Rakaszaim
Kedves Tagtársak!
Reggeli ébredés-torna gyanánt gondolva egyet összehordtam az eddig begyűjtött rakaszaimat.
Mindegyikük már régóta nálam van, de még nem jutottam el oda, hogy meg is osszam veletek. Egyiküket kivéve mindegyik lomispiacos találat még tavalyról-tavalyelőttről.
Legalul, a magyar fa jelzőrakétás láda csere útján került hozzám az egyik kedves Tagtársunktól. Ezt a ládát itthon saját kezűleg újítottam fel. Teljesen új festést kapott, előtte a hibák gittelve majd csiszolva lettek, új zsanérok kerültek rá és az oldalára is új hordfogantyú került. A feliratokat itthon készített sablonnal vittem fel rájuk festékszóró spray-el.
Mellette foglal helyet balra, egy amerikai 2. világháborús, 1944-es gyártású MK1-es fém rakasz. Benne 12db "T80E6" pillanat vagy közelségi gyújtó: 75mm-es és 105mm-es ágyúhoz való lőszer foglalt helyet.
A középső sorban jobbra lévő, szintén amerikai ládában is valamilyen robbanóanyag lehetett, ő már háború utáni darab. Pontos típusára és tartalmára eddig nem derült fény.
Mellette, az MK1-es ládán fekvő hosszúkás, lapos fémláda szintén 2. világháborús amerikai láda. A ládát a "Medical Research Laboratory" Edgewood Arsenal-ban fejlesztette ki, és 1944 május 9-től rendszeresítették az amerikai hadsereg részére.
Ez egy nagyon ritka ládának minősül, csupán csak korabeli prospektusban köszönt vissza a fényképe - interneten digitális formában még sehol nem láttam. Ennek a ládának a típusa az M2-est viseli. Tartalmát tekintve 24 órára elengedő, egy zászlóaljnyi embernek megfelelő orvosi ellátmányt tartalmazott gáztámadás esetén.
Tartalmazott továbbá még víztisztító készletet is, illetve olyan mérőeszközöket, amivel a vízben vagy az ételen megtalálható szennyezettséget lehetett kimutatni.
Málházását egy speciális hord kerettel viselték a katonák a hátukon, de alkalmanként kézben is szállították mint egy bőröndöt. Szolgálati ideje nem tartott sokáig, mert mire kiszállításra kerülhetett volna a katonákhoz, addigra kifejlesztették a következő típusú hasonló célra kifejlesztett ládát amiben még fejlettebb technikák foglaltak helyet.
A legfelső kis lőszeres rakasz szintén amerikai gyártmány, véleményem szerint nem háborús darab. Kutatásaim ha minden igaz, akkor kiderítettem róla, hogy ez egy M19A1-es típus, ami az M19-est váltotta le 1954 környékén. Ez a típus nagyobb darabszámban gyártódott mint az M19-es, ezért elődje ritkábbnak számít.
Tartalma az 1919A4-es Browning géppuskához való lőszert tartalmazta. Ebben a feliratozási formában más fórumok szerint sem mindennapi jelenség, én ezenkívül hárommal találkoztam.
További részletképek: http://postimg.cc/gallery/cv4ym0cc/
Szép kollekció Bálint, köszönet a bemutatásáért!
ez tűzifa lesz hacsak nem kell valakinek én nemigen tudok mit kezdeni vele panel 6-on nem tudom hová tenni..
Az általam felújítottnak is eredetileg a tűz lett volna a sorsa, de még időben elcseréltük és megmentésre került.
tényleg jól néznek ki a "háznál" is van pár faláda vagyis volt pár a padláson az egyik az zöld (volt) de nem tudom hogy katonai e valahol a felvágni való fakupacban van :(
Sziasztok!
Örülök, hogy tetszik Nektek és köszönöm az elismerő szavakat! Hát éppenséggel helyem már alig van, viszont mindennek megvan a pontos helye (csak ügyesen kell tárolni őket). :-)
Szép Gyűjtemény, gratulálok! Jó sok helyed lehet a ház/lakás környékén... :-)
JÓ és TARTALMAS leirás. Szép feltöltött képek. A restaurálásba fektetett munkának is meglátszik a gyümölcse. Részemről köszönöm. / Most nem álltam meg a csajoknál, mint Gewehr tagtársnál. Rájöttem, hogy a lányok alatt is van még valami./ Ezt csak poénnak szántam.