Tenno Heika Banzai!
Kedves Tagtársak!
Hosszú éves hallgatásomat megtörve, és Szájmon tagtárs összeállításán felbuzdulva gondoltam megosztom veletek az elmúlt öt év gyűjtésének gyümölcsét. Párszor esett már szó japán vonatkozású dolgokról, melyeket (akárcsak a többi tartalmat) nagy lelkesedéssel olvastam, azonban mivel az oldal főleg hazai vonatkozású illetve előkerülésű tárgyakkal foglalkozik nem igazán volt bátorságom az amúgy is szűkös tárhelyet egy-egy tárgy kapcsán foglalni.
Most készítettem egy összeállítást amelyen a Japán Szárazföldi Haderő használati tárgyai, emlékei láthatóak többnyire az 1937-1945-ös időszakból. A képen található még Japán Birodalmi Haditengerészettől is néhány apróság.
A tárgyak mind eredetiek, vásárlás illetve ajándék útján kerültek hozzám és Japánból valók.
Röviden a tárgyakról:
Középen: Hirohito japán császár (Sóva császár uralk. 1926-1989) korabeli kép.
Két oldalon: japán lakkozott tálcák.
Az előtérben: két darab standard japán katonai rohamsisak. Ezeken a homlok részen csillag vagy vasmacska díszítés fordul elő attól függően, hogy a szárazföldi erők (Rikugun) vagy pedig a haditengerészet (Kaigun) használta. Az álcahálós egy kisméretű Rikugun sisak míg a másik egy nagyméretű feltételezetten Rikugun sisak. (Kopás illetve rozsdanyomok alapján úgy gondolom csillag volt rajta.) Bélés, állszíj jó állapotú.
-A zubbony háború közepén készült bakelit gombos Rikugun zubbony.
-Az 57. Gyalogos Hadosztály gallérjelvénye állógallérú egyenruhára.
-Kitüntetés sor
-Valamilyen batyu, amiben ezt meg azt tároltak (levelek, zsoldkönyv stb.)
-Zsoldkönyv illetve annak karton tokja
-"Ezeröltéses öv" Ez egyfajta talizmán amit a katona maga köré tekert, hogy megvédje a golyóktól. (Ezt többnyire a katona édesanyja vagy felesége készítette. Kimentek valamilyen forgalmas helyre, például vasút állomás, és az ott elhaladó embereket kérték meg, hogy öltsenek egy-egy csomót az övre. Így ez nem csupán egy talizmán, hanem a harcoló katona szerettei, és a társadalom egyéb tagjainak támogatását is jelképezi. Ez különösen kedvenc darabom mivel egy tucat kimonócafat közül túrtam ki. Továbbá a tény, hogy itt került elő azt is bizonyítja, hogy hatásos volt mivel a tulajdonosa éppen hazahozta! :)
-Háború végi cserép kézigránát
-Töltényekkel díszített parázspiszkáló
-Korabeli újság (friss szerzemény még nem volt időm megfejteni de úgy gondolom a nankingi csatáról számol be. -Két pár Rikugun lábtekercs
-Kaigun kulacs és másod osztályú tengerész rangjelzés
-Háborús fotó album
-Katonai kézikönyv
-Rikugun szappantartó
-Kínai hadjárat emlékérem
-Vöröskeresztes érem (sebesülési)
-Orosz-japán háborús emlékérem
Továbbá a képen látható még egy tucat úgynevezett "guncsokó" szakés pohár és egy üveg. Ezeket többnyire szolgálati emlékként kapták, ajándékozták, vagy cserélték egymásközt a katonák. Rendkívül sokféle van egy külön képet megérne. Most csak pár darabot tettem fel. Várok szívesen bármilyen hozzászólást, kérdést! Amennyire tudok igyekszem válaszolni!
Köszönettel: Szak-ura
Gratulálok! Igazán hercig kis gyűjtemény! Különösen a szakés csészék! Ganbatte ku!
Szia!
Különböző hetilapok hirdetései
láthatóak többnyire.
Üdv!
http://postimg.cc/image/g2ypuvq6l/
http://postimg.cc/image/9ds6ev4ul/
Itt van az újság eleje, hátulja. Ha érdekes akkor valamikor be tudom szkennelni jó minőségben ezeket, meg a belsejét is.
Mekk_mester
Mester Uram!
Ha esetleg ide be tudnál linkelni róla egy képet,
vagy privátban átküldöd akkor megnézem mit
tudok kihámozni belőle;)!
Üdv!
Az japán írást hova vitted megfejteni? Nekem is van a háborús korszakból egy újságlapom és egy kicsit érdekelne miről is szól.
Mekk_mester
Kedves Tagtársak!
Rendkívüli örömmel tölt el, hogy megtiszteltétek szerény gyűjteményemet elismerő hozzászólásaitokkal, illetve "Magángyűjtemények" című mappába történő áthelyezéssel!
Köszönöm!
Csokis tagtárs! Régebben is érdekelt a japán történelem, a szamuráj időktől kezdve egészen napjainkig. Egyetemi tanulmányaim során kicsit közelebbről is megvizsgáltam a világháborús
haditermelést és egyebeket. Ezek illetve jelenlegi lakhelyem segítettek abban, hogy eme dolgokat
beszerezzem.
Rudi! Elnézésedet kell kérnem, ugyanis még nem sikerült dögcédulára szert tennem. Előfordul de kicsit utána kell járnom mi az igazi bár erre fele NEM divat a másik ember átvágása. Ha valami nem eredeti, vagy kétségei vannak az eredetiség felől azt közlik a vevővel. A cél sokkal inkább a tartós kapcsolat kialakítása a pillanatnyi nagy haszonszerzéssel szemben.
