Dédapám képei
Kedves Tagtársak!
Ezúttal dédapám képeit szeretném veletek megosztani. Története szinte teljesen ismert a családnak.
Röviden: 1944 novemberében esett el Cigándon. Társa, aki csupán pár méterrel volt tőle hazatért és elmondta, hogy orosz aknavető támadás közben a közelében robbant fel egy aknavetőgránát. Dögcédulája meglett, de már elmosódott állapotban. Így nevében a "B" betű helyett "P" olvastak. Hadisíron is tehát tévesen szerepel neve.
Később exhumálták az ottani katonákat, de mivel annyi maradvány került elő, hogy képtelenek voltak őket egyesével beazonosítani, 3 db faládába és 3 tömegsírba helyezték őket végső nyugalmukra. Azóta iskolások évente koszorúzzák őket.
Az alábbi képeken mindegyiken szerepel, viszont pár kérdés felmerült bennem a ruházatukat illetően.
Ha válaszoltok, kérlek benneteket, hogy a képek sorszámára hivatkozzatok válaszadáskor.
1. kép
Milyen alkalommal készülhetett és mikor viseltek ilyen ruházatot?
http://postimg.cc/image/57r63rjsj/
Milyen típusú fegyver?
http://postimg.cc/image/oh7egve9t/
2. kép
Milyen fajta köpeny? Harc közbeni viselet?
http://postimg.cc/image/qunqbz0cx/
3. kép
Milyen avató?
http://postimg.cc/image/5vbpraf6v/
4. kép
Levente?
http://postimg.cc/image/mln3gmdlz/
5. kép
Róla nem tudjuk kicsoda. Milyen rendfokozatú?
http://postimg.cc/image/4wudyktxl/


Újabb dokumentumok kerültek elő:
http://postimg.cc/gallery/wb4qs9i4/
Üdv!
A dédnagyapa nagyon hasonlít Magára, a nézésük legalábbis, olyan a szeme, mint a Magáé.
Előkerült közben dédapám édesapja is az 1. világháborúból! Róla mind a mai napig semmit nem tudott a család, hogy hol és hogyan halt meg. Buzdításomra elkezdtünk levelezni a Hadtörténelmi Levéltár Bécsi Kirendeltségével, és az alábbiakat tudtuk meg:
Válasz levelükből idézve:
Bár ez ritkán fordul elő, jelen esetben a "hibás" névalak keresése bizonyult sikeresnek. A "b" és a "p" betű ugyanis a régi német nyelvben nem különült el, a névlistákban mindig együtt szerepelnek. Az egyik veszteségi gyűjteményben azonban furcsa módon külön választották a két betűt, és épp itt bukkant elő a keresett személy. A feljegyzések szerint Plank István a cs. és kir. 4. vártüzér ezred 9. ütegében szolgált tüzérként. 1915. 10. 22-én halt meg előrehaladott szívgyengeség következtében beállt szívbénulásban a knittenfeldi (Stájero.) cs. és kir. tábori kórházban. Másnap ugyanott temették el. A halotti anyakönyv fotóját mellékeljük (rajta az arról készített karton).
Kinek mire jó:)
Azt is mondta ismerősöm, hogy nagyon ritkán lát ilyet szóval elég régi lehet, aztán elmeséltem neki a történetét.
Nagyon szépen köszönöm Tomi a segítséget!!! Hát ez nagyon érdekes. Mióta Kurt ajándékba adta, senki sem gondolta volna, hogy miféle származású vagy egyáltalán valamiféle írásjelek olvashatóak rajta! Szimplán csak el lett rakva emlékbe, dédmamám még kis varrós doboznak használta.
Na úgy tűnik meg van a dobozka fordítása!
"أنا مخلص لله والنبي محمد = Istenhez vagyok hű és Mohamed prófétához"
Utána kérdeztem annak is, hogy hol szokott ilyen dobozka lenni és azt mondta ismerősöm, hogy elég ritkán szokott mostanság ilyeneket látni amikor kint van de például kávézóban látott ilyet és egy Korán van benne ami ugye az arabok szent könyve.
Remélem tudtam segíteni a történet bővítéséhez!
Üdv.: Tomi!
Úgy rémlik nekem is.
Ha jól tudom a március 23ai bombázáskor találatot is kapott az épület.
Olvastam azt is,hogy mészárszéknek használták a németek.
