Gyárilag átszámozott német szurony, E. u. F. Hörster 1938. (Frissítve!)
Sziasztok!
Pár hónapja, az internet egy eldugott, témába nem vágó szegletében -teljesen más témában keresgélve-, véletlen akadtam erre a szuronyra. Nagy volt az öröm, amikor igen kedvező áron a birtokomba került. Nagyon szép darab, gyári felületkezeléssel, sok átvevővel és beütővel, remek állapotban.
Az 1938-as E. u. F. Hörster szurony érdekessége a számozása. A korábbi betűjel nélküli 373 sorszámát -gyárilag- áthúzták, alá pedig a 1518a sorszámot ütötték. Utóbbi szerepel a hüvelyen is, csak "c" betűjellel, továbbá a bakeliteken, és a hüvely rugóin is. A gombon, és a markolathéjak alatt pedig a 7503 szerepel (utóbbi helyen a 7-es is felülütés). Sem az áthúzott sorszámot, sem a sorszámok eltérését nem tudom mire vélni, bár utóbbi jelenség gyakori ennél a típusnál. Utólagos mókányolás kizárható.
Akinek van elképzelése, az kérem tegye közkinccsé!
A solingeni gyár 1934-től 1937-ig S/155 kóddal, majd a "neves" időszak után 1940-től "asw" gyártókóddal szerepelt, és a legaktívabb német szurony gyártó volt. Becslések szerint összesen több mint 2.639.000 db-ra tehető az általuk gyártott és átadott bajonettek száma 1935-től 1944-ig, azaz a gyártás befejezéséig (1934-ből nem állnak rendelkezésemre szám adatok, de aktív volt a gyár). 1938-ban kb. 258.500 szuronyt adtak át a hadseregnek, ezek egyike a képen látható. (A fenti adatokért köszönet illeti P. Pétert, remélem olvassa a lapot.)
További képek: http://postimg.cc/gallery/u4wdb1ow/
A talpas 1-est én is alátámasztom a Jugó átszámozással, mert nálam a K98-as puskámon van ilyen belenyomva a famarkolatba és a tusvégen függőlegesen kapott egy új sorszámot. A tuson lévő eredeti sast vagy WaA-t viszont eltüntették róla.
Itt gyorsan megkérdezném, de nem akarok nagyon a témától eltérni aztán, hogy a többi gyári sasos beütéseket ők hogy-hogy nem csiszolták ki?
Nem tudom mi a helyzet, fogalmam sincs, csak kérdem, hogy mi zárná ki ezt a lehetőséget.
És akkor a hüvely számozásával mi a helyzet?
Egyébként az lehetetlenség, hogy hasonlóan a jugoszláv átszámozáshoz, ez is egy háború utáni átütés? Tudom, hogy ők pl. a hárítóvasba is számoztak, amiről itt nincs szó, ugyanakkor amit én láttam tőlük, ilyen talpas egyest használt.
Kétesélyes a dolog, nem minden esetben sütötték bele a bakelitbe sem, a fába még ritkábban, de láttam már abban is.
Az jellemző a bakelitekre, hogy benne van a szurony száma? Mert a fa nyélben emlékeim szerint nincs benne.
Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.
Úgy érted, hogy ha mondjuk adott volt egy hüvely, amiből elveszett a szurony - és fordítva, akkor valamelyiket a másikhoz számozták?
Elképzelhető. De akkor a bakelitekbe beütött új sorszámmal mi a helyzet? Azokban a régi nem is szerepel.
Linkelnél be képet az átszámozott hüvelyről?
Szia!
Van nekem is ilyen csak az enyémen a tokot sorszámozták át.
Úgy halottam amikor újra kiosztották akkor számozták össze még a háború alatt.
Tényleg a régi számozáshoz tartozott az "a"! A kérdés azonban továbbra is áll. A legvalószínűbb, hogy a hüvelyhez számozták a szuronyt, gondolom a háború végi kapkodással magyarázható (bár 1938-as, de lehet hogy első éveit egy raktárban töltötte).
Az új számnak tehát nincs betűjele.
A betűjel mindössze azt a célt szolgálta, hogy a sorsám ne haladja meg a legfeljebb 4 számjegyet, de ne is legyen két ugyanolyan. Tehát 9999a után jött az 1b, 2b, és így tovább. Van gyártó ("bym", ők a dátumozásban is rendhagyóak voltak) amelyik nem használt betűt a sorszám után, inkább több karakterrel jelölt, de a legaktívabb gyártók ezt nem tehették meg, mennyiségi okokból.
További saját példák az előző felvetésemhez:
1941-es K98 "asw" hüvelyemen: 3682 "x"-re hasonlító szimbólum.
1942-es K98 Carl Eickhorn bajonettemen: 114 "p" de ugye a régi német nyelvben a P nem különült el a B-től.
1944-es K98 Carl Eickhorn bajonettemen: 5063 "S"
Amúgy a K98-as puskám 1944-es "bif" gyártókódú - Mauser Werke Oberndorf. Annál is ugye az "L" az már hátrébb van az ABC-ben mint az "a"-"c" stb. Ezekből mondanám, hogy ésszerű lehet az évszám-betűjelzés elmélete.
Én sejtem mi lesz a "c" vagy éppenséggel "a". Az elméletem az, hogy olyan Mauser K98-ashoz volt eredetileg mellékelve, ami a "c" vagy "a" blokkosok közül került ki. Ezt úgy kell valahogy elképzelni, hogy ABC sorrendben haladva mindig változtatták a puska sorozatszáma mellett lévő betűket. Ebből levonható volt, hogy X év melyik időszakában készült.
Pl. az én Kar98-asom az "L" blokkos: http://postimg.cc/image/l04n36po5/
Továbbá létezett "c" ill. "a" blokk számozásos K98-as is, úgyhogy elképzelhető a feltevésem.
Szerintem is a 373-hoz tartozik, mivel pont középen van. A felülütésnél pedig rá van csúszva a 8-as, ezzel kizárnám, hogy egy időben került rá az "a" és a sorszám".
Továbbá abban sem vagyok teljesen biztos, hogy az a "c" tényleg c és nem pedig valami speciális karakter.
Szerintem a 373-hoz tartozott az "a" betűjel.