Feldfernsprecher 33 - 1939-ből
Kedves Tagtársak! Ezzel az 1939-es gyártású német tábori telefonnal szeretném a segítségeteket kérni. Itthon szeretném másodlagos telefonként használni úgy, hogy csak hívásokat fogadnék rajta. Eddig sajnos nem tudtam helyesen működésre bírni, pedig próbáltam mindenféle módon kicsengetni. Így próbálkoztam eddig: 1. 1,5 voltos elemet bekötöm 2. Az "La" és "Lb/E" saruhoz hozzákötöm a telefonvezetéket, a falba pedig a túlsó felét.. Ekkor folyamatos vonalbúgás van, a kagyló gomb benyomásakor sem szakad meg a búgó hang. Mobilról felhívva foglaltat jelez. (Szerintem ez lenne a helyes bekötési módszer. Úgy gondolom, hogy a beszédváltó lenyomásával a vonalnak meg kellene szakadni és felhívva ki kéne csöngenie. A kagylót teljesen szétszedtem, mindenhol van érintkezés) aztán 3. Csak az "La"-ba kötök vezetéket, vonalbúgás NINCS, mobilról hívva hallom a mobilon, hogy kicsöng, de maga a háborús telefon nem csenget! A telefonvezeték "Lb" pólusához érintve a vezetéket a beszélgetés megkezdődik a 2 telefon között, lehetne kommunikálni. 4. Ugyanaz mint a 3. pont csak "La" helyett "Lb"-be kötve is ugyan így zajlik le minden. 5. Teszt módban: "La" és "Lb/E"-be telefonvezeték van kötve, vonalbúgás van. Ha nyomva tartom a tesztgombot, a kurbli tekerésére kicsengeti saját magát hangosan, ilyenkor a vonalbúgás azonnal megszakad, a kurbli tekerésének abbahagyásával a vonalbugás foglaltat jelez kis idő múlva. Egyszerűen nem értem mi lehet a probléma. Már napok óta ezzel szórakozom, de nem sikerült úgy megoldani, hogy mobilról hívva kicsengjen és a beszélgetés létrejöjjön a másik telefonvezeték manuális hozzáérintése nélkül a másik saruhoz. Mit rontok el vajon?! Válaszokat, segítséget, ötletet szívesen fogadok! További részletképek: http://postimg.cc/gallery/r4mmzfck/
Adatom nincs, de nem hinném. A 41M kimondottan az FF33 és tartozékaival való kompatibilitás jegyében született, így nem látom okát a magyar FF33 gyártásnak.
De ki tudja...? :)
Ha egyszer előkerülne egy, az egyértelműen megverné a Hausert és a TW-t ritkaságban.
A magam és mások nevében is köszönjük az alapos kutatást igénylő részletes listát Otto.
Arra nincs adat, hogy idehaza a Telefongyár Rt. gyártott volna, akár alkltrészt is az FF33-hoz?
Izgalmas lenne, ha magyar gyártóval is kibővülne a lista :)
Üdv.:
Zsolt
Itt az FF33 gyártók listája:
Feldfernsprecher33 Herstellern
Deutschland
• RB&Co, Richard Bosse und Co., Berlin
• BSN, Lumophon-Werke Brückner und Stark (Nürnberg)
• DTW, Deutsche Telefonwerke und Kabelindustrie, Berlin
• P. Hauser&Co, München
• Heliowatt Ag., Berlin und Schweidnitz
• ErKa, RK, Rudolph Krüger, Berlin
• N&K, Neufeldt und Kuhnke, Kiel; später: Hagenuk, Kiel (Hanseatische Apparatebau-Gesellschaft Neufeldt und Kuhnke)
• CL, Carl Lorenz Ag., Berlin
• M&G, Mix und Genest, Berlin • Mende (Radio H. Mende und Co., Dresden)
• MT, F. Merk Telefonbau, München
• NTT, Nationale Telefon- und Telegraphenwerke, später (1937) TN, Telefonbau und Normalzeit, Frankfurt
• FR, Telefonfabrik Friedrich Reiner, München
• SSS, S. Siedl und Söhne, Furtwangen
• SA, Siemens Apparate und Maschinen, Berlin
• FS, Ferdinand Schuchhardt, Berlin
• SABA, Schwarzwalder Apparatenbau Anstalt, Villingen-Schwenningen
• Stöcker&Co, Leipzig
• SAF, Süddeutsche Apparate-Fabrik, Nürnberg
• VBT, Vereinigte Bayerische Telefonwerke, München
Ostmark
• Eumig, Elektrizitäts- und Metallwaren-Industrie-Gesellschaft, Wien
• KuS, Kapsch und Söhne, Wien
• Schrack-Ericsson Elektrizitätz AG. (nur bVX gemarkt), Wien
• VTT, Vereinigte Telefon- & Telegrafen-Werke, Wien
Böhmen
• MK, Mikrofona, Brüder Knotek (Prag, fsb)
• VTD (Vojenské Telegrafní Dílny, Praha-Kbely); von 1939: TW, Telegrafen Werkstätten, Prag-Gbell; noch später: Ostmark-Werke Wien (Werk Prag-Gbell) (kein FF33 von VTD hergestellt, nur TW und OW)
Mähren
• MK, Mikrofona, Brüder Knotek (Wal. Meseritsch, fsc)
Frankreich
• STE, Societé des Téléphones Ericsson S.A., Paris, Colombes Otto
Ottónak köszönhetően megvan a 25 logó. A Bálinté a 10. a sorban. Köszi a segítséget. Nekem csak 20 sikerült, az is csak leírás.
