Kinevezési okirat
Kedves Tagtársak!
Ezt az oklevelet ma találtam/vásároltam a bolhapiacon. A földön hevert, csak véletlen keveredtem a közelébe, mert messziről a sasos birodalmi jelkép körvonalai tettek kíváncsivá, hogy az ott valóban az-e amire gondolok. Közelebb lépve láttam, hogy igen, arról van szó, amire gondolok - valamilyen adományozóra bukkanhattam. Hosszas alkudozást követően sikerült megegyeznünk az árával, az eladótól pedig megtudtam, hogy Ausztriából hozta.
(Az okiratnak véleményem szerint nincs katonai vonatkozása, csupán az érdekessége miatt osztom meg..)
Az okiratot egy bizonyos Josef Salzer-nek állították ki 1941. január 20-án Bécsben, akit 1941. január 1-jétől Vámasszisztensé neveztek ki. A titulus alatt egy rövid eskütétel szerepel, hogy munkáját lelkiismeretesen fogja végezni ebben a kinevezésben. Ezen irat kiállítója a Regionális Pénzügyi Elnök.
További részletképek: http://postimg.cc/gallery/mj6gkw3o/
Szia!
A II. vh. előrehaladtával a tengelyhatalmaknál fellépő anyaghiány „begyűrüzik” szinte minden termék kialakításánál az anyagfelhasználás minőségében és mennyiségében, legyen az akár katonai vagy polgári felhasználású. Vasból készült lőszerhüvely, sajtolt lemezből készült fegyveralkatrészek, „műméz”, műbenzin stb. Viszont több ma is használt technológia, műanyag, műszál a háborús anyaghiány miatti kutatásoknak köszönheti létrejöttét.
Szia!
Igen, hallottam már ilyenekről. Meg is voltam lepődve a piacon, hogy ilyen hever a földön.
Fogtam már ki itt egyébként német és amerikai világháborús felszerelési tárgyakat, de jobbára mostani osztrák vagy német felszerelést látni.
Tegnap keresgéltem még kíváncsiságból ilyenek után a neten - kettőt találtam összesen.
Az egyik 1943-as, a másik 1944-es volt, mindkettő keret nélkül. Az is érdekes volt ezzel a másik két darabbal kapcsolatban, hogy csakúgy mint más német felszerelési tárgyak, ezeket a dokumentumokat is utolérte a leegyszerűsítés. Az 1944-esen már pecsét sem volt, a sasos jelkép nem volt feketével megszínesítve, csak az alakzat körvonalai kerültek felnyomtatásra. Az 1943-ason már az előléptetési megnevezés sem volt így kivastagítva, a fogadalmi szöveg maradt ugyan mindegyiken, de a betűtípust már csak egyszerűen írógéppel vitték fel a papírra.
Szia!
Tőlünk nyugatabbra jobban megmaradtak az ilyen papír alapú emlékek, mert a rajtuk látható jelképek miatt, Magyarországon az 50-es, 60-as, években ezek birtoklása főbenjáró bűncselekmény volt. Szinte azonos kategória a „fegyverrejtegetéssel”. Hát, még ha a nagypapa rozsdás vadászpuskáját is megtalálták, könnyen - „a szocialista államrend megdöntésére szervezett, fegyveres fasiszta összeesküvés”- bűncselekményt is ráhúzták a páciensre, amiért már a legkomolyabb büntetést is kaphatta… Ezért ritkaság itthon a jelképekkel ellátott katonakönyvek, dokumentumok, papírok előkerülése.
Sziasztok!
Egy igazi időkapszulaként tekintek rá. A hátulján még az eredeti szegeléssel, ill. eredeti, már elszáradt ragasztószalagjával van összezárva.
Elég csak abba belegondolni, hogy a benne lévő papírt utoljára 74 éve, 1941-ben érintette emberi kéz.. Érdekes így 2015-ben a kezemben tartani, hogy a benne lévő papírt azóta nem érintette meg senki :-)
Amúgy apró anyagkopások vannak csupán a kereten. A keretet és az üveget kívülről nagyon vékonyan vizes ronggyal töröltem át - az üveg mögött van az igazi történelem pora.
Acheron: Igen, már kapott helyet :)
Szia!
A polcokon már nem, de a falon még akad némi hely, gondolom. :)
Gratulálok, szép állapotban van, és jó kezekbe került, megmenekült a tűz elől... Sajnos sok hasonló "jelentéktelen", múlt mozaikot egyszerűen tűzre vetnek..
Göring