Fémkereső engedély megszerzése...
Szeretnék egy kis cikkel segíteni azoknak a kollégáknak akik tervezik, hogy kiváltják a hobbihoz az engedélyt. Saját tapasztalataimat osztom meg a hatóságokkal kapcsolatban.
Első lépésként EOV térképen kerestem meg az érintett területet. Majd erről készítettem egy képernyőfotót és elmentettem. Most következik egy eléggé hosszadalmas folyamat első lépéseként az, hogy ki kell deríteni ki a terület tulajdonosa, és ki a vagyonkezelője (bérlője). Ebben a földhivatal, vagy a megyei régészeti felügyelő tud segíteni, ha akar. (nekem szerencsém volt, segített)
Ha megvan mindkettő, akkor első körben a vagyonkezelő (bérlő) hozzájárulását kell beszerezni. Célszerű egy jól megfogalmazott kérvényt benyújtani, e-mailben, vagy személyesen, ez a vagyonkezelőtől/bérlőtől függ. A kérelem fogalmazásánál érdemes kihangsúlyozni, hogy "Nem régészeti célú Fémkereső Tevékenységhez". Ha ezt elmulasztjuk félre értik, és csak bonyolódik a történet.
Jöhet a tulajdonosi hozzájárulás beszerzése, amit állami tulajdonú terület esetén a nemzeti földalapkezelőhöz kell fordulnunk. Itt a személyesen beadott kérelmet preferálják, részletesen legyen benne minden a keresőzés helyét és a tervezett időtartamot illetően. (egy hét/hó/év/dátumtól-ig), és persze csatolni kell a vagyonkezelő hozzájárulását is, ennélkül a tulajdonosi jogokat gyakorló szervezet nem adja ki a hozzájárulást.
Ha kezünkben a pozitív válasz, keressük fel az illetékes megyei régészeti felügyelöt, akihez a kezünkben lévő hozzájárulást, valamint a kérvényünket, egy 3000HUF illeték megfizetését igazoló csekkel egyetemben benyújthatjuk. ( a kérelem elkészítésénél a törvény pontosan meghatározza minek kell abban szerepelnie...)
Ezek után nyolc napon belül elbírálják, és ha szerencsénk van indulhat a legális keresőzés.
Göring
Röviden:
(5) A fémkereső műszer használatára vonatkozó kérelmet el kell utasítani ha:
e) a tervezett tevékenység a régészeti örökség vagy a hadtörténeti örökség felderítését célozza - kivéve, ha a gyűjtőterületén érintett múzeum megbízásából, vagy a múzeummal kötött együttműködési megállapodás alapján végzik.
Nem jó irányba haladunk...
496/2016. (XII. 28.) Korm. rendelet a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról 36.§ pontosan megmondja, hogy mi kell az engedélyhez. Figyelmesen olvassátok el! Sok változás van!
Üdv:
WIII
Sziasztok,
El kezdtem intézni a 2017-es engedélyemet, ugyan arra a területre, ahol eddig is végeztem a tevékenységet.
A Jogszabályi változással kapcsolatban, megkérdeztem az engedélyemet 2016-ra kiadó hatóságot, hogy kell-e bármivel kiegészíteni az érvényes engedélyemet.
A Válasz a következő volt :
"Valóban változott a szabályozás, de ez a már kiadott engedélyét nem érinti. "
Elküldtem a szükséges hozzájáruló nyilatkozatokat az érintett területtel kapcsolatban. Itt nem kértem újat, hiszen időbeni korlátozást nem találtam rajtuk, remélem így is megállják a helyüket.(bár Viktor országban nem biztos...)
Most várom a választ, mivel a módosításnak köszönhetően bele került hogy:
"a feltárásra jogosult intézménnyel kötött megbízási szerződés vagy együttműködési megállapodás hiteles másolatát."
Kíváncsi leszek, mennyire lesznek akadékoskodóak.....
Az aktuális jogszabály:
Fémkereső műszer használatának engedélyezése
46. § (1) A fémkereső műszer hivatáshoz nem kötött használatának engedélyezése iránti kérelmet a hatóságnak kell benyújtani.
(1a) * Fémkereső műszer használatának minősül, ha a fémkereső műszer építményen kívül összeszerelt és üzemképes állapotban van.