Köszönöm!
Ráadásul ez még későbbi, 1964-es (maga a készülék).
Csaba
Képek: http://postimg.cc/gallery/z1jak5ys/
Kalatika!
Fotót tenne fel a 62-esről?
Köszönöm:
Csaba
Köszönöm! Azért is kérdeztem mert egy 43-as gyártású mellett van egy 62-es példányom.
1933-tól 1945-ig és a háború után is még sokáig használták őket. Voltak módozatai, változások amin az évek során átesett.
Megbeszéltük a dolgokat, így utólagosan is elnézést kérek az érintett személytől a kifakadásom miatt az okozott kellemetlenségért.
1945-ben leállt a gyártás, a következő (Nyugat: FF54, Kelet: FF53A) modellekig nem is kellett új, hiszen ~1,5000,000 darabot gyártottak az FF33-ból, volt elég.
Ettől függetlenül, tanuló darabokat gyártottak később, még 1962/63-ban is, például a határőrség számára. Van is egy ilyen darabom:
http://der-fernmelder.de/ff33-fernsprecher/ff-33-von-1962-1963/
Utánanézni? A neten, például a fenti linken is sok infó érhető el.
Én 6 év alatt jutottam el a 25 gyártóig.
Sziasztok!
Tudja valaki hogy ezt a típust ebben a formában meddig gyártották? Az is érdekelne hogy hol lehet utánanézni a gyártóknak?
Szia Bálint!
BSN: Lumophonwerke Brückner&Stark, Nürnberg
Az FF33-at 25 cég gyártotta, de nem mindegyik gyártott Amtsanschließer33-at, többek közt a BSN sem. Így valóban elég ritka.
E-mail ment.
Üdv: Csaba
Kár, hogy nem találtál ilyen gyártót.. lehet valami ritkább fajta :)
Nekem per pillanat egy tárcsázóra lenne szükségem és egy összekötő kábelre, rendes nevén "Vermittlungsschnur". Úgy már ha minden igaz, működnie kell. Ha eredeti összekötő kábelt nem is, de az FF54-es kábele kis átalakítással is tökéletes hozzá de még olyat sem találtam külön eladó darabot.
Szia. Sajnos a 20 között BSN -t nem találtam. Az enyém mind a kettő 1942 gyártásu MIX&GENEST jelölésü és Berlinben gyártották. Sajnos még dec.03-ig gipszbe van a jobb kezem, ezért nem tudok semmit bütykölni.
Szia!
Így igaz, legalább 20 különböző helyen gyártották ezeket a telefonokat és 1933-1945 közt kb. 16 millió készült belőlük.
Az én gyártóm: "BSN" - sajnos nem tudtam kideríteni, hogy a név milyen gyártót takar. Ha van róla információd megosztanád?
Újabb információm - előrelépésem sincs semmilyen téren, mert egyik "kolléga" sem válaszol már lassan két hete.
(Én nem fogok senki nyakára járni.. Elmondtam nekik már kétszer-háromszor, hogy mit szeretnék de csak ígérgetéseket kaptam. Már nekem kellemetlen, pedig elég türelmes voltam úgy érzem. Nem hinném, hogy 2 teljes hét nem elegendő arra, hogy írjon valaki 2-3 sort ha annyira akarna. Most teljesen letettem róluk és a saját kezem ügyébe vettem a dolgot - abból lesz is valami előbb vagy utóbb!)
Üdv. Érdekelne, hogy milyen a gyártója a készülékednek. Tegnap rengeteg infóhoz jutottam, többek között azt is megtaláltam, hogy 20 beszállítója volt ennek a tipusnak. Van valami ujjabbb infó? Köszi.
Sziasztok!
Csaba jelenleg csak beesik az ágyba, mert valami határidős munkája akadt. Szóban már megemlítettem neki az igényedet és segíteni fog, sőt amennyire tudom van egy tartalék Amtsanschliessere, ami akár cserélhető/eladó, majd ezt megtárgyaljátok.
Miki!
