Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/1899' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 A restaurálásról általában | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Nemrég elhunyt anyai nagypapám hagyatékából ,padláskutatás során sikerült szert tennem pár holmira,amit az oldalon lévő linkek és képek alapján részben sikerült már azonosítani és rendbe tenni.
Tételesen:
-Magyar gázhenger kb.30% -os eredeti szín
-hozzátartozó gázálarc ( maszk.gumitömlő ,tartalék gumi tömlő oxigén palack csatlakoztatáshoz,100 % -os festés ,kicsit kemény maszk)
-Bosch generátor tábla nélkül,többi beütő meg van.Kép alapján azonosítva,100-os ,rozsda mentes.
-M10 gyalogsági ásó
-MG32/42 rakasz
-Amerkai repülőgépbe rádió csövek ,eredeti csomagolásban ,dátumozva.
-Morze készülékek
-Tábori vagy telefonközponthoz tartozó telefon készülékek
2 csajka
Beazonosításra vár még:
-Siemens Dinamó ,tábla megvan,tisztításra vár
-Repülőgép motor? eredeti propeller maradványal
-Katona láda ,de ez nem biztos
Mivel kezdő gyűjtő vagyok az lenne a kérdésem kell e és mivel kellene kezelni a magyar gázmaszk anyagát,hogy ilyen szép állapotban megmaradjon.tárolás szempontjából melyik jobb,saját hengerében ,vagy azon kívül tároljam.A Bosch generátor beütőjeiből meglehet e állapítani a gyártás helyét é smely gépen alkalmazták.
A háború idején vadászgép zuhant le a térségben ,de nagymamám a tipusát nem tudja megmondani.Lehet e az alkatrésze.A ház ahol a leleteim előkerültek a múltban kiemelten, tűzszerészeti szempontból fontos volt,helyén egy tó állt.Megköszönöm minden tagtárs véleményét,segítő linkjeit,tanácsait.
A tárgyakról természetesen képeket töltök fel ,amint tisztításukat elvégeztem.
Egy cimbim ötlete a lefagyasztás... Egy-két nap a mélyhűtőben, utána könnyen lepattog a kátrány.. Ő sem próbálta még.
Ha ez nem jó, akkor talán leégetni lehet, de csak akkor, ha nincs rajta megmentendő festék. Ez előtt persze mindenképpen próbáld meg, hátha le lehet vágni/kaparni/tördelni róla.
A gázmaszk álarc része gumírozott vászonból készült (bár a gumitömlő miatt nem vagyok benne biztos hogy melyik típus a "klasszikus" 34 M-hez csak a rendszeresítésének kezdeti időszakában volt tömlő, oxigénpalack pedig nincs hozzá, hanem egy aktív szenes szelence, mindenesetre belinkelhetnél róla egy képet) bőr béléssel és gumiperemmel, az eltelt időre való tekintettel a gumi bizonyosan kipállott, megjelenhet a szövet rostok között beszáradt fehér ragacs formájában és morzsalékosan porlik, vagy ez nem látható ugyan de merev a szövet. Ezt regenerálni már nem lehet, töredezik, ezért kíméletesen kell bánni vele. Állagmegóvásra egy szilikonos átkenés segíthet, de rugalmassá már nem teszi, az viszont kérdés, hogy a szövetet átkenni érdemes-e, mert elveszti eredeti kinézetét. Ezért szerintem annyit lehet vele tenni, hogy a felületi koszokat egy tiszta vizes öblítéssel érdemes eltávolítani, majd kíméletesen szobahőmérsékleten megszárítani, a gumiperemet vagy maradványát szilikonzsírral átkenni, sajnos minden más ígénybevételtől sérülhet.
Érdeklődnék hogy adott egy jó állapotú k98 mintájú bajonett. Ezek milyen élesek voltak gyárilag? Mert nem szeretném ha megélezném és ezzel veszítene "értékéből"
..már le lett pucolva meg felületi rozsda volt, most jól néz ki. Megvan mindene a papucs is és használnám military túrához stb. akokr meg a szalonnát nem tudom vágni ha nem éles. De azért tönkre nem tenném, ezért kérdem. Vagy ezek csak "bökésre" voltak?
Nem feltétlenül veszít az értékéből valami. Ez szubjektív. Ha egy járművet nézünk, azért többet ér restaurálva használhatóan mint egy kupac ócskavas...
