Két hadifogságban
Kedves Tagtársak!
Sokáig gondolkoztam azon, hogy az apai nagyapámtól örökölt tárgyak, írásbeli dokumentumok mások számára érdekes lehet-e?
Végül úgy döntöttem, hogy megosztom a fórum olvasóival az első világháborús tárgyakat, az akkor készült fotót, szabadulási igazolványát ,valamint a második hadifogságban írt naplójának részleteit.
Első alkalommal 5 évet töltött orosz hadifogságban, ott készített többek között alumíniumból dohánytartókat, amit a második - amerikai - fogságában is " folytatott ", kiegészítve vázákkal, és gyűrűkkel,stb. Ez időtöltésnek és egy kis plusz jövedelemnek is jó volt.
A naplóból kiderül, hogy az orosz fogságot sokkal " könnyebb " volt elviselni, huszonévesen, míg 1945-ben már ötven felett, és családosan jóval nehezebb.
Üdvözlettel: őrnagy.
_______________________________________
http://postimg.cc/image/has00cd97/
http://postimg.cc/image/o7qrqlyxn/
http://postimg.cc/image/rosttkxzv/
http://postimg.cc/image/8cb4esn4r/
http://postimg.cc/image/yqqrfs1ln/
http://postimg.cc/image/sscy5jimz/
http://postimg.cc/image/5ee5l3fh7/
http://postimg.cc/image/jtmvsidqz/
http://postimg.cc/image/iwl1xdrmj/
http://postimg.cc/image/vchrr4kyj/
http://postimg.cc/image/sxpw6p4pn/
http://postimg.cc/image/fhp3c0s2j/
Ajtonynál lehet az igazság, tekintve hogy felvidéki volt.
Akkor vagy csak nem tette fel épp a zubbonyára, vagy a kép készültekor még folyamatban volt az igazolási eljárás, ami olykor nagyon elhúzódott a tömeges igénylések miatt. A Frontharcos Szövetségbe, aminek a formaruháját itt viseli amúgy is alapkövetelmény volt a Kcsk igazolása, bár láttam már olyat is, hogy folyamatban lévő Kcsk esetén is kiadták az igazolványt.
Az igazság az, hogy volt Károly Csapatkereszt is a hagyatékban, a fényképen nem tudom miért nem szerepel.
A Károly Csapatkeresztre akár lehetett igényjogosult, csak lehet, hogy nem kérvényezte.
Akiknél nem volt meg a 12 heti frontszolgálat és hadifogságba estek, igényük lehetett a KCsk-ra, ha olyan időpontban tértek haza, amikor már hadműveletek nem voltak.
Ha jól látom 1920-ban még fogságban volt, tehát nála érvényes lehetett a kiskapu, csak nem használta ki. Érdekes viszont, hogy a további érmekre fordított energiát, erre meg nem.
A képen a Frontharcos Szövetség formaruháját viseli, a mellén a II. oszt ezüst vitézségi érem (erről szól az igazolás), a magyar és az osztrák háborús emlékérem. Érdekes hogy Károly Csapatkeresztje nincs.
1916 nyarán a komáromi tizenkettesek kemény harcokban forogtak az oroszok ellen, alighanem ő is ott érdemelte ki a vitézségi érmet.
Köszi, hogy megosztottad!