Ez az egykori Krisztina központ, Vár alközpontja 1928-ból. A világ azon kevés Western Electric 7A-1 központjai közé tartozik, amely még ma is működőképes és 87 éve ugyanazon helyén áll.1600 fővonal és 1800 ikervonal volt bekötve oda és 1985-ig volt használatban.
http://letoltendo.reblog.hu/geekturiszt-telefonkozpont-a-varban
Zsolt, az mikori lomhalom? Valami háború előtti cájg? A rotary központ amúgy műszakilag szép, meg kedves a kattogása – és ahogy emlékszem, oltári meleg volt bent a termelt hő okán. De azt megérteni...
Bálint! Csabát zaklatni kell!
Igen, csak arról volt szó.. :P
De ahogy alakult itt a beszélgetés és számomra is kiderült, hogy nem is olyan egyszerű, ill. úgy "könnyebb" és klasszabb is lenne ha vásárolnék hozzá "Amtsanschliesser"-t. Kezdődhet a vadászat :D A kollégák még sajnos azóta sem írtak.
Igen, jól látod a kérdést Bálint. Marad a kierkegaardi dilemma; "vagy-vagy". Én biztosan beruháznék egy Amtsanschliesser 33 és a hozzávaló összekötő kábel csomagba. Persze eddig csak arról volt szó, hogy lehet működőképessé tenni az FF33-at. A legelegánsabb módja az lenne áldoznál rá. A kolléga segíteni fog ebben is.
Miki!
Hát a Western Electric 7A-1 központ tényleg nem egyszerű :( Pont a héten vettem részt a karbantartásában a Telefónia Múzeumban.
Tehát eddig összefoglalva, hogy megvalósulhasson e terv, abban az esetben egy Zsolt által említett tárcsázóra lenne szükségem, ami tudja az LB/CB-t - vagy magába a telefon csengőkörébe kellene beépíteni egy kondenzátort?
(A tárcsázónak szívesebben örülnék, mivel még jobban feldobná az egészet, ill. a telefon eredetisége sem lenne belülről megpiszkálva.)
Zsoltom! Neked elhiszem. De azért egy rotary központot nem próbálnék megérteni, ha nem muszáj...
Üdv!
Addig nem szabad nyugton hagyni őket, míg ki nem törpölik a megoldást.
Írtam neki tegnap este levelet, de még nem válaszolt :)
Ha nem is sikerülne a tervem, akkor sem leszek boldogtalan. Nagyon szépen mutat a többi német felszerelési tárgyam közt és elég csak abba belegondolni, hogy micsoda üzenetek mehettek rajta keresztül. Lehet valaki ezzel telefonált utoljára a bajtársának a fronton..
Szívesen. Várja a megkeresésedet a témában, sőt még az FF33-hoz rendszeresített Amtsanschließer is akad nála pár darab, ami kifejezetten az általad megvalósítandó a célra készült:
http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=297897
Üdv.:
Zsolt
Köszönöm Zsolt! Felveszem hamarosan vele is a kapcsolatot.
Sziasztok!
Amikor 1904-ben átadták az első manuális telefonközpontot ( Teréz Központ a Nagymező utcában, ma a Prezi tulajdonában van az egykori kapcsolóterem ) akkor a meglévő LB készülékek csengőkörébe egy 2MF( mikro ) 500 V tömbkondenzátort iktattak be. Így lehetővé vált induktorhívású LB készülékek CB üzemben történő használata. Nekem is van egy cimborám, aki perfekt az FF33-as készülékekben ( magdo@magdo.hu ) vele vedd fel a kapcsolatot Bálint.
Miki! A rádiókhoz képest gyerekjáték a telefónia:)
Üdv.:
Zsolt
Youtube-on van egy német férfi. Legalább 10, ha nem több ilyen FF33-a van, és vele sikerült felvennem a kapcsolatot.
Ahogy a környezete mutatja, illetve amit eddig megtudtam róla, az az, hogy a Német haderőnél valamiféle mérnök. Benne van egy ottani telefonos-híradós körben is, akik 2. világháborús német telefontechnikákkal, híradózással foglalkoznak. Hasonló csoport lehet mint Miklósék hazai klubja..
Íme a honlapjuk: http://nachrichtentruppe.de/
Eddig még csak felvázoltam neki, hogy mit szeretnék. Azt írta, hogy biztos benne hogy megtudjuk ezt oldani. Írta még, hogy a 1,5V nem lesz elég, 4,5V kell, mivel ő is így használja őket - ez látszik is a videóin. Ha lesznek onnan is fejlemények, frissítek.
Bezzeg egy rádió! KF és beat oszcillátor, alsó- vagy felső keverés - az mennyivel egyszerűbb...
Zsolt, milyen kondi kell? Mikro, nano, piko? Küldök Bálintnak egy marék nagy átütési szolárdságú lomot. Vagy HF trafó nem jó? Abból is van egy marék. Soha nem értettem, hogy működik a telefon. Pedig van könyvem, el is olvastam, de a rotary központ tárgyalásának második soránál fel szoktam adni...