Tudna valaki segíteni,mit tegyek az ásott alumíniumtárgyak festés megóvása érdekében?Az eddig talált tárgyakon azt vettem észre hogy tisztítás(vízzel)és száradás után a festék elkezd leperegni,vagy felhólyagosodni.Így jártam a Héja alkatrészekkel is,és a minap talált német rádió alkatrésszel is.
A segítséget előre is köszönöm!!!
A pergő festéket ami még nem vált le,vissza lehet rögzíteni valahogy?(pl.lakk,vagy valamilyen ragasztó) :-o
Fújd le akril lakkal (hajlakk) az fixálja és vízzel is oldható később, utána lehet gondolkozni...bár szerintem felületi aluminium oxid alakult ki a festék alatt a földben töltött évek során, így csak ilyesmi megoldás születhet. ( a festék is zsugorodik ahogy szárad, az aluminiumoxid miatt meg nem tapad már)
Én a repcsi cuccokat először mindig gázolajban mosom, az lehozza a szennyeződés, ha kell ezután lehet magasnyomásúval takarítani. De száradás után rögtön bekenem 50% gázolaj-50%-motorolaj keverékkel jó vastagon. Ezt van hogy évente kell ismételni...
A lepergett festék nem tudom milyen méretű, de ha nem "használod" a tárgyat csak ki van téve, én pillanatragasztóval rögzíteném vissza és utána evvel az olajos egyveleggel. Az olaj elzárja a további oxidálódást...vagyis csak csökkenti...
Köszönöm a jó ötleteket,hirtelen jobb híján selyemfényű lakkal kentem le.A lepergő festéket visszanyomogattam,a többit összefogja,és óvja a lakk.Sajnos nem olyan szép mint a találás után.......de legalább egyben van.
A legújabb problémám..........jó lenne egy 31M golyószóró tárfenéklemez............. 8-)
Sziasztok!
Ma került hozzám egy tarack hüvely. Vasból van, és szurok van beleöntve. Kérdezném hogy hogyan kezdjem el a helyrepofozást? Melegítsem vagy előbb a rozsdát távolítsam el róla? Köszönöm.
Szépjóestét,azzal a kérdéssel fordulnék a tagtársakhoz hogy szentkoronás rézgombot mivel tudnám megtisztitani,mert téglavörös bevonat van rajta amit nemigazán tudok róla eltávolitani. Gondolom annakidején elégethették a ruhadarabot amin rajta volt azért lett ilyen.
" A fegyver nem játék, főleg ha más kezében van! "
Kölönböző savas hatások miatt oldódnak ki az ötvözők a sárgarézből.Ha mechanikai tisztítással nem távolítható el akkor sehogy.Illetve van egy sárgítás nevű kémiai ill. elektrokémiai folyamat de szerintem nem ildomos ilyesmivel próbálkozni egy gombnál.Hagyd így!
Van nekem egy 1870M Werndl bajonettem aminek a hüvelyét szeretném megtisztítani a rozsdától. A kérdésem az lenne, hogy a hüvelyből hogy tudom kiszedni a rugót, hogy belűl is kitudjam pucólni és milyen vegytisztítást ajánlotok, valamint a hüvely külső részét mivel takarítsam meg a rozsdától ami nem bántja a festéket, vagy ne törődjek vele és utána fessem le? A segítséget előre is köszönöm!
Rakj be képet. A képről majd látszódik, hogy ki mit csinálna vele.
Töltényhüvely és bajonetthüvely tisztításhoz nekem van izém. Fegyverboltban vettem, eredetileg puskacső tisztítására árulják. Ennél jobb kefét belső felületre nem találni. Bajonetthüvelyhez a legnagyobbat érdemes megvenni (ami nem tudom, hogy mekkora, de gondolom a söréteshez árulják).
Cinege, mekkorák arrafelé a sörétes kaliberek? Csak mert az sosem megy be egy szurony tokjába, az tuti. Maradjunk a golyósnál, szerintem olyan 7 mm az ideális.
7-8mm egy bajonetthüvely. A sörétes tisztítója meg gondolom 19-20mm környékén van. Azért írtam a sörétest, mert az tuti hogy nekifeszül a bajonetthüvely falának. A kisebb kaliberekhez való tisztító meg gyengének bizonyulhat (nekem gyengének bizonyult).
Megnéztem, de csak a műanyag szálas ment bele a három fej közül. Esetleg a réz szálasat bele lehetne nyomorgatni, de a kiszedés kérdéses, meg a további használat is. Ezt nem próbáltam, kell még a tisztító kefe. Nem baj szerintem, ha nem feszül különösebben a fej, én úgy szoktam, mintha üveget mosnék üvegmosóval. Az eddigi akcióim sikeresek voltak, pár tokon túl vagyok. Félre ne érts, nem kioktatni akarlak, csak megosztom az én tapasztalataimat.
