warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
sátorkályha
2014, november 22 - 17:12 | easternwarfront
Kedves Tagtársak!
Bár van már fent az oldalon nagyon szép sátorkályha a Gáboré után gondoltam helye lehet még egynek. Noha nem illeszkedik a gyűjtői profilomba mégis megtetszett a darab. A jellegzetes kékesszürke zománc és a gyári terepfestés szépen megmaradt, ha jól tudom a kulacsok miatt hiányos.
Képek:
http://postimg.cc/image/vi60mourn/
http://postimg.cc/image/e3lseexmr/
http://postimg.cc/image/4lm1edbyb/
http://postimg.cc/image/wad9zmocj/
5
Értékelésed: Nincs Átlag: 5 (5 szavazat)
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Kiegészítő felszerelések, személyes holmik
Ez sem rossz ötlet, benne van a pakliban. Világosban esetleg hasznos lehet ha figyelemfelkeltő a külseje bár annak elég elnagyolt, főleg a csövön ahol csak halvány foltok vannak. Ebben az esetben a központi rész lehet a fontosabb. Kíváncsi lennék a korabeli, hivatalos magyarázatra. Tulajdonképpen figyelmeztető és álcázó funkciója is lehet egyszerre, a körülötte tartózkodók számára inkább az előbbi, mások számára inkább az utóbbi. Akitől jött és akivel beszéltem mind terepfestésnek tartotta, már megérte felrakni hiszen tanulságosak a hozzászólások. A sárgás foltokról, csíkokról most olvasok először diskurzust. A másik topicban olvasható adatok alapján (" A faszenes sátorkályha azonban nyilt helyen is felállítható, menet közben a tüzet nem kell kioltani - mozgás közben is fejleszt meleget - és mivel füst, szikra és fénymentes az ellenségtől beláthaó területen a felfedezés veszélye nélkül használható.3 kg. faszénnel 3-6 órán át 250-300 Celsius, óránként kb. 4000-8000 kal. meleget sugároz. Súlya 6 kg., fogyasztása óránként 0,5-1 kg. faszén.Étel és ital melegítésére is alkalmas. Forró italhoz mozgás közben is hozzájuthatunk a kályhába épített két, egyenként 0,5 literes kulacs segítségével. Fával is fúthető faszén hiányában. ( Téli segédlet 1943 )") nyílt, az ellenség által belátható területen felállítva nem tűnik annyira ördögtől való gondolatnak "terepfestésként" értelmezni a foltokat és csíkokat. A hozzá tartozó kulacsok és azok rögzítése még nagyon érdekelne. Amennyire látom a kémény tartozékai miatt hordozható állapotban semmi hely nem marad másra belül. Erre mi a megoldás?
Pontosan. Katinka megfogalmazta a lényeget: a keresztben sárga csíkozás(elterjedten fekete alapon) rég óta a veszély(daruk, belógó tárgyak, alacsony bejárat, stb.) nemzetközi figyelmeztető jele. A szem és az agy ezt érzékeli a legkönnyebben veszélyként. Természetesen fény kell hozzá, mert sötétben bármilyen színű lehet, ha nem látod...
A sárga szín sima figyelmeztetést jelent.: Vigyázat! Jelen esetben arra figyelmeztet, hogy ne fogd meg mert meleg (meleg lehet).
Hát igen, ezt már konkrétan nem tudjuk meg.
Eleve alacsony, lábszárközépig érő tárgy ami jól befűtve süti a meleget maga körül, valószerűtlennek tűnik számomra, hogy bárkinek jelentősebb sérülést tudna okozni. Ahogy mondtam, nem látom sok értelmét egy kályha hevenyészett álcázásának de a sötétben figyelmeztető csíkozás teória nekem egyszerűen illogikus, főleg ebben a formában. Egy álcázott faláda mennyivel hasznosabb? Közvetlenül az sem kerül harcérintkezésbe az ellenséggel, legfeljebb a tartalma. Simán el tudom képzelni, hogy akár nyílt harcállásponton való elhelyezés miatt is álmodták ilyenre, hiszen a frontvonalban is szükség lehetett forró italra, ételre vagy egyszerűen a melegére. Kompromisszumként akár mindkét teória igaz lehet adott szituációban.
