Fairbairn-Sykes
Szeretném megmutatni gyűjteményem egyik új darabját.
A Fairbairn-Sykes (F-S) tőrt két angol, név szerint William Ewart Fairbairn és Eric Anthony Sykes tervezte még az 1940-es évek elején.
Fairbarn Szingapurban kezdte pályafutását mint rendőr. Ott szerzett tapasztalatokat, és technikákat tanított elsőnek a rendőröknek, majd később a kommandósoknak.
Eric Anthony Sykes is Szingapúrban kamatoztatta a tapasztalatait az elő világháború után. Majd a 40-es évek elején Fairbarn-el segítették a speciális egységek kiképzésében.
Az F-S kést főleg egyszerűsége, keskeny markolata, ill. döfésre alkalmas pengéje miatt lett a második világháború alatt világhíres. A kést főleg meglepetésszerű rajtaütésekre tervezték.
F-S tör több változata volt, talán a legelső a Shanghai kés. Ebből születettek a már megszokott F-S harci kések, viszont ezek között is 3 fő mintát terveztek. Ezeket a markolat végén jelzett számmal (mould mark) lehet megállapítani (1,2,3).
Az első F-S harcikések (kb. 50 db) 1941 januárjában készületek el a Wilkinson Sword Ltd. által. Az első kések pengéi 6.5 hüvelykesek (17cm) voltak, a markolat pedig apró recés. A második kiadás kicsivel nagyobb pengével látták el, de így is kevesebb mint 7 hüvelyk (18cm) volt, a markolat pedig szinte azonos az elsővel.
Itt már a keresztvason megjelentek a következő jelek / | \ . Ezek a jelek importálása miatt voltak fontosak. A harmadik kiadás pengéje szinte azonos hosszúságú mint a másodiknak, viszont itt már a markolat teljesen más kialakítást kapott. Itt már a sűrű recéket kihagyták, és gyűrűs kialakítást kapott a markolat. Itt is megjelentek az import miatt a keresztvason a jelek, illetve England felírat, vagy WILLIAM Rodgers Sheffield.
A háború alatt a Rodgers cég is elkezdte az F-S kések gyártását. Ők kétfajta markolattal látták el a késeket. Az egyik "gyöngyös és gyűrűs" vagy "gyöngyös és bordás" amit 1942 őszén adtak ki. A másik változat pedig a háború vége fele született meg, úgynevezett "köteles vagy vonalas és bordás". Mindkét késről kevés kép, és információ maradt fent.
A Egginton Group mai napig is készít ilyen típusú késeket. Ezeket többek közt a NATO felirattal látják el.
A képeken látható harci kést a 1942-ben vezették be (a British & Commonwealth Military Knives könyv szerint 60-63 oldal), és a második világháború alatt a RAF pilóták, és azok családjai kapták.
Sajnos a penge hegye hiányzik, illetve a bőr tokjának a végén lévő gumi pánt hiányzik. Ezért az előző gazdája kilyukasztotta (gondolom) a tok végét, hogy a markolat végén található réz kúp beleférjen, így nem mozog ill. nem esik ki a tokból.
A bőr puha, a fekete festék pedig lekopott a tok alján látható réz részről.
http://postimg.cc/image/p2zvdkqbx/
http://postimg.cc/image/wdvdpp6q5/
http://postimg.cc/image/m52wjviod/
http://postimg.cc/image/vqwh069u5/
http://postimg.cc/image/g6p39mzpp/
http://postimg.cc/image/5z6jx8dhp/
http://postimg.cc/image/wyaesdzyl/
http://postimg.cc/image/3xanwq4wd/
Gratulálok, nagyszerü leírás.
Csak egy mondatot és képet szeretnék hozzáfűzni. Churchill 1940.-ben szorgalmazta a különleges egységek felállítását. Létrehoztak egy-egy MO9 részleget.
Egy kép a kiképzésről (közelharc-tréning): http://postimg.cc/image/ougck2115/
Nagyon szépen összerakott anyag. Az ilyen képek, írások valóban értékesek az érdeklődők számára.