warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Trencsik István 1944-es sisakja
2015, június 1 - 18:31 | easternwarfront
Tisztelt Tagtársak!
Trencsik István késői sisakja ami nagyjából egy év fronthasználat nyomait viseli magán. 1944-es gyártású, kettős gyártójeles GY-MÁVAG64 sisakról van szó, jellegzetesen 1944-es festéssel és háború végi béléssel. Az állszíja hiányos, egykor alucsatos kivitelben hagyhatta el a pesti gyárat. Meglepően sötét árnyalatú D-gyűrűkkel szerelték. A Trencsik név szlovákosan cseng, némi kutakodás után én egy kurtakeszi illetőségű Trencsik Istvánra bukkantam aki hadrafogható korban volt a negyvenes években.
4.5
Értékelésed: Nincs Átlag: 4.5 (8 szavazat)
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Acélsisakok, alu díszelgők
Sziasztok! Mostanság futott be ez a szintén háború végi sisak. Egyaránt kettős gyártójeles, jellegzetesen 1944-es darab, méretre is azonos Trencsik István rohamsisakjával, utóbbinál kissé ízesebb, padlásos állapotú, a verítékbőrön P. R. monogram látható. A késői típusú bélés ebben az esetben is MÁVAG jellegű, a sisak bontatlan, gyári alkatrészekkel. Jól látható, hogy kissé "trehány" módon sikerült összerakni a sisakot, nem utólagos béléscseréről van szó. A probléma amit a győri gyártású harangok MÁVAG bélésekkel való összeszerelése jelentett itt is a homlokrészen válik igazán kifejezetté. Tátongó rés helyett ezúttal túlméretezettnek tűnik a bélés, feltűnően eláll a harangtól.
imgurl
imagen
Szia Attila ! Egyértelmű a bontatlansága és meg is magyarázza elején a hézagot . :)
Szembetűnően tényleg nem látszik a mókolás.
Szeretném megmutatni a két gyártó "késői" bélései közötti különbséget. A győri késői bélések jellemzője a győri abroncs méretjelzéssel, eltérő varrás, verítékbőr szabásvonal, a gömbzsinór stb.. Az egyik GY késői légó A sisak dátumozása 1943, ahogy korábban is mondtam ez a típus már biztosan megjelent 1943-ban azonban 1944-ben gyakorlatilag általánossá vált. Gondoljunk az 1943-as gyártású GY fekete légó B tűzoltósisakokra a jellegzetes sertésbőr béléssel és alumínium csatokkal. Soha nem láttam bizonyíthatóan 44-es hagyományos bélést még. GY bélések:
image upload
upload imagem
upload images free
upload gifs
image upload no limit
MÁVAG késői bélések:
adult photo sharing
temp image upload
hosting images
Csináltam képeket mindhárom szegecsről. Továbbra is egyértelműen bontatlannak látom, a bélés félreismerhetetlenül MÁVAG gyártmány.
temp image upload
image upload no limit
image hosting
.
Szeretnék azért arra is példát mutatni, hogy ezek a sertésbőr bélések korántsem voltak olyan tartósak mint kecske/juhbőr elődeik. Ez a sisak igazán beszédes, osztrák barátom gyűjteményéből. Késői MÁVAG sisak (nem kettős gyártójeles), MÁVAG sertésbőr "telibéléssel", 1944-es tinta KÁB pecséttel. Látható, hogy frontkörülmények között volt kénytelen javítani a szakadt, sprőd füleket egykori tulajdonosa.
upload image free
Tökéletesen igaz Gábor, csak annyit mondtam, hogy az eddigi tapasztalataim alapján váratlan, ritka, hiánypótló lenne. Természetesen nem azt mondom, hogy nem létezett, különösen mivel levéltári adat is van róla. Valamiért nem került még elő ami azért furcsa mert a légoltalmi készletek relatíve jobban megmaradtak mint a közvetlen hadianyag. Nem tudom, hogy ennek mi a magyarázata, a saját statisztikáim alapján jelenleg így áll. Ezt inkább csak érdekességként írtam le persze.
Attila ! Attól még, hogy Te nem találkoztál ilyennel, attól még lehetett kettős beütésű légós siak, mint ahogy a levéltári dokumentumok ezt egyértelműen meg is fogalmazzák. Ez ilyen egyszerű, akármennyi van az adatbázisodban...:-) Elhiszem, hogy mávag bélés van benne !
Bocs, csak közben dolgozom is és tabletról raktam fel, elfelejtettem szerkeszteni.
