nem olyan régi:
http://gyujtemeny.vatera.hu/militaria/szuro_vagofegyver/tuzolto_balta_re...
http://antik.vatera.hu/szerszam_munkaeszkoz/iparos_szerszam_kellek/regi_...
Sajnos nem találtam hasonló fokost a könyveimben. Több mint valószínű hogy pásztor vagy kanász balta lehetett.
A fokosokat egyedileg készítették a kovácsok.Az a lényege, hogy a nyél hossza a csípő magasságáig érjen és ekkor tudja az ember eredményesen használni./támadni,védekezni/ Lassú embernek nem ajánlották a fokost.
Sajnálom hogy nem tudtam segíteni.
Monogram, szám nincs beleütve, a rovátkák szerintem a használat során keletkezhettek. Valószínű, hogy nincs köze a fokoshoz, de a bontáskor egy 1800-as 6 krajcáros érme is előkerült a helyszínen.
Üdv.
Miki
Monogram vagy szám nincs beleütve, mert ha igen sok mindenre lehet következtetni.Az oldalán látok hosszanti rovátkákat, az kopásból vagy vésésböl származhat?