Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/18152' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Tűzkereszt | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Beküldő: Ajtony. Beküldés időpontja: 2015, január 19 - 13:47.
Több olyan kitüntetés igazolvány ismeretes, ami már 1945 májusában, hadifogságban kelt. Feltételezhetően akkor jutott idő adminisztrálni az akár hónapokkal korábban kiérdemelt kitüntetéseket.
Beküldő: buvarkund. Beküldés időpontja: 2015, január 17 - 13:27.
Külön érdekes, hogy a háború végén ezek szerint már az alakulatbélyegzők cseréjére sem volt mindig energia, mivel a fejbélyegzőn még a "lovashadosztály" megnevezés szerepel "huszárhadosztály" helyett, továbbá a körbélyegzőn sem a hungarista államcímer van, hanem a korábbi.
Beküldő: Charles. Beküldés időpontja: 2015, január 17 - 12:57.
"Hivatali átfutási idő." Mond ez neked valamit? :) A II. világháborúban már viszonylag ritkán fordult elő, hogy valakit a csatatéren a hadvezér saját kezűleg és a saját melléről levett kitüntetésével részesített elismerésben... ;)
Beküldő: buvarkund. Beküldés időpontja: 2015, január 17 - 12:57.
Kedves Charles!
Az mindenképpen tény, hogy a kitüntető elnevezés adományozására a varsói csata után került sor, nyilván Ungváry Krisztián is vette valahonnan az adatait, de ebben a tényben nem kell kételkednünk :) Emellett csupán azt tartottam érdekesnek, hogy az általad szószerint idézett hadparancs nem említi a varsói csatát, vagy egyáltalán az adott időszakban a nem oroszország területén folytatott harcokat, ami nyilvánvalóan nem tartozott az "oroszországi súlyos harcok" körébe - ami ugyancsak tény - erre vonatkozott első megjegyzésem. (Hogy miért nem, az már tényleg csak a találgatások és következtetések körébe tartozik és nem is releváns itt.)
Beküldő: Charles. Beküldés időpontja: 2015, január 17 - 12:53.
Kedves Buvarkund!
Ne haragudj, ha megkérdezem, de te kit tartasz hiteles forrásnak? Horthy Miklós kormányzó szó szerint idézett hadparancsát:
"A Kormányzó Úr Ö Főméltósága 1944. évi szeptember hó 28-án kelt legfelsőbb elhatározásával elrendelni kegyeskedett, hogy az 1944. évi júniustól szeptemberig tartó oroszországi súlyos harcokban különösen kitűnt 1. honvéd lovashadosztály alakulatai kiemelkedő helytállásának elismeréseként..." (Honvédségi Közlöny a Magyar Királyi Honvédség számára, 1944. (71. évfolyam, 1-42. szám) 402.o.)
Esetleg Ungváry Krisztián általad felületesen olvasott kivonatát az említett könyvben? Itt egyébként a dátum sem stimmel, mert a közlöny október 4-én került kiadásra...
Ha már szövegértelezésnél tartunk: "augusztus 20 és szeptember 23 között a IV.SS-páncéloshadtest kötelékében vett részt a varsói csatában és eredményei elismeréséül október 2-án megkapta a huszárhadosztály nevet" Az idézetből kihagytál több írásjelet és egy vesszőt, mégpedig a leglényegesebb helyről: "a varsói csata" után vessző következik, utána folytatódik az idézetben közölt mondat. Én ezt úgy értelmezem, hogy Ungváry a korábban ismertetett összes harc ismertetéseként írja a szöveget és nem csak a varsói csatára érti. :)
Üdv:
charles
Beküldő: buvarkund. Beküldés időpontja: 2015, január 17 - 12:38.
Kedves Charles !
Az idézett forrás azt írja, amit idéztem, miszerint a hadosztály "augusztus 20 és szeptember 23 között a IV.SS-páncéloshadtest kötelékében vett részt a varsói csatában és eredményei elismeréséül október 2-án megkapta a huszárhadosztály nevet" Nincs okunk az állításban kételkedni, mivel nem augusztus 3-20 között, a kiegészítés időszakában kapta meg a hadosztály kitüntető nevét hanem akkor, a varsói csata után. Egy kis forráselemzési készség sem árt, persze ha nem azt szeretnénk olvasni, amit prekoncepcióink szerint feltétlenül akarunk:) A hadosztály későbbi tevékenységéről viszont azért nem írtam, mert ott már az igazolvány 1945 májusi kiállítási időpontja körüli eseményekre koncentráltam, mert az volt releváns a téma szempontjából :) A dátum pedig tintával írottan V. havi, lehet jobb felbontású monitoron látszik :)
Beküldő: Charles. Beküldés időpontja: 2015, január 17 - 12:21.