Sörétesnél és golyósnál egyaránt három fej van egy készletben: egy drótkefe (réz szálakkal, azt hiszem), egy műanyag kefe, és egy rongy kefe. Ebben a sorrendben is kell használni őket, bár én a drótkefét csak akkor vetem be, ha tényleg durva a szennyeződés. Persze szurony tokhoz az a legjobb!
Lefényképeztem a hüvely bemeneti nyílását:) (kicsit hülyén hangzik) Belinkelem a képeket, bár nem a legjobb minőségűek. Én nem értek hozzá, de szerintem szegecselve van. Lefényképeztem a bajonett markolatát is és a kérdésem még az lenne, hogy mibe áztathatom a bajonettet ami leszedi szépen a rozsdát, viszont a bakelit markolatát nem bántja?
A segítséget előre is köszi!
Szerintetek hogy tudom kiszedni a hüvelyből a rugót és mibe áztassam a bajonettet ami nem bántja a bakelit markolatát vagy azt is le lehet szedni róla?
A választ előre is köszi!
kalasnyikov! Sem a markolatot, sem a rugót nem lehet rongálás nélkül le/ki szedni. Ha van valami finomabb drótkorongod ("kóstolgatja a fene:)), akkor azt küldd rá, nagyon vigyázva a markolatra. Ha csak finom por rozsda van (bár a képek alapján többről lehet szó), akkor olajjal kenegesd, pár óra múlva töröld le, és újra kend be, és így tovább, sokszor... Ha nagyobb a baj, akkor ragaszd le a keménygumi markolatot úgy, hogy folyadék ne mehessen a ragasztó alá, és RO-55 rozsdamaróval kenegesd a szuronyt többször, majd drótkefézd le, ezt addig ismételve, még jó nem lesz. Nagyon vigyázz a markolatra drótkefézésnél is. Én így csinálnám a dolgot.Nem olyan gyakori a Werndl szurony, vigyázz rá! (Nem mintha a gyakoribb darabokra nem kellene...)
Köszi a tippeket, élni fogok vele, bár a hüvely belsejét necces lesz kitakarítani a rugó miatt, de valahogy megoldom. Még egy kérdésem lenne, ha jól tudom a Werndl szuronyból van Magyar és Osztrák típusú, ha jól látom az enyémben Magyar címer van beleütve ezért a Magyar vagy az Osztrák típus ér többet?
Köszi a segítséget!
Ér többet? Ne csináld már! Ez nem becsüs oldal. Ezeknek a tárgyaknak a pénzben mérése nagyon szubjektív. Kinek mennyit ér ugyebár. Ha a dédpapádé volt, akkor alighanem nem adod el még 50 ezerért sem, bármilyen rosszul is állsz. Bár gondolom, a te esetedben ez nem áll fenn, ha már a második kérdésed a "mennyit ér". Undorító ez a pénz orientált világ!
A tokot puska tisztító vesszővel szépen ki tudod pucolni belül, olvass vissza ebben a fórumban.
Igazad van Balázs, minden annyit ér amennyit megad érte a gyűjtő!
Nyilván, ha örökség lenne akkor felbecsülhetetlen lenne számomra ez a Werndl.
Hallottam, hogy ebből a típusból van Magyar és Osztrák típus, én csak azt akartam tudni,hogy melyik ér többet, nem konkrét árra kérdeztem rá!!
Köszi még egyszer a segítséget!
Szerencsésebb, a "melyik ritkább" kifejezés. Sajnos a választ azonban nem tudom, én kb. egyenlő arányban találkoztam velük. Nekem egy van, az magyar címeres.
A hozzáértőktől szeretném megkérdezni:érdemes-e Tildys német sisakról eltávolítani a festést?Előjöhet alóla az eredeti szín?A választ előre is köszönöm!
Üdv!
Ugyan azt csinálom mint a vasoxidos cuccokkal. A végén nem muszáj levédeni. Kis műszerolajjal ezeknek is adtam fényt és most jó. Milyen tárgyról van szó?
Köszi szépen! Amúgy flak 20-as láda fémbelsőjéről van szó, az alja elég ramaty állapotú, sót tároltak benne évekig... Ha szivaccsal áttörlöm többször az jó lehet?
Legyünk Barátok békeidőben, hogy a bajban igazi bajtársak lehessünk...
