1910 M gyalogsági ásó megkülönböztetése
Sokszor felmerült kezdő, még tapasztalatlan gyűjtő kollégák körében az 1910 mintájú gyalogsági ásó megkülönbözetésének problémája a közvetlenül a második világháború után gyártott, és az 1950-ben rendszeresített példányoktól. Menjünk kicsit végig a három típuson, hátha hasznos lesz a jövőben ez a kis értekezés.
Az 1910M ásó, egy korabeli szabályzatban olvasható leírása:
" A gyalogsági ásó, vagy " kis ásó " az ásólapból (A) a hátlap bordából (B) és a nyélből (ny) áll. Az ásó összsúlya 0,65-0.70 kg. Az ásólap acélbádogból készült. Az ásólap két oldaláról kinyúló bordák képezik az ásónyakat (h) a gyűrűvel (r).
A nyél (ny) símára kidolgozott és kencével beeresztett kőrisfából készül. "
http://postimg.cc/image/wpnh94dfn/
A pontos méreteket az alábbi ábra tartalmazza:
http://s22.postimg.cc/tm29ptnb5/10_M_s_035.jpg
A bemutatott 1910M ásón szépen megmaradt az " Isonzobraun " szín. Más ásókon még nem láttam hasonló festést, és a szabályzat sem említi, tehát nem biztos, hogy gyári megoldásról van szó. Gyártó: FÁBIÁN ÉS KÁLMÁN.
( 1945-1950 ) ismeretlen gyár emblémája
Első ránézésre nincs nagy különbség, azozonban jobban szemrevételezve, sőt kézbe vébe már látható, hogy az ásó egyszerűsödött 1945 után, de még azért szépen magán hordozza az 1910 M jellegzetes ismertető jegyeit. Mintaszáma nem ismert.
http://postimg.cc/image/g77topf6r/
Belegondolva, hogy honvédségünk ezt megelőzően már széles körben használta a 36M és 43M ásókat, - behajtható nyéllel, - a 10 M ásó " újratöltése " jelentős technikai visszalépést jelentett.
A fenti példány már feltehetően javított darab, hiszen jól láthatóan az 1950 M. ásó nyelét láthatjuk benne. Eredeti nyele szintén nagyban hasonlított a két oldalról " lapított " 1910 M.-ére.
http://s10.postimg.cc/blmgak9pl/sz_mos.png
Azért ezt a típust is könnyen " kiszűrhetjük " ha egy békebeli 10 M.-et keresünk. Az ásólap már első ránézésre is keskenyebbnek tűnik. A 10 M. ásónál ez a méret 146 mm, míg ennél 141 mm. Továbbá ezen már nem láthatjuk a 10 M.-re annyira jellemző kis nyúlványokat a taposó felületen, de a nyak szép, ivelt és behajlított vonala megmaradt.
http://postimg.cc/image/7t84wie1x/
A másik szembetűnő jellegzetesség, hogy az ásónyak végén látható ék alakú bevágás helyett, itt félkör alakú kialakítást láthatunk.
http://postimg.cc/image/tynn90wo7/
Érdekesek a szegecselési pontok is. A nyél rögzítésénél nem a gyűrűbe, hanem az elé, és mögé helyezték el a szegecseket.
Az ásón található embélma:
http://s28.postimg.cc/ijttva57h/10_M_s_009.jpg
( 1950M ) Gyártójelzés nélkül
Az 50M ásó a fenti két típushoz képest már eléggé elnagyolt, és leegyszerűsített felszerelési tárgy. Persze ezt akkor tapasztalhatjuk igazán, ha kézbe is tudjuk venni a tárgyakat.
http://postimg.cc/image/i4pyi666j/
http://postimg.cc/image/yr7ir8z4b/
Mindhárom típus gyártástechnológiája azonosnak mondható. Az ásólapot és a hátlapbordát 5 darab szegeccsel rögzítették egymáshoz, melyek a mindkét alkatrészen megtalálható " nyúlványokkal " együtt egy hüvelyt képeznek a fa nyélnek. A két alkatrész biztos rögzítéséhez egy gyűrű szolgál, melyet szintén szegeccsel rögzítettek. Ez a szegecs egyúttal a fa nyelet is fixálja a " hüvelyben ". Ezen kívül még egy további szegecs is található az ásó nyelében, mely már nem a gyűrűn, hanem a nyakszár lemezein megy keresztül, így még egy további rögzítést is kapott az ásó nyele. Ezen a ponton is látható két lényeges különbség. Itt sem ék alakban, vagy félkör formában, hanem egyszerűen egy egyenes vágással oldották meg a nyakrész végződését, valamint a 10M ásón látható gyűrű hossza közel kétszer akkora mint ami a kései utódon látható.
