Minerva 396W Type 1939
Sziasztok!
Ezúttal az első, valóban korabeli rádiómat szeretném megmutatni Nektek. A rádió abszolút működőképes, teljesen eredeti és hiánytalan korának ellenére. Egy apró hibája van, hogy a sávváltó zsinege elszakadt, ami hamarosan javításra kerül. Ettől független bekapcsolható, világít és üzemel. Itt szeretnék köszönetet mondani Rádiós Tagtársnak, aki szakmai tanácsokkal látott el a javítását illetően, illetve segített az antennakészítéssel kapcsolatban is. A megtalálásáról: Az interneten bukkantam rá keresgélés közben és mivel régóta szerettem volna egy valóban korabeli darabot, (nem pedig gyűjtői kiadású utánzat darabot amiből már van egy), így feltétlen a megvásárlása mellett döntöttem.
A rádió egy padlásról került elő, az eladó egyik rokonának "Tatájáé", ahogy ő mondta - volt, aki nagyon sokat hallgatta. A nagypapa elhunyt, az eladó pedig segített a padlást kitakarítani, így bukkant rá erre a rádióra a padlás sarkában egy Orion rádió társaságában. Az eladó az Orion-t megtartotta magának dísznek, holott annak hiányzik a komplett belseje, ezt pedig eladásra kínálta. Ő nem értett hozzá mi van a birtokában, javítani sem akarta.. A rádiónak utánajárva rátaláltam a www.radiomuseum.org nevezetű oldalra, ahol konkrét adatokat találtam a rádióról, így most ezen oldal adatait használnám/jelölném meg forrásként:
Gyártási hely: Ausztria - Bécs
Gyártó: Minerva-Radio (Radiola-Radioapparate und Bestandteile W. Wohlleber & Co) - Wien
Gyártási időszak: 1938-1939
Csövek: 6 csöves - ECH11 EBF11 EL11 AZ11 EM1 EFM11
Vevő: Super-Heterodyne ZF/IF 128,5 kHz
Hullámsáv: Hosszú és 2 rövid
Hangszóró: Permanent Magnet Dynamic (PDyn) forgótekercses
Méretek: 52 cm x 35,5 cm x 25,7 cm Súlya: 13 kg
Korabeli ára: 295 Birodalmi Márka (elég drága...)
A fotók minőségéért elnézéseteket kérem, ezek még a hirdetés képei. Ha igény van rá, természetesen készítek róla több képet is, csak még épp érkezőben van hozzám a rádió.
Képek: http://postimg.cc/gallery/2nljem2rw/
Gratulálok, szépen teszi a dolgát!
Újra szól a Minerva: https://www.youtube.com/watch?v=cS_tKJjV29I
Szia Miklós!
Már András bácsinál van a rádió, ma elvittem hozzá. Pár héten belül működőképesre csinálja. A múzeuma nagyon nagy hatással volt rám. Élmény volt nála lenni, beszélgetni vele és meghallgatni azokat az emberi kéz által alkotott csodákat!
Szia Bálint!
Nem vagy elfeledve, csak az emberem nem jelez vissza. Türelmet kérek.
Ezt találtam ma eBay-en: http://s24.postimg.cc/dfj8ljf6t/image.jpg
Szívesen Bálint. Egyébként a rádiódban két nyújtott középhullám van szerelve, mert Közép-Európában ez volt a fő vételi sáv.
Köszönöm! Jövő hét elején tudok felrakni új, rendes képeket, mert csak addigra érkezik meg a rádió.
Üdv.
Nagy gratula hozzá. Jó lett!
Szép darab.
Ez lesz az, igen, pontosan erre gondoltam! :-) Köszönöm.
http://www.elektroncso.hu/cikkek/hangj.php
Köszönöm a részletes választ!
És a rádión a márkajelzés felett található kis lámpára hasonlító dolog mire szolgál? Láttam egy másik típuson, hogy hangolásnál pl. az amikor világított, egy sötétebb részt vetített ki, ami a hangolás hatására hol kiszélesedett, hol összébb húzódott. Ez is olyan lehet vajon?
Szia Bálint!
Mindkét rádió héthangoltkörös váltóáramú szuper rendszerű vevő, de eltérő csövezéssel. A 395-ös az egy 4+1 csöves ( lámpás ) készülék, a 396-os meg 4+2 csöves, magyarul ez utóbbinak 2 varázsszeme van írja is az adatlapja: "Minerva 396W hat 2 Mag.Augen als NF-Pentode!" Ezek közül az EFM11, NF pentódaként funkcionáló varázsszem hiányzik a 395-ből. Az univerzális vagy váltóáramú kérdés attól függött, hogy milyen volt a használat területén a hálózat, az univerzális kivitelt egyaránt lehetett váltóáramról és egyenáramról is használni, de a váltóáramút, csak váltóáramról. Nekem az egyik nagy kedvencem a diógyökér furnér a rádiókon. Ráadásul jóval drágábban is lehet hozzájutni magához az alapanyaghoz is.
Üdv.:
Zsolt
Szia Zsolt!
Nagyon szépen köszönöm a pontosításokat! A "W" jelölést ami Wechselstorm-ot jelent, nem gondoltam volna, hogy ezt jelenti, így ezzel a dologgal is mondtál számomra újat.
Tovább böngészve a radiomuseum oldalát ezeket találtam:
396-W Type 1939: 295 RM
396/396W: 410SFr ???
396U Type 1939: 318 RM
Már nem tudom megmondani melyik oldalon volt, de ez a felár dolog is szerintem 100%-ban stimmelhet, mert ott írták hogy valamivel, vagy anélkül ennyi és ennyi volt az ára :) Melyik modell lehetett a jobb illetve ritkább? Az "U" típusok vagy pedig ez az épp nem gyakori furnérozású? És vajon miben különbözik a 395-ös széria a 396-ostól? Egyedül én a méretbeli különbségeket vettem észre, a 395-ös kisebb.
A váltóáramú (W =Wechselstorm ) műsorvevődnek gyönyörű diógyökér furnérozása van. Tapasztalataim szerint a gyártótól ezt csak felár ellenében lehetett megrendelni a kereskedőknek. Az "U" széria ( univerzális = egyen-, és váltóáramra is használható) készülék alapára már 318,- RM ( Birodalmi Márka ) volt. Ne vedd kötözködésnek, de a rádióknál (is) a "húr" megnevezést használjuk, a zsineg maradjon meg a kötözésnek :)
Köszönöm szépen! Én is nagyon örülök neki :-) Ez az a dolog, amit semmire nem cserélnék vagy adnám el.
Érdekes egyébként még a világos színe és ezek a "csíkozások" / "erezések" a felületén. A radiomuseum.org oldalán sötét diószínű példák láthatóak. Amennyire ki tudtam bogarászni, ez a rádió egy termékcsalád, széria része. Pl. a 395U és W típusból több létezik mint ebből a 396W Type 1939-es változatból - abszolút ritka darab.
Nem semmi, gratulálok hozzá!