Ez biztos alumínium és nem horganyzott vagy valami cink ötvözet, mint pl a magyar 31M lőszeres doboz? Árok alján mi is azt hittük, hogy alu mert hasonlóan oxidálódott. A kép alapján elég neki egy kiadós súrolás. Ahol erősebb az oxidáció ott drótkoronggal simogasd meg óvatosan. Vigyázz, hogy a por ami korongozás közben felszáll ne menjen az orrodba szemedbe, szádba mert ártalmas!
Egy gyártójelzés féleséget viszont találtam rajta "adf 41" A 41 gondolom az évszám, az adf pedig a gyártó cég lehet gondolom. Melyik gyárnak lehet a rövidítése?
Első nekifutásra ilyen lett, elég ramaty állapotú, tisztítás közben váltak le belőle darabok és lyukadt tovább, nem is mertem nagyon tovább kínozni, de még mindig van rajta oxid, vagy só maradvány, ami rendesen rá van keményedve. Esetleg ki lehetne pótolni az alját ha pl. ónlemezt forrasztanék rá, de akkor már nem lenne eredeti. Jelenleg nem tudom, hogyan tovább, várom az ötleteket.
Legyünk Barátok békeidőben, hogy a bajban igazi bajtársak lehessünk...
Én csak simán beletennék valamilyen -méretre vágott- lemezt, nem rögzíteném. Az alja úgysem látszik, ha kirakod valahová, és cipekedni sem fogsz benne gondolom semmit.
Na ez eszembe sem jutott, minél egyszerűbb, annál jobb, így megmarad az eredeti állapota is! Esetleg nincs valakinek egy darab flak20 hüvelye, ami nem ilyen vetyerás áron van, kicsit sokallom azokat az árakat érte...
Legyünk Barátok békeidőben, hogy a bajban igazi bajtársak lehessünk...
Preidl Mihály
E-mail:
preidlmihaly@freemail.hu
Tisztelt Tagtársak !
Nemrég elhunyt anyai nagypapám hagyatékából ,padláskutatás során sikerült szert tennem pár holmira,amit az oldalon lévő linkek és képek alapján részben sikerült már azonosítani és rendbe tenni.
Tételesen:
-Magyar gázhenger kb.30% -os eredeti szín
-hozzátartozó gázálarc ( maszk.gumitömlő ,tartalék gumi tömlő oxigén palack csatlakoztatáshoz,100 % -os festés ,kicsit kemény maszk)
-Bosch generátor tábla nélkül,többi beütő meg van.Kép alapján azonosítva,100-os ,rozsda mentes.
-M10 gyalogsági ásó
-MG32/42 rakasz
-Amerkai repülőgépbe rádió csövek ,eredeti csomagolásban ,dátumozva.
-Morze készülékek
-Tábori vagy telefonközponthoz tartozó telefon készülékek
2 csajka
Beazonosításra vár még:
-Siemens Dinamó ,tábla megvan,tisztításra vár
-Repülőgép motor? eredeti propeller maradványal
-Katona láda ,de ez nem biztos
Mivel kezdő gyűjtő vagyok az lenne a kérdésem kell e és mivel kellene kezelni a magyar gázmaszk anyagát,hogy ilyen szép állapotban megmaradjon.tárolás szempontjából melyik jobb,saját hengerében ,vagy azon kívül tároljam.A Bosch generátor beütőjeiből meglehet e állapítani a gyártás helyét é smely gépen alkalmazták.
A háború idején vadászgép zuhant le a térségben ,de nagymamám a tipusát nem tudja megmondani.Lehet e az alkatrésze.A ház ahol a leleteim előkerültek a múltban kiemelten, tűzszerészeti szempontból fontos volt,helyén egy tó állt.Megköszönöm minden tagtárs véleményét,segítő linkjeit,tanácsait.
A tárgyakról természetesen képeket töltök fel ,amint tisztításukat elvégeztem.
Tiszelettel:Preidl Mihály
üdv
Ozsvát Z.
Egy cimbim ötlete a lefagyasztás... Egy-két nap a mélyhűtőben, utána könnyen lepattog a kátrány.. Ő sem próbálta még.
Ha ez nem jó, akkor talán leégetni lehet, de csak akkor, ha nincs rajta megmentendő festék. Ez előtt persze mindenképpen próbáld meg, hátha le lehet vágni/kaparni/tördelni róla.
