30 M. 10 vonalas kapcsoló ( telefonközpont ) kezelőszekrény-készlete
Az 1930-ban rendszeresített ún. 30 M. távbeszélő rendszer az addig használtakhoz képest új technikai megoldást tartalmazott. Korábban a Monarchia idejéből megörökölt és akusztikus (fónikus) elven működő Pfeiffer-féle "központi váltót", valamint ennek továbbfejlesztett változatát a 23 M., szintén a Puskás Tivadar-féle keresztlemezes váltó elvén működő központot egy már optikai elven működő központ váltotta fel. Ezekben a központokban felvillanó ködfénylámpák jelezték a bejövő hívásokat, amelyek kevésbé voltak zavarók a kezelők számára, mint a különböző hangmagasságokba állított és különféle hívójellel ellátott "hangzó", vagy "zengő" hívások. A 30 M. zengőjeles alapkészülék és ennek csengőjeles pótszekrénye, valamint az arra opcionálisan csatlakoztatható automata hívómű ( számtárcsa) a korábbiakban már bemutatásra került. Most szerencsére előkerült a hozzájuk tartozó és két szekrényből álló központ kezelőszekrény-készlete. Ebben a szekrényben található meg az induktor, a rezgő, vagy zümmer, az átvivő tekerecs és a kondenzátor. Továbbá a mikrofontápláláshoz szükséges tábori kettőselem rekesze és egy további tartalékelem tárolására használt rekesz. A doboz aljában a 30 M. mellbeszélő és fejhallgató, valamint egy a kapcsolószekrény működtetéséhez használt anódtelep kapott helyet. Ez utóbbi sajnos hiányzik a szekrényből. A két szekrényből álló és a Standard Villamossági Rt. által gyártott központot azután már 1938-tól a Telefongyár Rt. egy közös szekrénybe építette össze. Ilyen készüléket mutatott be a korábbiakban Hansy tagtársunk. Ami a kapcsolószekrény részt illeti, ki tudja talán egyszer sikerül megtalálni azt is, amit eddig csak rajzokról és néhány fotóról ismerhettünk.
Köszi Fero. Szerencsére működőképes is.
Nagyon szépek, jó lenne egy ilyen szett nekem is :)
Gratulálok!
Gyönyörű összeállítás!
Az előbb megemlítettem a Monarchia legelső rendszeresített, fónikus elven működő telefonközpontját a Pfeiffer-féle központi kapcsolót. Eddig csak a leírását és egy "Móricka-ábrát" láttam róla. Mit ad Isten, az eddig fellelt egyetlen példányát Olaszországban, a Grazzano Badoglio Hadtörténeti Múzeumban őrzik:
http://postimg.cc/image/s5omo3tdn/
Az 1918 nyári Piave-i offenzíva helyszínén találták meg.
Köszi, hogy megemlítetted acheron. Ez lett volna a következő lépés a részemről. Egyelőre csak ez a kifotózott oldal van meg az 1939-es kiadású Katonai Zseb-Lexikonból:
http://postimg.cc/image/mz3ja99hh/
A baloldali kapcsolószekrényt keresem. Kinézetre leginkább Hansy központjára hasonlít, csak nincs benne a jobb szélen látható kezelő egység
http://postimg.cc/image/fifzn6ouz/
Üdv!
A hiányzó részről, amit említettél fotót, be tudnád linkelni ide?
Amiatt, hogy látni lehessen (annak is, aki nem ért hozzá, mint pl. én), mi hiányzik.
Köszi Hansy. Nagyon bízok benne, hogy ha nem is idehaza találok, de valahonnan külföldről bejön majd egyszer. Ez nem reménytelen, elég csak a Te 38 M. - hivatalos iratokban mindenhol csak 39 M.néven említik - központodra, vagy az én 23 M. központomra gondolni.
Nagyon szép így egyben ! Talán összejön maga a központ is egyszer. Nem létezik, hogy nem kallódik valahol egy kis Hazánkban...