Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/19456' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Korai változatok. | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Egy 1906-os évszámú kulaccsal kezdődik a " sor ", és egy 1915-össel végződik. Érdeklődnék, hogy valaki tud-e ezzel a gyártóval más évszámú kulacsról. Főleg 1906-előttiről. Köszönöm !!
Beküldő: NaVi. Beküldés időpontja: 2016, február 24 - 16:07.
Szia Hansy,
Igazán nincs mit!
Nem nagyon tudok ilyesmiről, vagy legalábbis nem emlékszem rá.
Talán abban az évben a beszállítói pályázatkiírásban már követelményként szerepelt az évszám feltüntetése.
Beküldő: easternwarfront. Beküldés időpontja: 2016, február 21 - 20:38.
5
Köszi a képet, nagyon szép! A Sfinx termékekkel kapcsolatban tudtok arról, hogy hány féle termoszt gyárthattak? Engem meglepett amikor a közelmúltban kiszúrtam ezt a kisebbet egy bolhapiacon.
Beküldő: Hansy. Beküldés időpontja: 2016, február 21 - 19:18.
Szia Navi ! Már vártalak....:-) Köszönjük !! Nagyon régen már valóban beszéltük ezt a sokkal korábbi zomáckulacs rendszeresítést, de nem találtam semmi konkrét adatot róla. Ezért indítottam újra ezt a témát. Nagyon érdekesek ezek a közlönyök ! Te sem tudsz 1906-előtti évszámos kualcsról ? Lehetséges, hogy ekkor vezették be az évszám jelölést....
Beküldő: NaVi. Beküldés időpontja: 2016, február 21 - 18:50.
Sziasztok,
Bár már nem nagyon foglalkozom a témával, de leírom, mire jutottam ebben a témában anno. Az alábbiakat egy emailemből másolom ide kis átírással. Ezt csak azért írom, mert lehet, hogy valaki felismeri.
Én még mindig úgy gondolom, hogy valamikor az 1890-es évek közepén terjedtek el a padlizsánszínű zománcos kulacsok. Egy biztos, hogy az 1895. október 27-én megjelent a közös hadsereghez történő beszállítói felhívás "szállítási tárgyak jegyzéke" listáz 15300db "tábori kulacs(ot) zománczozott vaslemezből parafadugóval és zsinórral", tehát ekkor már be voltak vezetve. Az 1898. október 23-án megjelent jegyzékben 5830db "tábori kulacs zománczozott vasbádogból posztóboriték nélkül (uj minta)" szerepel. 1900. szeptember 2-án 16500 db "tábori kulacs zománczozott vasbádogból posztóboriték nélkül", itt már az "uj minta" megjegyzés elmaradt. Vajon mi lehetett az "uj minta" által takart eltérés? A boríték beszállítását előtte sem írták elő, mert azt a csapatoknál megoldották, ahogy Firpo már jó régen leírta. A fenti újságok megtalálhatók a neten, ha beírjátok a keresőbe, hogy "tábori kulacs" zománczozott.
Egy 1896-os tanulmány, ami a zománcozott evőcsészék/főzőcsészék/tányérok vizsgálatáról szól a közös hadsereg számára (összességében nem javasolja bevezetésre), már említi, hogy negatív tapasztalatok vannak a már bevezetett zománcos kulacsokkal kapcsolatban. ("Auch kann hier mit Recht auf die ungünstigen Erfahrungen hingewiesen werden, welche sowohl in Österreich-Ungarn, als auch in Deutschland mit emaillierten Feldflaschen gemacht worden sind. ") Leírja, hogy az ón ólomtartalma miatt egészségtelen az ónozott edények használata, szerintem vsz ennek ismeretében cserélhették le korábban az ónozott kulacsokat. A cikk szerint ugyanis összességében a zománcozott edények drágábbak, mivel hamarabb elhasználódnak és nem javíthatóak.
(Mellékvonal, de a tanulmány szintén említi, hogy a zománcos evőcsészék a Honvédségnél már bevezetésre kerültek egy rövid időre.)
Nemigen tudok németül, így könnyen meglehet, hogy valamit rosszul fordítottam le.
