warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Zománctábla
2015, április 11 - 12:38 | Hansy
Üdvözlet ! Ezt a hatalmas, 1 méter átmérőjű zomáctáblát egiyk tagtárssal csereberéltem. Nincsen háborús vonatkozása, csak ideiglenesen tenném fel, a heraldikához jobban értő kollégák hozzászólásaiban reménykedve. A " Kossuth " címer 1918-ban, 1946-tól 1949-ig és még 1956 október 23-ától volt pár hétig Hazánk hivatalos címere. Jelent valamit a tölgy és a babér (?) koszorú ? Talán valamilyen katonai objektum homlokzatán lehetett annó ? Köszönöm a segítséget !
5
Értékelésed: Nincs Átlag: 5 (1 vote)
Utána néztem a címernek de meg is kérdeztem egy öreg bácsit.Határozottan álította hogy 1946-49-ig használták ezt a címert.De alátámasztom én is mivel egy könyvet találtam.Bretényi Iván Kis magyar címertan c. könyvét.
A tölgy és a babér koszorút pedig szépen leírta és értelmezte Gróf Almásy tagtársam.
Elnézést de egy kicsit magam is félrevezettem, de keverednek a gondolatok bennem és nem nyúlok könyvekhez azonnal.
Igen, ezzel én is tisztában vagyok, azért írtam oda, hogy 56-ban is használták a címert. De miből gondolod, hogy nem 1946 és 1949 között készült ?
Véleményem szerint 56-os, nagyon sok forradalmárok, és BBC készítette képeken ez a pajzs látszik az elfoglalt orosz harckocsikon, és lövegeken,de koszorú nélkül.Holnap komolyabban utána nézek a címernek.
Bocsánat, akkor mégegyszer megkérdezném: " Itt ami a képen látható 1956-ban használták rövid ideig. " Ezt az általam feltett képeken látható címerre értetted ? Ha igen, akkor azt kérdezném, hogy ezt honnan lehet megállapítani ? Köszönöm !
Nagyon is egyszerű, az 1946.február 1-én kikiáltott köztársaság 1848-1849 politikai örökséghez és a 1918-19-es hagyományokhoz nyúlt vissza. Ezt a címert /koronátlan kiscímert/ szerette a nép és az akkori államvezetők mert azt jelképezte hogy nem tartozik a nemzet senkihez.
Miből lehet megállapítani, hogy a képen látható címert 1956-ban és nem 1946 és 1949 között használták ?
Elnézést kérek, de a Kossuth címert 1848-ban használták először.Itt ami a képen látható 1956-ban használták rövid ideig.A II.világháború után 1949.évi alkotmány elvetette a Kossuth címer fenntartását./Rákosi Mátyás/Két oldalt pedig használták mindkét koszorú változatot
Némi pontosítással szeretnék élni. Hansy által bemutatott címert nem használtak eleink 1848-ban, a ma 166 éve, 1849 április 14-én a Habsburg-Lotharingiai-ház kimondásakor babérággal helyettesítették a címerpajzson és a felette lévő koronát, állítólag Kossuth javaslatára. A kor hivatalos nagycímere az alábbi linken látható:
http://turul.info/turul/cimer
Most abba nem mennék bele, hogy kik és milyen céllal "körítették" ősi címerünket babér-, és tölgyágakkal, elég ha valaki ránéz az olasz címerre meg tisztában van azzal, hogy kik alapították azt az országot. Egyébként nekem az angyalos címerrel ellátott magyar zászló jobban tetszik.
De bizony tölgy és babér van. A cser(csertölgy) ugyanis tölgyfa, tehát amit kijavítottál, kb. olyan, mint a kutya meg az eb...
A másik ág pedig babér. Az olajfa levelei, termései sem ilyenek.
Szerk: Nos, közben kutakodtam egy kicsit. Gyakorlatilag a babérágat és az olajágat is ugyanúgy stilizálják...
Korabeli leírást sajna nem találtam, csak korunkbeli (1995-ös) törvényt, amelyben a nemzeti jelképeink között a címerben a cserfaágat és az olajágat említi. Viszont több leírást találtam katonai szimbólumoknál(katonai karjelzések rendszeresítési leírásánál), ahol sokszor a babért(a katonai dicsőség jelképe)írják, de a katonai szimbolika is használja az olajágat(katonai hűség).
Mindettől függetlenül a kérdéses címeren lévő ág rohadtul nem hasonlít olajágra, babérra annál inkább. De mint írtam, ettől függetlenül akár olajág is lehet...
A kérdést egy korabeli törvény vagy rendelet szövege dönthetné el.
Köszönöm a helyesbítést !! Én is a Tildy korra gondolok, mert a tábla állaga is erre enged következtetni.
Ebben a formában én a Tildy korszakra gondolnék.
Kossuth neve:Róla nevezték el hazánk korona nélküli kiscímerét.A magyar republikánusok ezt a címert már 1848 decemberében használták.V.Ferdinád (1835-1848) lemondatása és Ferenc Józsefnek (1848-1916) a magyar országgyűlés hozzájárulása nélkül történt uralomra lépése után használni kezdték.A korona levételével hangsúlyozni kívánták hogy Ferenc Józsefet nem ismerik el és szakítottak a királysággal. (Kossuth Lajos Pénzügyminiszter volt 1848-ban)
Világos után a Habsburg-önkényuralom betiltotta az 1848-as köztársasági gondolatokat szimbolizáló címerek használatát és vissztért az 1848 előtti címerekhez,de a közös intézmények, és a hadsereg jelvényein mindig szerepeltek.
Nem tölgy és babér ág van a címerpajzs köül, hanem a pajzsot jobbról cserfaág, balról oljfaág övezte.Ez a középcímeren is így volt.
Véleményem szerint a tábla közintézmény falán volt valamikor.