Tarrka! Az bizony nagyon jó lenne! Vagy egy B-29-es motor! Nem fordulnak elő sűrűn repülőgép alkatrészek erre fele. Műszert láttam már Zeroba, de elég borsos ára volt. Viszont egy boltban találtam aránylag olcsón egy JU 87 vagy 88-ba való magasságmérőt, illetve a múltkor kaptam ajándékba egy műhorizontot amely elvileg egy Consolidated PBY Catalina-ból lett kiszerelve. A haditengerészeti vasmacskás bélyegző is kivehető rajta.
:) :) :)
https://www.youtube.com/watch?v=A3nyqge0diU
Szívből gratulálok Zolikám! Nagyon jó kis összeállítás. Remélem legközelebb egy Zero motorral rukkolsz elő! :-)
Laci, gyakrabban kellene írnod!
Köszi Csokis, jót kacagtam...!
Északi sark. A sötét éjszakában hóvihar tépi egy sátor ponyváját, jégdarabok és fagyott hó zörög a vásznon. Valahol a távolban jegesmedvék viaskodnak üvöltve... A sátorban három dermedt reszkető, éhes, összefagyott kutató küzd a fagyhalál ellen. Lépések és kaparászás a sátor körül. Riadtan várják,hogy rájuk tör az éhes medve, szinte érzik amint a karmai és a foga a húsukat tépi... Nyílik a ponyva és a nyílásban Rudi feje: - Figyuszka, ha találtok eszkimó dögcetlit...küldenétek róla képet?
Japán "dögcédula" ?
Érdekes és mindenképpen hiánypótló gyűjtemény, nagyon örülök, hogy felraktad. Ilyet nem látni mindennap, minden elismerésem.
Megkérdezhetem, hogy hogyan fordult az érdeklődésed éppen ebbe az érdekes irányba?
Szia,
Dehogy haragszom :-)
Köszönöm a helyesbítést. A részletes fotók fantasztikusak. A sisakok és egyéb kiegészítők gyönyörűek :-)
Jó hétvégét!
Üdv,
Gábor
www.rohamjelvenyek-shop.hu
www.rohamjelvenyek.hu
Üdv!
Szép gyűjtemény, gratulálok hozzá.
Elvileg itt elérhetőek!
http://postimg.cc/gallery/92edrl92/
Kedves tagtársak!
Köszönöm szépen az elismerő szavakat!
Végre itt a hétvége szóval igyekszem válaszolni.
Részletfotókat készítettem már csak a postimage használatával kell
megbarátkoznom.
Kedves Gábor! Köszönöm a javaslatot! Igyekszem nyitott szemmel járni hátha rábukkanok egyre.
Remélem nem veszed rossz néven ha egy piciny helyesbítést hozzáfűzök a leíráshoz! Véleményem
szerint a kereszt ágai között nem lándzsák, hanem nyílhegyek vannak, amelyekbe cseresznyevirág
mintázat van vágva. Néha várkastélyok múzeumaiba lehet látni belőlük, kb. tenyér nagyságúak.
Nem tudom pontosan, hogy csak szertartásos használatuk volt-e illetve csatában is alkalmazták volna de majd igyekszem utána nézni!
Még egy kis türelmeteket kérem!
Magam is csatlakozom a gratulálókhoz.
Egy apró „japáni” kiegészítést iktatok ide – természetesen a „saját” vonalamról.
http://postimg.cc/image/s1o2l5xrz/
Forrás: Sugár Gusztáv, A néprádiótól a műholdas televízióig (52. oldal)
Gratulálok a gyűjteményhez! Pazar összeállítás!
Kaphatunk a sisakokról részletfotókat?
Gratulálok a gyűjteményhez. Bátran tölts hasonlókat ide.
Nagyon szép kollekció, remek leírás!
Köszönjük szépen!
Szép gyűjtemény. Gratulálok hozzá.
Szia,
Szép és igényes kollekció, gratulálok hozzá. Ritkán látni itthon ilyen tartalmas japán gyűjteményt. A sisakok belsejéről tudnál feltenni képeket? A gyártóik ismertek?
A dobozos medálokról és az egyenruhára feltűzött jelvényekről is tudnál közeli képeket esetleg feltenni?
Amit még érdemel lehetne beszerezned, az egy 2-es típusú „Ko-sho” Sebesülési Jelvény:
http://s27.postimg.cc/vn5hrgosj/Wound_Ko_sho.jpg
http://s16.postimg.cc/we8id6mph/Wound_Ko_sho_1.jpg
Véleményem szerint az egyik vagy talán a legszebb a Japán Sebesülési Kitüntetés ez az úgynevezett "Ko-sho" Sebesülési Jelvény. 1938 augusztusában került bevezetésre és "Shoigunjinsho" néven nevezték el. Az aranyozott ezüst kitűző közepén egy 15mm átmérőjű medál látható, benne Kusunoke Masashige, az egykori középkori szamuráj és népi hős igényesen kidolgozott portréjával. Mögötte 4 darab lándzsa, és 4 darab vörös tűzzománccal feltöltött szamuráj pajzsot helyeztek el. A lándzsák hátlapjainak mindegyikében 1-1 dombornyomott kandzsi karakter van, amelyet együttesen lefordítva: „Katonai Sebesülési Jelvény” szöveget kapunk. További két dombornyomott karakter látható a jelvénytest közepén a dupla tűző alatt, mégpedig a ritkább "Ko-sho" jelkép, amelyet a (sebesülések egyéb okokból) hoztak létre, ellenben a sokkal gyakoribb "Sen-sho" (a csatában elszenvedett sebesülésekért) alkottak meg.
Üdv,
Gábor
www.rohamjelvenyek-shop.hu
www.rohamjelvenyek.hu