Másik forrás egy amerikai felszereléses könyv, ami zománcozott kulacsot ír le az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregénél és aminek az eredeti kiadása francia és talán 1898-ban jelent meg.
Megint másik az 1898-as közös hadseregbeli felszereléses tablókép, amin egy sötét színű (padlizsán? :D ) kulacs látható a borítékában.
A XX. századbeli zománcos kulacsokhoz most hirtelen annyit tudok hozzátenni, hogy egy 1911-es rendelet (vom 24. April 1911, Abt. 13, Nr. 795.) arról ír, hogy az erődtüzérség (ami eddig a bádogborítékos üvegkulaccsal volt felszerelve) nem lovasított részét a gyalogság és a vadászok által "levetett" zománcozott kulacsokkal kell felszerelni és a kenyérzsákjaikat át kell alakítani, hogy kulacszseb legyen bennük.
Szerintem a zománcos kulacsok kb 1894-95-től folyamatosan rendszerben voltak, csak az alukulacsok rendszeresítésekor a másodvonalba kerültek (még hátrébb szorítva ekkor a még szintén "élő" és tömegével elraktározott üvegkulacsot). Az alumínium elég drága volt, tehát csak az "első vonalbeli" alakulatoknál rendszeresítették. Amikor pedig megint a költség és a mennyiség került előtérbe (1915), újra elterjedtek.
Beküldő: easternwarfront. Beküldés időpontja: 2016, február 21 - 10:57.
Nagyon jópofa darabok, kétségtelen. Szerintem nincs ellentmondás, a rendszeresítés éve nem jelenti azt, hogy maga a típus nem létezett vagy nem volt használatban azt megelőzően. Tudomásom szerint a kuk kulacsok amúgy is nagyon változatosak voltak, folyamatosan használtak mindenféle típust párhuzamosan, alumíniumot, üveget, zománcozott vasbádogot. Ki mit tudott szerezni magának. Népszerű lehetett hiszen már 1906-ban gyártották és a harmincas évekig készültek csehszlovák kópiák. Kérhetnék közelebbi képet az 1906-osról Gábor?
Beküldő: jaszvitez. Beküldés időpontja: 2016, február 21 - 10:30.
Van mit gyűjteni! Hisz van egy-két gyártó, gyártási év és típusváltozat.
(Alább is láthatjuk a feltöltött képen az Austria Werke színváltozatot) Még a jelzés is a kulacs közepére került. Talán attól is függött milyenre sikerült hogy, hétfő vagy péntek volt-e a zománcgyárban! :D
A kisebb gyenge E. W. Austria jelzéssel. A nagyobb szinte azonos színben, jelzés nélkül.
Van még egy Sfinx 1937-es darabom is, szintén hasonló színben.
Beküldő: jaszvitez. Beküldés időpontja: 2016, február 21 - 08:09.
Valóban ez a hivatalos és értelemszerű álláspont, én is így tudom. De az E. W. Austria (Emaillierwerke Knittfeld)gyára, folyamatosan megszegi ezt a "szabályt". Ugyanis már 1906-os jelzésű kulacsai is vannak:
"a zománcozott vasbádog kulacsokat a tüzérség és a lovasság részére 1907-ben rendszeresítették"
A magyarázat az lehet, hogy a rendszeresítés előtti gyártás, darabjai az 1906-os jelzéssel ellátottak. Ha nem készültek volna előbb darabok, akkor mit is rendszeresítettek volna!? Így előbb tudták tesztelni a termék tulajdonságait. Ez alapján az 1906-os jelöléssel ellátott daraboknak egy bizonyosan nem túl nagy darabszámú mintaként kellett működniük, amit a későbbiekben gyártottakkal együtt beforgattak a rendszerbe.
Ugyanakkor a gyártás 1914-ben is folyik, hisz ismerünk ilyen jelzésű vasbádog darabokat. "A hadsereg számára 1915-ben vezették be a használatát ami egybeesett az alumínium kulacsok gyártásának befejezésével."
Ebből újra arra lehet következtetni, hogy talán az E.W. végezte a hadsereg számára a mintakészítést a rendszeresítés előtt.