1945ben Már egységüktől elszakadt, feltöltött, átvezényelt alakulatokról is lehet beszélni. Minden lehetett ott (Sok luftwaffe, kriegsmarine 2lagos feladatot ellátó katona(telefon pózna kiépítő, stb) lett hirtelen ss Páncélgránátos. Így Kurt(főleg ha tiszt volt) lehet hogy nem is az eredeti stab.-nál látta el a feladatát. Illetve Váróslőd mint harckocsi javító bázis simán javíthatott ss harckocsikat is, a képen látható rohamtüzérek, meg az itt javított rohamlöveg személyzete lehet. A Hiradósok központja az akkori iskola épülete volt. Jól mondom Sankó?
...
Ja az utolsó képhez: http://roncskutatas.hu/node/15910
Ez is egy egyszerűsített gallérhajtóka.
Szia!
Igen, pontos adatok nélkül sajnos csak a találgatás marad...és amíg nem találsz bármilyen megbízható forrást, ahol említésre kerülne Kurt neve, addig csak tapogatódzol a sötétben. És itt nem az interneten fellelhető adatokra gondolok, mivel az azokban felbukkanó adatok nem bizonyítják, hogy az általad említett személyről van szó. Véleményem szerint elég kicsi rá az esély, hogy megtudd, ki is volt hajdanán Kurt. Vannak olyan dolgok, apróbb történelmi részletek, amelyeket pontos információk hiányában nem fogunk tudni megválaszolni, mint jelen esetben is. Ezért véleményem szerint egy határon túl nem szabad túl sok energiát beleölni egy ilyen kutatásba, ahol nagyon kicsi az esély a történet teljes felfedésére.
Szia szajmon! Próbálkozom mint láthatod. De sajnos semmi biztosat nem tudok csak találgatni. Nem vagyok egyáltalán alakulat-egyenruha stb. szakértő, ez a fajta kutatás számomra is teljesen új terület. Párat persze meg tudok különböztetni fotó alapján, én inkább felszerelési tárgyakban utazom. Hidd el én is nagyon sajnálom és rendkívül aggaszt, hogy úgy kell leírnom valami új információmorzsát, hogy "esetleg, ha, talán" megfogalmazással. Abban bízom, hogy valaki segít végre kideríteni a pontos végeredményt és ezek az apró morzsák majd segítenek ebben.
kedves Bálint!
Először is szeretném én is kiemelni, hogy értékelendő, becsülendő a lelkesedésed a hadtörténet, illetve jelen konkrét (családi) történet esetében is! Azonban - lehet nagyon elcsépelten hangzik - a történettudományban nem szabad a "ha"-ra, "esetleg"-re adni. Csakis amellett foglaljunk állást, ami 100% vagy legalább azt nagyon megközelítő valószínűséggel biztos, eredeti források és/vagy szakirodalom segítségével igazolható, alátámasztható. Számomra ezáltal Kurt pontos személye még nem bizonyított, nagyon sok benne az instabil pont, sőt inkább ezekből van több, mint a biztos tényekből...Ez természetesen nem jelenti azt, hogy Te is hagyj fel a kutatással. Éppen ellenkezőleg, amennyire csak lehet, próbálj belemélyedni a témába, valahol akár tényleg meglehet a megoldás Kurt személyét illetően.
Anno egyetemi szakdolgozatomban nekem is problémát jelentett több, a 25. gyaloghadosztály állományába tartozott tiszt személyének a kiderítése, akik nevei a rendelkezésre álló visszaemlékezésekben, és többnyire német nyelvű levéltári forrásokban hibásan vagy hiányosan fordultak elő. Nem egyszerű dolog ez!
Mindenesetre további szorgos kutatást kívánok!
üdv.
szajmon
Kamerad írta, hogy Nachrichten egység is bizonyosan tartózkodhatott a faluban.
Már nagyon benne vagyok a sűrűjében és kezdek kicsit bele is kavarodni. Ezzel kelek ezzel fekszek komolyan mondom.. Az általam emlegetett katona a páncélos híradósok századosa volt, ha minden igaz. Ha nem is a 3. Páncéloshdo-hoz tartozott akkor lehet rossz az információm, na bumm. De több helyen is keresek egyszerre.
SS-Nachrichten-Abteilung 3-ban olvasható Hauptsturmführer - Kurt Höhne! "?? Mar 1945 - ?? May 1945"
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=107728&start=30
Azt biztosra tudom mondani, hogy a háború legutolsó szakaszában kapta a család a ládát.
Visszavonulás már napok és órák voltak.
3. „Totenkopf” SS-páncéloshadosztály meg nagyon szétverték,Győr meg nincs említve a visszavonuláskor.
Hol van ez leírva a 3. SS-páncélos-híradóosztály Városlődön volt?
