Feldflasche Modell 1931
Kedves Tagtársak!
Mivel német 2. világháborús felszerelési tárgyakat gyűjtök, így elengedhetetlen volt egy kulacs beszerzése a gyűjteménybe.
Nemrég érkezett meg hozzám és a gyűjteményem többi tagjához ez a kulacs. Nagyon régóta szerettem volna egy ilyen szép állapotút a gyűjteményemben látni, most szerencsére ez is megadatott számomra. Sajnos ezekből is mint lassan minden másból, egyre kevesebb az előkerülő vagy eladó nagyon szép állapotú darab.
Csoda és nagy szerencse, hogy kiváló, csaknem makulátlan állapotban van így több mint 70 év után! Csupán a bőr szíjazata volt megkeményedve kissé-erről később.
Ebben az írásomban górcső alá vetem és mesélni szeretnék Nektek ennek a gyűjteményi darabomnak a jellemzőiről. A gyártók beütőiről és pontos neveiről sajnos nem tudtam kideríteni semmit.
Vizsgáljuk meg közelebbről magát a kulacsot:
A kulacs a 2. világháború idején a Wehrmacht-on belül, a Heer kötelékében itatta egykori tulajdonosát.
Pohár:
(DMN 40)
Egyik érdekessége, hogy a pohara zöld. Ez az 1941 április 23-ai (HM No. 435, 1941) rendeletnek köszönhető - ez a rendelet pedig kimondja, hogy a katonák kötelesek voltak poharukat feketéről zöldre átfesteni. Természetesen nem mindenki tartotta be, az én esetemben a katona úgy tűnik szófogadó volt :). Közelebbről megnézve pedig a zöld szín alatt sok helyen még most is látható az eredeti fekete festék színe. A pohár belsejében látható körkörös karcocskák jelzik, hogy bizony sokszor kevergetett benne valamit egykori gazdája a fronton.
Képek:
http://postimg.cc/gallery/129f5z7jy/
Szíj és akasztója:
(38 v.H.& Co-ha jól látom)
Nagyon megkeménykedett állapotban érkezett, nem csoda így több mint 70 év távlatában. Első dolgom volt óvatosan szétszedni és azonnal megkezdeni a puhítást! A puhítást Tiger márkájú fekete szivacsos cipőkrémmel végeztem jó vastagon bekenve, majd kicsit hatni hagyva egy ronggyal letöröltem. A bőr visszanyerte egész jól az eredeti színét, és a cipőkrémtől sokkal hajlékonyabb lett. Így már kicsit merészebben lehet operálni vele a kulacs ki-be nyitásakor.
Kép az akasztóról:
http://postimg.cc/image/6q9xlt72d/
Posztó:
(JSD 39)
Mint legtöbb esetben ez a legkényesebb dolog egy ilyen kulacson a szíj után. Ezen is látszik azért egy helyen, hogy már bizony javítva volt, de alig észrevehető. Szerencsére nem szakadt, nem lyukas... A patentok még mindig rendesen működnek, nincs beragadva, elrohadva stb. A patent belső részén a jól megszokott "Prym" jelzés olvasható. Számomra nagyon tetszetősek egyébként ezeknek a patentoknak a mintázata, kidolgozottsága.
Képek:
http://postimg.cc/gallery/7zxo5922/
Kulacstest:
(DMN 38)
Hasonlóan mint a posztó, ezek is kényes darabok és úgy gondolom nehéz teljesen hibátlan, csaknem gyári állapotút találni. Sehol egy horpadás, nyomódás. Egyszerűen jó ránézni.
Kupak:
(EEF 36)
Na itt egy érdekes részhez érkeztünk! Az mindjárt feltűnhet mindenki számára, hogy ez nem édestestvér a kulacstesttel. Ez a kupak feltehetően egy Hitlerjugend kulacsról való mégpedig korai darabról. További érdekessége, hogy a Jugend még a nevét is belevéste a kupakba. Én Emil Srobel-nek olvastam. A vezetékneve sajnos elég nehezen olvasható, de Emil volt az biztos.
Képek:
http://postimg.cc/gallery/2fphfkhw4/
További képek és szétszedett állapotban:
http://postimg.cc/gallery/2a269thr0/
És végül a rövid ismertető:
A németül (Feldflasche Modell 1931) sokféle verzióban létezett. Ez a típus 1931 március 23-án mutatkozott be M31 jelöléssel. Alapjait az 1. világháborús M1893-as és az M1907-es típusról mintázták kisebb módosításokkal. Eredetileg az M31 kulacsokat alumíniumból készítették, de később a háború előrehaladtával bakelit kulacsok is létrejöttek. A bakelit változatok többnyire piros színűek voltak és tartalék darabnak szánták őket. Egy sztenderd kulacs 0,8 liter befogadására képes kulacstest volt először fekete színű pohárral (Trinkbecher), de léteztek bakelit poharas változatok is.