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Gázmaszk kérdéshez:
A gázmaszk álarc része gumírozott vászonból készült (bár a gumitömlő miatt nem vagyok benne biztos hogy melyik típus a "klasszikus" 34 M-hez csak a rendszeresítésének kezdeti időszakában volt tömlő, oxigénpalack pedig nincs hozzá, hanem egy aktív szenes szelence, mindenesetre belinkelhetnél róla egy képet) bőr béléssel és gumiperemmel, az eltelt időre való tekintettel a gumi bizonyosan kipállott, megjelenhet a szövet rostok között beszáradt fehér ragacs formájában és morzsalékosan porlik, vagy ez nem látható ugyan de merev a szövet. Ezt regenerálni már nem lehet, töredezik, ezért kíméletesen kell bánni vele. Állagmegóvásra egy szilikonos átkenés segíthet, de rugalmassá már nem teszi, az viszont kérdés, hogy a szövetet átkenni érdemes-e, mert elveszti eredeti kinézetét. Ezért szerintem annyit lehet vele tenni, hogy a felületi koszokat egy tiszta vizes öblítéssel érdemes eltávolítani, majd kíméletesen szobahőmérsékleten megszárítani, a gumiperemet vagy maradványát szilikonzsírral átkenni, sajnos minden más ígénybevételtől sérülhet.
Egyébiránt itt egy restaurátori kézikönyv vízalatti régészethez, de a módszerek szárazföldi vonatkozásban is hasznosíthatóak :
http://translate.google.hu/translate?hl=hu&langpair=en|hu&u=http://nautarch.tamu.edu/class/anth605/File0.htm
(vigyázat a fordítás gugli így utóértelmezése szükséges, lehet hogy jobb eredetiben olvasni :-) )
Locations
Érdeklődnék hogy adott egy jó állapotú k98 mintájú bajonett. Ezek milyen élesek voltak gyárilag? Mert nem szeretném ha megélezném és ezzel veszítene "értékéből"
Locations
..már le lett pucolva meg felületi rozsda volt, most jól néz ki. Megvan mindene a papucs is és használnám military túrához stb. akokr meg a szalonnát nem tudom vágni ha nem éles. De azért tönkre nem tenném, ezért kérdem. Vagy ezek csak "bökésre" voltak?
Nem feltétlenül veszít az értékéből valami. Ez szubjektív. Ha egy járművet nézünk, azért többet ér restaurálva használhatóan mint egy kupac ócskavas...
A Tisztelt Tagtársak véleményére lennék kíváncsi az alábbi termékkel kapcsolatban:
http://gyujtemeny.vatera.hu/militaria/21_szazad/breakfree_gmx_8_17658399...
Mennyire hatásos,megéri-e az árát?
Nyugaton a helyzet változatlan...
Outlander
Tudna valaki segíteni,mit tegyek az ásott alumíniumtárgyak festés megóvása érdekében?Az eddig talált tárgyakon azt vettem észre hogy tisztítás(vízzel)és száradás után a festék elkezd leperegni,vagy felhólyagosodni.Így jártam a Héja alkatrészekkel is,és a minap talált német rádió alkatrésszel is.
A segítséget előre is köszönöm!!!
A pergő festéket ami még nem vált le,vissza lehet rögzíteni valahogy?(pl.lakk,vagy valamilyen ragasztó) :-o
Nyugaton a helyzet változatlan...
Outlander
Fújd le akril lakkal (hajlakk) az fixálja és vízzel is oldható később, utána lehet gondolkozni...bár szerintem felületi aluminium oxid alakult ki a festék alatt a földben töltött évek során, így csak ilyesmi megoldás születhet. ( a festék is zsugorodik ahogy szárad, az aluminiumoxid miatt meg nem tapad már)
Locations
Én a repcsi cuccokat először mindig gázolajban mosom, az lehozza a szennyeződés, ha kell ezután lehet magasnyomásúval takarítani. De száradás után rögtön bekenem 50% gázolaj-50%-motorolaj keverékkel jó vastagon. Ezt van hogy évente kell ismételni...
A lepergett festék nem tudom milyen méretű, de ha nem "használod" a tárgyat csak ki van téve, én pillanatragasztóval rögzíteném vissza és utána evvel az olajos egyveleggel. Az olaj elzárja a további oxidálódást...vagyis csak csökkenti...
8
Köszönöm a jó ötleteket,hirtelen jobb híján selyemfényű lakkal kentem le.A lepergő festéket visszanyomogattam,a többit összefogja,és óvja a lakk.Sajnos nem olyan szép mint a találás után.......de legalább egyben van.