Olvasd el:
http://mek.oszk.hu/05000/05002/html/#d1e5759
Meglehet, kitudja. Nagyon őrá illenek a talált adatok.
Viszont Városlődnél már a visszavonuláskor állomásoztak. Amiről én beszélek ők Veszprém-Városlőd-Győr vonalában hagyták el az országot. Épp abból gondolom legalábbis én, amit te is leírsz, hogy a híradóosztályok a csapatok mögött voltak - hát persze. Itt csupán egy pár hetes időszakról beszélünk, nem többről.
Az éppenséggel elképzelhető, hogy Zámoly felől jöttek errefelé! Nem elképzelhetetlen az sem. Akkor meg viszont lehet még igazam is.
3. „Totenkopf” SS-páncéloshadosztály
Február 24-én a 3. SS-páncéloshadosztály egységei elfoglalták új állásaikat, s védelmük súlypontját Zámoly körül építették ki.
3. SS-páncélos-híradóosztály (Kurt Höhne SS-Hauptsturmführer)
„A hadosztály szétbontakozott csapatai között a vezetékes és rádiós híradókapcsolatot a híradóosztályok megfelelő századai építették ki és állították helyre, ha azt az ellenséges tűz megrongálta volna. A páncélos- és páncélgránátos-hadosztályokban a híradócsapatok rádió adó-vevő rendszerekkel és antennákkal felszerelt lövészpáncélosokkal is rendelkeztek.”
A híradóosztály közvetlenül a harcoló csapatok mögött volt, Városlőd és Zámoly nem kis távolság.
Szerintem rossz nyomon jársz.
Szerintem megvan akit keresünk! Több indok is mellette szól.
Egy adatbázisban megtaláltam a 3. SS Páncélos híradó osztályát akik a Bakonyban állomásoztak. Külföldi oldalon ugyanennek a páncélos híradós osztálynak a névsorában találtam egy Kurt nevezetű katonát, aki ennek az osztálynak volt a vezetője. Dédapám lánya is tányérsapkásnak írta le, továbbá életkorban is kb. ő lesz az.
Ennek a katonának az adatai:
3. SS páncélos híradóosztály
Kurt Höhne
1915.05.17-én született
1943.04.20 HSF W/SS - kinevezés?
Rendfokozata: Hauptsturm Führer (százados) d.R. Waffen SS
317511 - dögcédulaszám? - Rudi tagtárs?
Tehát nagy valószínűséggel őt keressük! Városlődön ugyebár volt híradósosztály, az említett katona pont ilyenben szolgált, a tiszt rendf. is stimmel és Bakonyon térségéről beszélünk ahol ez az egység állomásozott valószínűleg pont Városlődön.
Tudomásom szerint páncélautók és tankok is voltak a helyszínen (ezeket javították) + üzemanyag ellátó tartálykocsik. Azt már többször is írtam, hogy 2 különálló turnus tartózkodott ott. Elment az egyik brigád, jött a másik.. Én így tudom. Ha lesz újabb információ, azonnal írom.
Egyszerű kérdést teszek fel.
Harckocsikat vagy gépjárműveket javítottak?
Városlődi fotón a bal szélén álló katonák nem fekete egyenruhát viselnek, szerintem nem páncélosezred katonái, nekem páncélvadász vagy rohamtüzér egyenruhának tűnik, háttérbe látni hogy egy gépkocsit javítanak éppen.
Harckocsik javítását a Páncélosezreden belül a Páncélos műhelyszázad végezte.
http://postimg.cc/image/3oqegt4a5/
Ilyen volt például a 1. páncélosezred műhelyszázada, amely a Veszprémhez közeli Litéren végezte a harckocsik javítását.
Páncéloshadosztály egyéb gépjárművei a Járműjavító alakulathoz kerültek ahol a műhelyszázadok végezték a javítatást.
Afrikában 1943 május 13-án véget értek a harcok, az ott bekerített kb 120000 német katona megadta magát, Európába nem szállítottak vissza német alakulatokat a szövetségesek korlátlan légi és tengeri fölénye miatt. Egyes emberek sebesültként vagy egyéb módon átkerültek Európába, de alakulatok nem.
Ennek is utána kérdezek.
Megköszönök bármilyen segítséget/új információt. Esetleg az ismerős nem tudná azt is közölni, hogy ilyen jellegű dobozkákat hol használtak? Esetleg tényleg kávéházakban? ebay-en például nagyon hasonló eladó daraboknál írják, hogy Korán idézet olvasható rajta, Szíria-Damaszkuszt írják származási helynek és az 1920-as éveket.