Íme:
free picture hosting
Igen, ezt én is olvastam anno ennek ellenére ezidáig csak katonai felhasználásút láttam ill. ismerek, leszámítva ugye a meghatározhatatlan eredetű háború utáni festésű darabokat. De, kijelenthető, hogy ebben a sisakban is MÁVAG bélés van, MÁVAG kerettel. A képeken ezt is látni fogod. Annyiból szerintem releváns a dolog, hogy több ezer darabot láttam, majd kétezer db van az adatbázisomban és néhány száz a gyűjteményemben, tehát gyűjtői szemmel van valamekkora rálátásom az arányokra. Ahogy írtam ez szubjektív tapasztalat, nem kőbevésett szabály, aki akarja megfontolja aki nem az nem.
Attila szépen leírt a bélések különbségéről mindent .
http://postimg.cc/image/ce0hl3s1f/
http://postimg.cc/image/rqotsvgkz/
http://postimg.cc/image/tfxx0xwab/
http://postimg.cc/image/h2l2u16lv/
Vedd lejjebb a képméretet mert nem látszik rendesen, legalábbis nálam. Tehát akkor nem tudjuk egyértelműen kijelenteni, hogy ebben a " torontói " sisakban mávagos bélés van. A levéltári anyag úgy fogalmaz, hogy 44 április bombázásnál megégett sisakokat csak légós célra lehetett felhasználni. Lehet csak kis mennyiség égett meg, a többi mehetett a seregnek. Az, hogy 70 év elmúltával ki mivel találkozik, nem igazán releváns.
A szegecsekről készített képek majd amúgy is eldöntik remélhetőleg, hogy bontatlan vagy sem. A késői bélésekkel és a kettős beütős sisakokkal kapcsolatban még annyit fűznék hozzá, hogy szintén van különbség a két gyártó mondjuk úgy "44M" bélése között. A montázs felső sorában látható. Dupla gyártójeles sisakot "gyári" állapotúnak ítélve én még csak ilyen késői béléssel láttam. Soha nem találkoztam kettős beütős légó sisakkal, véleményem szerint 1944 áprilisa/májusa után kizárólag a hadsereghez kerülhettek a készletek de hogy döntő prioritást élvezett a honvédség az biztos. Ha mégis felbukkanna egy akkor legfeljebb megszaggatom a ruháimat és hamut szórok a fejemre... Mindenesetre meglepődnék. Szintén nem találkoztam még olyan "késői" GY sisakkal amelyik tábori zöld lett volna bár ennek lehetőségét sem zárom ki teljesen. Az alsó sorban lévő sisakok azt mutatják, hogy a gyártás különböző fázisaiban kerültek kimentésre harangok. Kettős beütősök azonban még győri módon szegecselt málhafüleik vannak, ebben a formában ritkák. Utóbbi másik érdekessége, hogy a győriekre jellemző cinkkel forrasztott, "magasabb fejű" sasszegei vannak és háború közepi MÁVAG bélése. Az ellentmondás csak látszólagos ugyanis már cserélt a bélése, véleményem szerint vagy a fronton cserélték jobbra, kényelmesebbre vagy a háború után esetleg. Sajnos eldönthetetlen, hogy a szegecsek eseteg győrből kimentett de Pesten összeszerelt darabok-e, eredetiek-e vagy a valamikori béléscsere során keveredtek oda. Nem tudom, hogy alkatrészt mit tudtak átszállítani vagy felhasználni esetleg de az biztos, hogy elenyésző lehetett a mennyiség ill. nem maradt fent ennek igazán tárgyi bizonyítéka napjainkig. Késői/MÁVAG sisakot nem ismerek amelyben eredetileg is GY belső lenne.
screen cap
Ez világos volt, csak ez a kései bélés is mávagos ?
Válaszolok. Jellegzetes különbség van a két gyártó bélései között. A verítékbőr szabásvonala, a fülek szélessége más. A varratvonal teljesen más. A mellékelt ábrán fekete vonallal emeltem ki a jellegzetességeket. A MÁVAG béléspárnáit rögzítő varratsor széle lekerekített, a győrinél szögletes. A köperszalagot tartó varrat MÁVAG bélésen egysoros, GY bélésen dupla. Az abroncsok peremezése és alakja eltérő. A győri keret nagyjából kompatibilis a MÁVAG haranggal, fordítva nem, nagyon szorul, a szegecsfuratok nem esnek egybe tökéletesen a GY harangok általában nyújtottabb, hosszúkásabb formája miatt. A gömbzsinór, a köperszalag eltérő kissé, ami valószínűleg más beszállítónak köszönhető. A gömbzsinór a győriekre jellemző pl. A GY keretek hátsó részébe ütöttek méretszámot (64' 66' 68), a MÁVAG keretekbe nem..stb.stb..
screenshot
Nem kell ide " szakértő ". Abban mindenki egyetért, hogy ez a bélés belekerülhetett 45 előtt akár a fronton is. Csupán az én észrevételem - nem állításom - volt, hogy a koszrétegen látni vélhető karcok teszik kétségessé, hogy ez a bélés 45 előtt került a sisaktestbe. De ez csak egy monitoron keresztül látható feltételezés !
