Kochgeschirr Modell 1931
Kedves Tagtársak!
Egy múltkori cikkemben már bemutattam a tulajdonomban lévő M31-es Heer "kókusz" kulacsot, most társául vásároltam mellé egy csajkát is, hogy együtt szép párost alkothassanak.
Kulacsom cikke: http://roncskutatas.hu/node/18266
Együtt a páros: http://postimg.cc/gallery/27z3prkb2/
Az alábbi írásomban a 2. világháború egyik nélkülözhetetlen felszerelési tárgyát, az M31-es német csajkát szeretném röviden bemutatni nektek.
Az M31-es ismertetője és egy kis összehasonlítás a Reichswehr modell 1910-essel:
Az M31-es csajka 1931 március 23-án jelent meg és az 1. világháborús M1910-es kisebb méretű változata némi módosítással.
Tulajdonképpen egy 2 részből álló evőcsészéről van szó. Az alsó rész egy fazék jellegű alumíniumból készült edény. Elején 3 vízszintes jelölés látható, ami a 0,5 literes jelzéseket jelöli. Ezek a jelölések az edény belső oldalán is látszanak. Ezek a jelölések a háború vége felé gyártott darabokon már teljesen megszűntek.
A felső rész leginkább egy serpenyőre hasonlít. A serpenyő nyelének anyaga alumínium, a kései darabok nyelei már acélból készültek.
Az M31-es csajka méretei:
Teljes magasság: 15 cm
Főzőedény magassága: 13,9 cm
Serpenyő magassága: 4,4 cm
(Mért adatok, internetes forrásban is ekkora)
Az M31-es modell külső megjelenése hasonlít a Reichswehr modell 1910-es típusú csajkához. Különbségük a méretekben mutatkozik meg. Az M31-es befogadóképessége 1,7 liter, míg a
Reichswehr modell 1910-esé 2 liter.
A háború alatt a Reichswehr modell 1910-esek szintén használatban voltak, őket viszont 1940-ig gyártották és politikai szervezetek is használták. Az RW 1910-ben egy olyan megoldás is létezett, hogy
a kanálgépet a csajka belsejében rögzítve lehetett tárolni. Ezt a funkciót nem minden korai csajka típus tudta közülük, tehát gyártónként eltérőek lehettek, továbbá ez a funkció az M31-es modellnél már egyáltalán nem valósult meg.
Málházása:
Szabványosan a kenyérzsák bal oldalán hordták bőr szíjjal felfogatva. Alapvetően a szíjak hosszúsága eltért a normál szíjak hosszúságától, ami 53 cm volt.
A német csajka szíjak hossza 3 félében létezik:
1.: 53 cm - Normál
2.: 58 cm - Kenyérzsákra való (az enyém is ez a méret)
3.: 67 cm - Hátizsákvázra való, 3 bújtatóval rendelkezik
Ha nem a kenyérzsákon, hanem az M1934/M1939-es hátizsákban cipelték, abban az esetben egy kis vászon zsákban tárolták.
Most pedig térjünk rá az általam vásárolt darabra!
CFL 41-es (C. Feldhaus, Aluminium-und Metallwerke, Lüdenscheid). Teljesen összeszámozott darabról van szó. Szerintem nagyon szép állapotú darabhoz sikerült hozzájutnom, főleg, hogy ilyen sok színnel rendelkezik és a szíja is megvan, nagyon örültem neki.
Persze vannak rajta azért kopások és horpadások, de legalább egy harcedzett darab :) Elején és hátulján 3 függőleges csík van belekarcolva, majd áthúzva. Nem tudom ezzel a katona mit jelölhetett, de nem véletlen keletkezett karcokról lehet szó. A szíja nagyon szépen hajlik, egyáltalán nincs megkeményedve, még talán annyira "új" is, hogy nekem kellett a bújtatót kicsit bejáratnom. Jelölést nem találtam rajta.
Összességében nálam benne van a gyűjteményem kedvenc Top 5 darabjai között!
További képek a csajkáról:
http://postimg.cc/gallery/2qqvvmwbq/
Igyekeztem :)
Ez igen, rendesen körbejártad a témát! Köszönjük!