A legújabb problémám..........jó lenne egy 31M golyószóró tárfenéklemez............. 8-)
Nyugaton a helyzet változatlan...
Outlander
Sziasztok!
Ma került hozzám egy tarack hüvely. Vasból van, és szurok van beleöntve. Kérdezném hogy hogyan kezdjem el a helyrepofozást? Melegítsem vagy előbb a rozsdát távolítsam el róla? Köszönöm.
Szépjóestét,azzal a kérdéssel fordulnék a tagtársakhoz hogy szentkoronás rézgombot mivel tudnám megtisztitani,mert téglavörös bevonat van rajta amit nemigazán tudok róla eltávolitani. Gondolom annakidején elégethették a ruhadarabot amin rajta volt azért lett ilyen.
" A fegyver nem játék, főleg ha más kezében van! "
Kölönböző savas hatások miatt oldódnak ki az ötvözők a sárgarézből.Ha mechanikai tisztítással nem távolítható el akkor sehogy.Illetve van egy sárgítás nevű kémiai ill. elektrokémiai folyamat de szerintem nem ildomos ilyesmivel próbálkozni egy gombnál.Hagyd így!
Borzalmas....
Köszönöm a gyors választ! Megpróbálom valamijen súrolószerrel,ha nemmegy akkor marad igy.
" A fegyver nem játék, főleg ha más kezében van! "
Sziasztok!
Van nekem egy 1870M Werndl bajonettem aminek a hüvelyét szeretném megtisztítani a rozsdától. A kérdésem az lenne, hogy a hüvelyből hogy tudom kiszedni a rugót, hogy belűl is kitudjam pucólni és milyen vegytisztítást ajánlotok, valamint a hüvely külső részét mivel takarítsam meg a rozsdától ami nem bántja a festéket, vagy ne törődjek vele és utána fessem le? A segítséget előre is köszönöm!
Szebb jövőt!!
Szebb Jövőt!!
Locations
Rakj be képet. A képről majd látszódik, hogy ki mit csinálna vele.
Töltényhüvely és bajonetthüvely tisztításhoz nekem van izém. Fegyverboltban vettem, eredetileg puskacső tisztítására árulják. Ennél jobb kefét belső felületre nem találni. Bajonetthüvelyhez a legnagyobbat érdemes megvenni (ami nem tudom, hogy mekkora, de gondolom a söréteshez árulják).
Cinege, mekkorák arrafelé a sörétes kaliberek? Csak mert az sosem megy be egy szurony tokjába, az tuti. Maradjunk a golyósnál, szerintem olyan 7 mm az ideális.
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Locations
7-8mm egy bajonetthüvely. A sörétes tisztítója meg gondolom 19-20mm környékén van. Azért írtam a sörétest, mert az tuti hogy nekifeszül a bajonetthüvely falának. A kisebb kaliberekhez való tisztító meg gyengének bizonyulhat (nekem gyengének bizonyult).
Megnéztem, de csak a műanyag szálas ment bele a három fej közül. Esetleg a réz szálasat bele lehetne nyomorgatni, de a kiszedés kérdéses, meg a további használat is. Ezt nem próbáltam, kell még a tisztító kefe. Nem baj szerintem, ha nem feszül különösebben a fej, én úgy szoktam, mintha üveget mosnék üvegmosóval. Az eddigi akcióim sikeresek voltak, pár tokon túl vagyok. Félre ne érts, nem kioktatni akarlak, csak megosztom az én tapasztalataimat.
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Locations
Műanyag szálasra gondoltam én is. Igazából, nem tudtam, hogy van másmilyen is. A kirakatban csak a műanyag volt :)
Sörétesnél és golyósnál egyaránt három fej van egy készletben: egy drótkefe (réz szálakkal, azt hiszem), egy műanyag kefe, és egy rongy kefe. Ebben a sorrendben is kell használni őket, bár én a drótkefét csak akkor vetem be, ha tényleg durva a szennyeződés. Persze szurony tokhoz az a legjobb!
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Locations
Na majd lehet beújjítok egy drótosat is., Most szerencsére van mit tisztítani :)
Együtt jár a három. Ezres alatt megúszod szerintem (az egy készletnyi fejet, ha tisztítóvessző van már), bár régen vettem...
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Locations
OKs, köszi a tippeket! :)
kalasnyikov tagtársnak: küldj képet a hüvelyről
Sziasztok!