Egy nagyon jó kis okos tulajdonsága van a posztóhuzatnak: Olyan feladatra alkalmas, hogy ha pl. a katona hideg patakba mártotta kulacsát, a posztó ilyenkor megszívja magát vízzel, majd abból az elpárolgó víz nagyon sokáig hűtötte a benne lévő folyadékot számára.
Üzenet a múltból:
Mivel nem igen szoktam a bőrszíj keménysége miatt ki-be csatolgatni a kulacsot, és még párom nem látta a kupakon lévő nevet és beütőket, tegnap este gondoltam érdekességképp megmutatom neki. Egyébként mindig hosszasan szoktam szónokolni neki az új szerzeményeim "paramétereit" :) Szerencsére vevő rá és érdeklődve hallgatja!
Mikor a kupakra karcolt részhez érkeztünk és közelebbről megvizsgálta, kiderült, hogy mégsem egy teljes név van rákarcolva a kupakra ahogy én azt gondoltam eddig, hanem egy mondat.
Ez pedig: "Emil ist rebel" tehát Emil lázadó.
Nagy volt a megdöbbenés mindkettőnk részéről, főleg tőlem, hogy pont ő vette ezt észre.
Elgondolkodtunk rajta, hogy bizony nem minden Jugend örült azoknak a kötelező, bizonyos csapattá kovácsoló táborozásoknak és rendszernek abban az időben.
Nem. :) Pl. a Wehrmacht-on belül volt a Luftwaffe is.
A Wehrmacht (szó szerint kb. véderő) a Harmadik Birodalom fegyveres erejének (haderejének) megnevezése volt 1935-től, a sorkatonaság bevezetésétől, 1945-ig. Ezt megelőzően a hivatalosan használt név a Reichswehr, ezt követően pedig a Német Szövetségi Köztársaságban Bundeswehr (mely megnevezés a mai napig érvényben van), illetve az NDK fegyveres erőinek megnevezése pedig Nationale Volksarmee lett.
Megalakulása:
1935-ben, mikor az Adolf Hitler vezette nemzetiszocialista kormány újra bevezette a sorkatonaságot, Wehrmacht lett a német fegyveres erők hivatalos elnevezése, a korábbi Reichswehr helyett.
forrás: Wikipedia
Bocsánat, de ez nekem sosem volt tiszta. Nem a Wehrmacht van a Heeren belül?
Köszönöm Balázs! :) Utána fogok annak is járni :P
Szépen körbejártad a témát, gratulálok a kulacshoz, és a publikációhoz is. A vas lemez anyagú kulacsok is szót érdemelnének, főleg amik posztóján már csak három patent van... Csak hogy ne unatkozz! :P
Én ezekből a forrásokból dolgoztam az írásom megalkotásakor:
http://www.germanmilitaria.com/Heer/Photos/H008272.html
valamint
http://mp44.nl/equipment/field_bottle.htm
Mindkét oldalon ha megnézed, az 1-nél 3 helyen is M31-nek írja. Lehet az oldalak tévesek, vagy Te mondod rosszul :)
Naftalin:
Jogos a felvetés, igazad van. Orvosoltam a hibát.
Szép kulacs, alapos ismertetés. Csak azt az "M" betűt tudnám feledni. Szakszerű leírást akarsz közölni, ez nagyon helyes, de vagy az eredeti formát használd - Feldflasche 31" - vagy a magyar átírást - 31 M vagy mintájú kulacs - ha tanácsolhatom.
A posztót fordítva tetted fel rá. A patentsornak a másik oldalon kell lennie.
Nézgelődj, biztosan akad később szebb állapotú, nem öszvér darab a horogra!
A mostani katonai kulacsok is tudják egyébként ezt :) Csak ugye már nem posztóból, hanem anyagos huzatból készülnek.
Gratulálok! Szép és igényes olvasmány, gyönyörű fotókkal!!!!
Egy nagyon jó kis okos tulajdonsága van a posztóhuzatnak: Olyan feladatra alkalmas, hogy ha pl. a katona hideg patakba mártotta kulacsát, a posztó ilyenkor megszívja magát vízzel, majd abból az elpárolgó víz nagyon sokáig hűtötte a benne lévő folyadékot számára.
Ez nagyon tetszik :)
Mindig tanul az ember :)