Nagyon tetszik ahogy alakul a történet!
Talán annyival hozzá tudok járulni, hogy a dobozon lévő írást megmutatom egy iszlám barátomnak, ő annyira nem tud arabul viszont ha ő nem az édesapja aki kint is él biztosan el tudja olvasni az írást!
Üdv.: Tomi!
Talán még képet is tudok produkálni róla. Később megkeresem.
Azért itt nem egy két emberről van szó, ha csak a Városlődön a bombázások utáni elesettek számát nézzük nagy brigád lehetett ott, Ahogy Sanyi írja Nachrichter, Heer, luftwaffe alakulatok bizonyosan tartózkodtak a településen. A temetőben van egy névtábla az elesett katonák nevével.
Kedves Szabi! Köszönöm az elismerő szavakat. Igyekszem amennyire csak tudok és a legjobb tudásom szerint segíteni, vagy leírni a történteket.
A csoportkép az 1945-ös március 23-ai szőnyegbombázás előtt készült. Mint írtam 2 német turnus állomásozott a faluban. A csoportkép a fiatal katonákról az 1. turnus lehetett amiben Kurt még nem szerepelt (Kurt jóval idősebb volt mint ők VAGY Kurt nem állt oda fotózáskor). A 2. csoport Afrikából tért vissza a könyv szerint, abban lehetett talán a Kurt is (itt pedig az ajándék ládából indulok ki, az arab írásjelek miatt)! Mindenesetre kölcsön fogom kérni a könyvet és rendesen át fogom olvasni az erről szóló részt.
Én életszerűnek tartom, hogy a harckocsijavító brigád azért tartózkodhatott ott, mert közel voltak már az orosz csapatok... és ugye dédapám édesanyja kiabált a tisztekkel, hogy az üzemanyagos tartálykocsit vigyék el az udvarából. Szerintem ők lehettek az Afrikából visszatérő csapat. Rejtély tényleg, próbálom megfejteni de lehet nem fog menni.
Szia Bálint89! Már egy pár hete figyelmmel követem a hozzászólásaidat és meg szeretném jegyezni, hogy nagyon csodálom az elszántságodat, lendületedet, kitartásodat, ahogy a dolgokhoz állsz hozzá. Hozzászólásaidban gyors problémafelvetés gyors választ, esetleg kutatási fejlemény követ. Mindig szívesen olvasom a kommentjeidet. Iyen emberekre van szüksége az oldalnak.Isten hozott a roncson! Csak így tovább! Üdv. Szabi
Kurt sajnos nem szerepel ezen a képen. Megmutattam a képet dédapám említett idősebb lányának aki teljesen emlékezik a kinézetére. Mesélte, hogy mindig nagy izgalommal várták hogy este hazatérjen, mert szárított almát hozott nekik nassolni. Sajnos elég szegény család voltak, enni is alig tudtak, így minden kis falatnak örülni tudtak. 1 szobában aludtak vele, 4-en aludtak egy ágyban, Kurt egy külön ágyon aludt.
Közben kiderült, hogy ez a csoportkép szerepel Városlőd helytörténeti könyvében is. A könyvben az áll, hogy 2 különálló német katonai turnus is tartózkodott a háború utolsó hónapjaiban Városlődön. Őket aztán az orosz csapatok követték, akiket szintén kénytelenek voltak elszállásolni, köztük dédapám családja is Kurt távozását követően.
Még tovább fogok ásni amennyire csak lehet, hátha még a végén lesz Afrika hadtest vonatkozása ennek az ajándék doboznak.
Nagyon tetszik atörténet,mindig érdeklődve olvasom a folytatást. Hátha Kurt is beazonosításra kerül a kép alapján.
Szeretem ha a sok infó összeáll egy egésszé.
Nem, ők Heer katonák :) A Wehrmacht a III. birodalom fegyveres ereje, azon belül volt a Heer, a Luftwaffe és a Kriegsmarine is.
Sankó, nagyon szépen köszönök minden eddigi információt és a képet. Megmutatom majd hátha kiderül a képről melyikük a Kurt. Lehet felismerné, mert mondta hogy emlékszik az arcára.
Ők Wehrmacht katonák a képen ugye?
Egy cikk:
http://www.bakonyihirmondo.hu/1945_marcius_23_szonyegbombazas_varoslodoe...
A bal oldalon álló katonák páncélos személyzet tagjai (bár nem vagyok benne biztos hogy fekete a zubbonyuk, lehet hogy szürke...). A többiek meg mocsármintás parkát viselnek, Heer katonák.