warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Milyen fejhallgató?
2014, október 2 - 17:05 | karajtek
Nem tudom miféle fejhallgató ez, de a napokban előkapartam a polcról és gondoltam felöltöm, remélem választ kapok a kérdésemre. Ez a felirat található rajta: L M Ericsson Made in Hungary. Mindkét kagylón 2000 Ohm -os beütés van pluszba, illetve valami jel, amiről nekem az Anarchia jelképe ugrik be először. Mikori és milyen célra használták? A képekért bocsánat, telefonos minőségű, holnap tudok feltölteni jobb minőségűt.
http://postimg.cc/gallery/mave089s/
0
Értékelésed: Nincs
Így van. Ilyen pici membránnál elég nehéz látni, merre mozdul ki, és mindegy is. Az lenne a kérdés, hogy működik-e.
Egyszerűen valami elemet egy-egy pillanatra érintgess a vezetékekhez, mindegy milyen polaritással. Pici percegéseket kell hallanod. Persze ne folyamatosan tartsd rajta, mert akkor semmit nem csinál, csak úgy mintha pötyögtesd mintha szikráztatni akarnád.
Amennyiben valamit serceg, jó. Akkor valóban bármire rákötheted, kipróbálni.
Mondjuk, azt megnézném, aki akár egy TA-56-os fülesen is megállapítja, hogy helyesen mozdul e ki-be a membrán....:-)Ez csak a helyes drum&Bass hatás végett van, hogy ne verje ki a nagy hangfalakat, ennél nem oszt nem szoroz (pláne, ha elemmel állapítod meg- nem dióda:-)) Ezen se egyszerű a helyes polaritás, mivel erőst összve van szerkesztve. Ahogy lentebb írták, rá lehet kötni bármire- szerintem bárhogy, legfeljebb halkan szól.
Megpróbáltam a leírtak alapján, de semmi :/ De mivel csak egy elemet találtam itthon, nem adom fel, bár nem fűzök hozzá sok reményt.
Hangszóróknál fontos tudni, hogy a két kivezetés közzül melyik a pozitiv illetve a negativ pólus. De ezeket jelölni is szokták. Ha mégsincs jelölve, akkor egy elemmel szoktuk megállapítani melyik a pozitiv illetve a negativ pólus. Egy elem segitségével a következő: Az a pozitiv kivezetés amelyik az elem rákötése / elég csak hozzá érinteni/ után a hangszóró menbrámja kifele mozdul meg. Ha nem szakadt a tekercs, egy sercegő hangot hallunk.
Sajnos nem tudom megmondani, a zsinór vége nincs meg, én pedig nem értek az ilyesmikhez :/ Ha kapok valami segítséget, megpróbálhatom megszólaltatni.
Vajon működik? A képen nem látom a dugeszát, de kíváncsi lennék, hogy beüzemelhető-e?
A nagy ellenállása miatt, gyakorlatilag bármivel meglehetne hajtani.
Köszönöm a segítséget a beazonosításhoz! :)
Ez egy "öszvér" polgári, detektoros rádiókoz való fejhallgató. Az egyik része Budán ( Ericsson MVRT ), a másik fele Újpesten ( EIVRT ) készült :)
Négy évvel ezelőtt egy padlásozás alklával nekem is sikerült belefutnom nagyon hasonló típusba. (Székelyföldi előkerülés.)
http://postimg.cc/image/dzpnluldf/
http://postimg.cc/image/ve9vu4iib/
http://postimg.cc/image/tazgmgipf/
zsolt001 tagtárs az oldalról már egyszer megfejtette.
"Se nem román, se nem orosz, hanem magyar :) Ez egy 2000 Ohm ellenállású fejhallgató [...] A gyártó: Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt. Újpest, a logót 1906-1928 között használták, ezen cég Telefon és Távíró Főosztálya azután 1928 decemberétől kivált a cégből és Standard Villamossági Rt. néven folytatta a gyártást. 1938-ban beköltöztek Budapestre a Fehérvári út 70 sz. alá, az Ericsson Magyar Villamossági Rt. korábbi tulajdonát képző épületbe."
"A fejhallgatót általános polgári használatra alkották meg, a nagyellenállású (2x2000 Ohm) hallgatók, a kristálydetektoros rádiók tisztább vételéhez lettek kifejlesztve. A rádiógyűjtők előszeretettel nevezik a típust "Tungsram" hallgatónak. Ez az elnevezés mindenki számára ismerős márka a Volfrám szó a svédből átvett és angol közvetítéssel elterjedt (TUNGSten) és a német (wolfRAM) összetételéből származik. Sík Béla rádiógyűjtő barátom gyűjteményéből pár kép a hallgatóról:
http://www.nosztalgiaradio.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=565:tungsram-fejhallgato&catid=7:katalog&Itemid=103
1928 decemberétől ezt a logót már nem, csak "St", vagy "Standard" feliratot használt a gyár."
http://www.roncskutatas.hu/node/13975