Demeter úr is szakértse meg.
Üdv!
Független sisak szakértő kell, mert Honor ezek szerint elfogult lehet.
Bocsi ! Javítottam. Ne haragudj, de aztért mert a mávag fejezte be nem biztos, hogy mávagos bélés került bele. Mi a különbség a két bélés között ?
Hansy ! Honor vagyok nem Hunor. :) Mivel a sisakot a mávag fejezte be . mávag sisakjaihoz készült béléseit rakták bele az egyértelműen kisebb a Győritől . Persze keret peremezéséből lehetne 100% megmondani hogy ki gyártotta . Ezt látni kéne persze .
Szerintem évekre visszamenően a legjobb sisakos eszmecsere az oldalon, végre. Hansy szavára azért illik odafigyelni mert nem ma kezdte a szakmát és a végére kimondottan konstruktív vita alakult ki. Honor viszont szintén otthonosan mozog a bélésekkel kapcsolatos kérdésekben, személyes barátság fűz hozzá, órákat töltöttünk beszélgetéssel és sisakok nézegetésével.
Honor ! Te spec. honnan tudod, hogy ez mávagos bélés ? :-) Nem kötekedek, csak hátha tanulunk valamit.
Végre már nem csak három hozzászólás van egy sisakhoz:)
Újból csak gratulálni tudok a sisakhoz.
Üdv:Attila.
üdv! Bocsánat hogy beleszólók de mivel a sisak kettős beütős így a harang Győrinek mondható csak kapott egy mávag málhafület és beütést és a mávagos bélést. A mávagos és győri sisakok között is nagy a méret különbség. így hát egyértelmű a nagyobb hézag az elején. így hát lehet bontatlan is.
Minden további nélkül!:-) De csak a jövő héten leszek a sisak közelében, remélem nem gond az a néhány nap. A "tankönyvi" kifejezést én a "textbook" után szabadon szoktam használni amikor gyűjtői szemmel nézve egy adott típust a korszakra jellemzőnek találok kérdőjelek nélkül, tényleg ne menjünk bele..:-) Szerintem kifejező. Tegyünk egy próbát, hátha meggyőzlek!
Köszi ! Azt, hogy " tankönyvi " nem nagyon tudom értelmezni...:-) Ne menjünk bele...:-) Mindenesetre nagy bátorság volt ennyi kilóméterről belevágni. De nyitott, és meggyőzhető vagyok ! Esetleg a szegecseket ki tudod fotózni belülről ?
A fotók nem sokat számítanak, híresen rosszul szokták fényképezni a magyar sisakokat és hát ugye az sem könnyíti meg a dolgot, hogy külföldön mégkevésbé vannak képben mint itthon. Mindig elmondom de tényleg így van, szép magyar sisak kevés bukkan fel de 25 és 300 ezer Ft között bárhol megállhat az ára. Ebben az esetben természetesen nem a hordás és kilazulás a magyarázat, szerintem tipikusan a bélés és a harangforma közti eltérésről van szó, amit sok sisaknál láttam már, számomra minden részletében "tankönyvi" késői változat béléscserére utaló nyomok nélkül de értem az álláspontodat. Nem tudom miért cseréltek volna bélést egy év használat alatt, a háború után pedig pont a megfelelő módon, nyomok nélkül sikerült volna ennyire összehozni a dolgot?! Ezek ellenére elfogadom, hogy másként gondolod.
Nagyon jó montázst készítettél, de én itt méginkább " igazolva " látom az elméletem. A sok hordástól kilazult bélés abroncs nem megy össze, nem zsugorodik úgy, hogy a homlokánál keletkezik egy kis ujjbegynyi rés, ez fizikai képtelenség. Persze, hogy lehet bélést utólagosan is tökéletesen beilleszteni, mivel nem egyedileg készültek, hanem sorozatban, gépek által, tehát abszolút nem lehetetlen tökéletes példányt találni. A torontói fotós jól végezte a dolgát, az eredeti képeken ezt a rést nem lehet kiszúrni, de a Te képeiden már egyértelmű.
Ravic, az szenzációs lenne!