http://postimg.cc/image/tynn90wo7/54994b6e/
A három változatnál azonos módon a gyűrűket hegesztéssel zárták. Jól látható itt is az 50M elnagyolt gyártása szemben a 10M " míves " kidolgozásával.
http://postimg.cc/image/kncpjyz49/
http://postimg.cc/image/ulxo6g8jt/
http://postimg.cc/image/4b2nu8ksp/
Érdemes szót ejteni a használhatóságról is. A korai modelleken az ásólap felső élei szépen lapítottak, hajlítottak, sőt a lap anyagából egy kb. egy centiméteres, félkör alakú " toldat " is kialakításra került. Ez lehetővé teszi, hogy szükség esetén a bakancs talpa ne csússzon le az élről. Az él hajlítása - a minél nagyobb " taposó " felület elérése miatt - már a nyakszártól indul, szemben az 1950M modellel, ahol egy egyszerű kis, háromszög alakú bejaltíás látható, mely ráadásul csupán a a felső élek közepe felől indulnak. Ez a kialakítás lényegesen csökkenti azt a felületet, ahol a lábbeli biztonságosan érintkezhet az ásóval.
http://postimg.cc/image/fu8zls9kf/
Végül ha vetünk egy pillantást a fa nyelekre, megint csak a 10M ásót kell kiemelnünk, ahol már kézbevétel nélkül látható a nyél sokkal " barátibb " átgondoltabb,kényelmesebb kialakítása.
http://postimg.cc/image/d6wg1bwp5/
Nyilván az évek múlásával ezek a felszerelési tárgyak is egyszerűsödtek, gyártásuk gyorsabbá és olcsóbbá tétele miatt azonban sok olyan csonkítást szenvedtek el, mely adott esetben megkeseríthették katonáink mindennapjait.
Az 1910M ásó a rendszeresített bőr ásótokkal:
http://postimg.cc/image/e0scfop0d/
http://postimg.cc/image/4k2j9255p/
http://postimg.cc/image/oden1rijh/
Két 1910M ásó, különböző gyártóktól:
http://s30.postimg.cc/nqfyg504h/10_M_s_010.jpg
http://s30.postimg.cc/axrug7oip/10_M_s_013.jpg
http://s30.postimg.cc/9y64y8yqp/10_M_s_014.jpg
http://s13.postimg.cc/p0jwnhdfb/gyal_s_5.jpg
Az 1910M típusokhoz használt ásókeretek:
http://postimg.cc/image/6zfn1q1pj/
http://postimg.cc/image/szvzickdj/
És egy igazi ritkaság: Az ásókat is gyártó Hercegh gyártótól egy " szükség " keret:
Ha esetleg lenne valakinek plusz infója, eltérő kial, akítású ásója, az emblémákról, gyártókról infója, akkor itt megoszthatná.
Hansy
Köszönöm a választ
Rendszerben volt, de még szerintem a 90-es években is akadt belőle honvédségi készletben.
De rendszeresítve volt a második VH alatt?
... „a gyalogsági ásónak átalakítása volna szükséges, tekintettel arra, hogy néha keményebb talajban kell magukat a csatároknak beásni. Az eddigi alakjában az ásó több nehézséget okozott a beásásnál, mivel egyenes éle miatt nagyobb erőt kellett kifejteni, hogy a földbe benyomható legyen." (10)
A javított gyalogsági ásót 1910-ben rendszeresítették az m. kir. honvédség részére „kis ásó” elnevezéssel. (11) A megváltozott forma miatt természetesen új ásótokra is szükség volt (3-4 ábra). A lapátlap fűrészfogazását elhagyták, hiszen a szerszám a gyakorlatban nemigen volt fűrészként alkalmazható.
Baczoni Tamás: Gyalogsági ásók Magyarországon 1875-tól napjainkig (Haditechnika 1997/4)
A fogazás természetesen gyári, ezt így rendszeresítették.
Az 1892-es öltözeti és felszerelési szabályzatban már szerepel, azzal a különbséggel, hogy az ásó "eleje/ásóéle" nem hegyesre, hanem egyenesre van kiképezve.
Én azt gondolom, hogy a 10M bevezetésével a még meglévő/használható korábbi típus ásóélét átalakították egyenesről hegyesre, azért lehet inkább hegyes-fogazott darabokat találni.
De ez csak saját feltételezés, nincs róla semmi hivatalos információm.
Azt szeretném kérdezni a kedves Tagtárasaktól, hogy az 1910M a II.VH-alatt is rendszeresítve volt?
Értem, köszönöm a segítséget!
Azt gondolom, hogy ez a fogazás gyári kialakítás. Az érdekes kérdés, hogy ezt mikor, milyen számban, és mely alakulatoknak készítették.
A Linnemann féle gyalogsági ásó a 10M ásótól teljesen különböző típus.