Kedves Buvarkund!
Ne haragudj, de azt hiszem te is olyan vagy mint a magyar általánosiskolai történelemkönyvek! Azok a magyar történelemből csak azt látják és tanítják a diákoknak, hogy csapás-csapás hátán, honfoglalás a besenyőtől elszenvedett katasztrófális vereség miatt, Augsburg, Muhi, Mohács, Szatmári-sík, Világos, Trianon, Don-kanyar. Azt, hogy közben voltak dicső korszakok, csak jóval kisebb terjedelemben fejtik ki...
Valahogy így van ez veled is, mert az említett könyvben azért más is van!
A hadosztály Pinszk és Luminiec körzetében került kirakodásra, súlyos harcokban a harckocsizászlóalj és a lovas tüzérosztály megsemmisült. Az augusztusban kapott pótlással és fegyverzettel is csak a korábbi ütőerő 50%-át érte el a hadosztály! Mindez Belorussziában (Szovjetunió) történt, ahol Horthy hadparancsa szerint valóban kiemelkedő helytállást tanúsítottak.
Ezután kerültek az általad is említett varsói csatába. Ezután viszont még nem a lefegyverezés és romeltakarítás jött, hanem részt vettek a magyarországi harcokban, harcoltak a Tisza, Duna-Tisza köz, Csepel-sziget és a Duna védelmében. Egyes alakulatok a körülzárt Budapest védelmében harcoltak. Az újra feltöltött alakulat részt vett a Budapest felmentéséért vívott harcokban, a Vértesben a Bécs elleni támadó hadművelet kiindulópontjaként a Vörös hadsereg az ő frontjukra mérte a főcsapást! Halogató védelemben harcolva vonultak a Rába mögé, ahonnan kivonták őket és jött a lefegyverzés.
Ez azért egy kicsit másként hangzik, mint az általad leírtak!
Szerintem a dátum január 3-a lehet, akkor amikor a feltöltést befejezték a Csallóközben és bevetésre készültek a budapesti felmentési kísérletekben. Csak az alatta lévő pecsétnyomó felirata miatt látszik V. hónapnak a dátum. Májusban már nem hiszem, hogy bárki ilyen igazolványok kitöltésével bajlódott volna, Németországban, romeltakarítás közben...
Beküldő: ravic. Beküldés időpontja: 2015, január 17 - 11:23.
Szia! Szerintem nem lehetetlen. Tudjuk a nevét, hol született (0318 - Orosháza A), melyik évben (1921), mi volt az édesanyja neve. Ezen a nyomon elindulva ha találsz hozzátartozókat, leszármazottakat, akkor kis szerencsével több információt megtudhatsz az adományozott személyről.
Beküldő: buvarkund. Beküldés időpontja: 2015, január 17 - 11:07.
Szia Sárkányhúzó !
Arra gondoltam, hogy az 1. lovashadosztály 1944. augusztus 20 és szeptember 23 között - a IV.SS páncéloshadtest alárendeltségében - a varsói csatában vett részt és ottani helytállása alapján érdemelte ki a huszárhadosztály elnevezést, amit október 2-án kapott meg. Ez még tágabb értelemben sem tekinthető Oroszország területén folytatott harcnak. A tűzkereszt igazolványhoz : A hadosztályt Ausztria területén 1945. április 8-tól lefegyverezték és romeltakarításra vetették be, az igazolvány kiállításának időpontja viszont 1945 május 3. A kerékpáros zászlóalj maradványai csak 1945. májusban kapituláltak Morvaországban 72 fővel. forrás: Ungváry Kkrisztián A magyar honvédség a második világháborúban (osiris 2006)
Beküldő: Charles. Beküldés időpontja: 2015, január 16 - 20:25.
Üdv!
A személyre vonatkozólag nem találtam semmit az általam ismert adatbázisokban, de azért egy érdekesség az alakulattal kapcsolatban mégis előkerült:
"A Kormányzó Úr Ö Főméltósága 1944. évi szeptember hó 28-án kelt legfelsőbb elhatározásával elrendelni kegyeskedett, hogy az 1944. évi júniustól szeptemberig tartó oroszországi súlyos harcokban különösen kitűnt 1. honvéd lovashadosztály alakulatai kiemelkedő helytállásának elismeréseként a jövőben
a lovashadosztály, illetőleg a honvédség összes lovas alakulatai, szervei és rend-fokozat nélküli egyénei megnevezésükben a „huszár" elnevezést használják, s ennek megfelelően az eddigi csapatnem elnevezés „lovasság"-ról „huszárság"-ra változtattassék át."
