A GM-30-as - Cikksorozat 1/2 rész
Kedves Tagtársak!
Ebben a 2 részes cikksorozatban a 2. világháborúban, a németek által használatos két fajta gázálarc fontosabb tudnivalóiról olvashattok. A következő részben a GM-38-as maszkról lesz szó. A szűrők leírásába, fajtáiba nem bonyolódnék bele, rengeteg féle létezik...
A bemutatott darabom Németországból került hozzám már jó pár hónappal ezelőtt. 1941-es Auer Berlin gyártású, 1. légzőrendszer típusú, 3-as (legkisebb) méretjelölésű. Itthon vettem észre, hogy a már korábban itthon meglévő szűrőm is Auer Berlin, WaA111-es kódszámú. Mondhatni szinte együtt gyártották őket, összeillő darabok.
A német GM-30-as nagyon fontos darabnak mondható fejlesztési szempontból, hiszen több más típusú maszk jegyeit hordozza a német gyártástörténetben, vagy pedig más Európai országok maszkjaiból merítve ötletet, készült el végül. Gyártása az 1930-as rendszeresítésétől kezdve egészen a háború végéig, 1945-ig gyártásban maradt. Alapjait főként a német GM-24-es gázálarc adta, amit bordás tömlővel és nagyméretű szűrővel használtak. A maszk külső anyaga egyfajta ragasztott-gumírozott vászonból, a belseje gumiból, míg az álarc arckerete puha bőrből készült.
Légzőrendszere 3 típusban gyártódott. Röpke 8 év alatt már a 3. generációs fejlesztésnél tartottak vele. Az 1. generációssal, amilyen a bemutatott darabom is, az volt a baj, hogy nagyon hamar koszolódott, gyakran kellett tisztítani-karbantartani, ezért később tettek rá egy takarólemezt. 1938-ra már a kor legmodernebb rendszerével szerelték aztán, ami az utódján, a GM-38-ason már gyárilag is volt.
Mérete 3 nagyságban készült, 1-es legnagyobb, 2-es középméret, 3-as legkisebb. A korai darabokon a maszk légzőrendszerén lévő szám jelzi a maszk méretét, ezeken a darabokon még a maszk belsejében van egy szintén ezt mutató pecsét. Később a maszk légzőrendszeréről (2. és 3. generációs) elhagyták ezt a fajta méretbeütőt, és a szemüvegkeret közé pecsételték kívülre.
A szemüvegkeret a korai darabokon rézből, később pedig vasból készült, utóbbit könnyen lehetett cserélni, ha úgy adódott. A szűrő csatlakozásának átmérője a megszokott 40mm-es, a szűrő elég súlyos darab, így egy kicsit az arcon viselve előrehúzza az ember fejét.
A GM-30-asokat gyártották katonai és civil, de export célokra is. A civil változat (légoltalmi) abban különbözik a katonai verziótól, hogy a maszk belsejében a szemüvegkeret közt a homlokrésznél egy nagy téglalap alakú pecsét található, az erre utaló Luftschutz felirattal, vagy ún. RL-Kenn-Nummer pecséttel.
További képek: http://postimg.cc/gallery/2g6xecdew/
Folytatása következik!
Szia.
Én bátorkodom javasolni, hogy ha feldolgozol egy témát, akkor azt több forrás alapján építsd fel. Itt akik már láttak több olyat, legfeljebb megbeszélik, de egy kezdőnek félrevezető lehet a tényként tálalt hiányos anyag.
A "D" hengerek álláspontom szerint 41-től megjelentek.De materiális formában itt az én '43-as készletem, olyan "D" van az alján hogy le se merem tegezni.
Korszakonként jól követhető a hengerek (és kialakításuk, méret, összeállítás,zárócsatok) és belevalók (régi és uj M30, zöld és fekete gumi M38 különböző festett fémrészekkel, vagy éppen festés nélkülivel) története, csak több forrást kell egyeztetni.
Nyilván nem maradt fenn nagyon sok dokumentum a korabeli felszerelések rendszeresítéséről, ezért a forrásanyagok mellett elengedhetetlen a gyűjtői háttértapasztalatok beemelése. (pl.ne az enyém, én is tanulgatom)Nem átugorható a külföldi (német) gyüjtők tapasztalata, kicsit több dologhoz jutnak hozzá.
De mondom csak segíteni akartam, úgy alakítod ahogyan akarod.
Hello!
A forrást illik odaírni, ha egy témát feldolgozol.
Üdv: Attila
A "D" vízzáró hengerek 1944-től voltak én úgy tudom. A fekete gumimaszkokat 1942-től gyártották, a zöldeket amiről a cikkem 2. része szól pedig 38-tól 42-ig. Hosszabb sima hengerem "D" nélkül van, az teljesen jó ehhez :)
Bocs valóban.
Amugy amit a H.(szóval ő) irt, a 41-43-as évjáratban ha körhű szettet építesz akkor én inkább a hosszú hengert választanám, alján a "D" (nem mindig volt ez sem)de inkább a korai zárófül kialakítással. Én ebbe M30-M38 maszkot egyaránt tennék, kb 42-től jöttek divatba a fekete gumis, zöld fémrészes maszkok, azt is lehet dobni bele.Igy ez kb 43-ig jó.
Én is megerősítettem 1-el felette.
Sziasztok.
Álláspontom szerint Hafthollandungnak (jól irtam?bocs)igaza van.
Szia!
Azért írtam, hogy a hozzávaló kisméretűvel, mert eredetileg azokkal adták ki. Abban teljesen igazad van, és jól is írtad amit írtál. Nekem még hiányzik a kisméretű henger a gyűjteményemből, így a GM-30-asomat valahogy azzal szeretném majd kipótolni.
(Továbbá ezeket a maszkokat megtalálni kis és nagyméretű hengerekben egyaránt, teljesen normális dolog! Cserélték ezeket és a GM-38-asokat össze-vissza. Sőt, mivel 1941 novemberében a kisebb hengereket már leadták a Luftschutz részére, igaz is lehet, hogy valószínűleg ezt a maszkot is egykoron a nagyobb méretű hengerben tárolták.)
Miért gondolod hogy a gm30 as maszkhoz kisméretű henger tartozik?
Nekem eddig az összes gm30 asom későbbi hosszú hengerrel volt, az összetartozó darabok is.
Ui: Főleg ha 41 es gyártású, akkor már (szerintem) tuti nem kis hengerrel adták ki.
Így történt pontosan! Az oldalon pár Tagtárs képénél is láttam már logózást. Lehet nem mondok, vagy mutatok sokszor újat az írásaimmal sokaknak az oldalon, de sosem tudni, hogy ki szorul majd rá egyszer. Az ember úgy is holtig tanul..
Üdv!
Más oka van.
Legutóbb, ismeretlen technikai okból egy sisak képe másik cikknél jelent meg (Bálint úr sisakja volt, Csokis úr cikke). Akkor jött a logó ötlete.
Minek rá a logó? Pályázhatnak rá a sötétben bújkáló, rémhírterjesztő ellenforradalmárok? Tele van a típussal az internet, bőséges képanyaggal. Úgy vélem itt az írás az elsődleges, nem a kép.
Szia :)
Ehhez való kisméretűm még nincs, a GM-38-ashoz viszont hozzávaló hengerem van. A logózást már nem tudom rátenni, nem vagyok olyan státuszú az oldalon, hogy tudják utólag szerkeszteni.
Üdv!
Gázálarchenger is van hozzá?
A képre nem tettél logót, még nem késő. :)