Szerintem is valószínűbb, hogy a rejtőzködés miatt ilyen. A nagyanyáméknál még koromsötétben is tudtam hol a sparhelt pedig nem festettek rá semmit, egyszerűen megcsapott a meleg. Mi van akkor ha mégis nekimegy egy katona? Semmi mert vastagon be van öltözve, a köpenyen, zubbonyon, bakancson keresztül nem égeti meg. Legfeljebb megbotlik és káromkodva rázuhan egy ott hortyogó bajtársára vagy beleesik egy meredező bajonettbe ami veszélyesebb mint egy tyúkszaros kályha mégsem pingálták ki, hogy mindenki tudja hol van. Kötve hiszem, hogy ilyen balesetvédelmi szempontokra bárki tekintettel lett volna a háború kellős közepén. Persze ez csak magánvélemény.
Üdv
Ez az eszköz nem igazán " vett részt " a harcokban, következésképpen az ellenséggel sem nagyon érintkezett, így felesleges lett volna álcafestést alkalmazni rá. Nem úgy mint pl a sisakoknál, vagy lőszeres ládáknál stb. A Vadnay-féle motormelegítő kályhán sincs semmiféle csíkozás, tekintve, hogy azokat a motortérben alkalmazták, ahol nem volt esélye annak, hogy valaki véletlenül neki menjen.
http://postimg.cc/image/oshk72wub/
Még nappali körülmények között is inkább elmossák a tárgy kontúrjait a szabálytalanul ráfújt, itt-ott csak halványan megködölt sárga foltok, csíkok mintsem feltűnőbbé tennék, ráadásul olyan részeken is vannak amelyek nem is látszanak mondjuk egy sátorban felállítva, lásd a kályha hátsó fala, a kémény egyes elemei vagy a zárókúp. Álcafestésként szerintem fölösleges de sötétben figyelemfelkeltésre egyenesen alkalmatlannak látszik. A lényeg, hogy a maga módján átkozottul jól néz ki és eredeti!
Könnyen lehet, hogy a sárga csíkok figyelemfelkeltő célzattal kerültek rá bár más kályhákon, melegítőkön ilyen nincs tudtommal. Nem utólagos "feljavítás", egyértelműen tűzálló zománc a sárgás szín is amit fed a fehér felirat. Szerintem megközelítés kérdése a dolog, a vaksötétben botorkáló bakák védelme érdekében "felcsíkozott" kályha elmélet sem kevésbé megmosolyogtató hiszen akkor miért nem festették eleve világosabbra, vagy miért nem szabályos, jól látható csíkokat festettek mondjuk a szélére és a kéményre? Sötétben nem hiszem, hogy annyira feltűnő lenne a sárgával megködölt kékes kályha. (pl. a halvány sárgás folt a kémény zárókúpján a sátoron kívülre esik..) A fehér felirat sokkal feltűnőbb, rossz látási viszonyok között is "világít" ellentétben a sárga foltokkal, de a kályha hője is figyelmeztető lehet. Gábor, nincs erről valami írásos konkrétum?
Gyári festés - zománcozás - az kétségtelen de, hogy " terepszín " célzattal készült volna az kicsit megmosolyogtató... Az a verzió sokkal életszerűbb, hogy front körülmények közütt, egy gyér megvilágítású helyen könnyebben észrevehető legyen ez a tűzforró tárgy.
Nem ez az első, amit ilyen csíkosan látok. Szerintem gyári.
Így monitoron megnézve a képeket (eddig csak telefonon láttam) számomra eléggé furcsa ez az "álcafestés", leginkább utólagos "feljavításnak" tűnik, de lehet, hogy tévedek. Élőben talán máshogy néz ki.
Én úgy gondolom, hogy ez vagy eredetileg rejtőző álláshoz is lett tervezve, vagy felhasználták annak is. A másik, talán még reálisabb lehetőség, hogy nem álca, hanem figyelmeztetés, hogy a nem túl világos sátorban/óvóhelyen ne menjenek neki a forró kályhának.
Érdekes de sárgát pl. gyakran fújtak sisakokra is. Más kérdés persze, hogy pl egy sátorkályha esetében mennyi értelme volt álcafestéssel bíbelődni.
Eléggé eltér a szokásos magyar terepszínektől.
Igen, ezek ilyen hangulatos sárga csíkozással készültek.
http://www.roncskutatas.hu/node/9771
Ezek a sárga csíkok lennének a "gyári terepfestés"?
Bizony, lassan aktualitást nyer a beüzemelés..:-)
Gratulálok hozzá, ment az ötös!
Az összeszerelés lehet nem lenne rossz ötlet, úgyis jönnek a nagy hidegek nemsokára! :)
Szia István!
Idő hiányában ez sajnos akkor elmaradt de ígérem bepótolom!:-)
Szervusz Attila!
A nemjóját!
Csak összeraktam volna egy fotó erejéig. :-)
Üdv: István