A 10M-et előzte meg.
Láttam lentebb egy Linnemann gyártós ásót nyél nélkül, ami szintén úgyanúgy fogazott, mint az enyém.
Lehetséges, hogy ezek eleve így voltak már gyártva, vagy a "front szükséglete" hozta így és ott helyben lettek átalakítva?
Nagyon szép !!! Köszönöm, hogy feltetted !
Sziasztok.
Nekem egy jelöletlen fűrészes és egy Fábián van:
http://kepkezelo.com/images/2q2ek2ya1kjajzf3rrre.jpg
http://kepkezelo.com/images/lbbu9cqu8tz9l5z9arlt.jpg
http://kepkezelo.com/images/95cw9rtoh95dkfqd0hxl.jpg
http://kepkezelo.com/images/m6xq2ezufwcxrk43m2b5.jpg
Sziasztok!
Nagyon jók a fotók, amiken a bakák láthatók felszerelésben!
Az én három 1910M ásómat is felraktam ide.
A képen balról jobbra "Linnemann fűrészfogas, mellette "Herczegh, majd Vogel & Noot. Az utolsó a "kakukktojás a képen, mert az nem monarchiás, hanem német ásó 1907-ből.
https://postlmg.cc/DJgDtCX2
Csak gratulálni tudok az ilyen szép és részletes poszthoz!!!
Ezt az ásótípust meddig gyártották?
Alapból feketére volt festve?
A teplitzi Lapát és szerárugyár részvénytársaság jelzése a nálam levő darabon.
https://postimg.cc/image/w7009ki23/
Az én "M.Nasch"-em a Baka múzeumban.
http://postimg.cc/gallery/2wtx2sd6w/
Angel
Sziasztok! Én is találtam egy, a korábbiakban tárgyalt típust. Ezen úgy tűnik M.Nasch&Co a jelölése:
http://postimg.cc/image/ay4vb4a3t/
Köszi !! Ez meg egy Linnemann fogazott.
image hosting
Ha megengeditek, én is be szeretném mutatni az én -ha jól azonosítottam- 10M ásómat. Az egyik széle recézett, egy ólban találtam.
http://postimg.cc/image/vnu4p3f6t/
http://postimg.cc/image/x7ivgmw39/
http://postimg.cc/image/xpludo203/
Vogel&Noot, Wartberg a beütő.
Beillesztettem. Köszönöm !!
Szia ! Küld át priviben légyszi.
Megtaláltam a rendszeresítési leírását ábrákkal, a tokét is.
4db pdf file-ról van szó.
Van valakinek valami ötlete, hogy lehetne megosztani, hogy meg is maradjon itt?
Sajnos csak annyit tudni a két különc tokról, hogy magyarországi előkerülés mindegyik és 10 M ásók voltak bennük. Létezett még Kecskeméti, Szeged gyártó is. És mi a helyzet a fűrészes változattal? Nekem egy rozsdás darabom van.
Újabb gyártó, köszönöm !!
adult photo sharing
Köszi Péter ! Tényleg érdekes ez a tok. Archív képeken látni ? Szerintem nem monarchiás. A bécsi tok gyönyörű !!!
Itt az én egyik darabom: http://www.tarrkamilitaria.hu/targyreszlet.php?tt_sorsz=159
Ennek a darabnak pedig meglehetősen érdekes a tokja. Valószínűleg gyári megoldás ez is, mivel két ugyanilyen tok került elő ásóval együtt: http://www.tarrkamilitaria.hu/targyreszlet.php?tt_sorsz=158
Most kaptam ezt a "HERCZEGH" gyártójeles ásót.
http://www.kephost.com/image/SZJM
http://www.kephost.com/image/SZJq
Üdvözlet Tagtársak!
Íme egy másik gyártó: R. és T. Losoncz, azaz Losonczi Magyar Bádog- és vasedényzománczógyár Rakottyay György és Tsa, Losoncz.
http://postimg.cc/gallery/26gh585fs/
Van egy ilyen gyártmányú kulacspoharam is, amit annak idején a http://monarchiahadiipar.hupont.hu/7/kulacs-csajka-gyartok oldalon tudtam beazonosítani.
Bertram Co Wien XX védjeggyel ellátott ásók:
http://gyujtemeny.vatera.hu/militaria/felszereles/gyalogsagi_aso_osztrak...
http://www.ebay.com/itm/Austro-Hungarian-WWI-and-WWII-Shovel-Marked-Bert...
Próbáltam. Ott már eléggé hiányzik az anyag. Talán mintha NASCH & Co lenne. Erről csak annyit találtam a neten, hogy egy Brno-i székhelyű nemes fémfinomító. Aurora NASCH&Co így ad ki több találatot. De lehet semmi köze nincs hozzá. A fej 148mm széles.