(2) A kérelemhez mellékelni kell:
a) a fémkereső műszer használatával érintett terület egyértelmű lehatárolását EOV rendszerben készült térképen,
b) a fémkereső műszer használatának tervezett idejét,
c) a fémkereső műszer használatával érintett ingatlannal rendelkezni jogosult hozzájáruló nyilatkozatát,
d) a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy a kérelem benyújtását megelőző öt évben a régészeti örökséggel összefüggésben szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségét nem állapították meg, továbbá vele szemben örökségvédelmi bírságot nem szabtak ki,
e) * az eljárási díj vagy illeték megfizetésének igazolását,
f) * a feltárásra jogosult intézménnyel kötött megbízási szerződés vagy együttműködési megállapodás hiteles másolatát.
(3) A hatóság az eljárás során határidő kitűzésével kérheti az Ásatási Bizottság vagy a gyűjtőterületén érintett múzeum szakvéleményét.
(4) A fémkereső műszer használatára vonatkozó kérelmet el kell utasítani, ha
a) * a tervezett tevékenység a 4. § (3) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott területet, rét vagy legelő művelési ágban lévő régészeti érdekű területet vagy nyilvántartott régészeti lelőhelyet érint,
b) a kérelmező szabálysértési vagy büntetőjogi felelősségét a régészeti örökséggel összefüggésben megállapították,
c) * a kérelmezővel szemben örökségvédelmi bírságot szabtak ki,
d) a kérelmező ellen a b)-c) pont szerinti eljárás folyamatban van,
e) * a tervezett tevékenység a régészeti örökség vagy a hadtörténeti örökség felderítését célozza - kivéve, ha feltárásra jogosult intézmény megbízásából vagy az intézménnyel kötött együttműködési megállapodás alapján végzik, vagy
f) * a tevékenység engedélyezését a (3) bekezdés szerinti szakvélemény nem támogatja.
(5) A fémkereső műszer használatára vonatkozó engedély tartalmazza
a) az engedély jogosultjának nevét és címét,
b) a fémkereső műszer használatával érintett terület azonosítására alkalmas megjelölését és a tevékenység végzésének idejét.
(5a) * A fémkereső műszer használatára vonatkozó engedély részét képezi a hatóság által hitelesített, EOV rendszerben készült térkép a tevékenység végzésével érintett terület lehatárolásával.
(6) A fémkereső műszerrel végzett tevékenységet a hatóság hivatalból vagy a gyűjtőterületén érintett múzeum kérelmére is megtilthatja.
(7) A (6) bekezdés szerinti határozat tartalmazza a tiltással érintett terület azonosítására alkalmas megjelölését és helyrajzi számát.
(8) A hatóság az (5) és (6) bekezdés szerinti jogerős határozatot megküldi
a) a gyűjtőterületén érintett múzeumoknak,
b) a működési területével érintett nemzeti park igazgatóságnak,
c) az illetékes jegyzőnek,
d) az illetékes jegyző útján a mezőőri szolgálatnak,
e) az illetékes rendőrkapitányságnak és
f) az ingatlannal rendelkezni jogosultnak.
(9) Ha a (6) bekezdés szerinti tiltás jelentős számú ügyfelet érint, akkor a hatóság az ügyféllel hirdetményi úton tarthat kapcsolatot a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 28/D. §-ában foglalt feltételeknek megfelelően.
(10) * Az engedély a határozat jogerőre emelkedésétől számított egyéves időtartamban jogosít a tevékenység végzésére, kivéve, ha a hatóság ennél rövidebb határidőt jelöl meg.
(11) * A fémkereső műszer használatára vonatkozó engedély alapján végezni tervezett tevékenység megkezdését megelőzően tíz nappal a tevékenység tényleges végzésének megkezdését a hatóságnak elektronikus úton be kell jelenteni.
(12) * A fémkereső műszer hivatáshoz nem kötött használatára vonatkozó jogerős engedélyt az engedélyes köteles a tevékenység végzése során magánál tartani, és a fémkereső műszer használatának ellenőrzésére jogosult szerv felszólítására bemutatni.
(13) * Ha a tevékenység során régészeti emlék, lelet vagy annak tűnő tárgy
a) kerül elő, az engedélyes köteles a Kötv. 24. § (2) bekezdés b) pontja szerinti bejelentést megtenni,
b) nem kerül elő, az engedélyes köteles a fémkereső műszer használatára vonatkozó engedély lejártát követő 30 napon belül a hatóságnak jelentést küldeni a tevékenységéről, és nyilatkozni, hogy régészeti emlék, lelet vagy annak tűnő tárgy nem került elő a fémkereső műszerrel végzett tevékenység során.
