US M1 Swivel Bale Sisak
Üdv! Gyűjteményem részét képezi pár éve egy amerikai M1 sisak. Első alkalommal koreai háborúsnak mondták, de szép folyamatosan kiderült róla, hogy valójában mikori is. A belső amivel szereztem, belga gyártmány, de maga a harang az Egyesült Államok területén készült. Az állszíját kicserélték sajnos, de minden más maradt az eredeti. Sokat nem tudok róla, csak amennyit szakértők elárultak róla. Beütői: 483 S A sisak gyártója: Schlueter Manufacturing Company of St. Louis. A háború alatt, az amerikaiak által gyártott 22.000.000 sisakból ez a gyár készített el 2.000.000 darabot. Egy kedves barátom a rendelkezésére álló dokumentumok alapján megállapította, hogy ez a sisak 1945. április 20 körül készült. Mivel az oldalon nem nagyon találtam amerikai sisakokat, gondoltam bővítem a készletet.
Üdv nem tudják véletlenü ennek a sisaknak a színkódját ?
Tudtommal "heat stamp"-nek minden esetben kell lennie a sisakhéjakban, de számos esetben ezek a beütések nem a megszokott helyen találhatóak, hanem a sisak hátuljában, a tarkónál, vagy az állszíjtartóknál, a sisak oldalában. Emelett jellemző sokszor az is, hogy ezek a beütések nagyon halványra sikeredtek és idővel a hasznattól elkoptak, vagy a rájuk festett festék teljesen befedte őket.
És mi a helyzet az olyan sisakhéjjal, amelyben nincs "heat stamp", de elülső peremezésű? Az enyém ugyanis ilyen.
1944 novemberéig történt az elülső peremezésű sisakok gyártása, ezt követően tértek át a hátulsó összeillesztésre. Ezeknek a sisakoknak a gyártása pedig 1945 augusztusáig folytatódott. Ezt követően csak 1951-ben kezdték újra az M1-es sisakok gyártását, azonban számos II. világháború ideje alatt gyártott sisak szolgált a későbbi konflikusokban, mint pl. a vietnámi háborúban is, természesen újabb, a II. világháborústól eltérő festést kapva. Elméletileg a McCord gyártású sisaktestek esetében, amelyeknek a peremezése már hátul záródik, úgy dönthető el, hogy II. világháborús termelésről van-e szó, hogy a sisak belső részében található "heat stamp"-ben szereplő számnak 0 és 1300 közé kell esnie. A Schlueter sisakhéjak pedig elméletileg csakis a II. világháború alatt készültek, ezt követően ez a gyártó nem készített sisakokat. A háború utáni nyugat-európai országok sisakjait pedig úgy lehet a legkönnyebben kiszűrni, hogy nincsen bennük meg a "heat stamp".
Én úgy tudom hogy a 2. Világháborús amerikai sisakok peremezése elöl záródik a háború utániak hátul! A tévedés joga fenntartva.
Ezek a sisakok gyárilag ilyenek voltak, a festék alá fém, illetve később fareszelék került, így megelőzve az esetleges csillogást. Simáról nincs tudomásom, talán azokban az országokban fordult elő, akik megvették a licencet a gyártásra.
Pontosabban itt:
http://www.germanmilitaria.com/OtherNations/Photos/C014172.html
Szerintem azt, hogy ezen a képen sem teljesen sima a festés.
És itt mit kell nézni?
Mit akarsz ezzel mondani?
http://www.germanmilitaria.com/OtherNations/USAuniforms.html
Kérdésem, hogy a külső felületen látható szederjesség az festék alatti rozsda, vagy a festék ilyen?
Tudtommal a világháborús USA sisakok simára voltak festve.
Ausztriából tonnaszám bekerült NATO sisakok festése szederjes!
A képen látható sisaké azonban nem egyenletes eloszlásúnak látszik, így a "rozsda" hipitézist erősítí.
...