Több olyan kitüntetés igazolvány ismeretes, ami már 1945 májusában, hadifogságban kelt. Feltételezhetően akkor jutott idő adminisztrálni az akár hónapokkal korábban kiérdemelt kitüntetéseket.
Külön érdekes, hogy a háború végén ezek szerint már az alakulatbélyegzők cseréjére sem volt mindig energia, mivel a fejbélyegzőn még a "lovashadosztály" megnevezés szerepel "huszárhadosztály" helyett, továbbá a körbélyegzőn sem a hungarista államcímer van, hanem a korábbi.
Köszönöm a hozzászólásokat ! A dátum szerintem is 1945 május. Ha a nyilvántartási számot nézzük, akkor 62-es szám is ezt bizonyíthatja.
Az előterjesztés időpontja bizonyosan eldöntené a kérdést...:)
"Hivatali átfutási idő." Mond ez neked valamit? :) A II. világháborúban már viszonylag ritkán fordult elő, hogy valakit a csatatéren a hadvezér saját kezűleg és a saját melléről levett kitüntetésével részesített elismerésben... ;)
Kedves Charles!
Az mindenképpen tény, hogy a kitüntető elnevezés adományozására a varsói csata után került sor, nyilván Ungváry Krisztián is vette valahonnan az adatait, de ebben a tényben nem kell kételkednünk :) Emellett csupán azt tartottam érdekesnek, hogy az általad szószerint idézett hadparancs nem említi a varsói csatát, vagy egyáltalán az adott időszakban a nem oroszország területén folytatott harcokat, ami nyilvánvalóan nem tartozott az "oroszországi súlyos harcok" körébe - ami ugyancsak tény - erre vonatkozott első megjegyzésem. (Hogy miért nem, az már tényleg csak a találgatások és következtetések körébe tartozik és nem is releváns itt.)
üdv:
Norbert
Kedves Buvarkund!
Ne haragudj, ha megkérdezem, de te kit tartasz hiteles forrásnak? Horthy Miklós kormányzó szó szerint idézett hadparancsát:
"A Kormányzó Úr Ö Főméltósága 1944. évi szeptember hó 28-án kelt legfelsőbb elhatározásával elrendelni kegyeskedett, hogy az 1944. évi júniustól szeptemberig tartó oroszországi súlyos harcokban különösen kitűnt 1. honvéd lovashadosztály alakulatai kiemelkedő helytállásának elismeréseként..." (Honvédségi Közlöny a Magyar Királyi Honvédség számára, 1944. (71. évfolyam, 1-42. szám) 402.o.)
Esetleg Ungváry Krisztián általad felületesen olvasott kivonatát az említett könyvben? Itt egyébként a dátum sem stimmel, mert a közlöny október 4-én került kiadásra...
Ha már szövegértelezésnél tartunk: "augusztus 20 és szeptember 23 között a IV.SS-páncéloshadtest kötelékében vett részt a varsói csatában és eredményei elismeréséül október 2-án megkapta a huszárhadosztály nevet" Az idézetből kihagytál több írásjelet és egy vesszőt, mégpedig a leglényegesebb helyről: "a varsói csata" után vessző következik, utána folytatódik az idézetben közölt mondat. Én ezt úgy értelmezem, hogy Ungváry a korábban ismertetett összes harc ismertetéseként írja a szöveget és nem csak a varsói csatára érti. :)
Üdv:
charles
Kedves Charles !
Az idézett forrás azt írja, amit idéztem, miszerint a hadosztály "augusztus 20 és szeptember 23 között a IV.SS-páncéloshadtest kötelékében vett részt a varsói csatában és eredményei elismeréséül október 2-án megkapta a huszárhadosztály nevet" Nincs okunk az állításban kételkedni, mivel nem augusztus 3-20 között, a kiegészítés időszakában kapta meg a hadosztály kitüntető nevét hanem akkor, a varsói csata után. Egy kis forráselemzési készség sem árt, persze ha nem azt szeretnénk olvasni, amit prekoncepcióink szerint feltétlenül akarunk:) A hadosztály későbbi tevékenységéről viszont azért nem írtam, mert ott már az igazolvány 1945 májusi kiállítási időpontja körüli eseményekre koncentráltam, mert az volt releváns a téma szempontjából :) A dátum pedig tintával írottan V. havi, lehet jobb felbontású monitoron látszik :)
üdv:
Norbert
Kedves Buvarkund!