Itt el tudjátok olvasni, hogy a környező országokban milyen szabályozás vonatkozik erre a tevékenységre:
http://www.parlament.hu/documents/10181/595001/Infojegyzet_2016_20_femke...
Hát vannak országok, ahol durvább mint nálunk.... :-)
Szerintem soha. Nyilván a több száz meg ezer éves leletek az elsődlegesen, és arra is alig van pénz...
Most már csak az a kérdésem, hogy mikor fogják feltárni a régészek ezeket a bizonyos csatatereket? Mert ugye a földben lévő tárgyak értéke évről-évre csökken, egyenes arányban a korrózió mértékével.
Túl vagyunk rajta, a kért területek legtöbbjére megkaptuk az engedélyt. Amire nem, az régészeti érintettsége miatt lett kizárva. Bár ettől függetlenül felhívom mindenkinek a figyelmét az érintett törvény 7§ 7 pontjára, amely szinte minden hadi dolgot védettnek nyilvánít, illetve a döntést a szakminiszter kezébe "teszi" Nos tudomásom szerint a Honvédelmi Minisztertől ilyen rendelet még nem született, így kissé hézagos még ez a rész:-(
"Hadtörténeti örökség: 1711 utáni hadszíntér, csatatér, védelmi létesítmény, egyéb katonai objektum vagy hadi emlék, különösen harci repülőgép, kerekes vagy lánctalpas harcjármű és egyéb katonai fegyverrendszerek, fegyverek, felszerelés és egyenruha elemei, továbbá azok együttesei."
Szia Gyurika!
Én végig jártam az utat...
Ha a tulajdonosi/vagyonkezelői hozzájárulás megvan, és régészeti szempontból érdektelen a terület, az engedélyt kiadják. Sajnos arról nincs infóm, hogy a kiadást megelőzően mennyire mélyen nyomozzák le az embert ÁVH (TEK) oldalról, de nyilván utánna néznek, nehogy valami terrorista alkatnak adjanak engedélyt...A NAGY TESTVÉR MINDENT LÁT/TUD...
Konkrétan az lenne a kérdésem, hogy van-e rá reális esély, hogy megadják az engedélyt ilyen esetben?
Ugyanis nekem nagyon az volt a benyomásom, hogy az egész cirkusz lényege az volt, hogy "nem tiltjuk be, de ellehetetlenítjük". Aki meg mégis van olyan elvetemült, hogy utána jár és megpróbál engedélyt szerezni, annak legfeljebb az utolsó körben utasítják el. Esetleg megtoldva egy kis házkutatással.
Szóval a lényeg: tud-e valaki olyanról, aki tényleg kijárta az utat és megkapta az engedélyt? Előre is köszi a választ (akár privátban is).
Mire vagy kíváncsi konkrétan?
Csak érdeklődés szintjén: az utolsó bekezdésben szereplő pozitív elbírálásról tud valaki?
Szia Balázs,
Nem egyszerű, ezt bátran mondhatom, főleg úgy, hogy kb. minden hivatalban néztek rám, mint az a bizonyos borjú...hogy fémkeresőzés az meg mi? Kell ahhoz engedély? Van ilyen jogszabály? Hihetetlen, de igaz....
Meg a sok akadékoskodás...például a Tulajdonos nem tudja beszerezni a vagyonkezelő hozzájárulását, nekem kell külön oda menni, megszerezni, elküldeni előbb elég a .pdf, utána meg mégis kellene az eredeti is...aztán nem jó az okmánybélyeg számlaszámra utaljak, vagy postai csekken fizessem be, elég a kép róla,aztán meg kell az eredeti is...
Sok nyugtató esti pálinkába került, hogy ne küldjem el a pi...ba ezeket a bürokrata sz@rrágó...mindegy... :-)
Csak ne úgy változzon mint az előző '18-ban.
Amúgy tényleg minden tiszteletem hogy ezt végigjártad!
Üdv!
Csatlakozni kell olyanhoz, akinek van engedélye, így megkíméled magad a részletektől.
Sajnos ez még sok vonatkozásban a régi ország...talán 18-ban megváltozik,és ez is könnyebb lesz...
Akkor a keresőzés idénre is lefújva. :( Egy hónapot leszek otthon.
Szia!
Kb. 3 hónap jó magyar módra...
Göring
Szia. Időben, ez a kis történet mennyit jelent?