warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Állami Hadianyaggyár nyomószerszám?
2014, december 19 - 21:52 | prolidepp
Sziasztok!
Péntek délutáni lelet egy Pest melletti szántóföldről, egyetlen második világháborús témájú találás, a környéken semmi sem utalt háborús aktivitásra. Elsőre fenékbélyegző szerszámnak véltem a tükrözött számok miatt, de annak inkább acélból lenne értelme ez viszont réz. Külső átmérője 16mm, vastagsága 2mm, a belső kör átmérője 14mm. Mi lehet?
Minden választ előre is köszi és boldog karácsonyt
5
Értékelésed: Nincs Átlag: 5 (1 vote)
38/40M fenékgyújtók:
http://imageshack.com/a/img912/7964/Qvzg31.jpg
Sanyi, szerintem amit te vesszőnek nézel, az valami benyomódás, nem az "Á" vesszője.
Logikusnak tűnik a dolog, de akkor nem kellene az eredeti beütő tükörképének lenni? Jelen esetben pl a vessző az á-n, a másik irányba dőlne.
ui, ha az vessző, de a többi beütőt nem ismerem, nem tudom merre kellene nézzen
Köszi a megfejtést! És akkor ez így arra is magyarázatot ad miért nem jött más háborús lelet az adott szántóföldből. Esetleg az ágyú amiből lőtték valahol a környéken lehetett telepítve, vagy ennyiből nem lehet ilyesmire következtetni?
A verőtöves-pantográfos találgatáshoz csak annyit szeretnék jelezni, hogy ez egy pantográf mintának a tizenvalahánymilliméterével felejtős. A mintadarabot többszörös szorzóval (mondjuk 10) szokás elkészíteni, nem így. Ez a mintadarab készítésénél pontosabb formázást jelent, a pantográfnál formahűbb kicsinyítést.
Jelen esetben mintadarab esetén egyéni vésésnyomot találhatnánk, de itt egy ütött, vagy öntött formát láthatunk.
Úgy látom nem záporoznak a megoldások, szóval...
Szerintem - tuti - 40mm 39M lgv gránát 39/40M fenékgyújtó védőlemeze.
Ez a lövedék hátső végén volt, kilövés után amikor a fenékgyújtó elműködött, begyújtotta a nyomjelzőt, magát pedig kilökte a lövedék testből.
Ekkor vált le ez a lemez a lövedék végéről.
A lemez anyaga ólom, a rezes szín a (réz) fenékgyújtó miatt van. Az ágyú csőben a hatalmas nyomás szépen rápréselte a gyújtóra.
Ezt a fajta félhold beütőt én eddig csak az ÁH által gyártott lőszer(elem)ekrnél láttam.
A fenékgyújtót az ÁH gyártotta 1943-ban, a 2. sorozatból való.
Nem tudom hogy néz ki egy plombázó és azt sem volt-e ÁH plomba bármin is. Annyi biztos, hogy egy Mannlicher hüvely talpa pont belefér a belső körbe.
Arra tudok még gondolni(de ez mind csak találgatás), hogy egy fenékbélyegző szerszám mesterdarabja lehet, erről másolták az acél nyomószerszámot pantográffal, valahogy úgy ahogy az érmék verőtövét is készítik. És mivel pantográffal nagyítani és kicsinyíteni lehet, lehetséges, hogy valami teljesen más kaliberhez készült. Egyáltalán ismert ilyen "félholdas" bélyegző bármilyen ÁH lőszeten?
Plombázó?