Ne haragudj, de azt hiszem te is olyan vagy mint a magyar általánosiskolai történelemkönyvek! Azok a magyar történelemből csak azt látják és tanítják a diákoknak, hogy csapás-csapás hátán, honfoglalás a besenyőtől elszenvedett katasztrófális vereség miatt, Augsburg, Muhi, Mohács, Szatmári-sík, Világos, Trianon, Don-kanyar. Azt, hogy közben voltak dicső korszakok, csak jóval kisebb terjedelemben fejtik ki...
Valahogy így van ez veled is, mert az említett könyvben azért más is van!
A hadosztály Pinszk és Luminiec körzetében került kirakodásra, súlyos harcokban a harckocsizászlóalj és a lovas tüzérosztály megsemmisült. Az augusztusban kapott pótlással és fegyverzettel is csak a korábbi ütőerő 50%-át érte el a hadosztály! Mindez Belorussziában (Szovjetunió) történt, ahol Horthy hadparancsa szerint valóban kiemelkedő helytállást tanúsítottak.
Ezután kerültek az általad is említett varsói csatába. Ezután viszont még nem a lefegyverezés és romeltakarítás jött, hanem részt vettek a magyarországi harcokban, harcoltak a Tisza, Duna-Tisza köz, Csepel-sziget és a Duna védelmében. Egyes alakulatok a körülzárt Budapest védelmében harcoltak. Az újra feltöltött alakulat részt vett a Budapest felmentéséért vívott harcokban, a Vértesben a Bécs elleni támadó hadművelet kiindulópontjaként a Vörös hadsereg az ő frontjukra mérte a főcsapást! Halogató védelemben harcolva vonultak a Rába mögé, ahonnan kivonták őket és jött a lefegyverzés.
Ez azért egy kicsit másként hangzik, mint az általad leírtak!
Szerintem a dátum január 3-a lehet, akkor amikor a feltöltést befejezték a Csallóközben és bevetésre készültek a budapesti felmentési kísérletekben. Csak az alatta lévő pecsétnyomó felirata miatt látszik V. hónapnak a dátum. Májusban már nem hiszem, hogy bárki ilyen igazolványok kitöltésével bajlódott volna, Németországban, romeltakarítás közben...
Üdv:
charles
Szia! Szerintem nem lehetetlen. Tudjuk a nevét, hol született (0318 - Orosháza A), melyik évben (1921), mi volt az édesanyja neve. Ezen a nyomon elindulva ha találsz hozzátartozókat, leszármazottakat, akkor kis szerencsével több információt megtudhatsz az adományozott személyről.
Szia Sárkányhúzó !
Arra gondoltam, hogy az 1. lovashadosztály 1944. augusztus 20 és szeptember 23 között - a IV.SS páncéloshadtest alárendeltségében - a varsói csatában vett részt és ottani helytállása alapján érdemelte ki a huszárhadosztály elnevezést, amit október 2-án kapott meg. Ez még tágabb értelemben sem tekinthető Oroszország területén folytatott harcnak. A tűzkereszt igazolványhoz : A hadosztályt Ausztria területén 1945. április 8-tól lefegyverezték és romeltakarításra vetették be, az igazolvány kiállításának időpontja viszont 1945 május 3. A kerékpáros zászlóalj maradványai csak 1945. májusban kapituláltak Morvaországban 72 fővel. forrás: Ungváry Kkrisztián A magyar honvédség a második világháborúban (osiris 2006)
Szia buvarkund!
Mik a tények?
Az 1944. évi júniustól szeptemberig tartó oroszországi súlyos harcok azért érdekes kitétel a tények ismeretében :)
Üdv!
A személyre vonatkozólag nem találtam semmit az általam ismert adatbázisokban, de azért egy érdekesség az alakulattal kapcsolatban mégis előkerült:
"A Kormányzó Úr Ö Főméltósága 1944. évi szeptember hó 28-án kelt legfelsőbb elhatározásával elrendelni kegyeskedett, hogy az 1944. évi júniustól szeptemberig tartó oroszországi súlyos harcokban különösen kitűnt 1. honvéd lovashadosztály alakulatai kiemelkedő helytállásának elismeréseként a jövőben
a lovashadosztály, illetőleg a honvédség összes lovas alakulatai, szervei és rend-fokozat nélküli egyénei megnevezésükben a „huszár" elnevezést használják, s ennek megfelelően az eddigi csapatnem elnevezés „lovasság"-ról „huszárság"-ra változtattassék át."
charles