Lefényképeztem a hüvely bemeneti nyílását:) (kicsit hülyén hangzik) Belinkelem a képeket, bár nem a legjobb minőségűek. Én nem értek hozzá, de szerintem szegecselve van. Lefényképeztem a bajonett markolatát is és a kérdésem még az lenne, hogy mibe áztathatom a bajonettet ami leszedi szépen a rozsdát, viszont a bakelit markolatát nem bántja?
A segítséget előre is köszi!
http://kepfeltoltes.hu/view/110309/Picture_20_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/110309/Picture_26_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/110309/Picture_23_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/110309/Picture_21_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/110309/Picture_28_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Szebb jövőt!!
Szebb Jövőt!!
Üdv!
Szerintetek hogy tudom kiszedni a hüvelyből a rugót és mibe áztassam a bajonettet ami nem bántja a bakelit markolatát vagy azt is le lehet szedni róla?
A választ előre is köszi!
Szebb jövőt!!
Szebb Jövőt!!
Locations
Sziasztok, kátrányt le lehet oldani autókhoz használt kátrányoldóval is és az garantáltan nem bántja a festéket.
kalasnyikov! Sem a markolatot, sem a rugót nem lehet rongálás nélkül le/ki szedni. Ha van valami finomabb drótkorongod ("kóstolgatja a fene:)), akkor azt küldd rá, nagyon vigyázva a markolatra. Ha csak finom por rozsda van (bár a képek alapján többről lehet szó), akkor olajjal kenegesd, pár óra múlva töröld le, és újra kend be, és így tovább, sokszor... Ha nagyobb a baj, akkor ragaszd le a keménygumi markolatot úgy, hogy folyadék ne mehessen a ragasztó alá, és RO-55 rozsdamaróval kenegesd a szuronyt többször, majd drótkefézd le, ezt addig ismételve, még jó nem lesz. Nagyon vigyázz a markolatra drótkefézésnél is. Én így csinálnám a dolgot.Nem olyan gyakori a Werndl szurony, vigyázz rá! (Nem mintha a gyakoribb darabokra nem kellene...)
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Köszi a tippeket, élni fogok vele, bár a hüvely belsejét necces lesz kitakarítani a rugó miatt, de valahogy megoldom. Még egy kérdésem lenne, ha jól tudom a Werndl szuronyból van Magyar és Osztrák típusú, ha jól látom az enyémben Magyar címer van beleütve ezért a Magyar vagy az Osztrák típus ér többet?
Köszi a segítséget!
Szebb Jövőt!!
Szebb Jövőt!!
Ér többet? Ne csináld már! Ez nem becsüs oldal. Ezeknek a tárgyaknak a pénzben mérése nagyon szubjektív. Kinek mennyit ér ugyebár. Ha a dédpapádé volt, akkor alighanem nem adod el még 50 ezerért sem, bármilyen rosszul is állsz. Bár gondolom, a te esetedben ez nem áll fenn, ha már a második kérdésed a "mennyit ér". Undorító ez a pénz orientált világ!
A tokot puska tisztító vesszővel szépen ki tudod pucolni belül, olvass vissza ebben a fórumban.
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Üdv!
Igazad van Balázs, minden annyit ér amennyit megad érte a gyűjtő!
Nyilván, ha örökség lenne akkor felbecsülhetetlen lenne számomra ez a Werndl.
Hallottam, hogy ebből a típusból van Magyar és Osztrák típus, én csak azt akartam tudni,hogy melyik ér többet, nem konkrét árra kérdeztem rá!!
Köszi még egyszer a segítséget!
Szebb Jövőt!!
Szerencsésebb, a "melyik ritkább" kifejezés. Sajnos a választ azonban nem tudom, én kb. egyenlő arányban találkoztam velük. Nekem egy van, az magyar címeres.
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
A hozzáértőktől szeretném megkérdezni:érdemes-e Tildys német sisakról eltávolítani a festést?Előjöhet alóla az eredeti szín?A választ előre is köszönöm!
Üdv!
Nyugaton a helyzet változatlan...
Outlander
Hely
Sziasztok!
Az aluminium oxidot mivel lehet eltávolítani, és azután levédeni?
Üdv Ádám
Legyünk Barátok békeidőben, hogy a bajban igazi bajtársak lehessünk...
Locations
Ugyan azt csinálom mint a vasoxidos cuccokkal. A végén nem muszáj levédeni. Kis műszerolajjal ezeknek is adtam fényt és most jó. Milyen tárgyról van szó?
Szerk.:ecet
Hely
Köszi szépen! Amúgy flak 20-as láda fémbelsőjéről van szó, az alja elég ramaty állapotú, sót tároltak benne évekig... Ha szivaccsal áttörlöm többször az jó lehet?