Persze a fent leírtak csak feltételezések és talán holnap jön egy érdekes jelzésű új darab, ami megdönti az egész teóriát! :)
Beküldő: easternwarfront. Beküldés időpontja: 2016, február 20 - 23:48.
Ha jól tudom a zománcozott vasbádog kulacsokat a tüzérség és a lovasság részére 1907-ben rendszeresítették. A hadsereg számára 1915-ben vezették be a használatát ami egybeesett az alumínium kulacsok gyártásának befejezésével.
Beküldő: jaszvitez. Beküldés időpontja: 2016, február 20 - 18:16.
A rendszeresítési évszám engem is érdekelne! Hátha itt megmondja valaki?! Láttam már olyan 1915-ös gyártású E.W. kulacsot, ami alul felül gömbölyű és még ebben bordós-barnás, vagy sötét padlizsán színben gyártották (talán le is mentettem a képét). Szerintem a zománcnak, a színezőanyag minőségétől - mértékétől - függően alakult ki a végleges színe. Bár biztosan szabványosítva volt, azért előfordulhattak (ahogy látjuk is) árnyalatbeli különbségek.
Én a gyártási folyamat leírására lennék kíváncsi. A kezdetektől-a késztermékig. Milyen lépéseken ment keresztül?
Beküldő: Hansy. Beküldés időpontja: 2016, február 20 - 17:58.
Szia ! Igen ez logikus gondolat. Az adott években legyártották a szükséges darabszámot, és utána már nem volt gyártás 14-ig. Érdekes a 15M-re való átállás is, mivel megmaradt a sötét szín. Viszont szembetűnő az 1906-os más színárnyalata. Mi volt akkor pontosan ezeknek a zománc-kulacsoknak a rendszeresítési évszáma ?
Beküldő: jaszvitez. Beküldés időpontja: 2016, február 20 - 16:43.
Más évszámosat még én sem láttam. Nekem pedig csak egy frissen szerzett 1907-es darabom van. Gyanús, hogy a Emaillierwerke Knittfeld gyára, az említett két évben eleget tett (vagy ezekben az években gyártott nagyobb mennyiségeket)katonai megrendeléseinek és csak a háború nyitányán merült fel újabb rendelés, a megnövekedett haderőlétszám miatt. Persze ez csak feltételezés. Talán más években mások kapták a megbízást. Bár ebben a méretben a többi gyártónál nem láttam évszámot. Ezért elképzelhető, hogy egy időben több üzemnek is ki volt adva a gyártás. Jó lenne látni egy E.W. 1905-ös vagy 1908-as darabot! :)
Szia Hansy,
Igazán nincs mit!
Nem nagyon tudok ilyesmiről, vagy legalábbis nem emlékszem rá.
Talán abban az évben a beszállítói pályázatkiírásban már követelményként szerepelt az évszám feltüntetése.
Üdv: NaVi
Szenzációs! :-)
Volt pár méret....:-)
free picture hosting
A jobb szélső Fleischmann kulacs dátum nélküli, ez 1915 előtti lehet?
Köszi a képet, nagyon szép! A Sfinx termékekkel kapcsolatban tudtok arról, hogy hány féle termoszt gyárthattak? Engem meglepett amikor a közelmúltban kiszúrtam ezt a kisebbet egy bolhapiacon.
Szia Navi ! Már vártalak....:-) Köszönjük !! Nagyon régen már valóban beszéltük ezt a sokkal korábbi zomáckulacs rendszeresítést, de nem találtam semmi konkrét adatot róla. Ezért indítottam újra ezt a témát. Nagyon érdekesek ezek a közlönyök ! Te sem tudsz 1906-előtti évszámos kualcsról ? Lehetséges, hogy ekkor vezették be az évszám jelölést....
Sziasztok,
Bár már nem nagyon foglalkozom a témával, de leírom, mire jutottam ebben a témában anno. Az alábbiakat egy emailemből másolom ide kis átírással. Ezt csak azért írom, mert lehet, hogy valaki felismeri.
