Két hamutartó a II. világháborúból
Tisztelt Tagtársak!
Két a II. világháborúval összefüggő történetű tárgyat szeretnék mutatni Nektek.
1. Az 1930-as, 40-es években a budapesti Weiss Manfréd Alumínium Rt. által gyártott alumínium, fontos alapanyaga volt az itt készülő hadfelszereléseknek és fegyver alkatrészeknek. A hadi termékek gyártása mellett az üzemben civil és reklám tárgyak is készültek, mint a képen látható hamutartó. A gyár a háború végén először német majd szovjet fennhatóság alá került.
2. A WL monogramos, bronzból készült a vasúti kocsik asztalához rögzíthető hamutartó az Orient Expressz, II. világháború alatt Magyarországon „rekedt” kocsijából származik. A belga Wagons - Lits társaság monogramja látható a bronz hamutartón. A II. világháborúban hadizsákmánnyá vált luxus, étkező és háló kocsikat valószínű, hogy magas rangú tisztek szállítására használhatta a német hadsereg. A „hadi helyzet” alakulása miatt 1945. elején a szerelvényt egy környékbeli állomás mellékvágányára tolták. A bevonuló szovjet csapatok a veszteglő szerelvényt sem kímélték. A berendezések nagy részét összetörték és kiszórták a vagonokból. A csapatok elvonulása után a helybéliek összeszedték a még hasznosítható tárgyakat, így ezt a hamutartót is.
Üdv.
Miki05
Szia!
Köszönöm az információkat! A hamutartó egy idős embertől származik, aki akkor a tárgyak összeszedésekor jelen volt. Azóta sajnos már elhalálozott. Többek közt ő emlékezett a vagonok oldalán lévő „díszes oroszlános emblémákra” is ami az Orient Expressz szimbóluma. A hamutartón kívül, még kaptam tőle több más a helyszínről származó, WL feliratos tárgyat is.
Üdv.
Miki
Szép a CIWL hamutartó, ez az egyik legkorábbi ismert változat, legalábbis számomra. Kb a századfordulótól a 20as évek közepéig gyártották. Viszont nem csak az Orient Expresszen használták, hanem az összes étkezőkocsin, szalonkocsin és hálókocsin. Magyarországon a CIWL gyakorlatilag az Utasellátó elődje volt, sőt, maga az Utasellátó a CIWL anyagait és kocsijait használta kezdetben az államosítás után. A Herendi Porcelángyár és Hüttl Tivadar (a későbbi Aquincum) is CIWL beszállító volt. A Budapest-Bécs Bécs-Budapest vonalon közlekedő nagyobb személyszállító hajók éttermeit is a CIWL üzemeltette a két háború között, így ott is előfordulhattak ilyen hamutartók.
Üdv.NaVi
Szia Miki!
Örülök, hogy ezek a régi tárgyak és a hozzájuk tartozó történetek nem csak engem, hanem másokat is érdekelnek. Szerintem Magyarország történetének megismeréséhez ezek az apró mozaikok is hozzájárulnak…
Üdv.
Miki
Kedves Druszám!
Csatlakozom a légügyi vezetőhöz! Köszönöm ezt a posztot.
Per pillanat azon töröm a fejem, vajon mi mindent hallhatott-láthatott ez a hamutálca. Utoljára például kémek nyomták el benne a csikket, miközben titkos terveikről suttogtak? Vagy Iván használta valami összetákolt bunker mélyén? Netán magyar bakák csenték el a szétlőtt vagonból, hogy aztán megunt tárgyként dohányra-élelemre cseréljék...?
Örülök, hogy felkeltette az érdeklődésedet. További szép napot!
Üdv.
Miki
Nagyon tetszik a tárgyakhoz fűződő történet, köszönöm, hogy megosztottad!