Legyünk Barátok békeidőben, hogy a bajban igazi bajtársak lehessünk...
Locations
Mosószeres dörzsi szivaccsal? Az semmiképp nem árthat. Képekkel együtt minden jobb lenne. Pontosan melyik flak lőszeres ládájára gondolsz?
Hely
Igen, arra gondoltam. Küldtem neked a képet!
Legyünk Barátok békeidőben, hogy a bajban igazi bajtársak lehessünk...
Locations
Megkaptam!
Ez biztos alumínium és nem horganyzott vagy valami cink ötvözet, mint pl a magyar 31M lőszeres doboz? Árok alján mi is azt hittük, hogy alu mert hasonlóan oxidálódott. A kép alapján elég neki egy kiadós súrolás. Ahol erősebb az oxidáció ott drótkoronggal simogasd meg óvatosan. Vigyázz, hogy a por ami korongozás közben felszáll ne menjen az orrodba szemedbe, szádba mert ártalmas!
Szerk.: valószínű cink a belseje.
Hely
Köszi a tanácsokat, holnap lehet neki is állok!
Legyünk Barátok békeidőben, hogy a bajban igazi bajtársak lehessünk...
Locations
Dobj majd róla képet ide. Klassz láda! Jó állapotú. Nyomtathatsz is majd bele egy címkét, meg pár kartoncső és kész is : D
Többiek kedvéért: 100db-os Flak30/38 20mm-es lövedékeinek fa ládája, cink betéttel.
Hely
Melyik címke a belevaló? http://wehrmachts.kisten.free.fr/20mm_bois_2.htm vagy ha tudsz küldeni mintát, azt megköszönném! Ja és a sima alufóliás tekercs kartoncsöve jó lehet?
Itt a kérdéses belső:
http://postimage.org/image/1uov65o4k/
http://postimage.org/image/1uoyh8d44/
http://postimage.org/image/1up3fuelg/
http://postimage.org/image/1up8egg2s/
Egy gyártójelzés féleséget viszont találtam rajta "adf 41" A 41 gondolom az évszám, az adf pedig a gyártó cég lehet gondolom. Melyik gyárnak lehet a rövidítése?
Első nekifutásra ilyen lett, elég ramaty állapotú, tisztítás közben váltak le belőle darabok és lyukadt tovább, nem is mertem nagyon tovább kínozni, de még mindig van rajta oxid, vagy só maradvány, ami rendesen rá van keményedve. Esetleg ki lehetne pótolni az alját ha pl. ónlemezt forrasztanék rá, de akkor már nem lenne eredeti. Jelenleg nem tudom, hogyan tovább, várom az ötleteket.
Legyünk Barátok békeidőben, hogy a bajban igazi bajtársak lehessünk...
Én csak simán beletennék valamilyen -méretre vágott- lemezt, nem rögzíteném. Az alja úgysem látszik, ha kirakod valahová, és cipekedni sem fogsz benne gondolom semmit.
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Hely
Na ez eszembe sem jutott, minél egyszerűbb, annál jobb, így megmarad az eredeti állapota is! Esetleg nincs valakinek egy darab flak20 hüvelye, ami nem ilyen vetyerás áron van, kicsit sokallom azokat az árakat érte...
Legyünk Barátok békeidőben, hogy a bajban igazi bajtársak lehessünk...
Ez a bajonett a dénagypapámé volt még a németek idejébe a felszereléséhez kapta.
Tippet szeretnék kérni hogy hogyan tudnám
felújítani ezt a bajonettet:
http://postimage.org/image/1bazv6010/
http://postimage.org/image/mns0z804/
http://postimage.org/image/1bbtmu8x0/
http://postimage.org/image/mi1asu9w/
http://postimage.org/image/miogbp6s/
A markolat nem az eredeti meg a
pengéje is elvan élezve.
üdv.: MilitaryHUN
MilitaryHUN
Locations
Sehogy.
Szerintem nincs értelme foglalkozni a dologgal mert ez menthetetlen!Számodra valószínűleg van érzelmi értéke,de gyűjtői szempontból értéktelen!
szurony14[i][size=x-small][color=33CCCC][font=Arial]szurony14[/font][/color][/size][/i].........
www.militarigyujtemeny.mlap.hu
bocs de nem lehet megnézni a linket
MilitaryHUN
Valaki súgja már meg miféle bajonett ez mert nekem is van itthon vagy három de én beraktam a kések közé.:)