Én még mindig úgy gondolom, hogy valamikor az 1890-es évek közepén terjedtek el a padlizsánszínű zománcos kulacsok. Egy biztos, hogy az 1895. október 27-én megjelent a közös hadsereghez történő beszállítói felhívás "szállítási tárgyak jegyzéke" listáz 15300db "tábori kulacs(ot) zománczozott vaslemezből parafadugóval és zsinórral", tehát ekkor már be voltak vezetve. Az 1898. október 23-án megjelent jegyzékben 5830db "tábori kulacs zománczozott vasbádogból posztóboriték nélkül (uj minta)" szerepel. 1900. szeptember 2-án 16500 db "tábori kulacs zománczozott vasbádogból posztóboriték nélkül", itt már az "uj minta" megjegyzés elmaradt. Vajon mi lehetett az "uj minta" által takart eltérés? A boríték beszállítását előtte sem írták elő, mert azt a csapatoknál megoldották, ahogy Firpo már jó régen leírta. A fenti újságok megtalálhatók a neten, ha beírjátok a keresőbe, hogy "tábori kulacs" zománczozott.
Egy 1896-os tanulmány, ami a zománcozott evőcsészék/főzőcsészék/tányérok vizsgálatáról szól a közös hadsereg számára (összességében nem javasolja bevezetésre), már említi, hogy negatív tapasztalatok vannak a már bevezetett zománcos kulacsokkal kapcsolatban. ("Auch kann hier mit Recht auf die ungünstigen Erfahrungen hingewiesen werden, welche sowohl in Österreich-Ungarn, als auch in Deutschland mit emaillierten Feldflaschen gemacht worden sind. ") Leírja, hogy az ón ólomtartalma miatt egészségtelen az ónozott edények használata, szerintem vsz ennek ismeretében cserélhették le korábban az ónozott kulacsokat. A cikk szerint ugyanis összességében a zománcozott edények drágábbak, mivel hamarabb elhasználódnak és nem javíthatóak.
(Mellékvonal, de a tanulmány szintén említi, hogy a zománcos evőcsészék a Honvédségnél már bevezetésre kerültek egy rövid időre.)
Nemigen tudok németül, így könnyen meglehet, hogy valamit rosszul fordítottam le.
Másik forrás egy amerikai felszereléses könyv, ami zománcozott kulacsot ír le az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregénél és aminek az eredeti kiadása francia és talán 1898-ban jelent meg.
Megint másik az 1898-as közös hadseregbeli felszereléses tablókép, amin egy sötét színű (padlizsán? :D ) kulacs látható a borítékában.
A XX. századbeli zománcos kulacsokhoz most hirtelen annyit tudok hozzátenni, hogy egy 1911-es rendelet (vom 24. April 1911, Abt. 13, Nr. 795.) arról ír, hogy az erődtüzérség (ami eddig a bádogborítékos üvegkulaccsal volt felszerelve) nem lovasított részét a gyalogság és a vadászok által "levetett" zománcozott kulacsokkal kell felszerelni és a kenyérzsákjaikat át kell alakítani, hogy kulacszseb legyen bennük.
Szerintem a zománcos kulacsok kb 1894-95-től folyamatosan rendszerben voltak, csak az alukulacsok rendszeresítésekor a másodvonalba kerültek (még hátrébb szorítva ekkor a még szintén "élő" és tömegével elraktározott üvegkulacsot). Az alumínium elég drága volt, tehát csak az "első vonalbeli" alakulatoknál rendszeresítették. Amikor pedig megint a költség és a mennyiség került előtérbe (1915), újra elterjedtek.
Üdv.: NaVi
Igen, a Sfinx tovább vitte ezt a színt, ami megfigyelhető az éthordóinál is.
free picture upload
Nagyon jópofa darabok, kétségtelen. Szerintem nincs ellentmondás, a rendszeresítés éve nem jelenti azt, hogy maga a típus nem létezett vagy nem volt használatban azt megelőzően. Tudomásom szerint a kuk kulacsok amúgy is nagyon változatosak voltak, folyamatosan használtak mindenféle típust párhuzamosan, alumíniumot, üveget, zománcozott vasbádogot. Ki mit tudott szerezni magának. Népszerű lehetett hiszen már 1906-ban gyártották és a harmincas évekig készültek csehszlovák kópiák. Kérhetnék közelebbi képet az 1906-osról Gábor?
Van mit gyűjteni! Hisz van egy-két gyártó, gyártási év és típusváltozat.
(Alább is láthatjuk a feltöltött képen az Austria Werke színváltozatot) Még a jelzés is a kulacs közepére került. Talán attól is függött milyenre sikerült hogy, hétfő vagy péntek volt-e a zománcgyárban! :D
Az én két idevágó darabom:
http://postimg.cc/image/ay8hsk7wp/
A kisebb gyenge E. W. Austria jelzéssel. A nagyobb szinte azonos színben, jelzés nélkül.
Van még egy Sfinx 1937-es darabom is, szintén hasonló színben.
Ezért nagyon szép gyűjtési terület ez...:-)
image hosting 15mb
Valóban ez a hivatalos és értelemszerű álláspont, én is így tudom. De az E. W. Austria (Emaillierwerke Knittfeld)gyára, folyamatosan megszegi ezt a "szabályt". Ugyanis már 1906-os jelzésű kulacsai is vannak:
"a zománcozott vasbádog kulacsokat a tüzérség és a lovasság részére 1907-ben rendszeresítették"
A magyarázat az lehet, hogy a rendszeresítés előtti gyártás, darabjai az 1906-os jelzéssel ellátottak. Ha nem készültek volna előbb darabok, akkor mit is rendszeresítettek volna!? Így előbb tudták tesztelni a termék tulajdonságait. Ez alapján az 1906-os jelöléssel ellátott daraboknak egy bizonyosan nem túl nagy darabszámú mintaként kellett működniük, amit a későbbiekben gyártottakkal együtt beforgattak a rendszerbe.
Ugyanakkor a gyártás 1914-ben is folyik, hisz ismerünk ilyen jelzésű vasbádog darabokat. "A hadsereg számára 1915-ben vezették be a használatát ami egybeesett az alumínium kulacsok gyártásának befejezésével."
Ebből újra arra lehet következtetni, hogy talán az E.W. végezte a hadsereg számára a mintakészítést a rendszeresítés előtt.
Persze a fent leírtak csak feltételezések és talán holnap jön egy érdekes jelzésű új darab, ami megdönti az egész teóriát! :)
Ha jól tudom a zománcozott vasbádog kulacsokat a tüzérség és a lovasság részére 1907-ben rendszeresítették. A hadsereg számára 1915-ben vezették be a használatát ami egybeesett az alumínium kulacsok gyártásának befejezésével.
A rendszeresítési évszám engem is érdekelne! Hátha itt megmondja valaki?! Láttam már olyan 1915-ös gyártású E.W. kulacsot, ami alul felül gömbölyű és még ebben bordós-barnás, vagy sötét padlizsán színben gyártották (talán le is mentettem a képét). Szerintem a zománcnak, a színezőanyag minőségétől - mértékétől - függően alakult ki a végleges színe. Bár biztosan szabványosítva volt, azért előfordulhattak (ahogy látjuk is) árnyalatbeli különbségek.
Én a gyártási folyamat leírására lennék kíváncsi. A kezdetektől-a késztermékig. Milyen lépéseken ment keresztül?
Szia ! Igen ez logikus gondolat. Az adott években legyártották a szükséges darabszámot, és utána már nem volt gyártás 14-ig. Érdekes a 15M-re való átállás is, mivel megmaradt a sötét szín. Viszont szembetűnő az 1906-os más színárnyalata. Mi volt akkor pontosan ezeknek a zománc-kulacsoknak a rendszeresítési évszáma ?
Más évszámosat még én sem láttam. Nekem pedig csak egy frissen szerzett 1907-es darabom van. Gyanús, hogy a Emaillierwerke Knittfeld gyára, az említett két évben eleget tett (vagy ezekben az években gyártott nagyobb mennyiségeket)katonai megrendeléseinek és csak a háború nyitányán merült fel újabb rendelés, a megnövekedett haderőlétszám miatt. Persze ez csak feltételezés. Talán más években mások kapták a megbízást. Bár ebben a méretben a többi gyártónál nem láttam évszámot. Ezért elképzelhető, hogy egy időben több üzemnek is ki volt adva a gyártás. Jó lenne látni egy E.W. 1905-ös vagy 1908-as darabot! :)
upload pic