Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/1768' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 Hírességek katona múltja | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Engem mindíg érdekelt az ilyesmi, hogy a mi vagy szüleink kedvencei ("celebjei") mit csináltak a 2.vh alatt. A téma azért érdekes, mert általában nem büszkélkedtek velük vagy nem épp ilyen oldalukról ismerjük őket. Jöhetnek szinészek, írók, közéleti személyiségek, politikusok...stb.
Gustl Bayrhammer (Éder mester a Pumukliból :-D ): Luftwaffe rádiós altiszt(?)
Zenthe Ferenc színész: tartalékos zászlós (felderítő)
Horst Tappert (Derrick): Wehrmacht katona, keleti fronton haslövés és kéztörés, orosz fogság.
Sinkovics Imre: levente
A sort hosszan lehet folytatni, én csak elkezdtem! :-)
Heinrich Böll (Nobel-díjas író): 1939-ben behívták a Wehrmachtba. Franciaországban, Romániában, Magyarországon és a Szovjetunióban szolgált, többször meg is sebesült. Amerikai hadifogságba esett, ahonnan csak a háború végeztével szabadult.
Günter Grass (Nobel-díjas író): 1944 nyarán behívták a Waffen-SS-be, 10. páncélos ho. "Frundsberg". Megsebesült, amerikai hadifogság.
Otto Beisheim - Egykori tagja a Leibstandarte-SS Adolf Hitler-nek.Az ő irányítása alatt vált a METRO kereskedelmi hálózat vezető céggé.Jelenleg 18,5 % az ő tulajdona es 2008-ban az összes vagyonát 4,85 Mrd eurora becsülték.Ma a németországnál kedvezőbb adó feltételekkel rendelkező országban, Svájcban él és 1988-ban fel is vette az állampolgárságot.Téli nyaralója van Miami-ban és Florida-ban.
by SpongeBob
-----------------------------------------------------------------
All treasure will be found one day!......
Ez érdekes kérdéseket vet fel bennem, mert már sok életrajzban olvastam, hogy egyik-másik komolyabb beosztású német katona szép sikereket élt el a gazdasági életben a háború után. Erről Németországban biztosan sok-sok újságcikk jelent meg az elmúlt évtizedekben (gondolom, mint botrány), ha nem is ömlesztve. Sőt, ha már itt tartunk a magyar emigrációra is igaz volt ez, tudomásom szerint.
A világért sem szeretném ebbe az irányba elvinni a társalgást, csak offoltam egyet. :-)
Itt mondjuk az apáról van szó: Gerhard Schröder egykori német kancellár apja tizedesként az erdélyi Mezőcsán helységben esett el a tordai csatából való visszavonuláskor.
Nemeskürty István: 935-1943. V: a pécsi Zrínyi Miklós Katonai Középisk. növendéke, 1943. VI-1944: a Bólyai János Honvéd Műszaki Akad. (Ludovika II.) hallg-ja, 1944: m. kir. hadnagy. 1945. V-X: Passauban amerikai hadifogságban.
(forrás: http://lexikon.katolikus.hu/N/Nemesk%C3%BCrty.html )
Aki tud többet róla, esetleg forrást, interjút, ahol beszélt erről bővebben, kérem írja meg privátban!
Toshiro Mifune japán színész: Légifelderítő egység tagja Kínában
Lee Marvin amerikai színész: USMC mesterlövész, Saipanon megsebesül. Bíbor Szív
Charles Bronson amerikai színész: USAAF lövész egy B-29esen, Bíbor Szív
Ernest Borgnine amerikai színész: US Navy tüzér 1935-45 között
Donald Pleasence brit színész: RAF 1944 augusztusában lelövik a Lancesterét, hadifogoly a háború végéig. Ez azért is érdekes mert ő alakítja a "Nagy Szökés"-ben a főhamisítót :-)
Roald Dahl norvég származású brit író (Charlie és a csokigyár): RAF vadászpilóta, 5 igazolt légigyőzelemmel
Kurt Vonnegut amerikai író: US Army 106. Inf. Div. 1944 decemberében német fogságba esik, hadifogolyként szemtanúja Drezda bombázásának, Az ötös számú vágóhíd c. könyve nagyrészt ezen az élményen alapszik. Kapott Bíbor Szívet is egy saját bevallása szerint "nevetségesen elhanyagolható sebért".
James Clavell brit író: Royal Artillery 1940-ben japán fogságba esik. A fogságban szerzett élményei nyomán készült A patkánykirály c. könyve.
Francois Mitterand francia politikus, államelnök: a francia hadsereg őrmestere 1940-ben német fogságba esik, két sikertelen kísérlet után megszökik egy németországi hadifogolytáborból, majd ellenálló lesz.
David Niven brit színész: Sandhurstben végez, hivatásos tiszt, 1933-ben leszerel, 1939-ben újra beáll, a háborút alezredesként fejezi be. És volt neki egy Peter Ustinov nevű tisztiszolgája.
Anthony Quayle brit színész (Franklin őrnagy a Navarone ágyúiból) SOE, Albániában partizánkodik
Christopher Lee (Szarumán :-) ) RAF hírszerzőtiszt, Long Range Desert Group
Helmut Schmidt, német (szocdem) kancellár 1974 és 1982 között:
Az 1937-es érettségi után munkaszolgálatos és katonaköteles szolgálatot teljesített. 1939-ben katonai szolgálatra behívták a Wehrmachthoz, később Berlinben tiszti iskolán volt. 1941 és 1942 között a keleti fronton harcolt és a 2. osztályú vaskereszt kitüntetést kapta, majd 1944-ig a birodalmi légiközlekedési minisztériumban és Bernauban légvédelmi oktatási anyagok kidolgozásával foglalkozott. Az 1944. július 20-i merénylet kirakatperében Schmidt főhadnagyot kötelező hallgatónak delegálták a minisztériumtól. Schmidt visszataszítva a bíró Roland Freisler viselkedésétől kérte és elérte a felmentését a perben való hallgatóságtól. Schmidt 1944 decembertől a nyugati fronton volt ütegparancsnok, 1945 áprilisában brit hadifogságba került, augusztusban elengedték a hadifogságból. (wiki)
Két háború közötti színészek I. világháborús szereplése jöhet (valamelyik újságomban/évkönyvemben van erről egy komolyabb cikk, csak meg kell találnom)?
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
Surányi Endre autó- és motorversenyző, feltaláló, több kiváló műszaki könyv szerzője.
'30-as évek lovastüzéreknél tölti sorkatonai szolgálatát, 1942-43 Don-kanyar tart. (gépkocsizó) főhadnagy, a háború után százados, a Néphadsereg alkalmazásában áll, hivatásos tiszt, legalább 1956-ig.
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
Diákként a Rongyos Gárda tagja, majd a 19. gyalogezred gpu szk pk-aként két ízben frontszolgálatot teljesített. Constanza-i hadifogságot követően tért haza.
Tony Curtis: 3rd signalman, U.S. Navy (tengeralattjárón szolgált)
Nemeskürtyről annyit tudok hozzátenni, hogy adataim szerint 2000-ben dd. tbk-vá nevezték ki.
Márton Áron püspök: a gyulafehérvári kisszemináriumban tett érettségije után 1915-18 között harctéri szolgálatot teljesített.
Páger Antal tartalékos zászlós volt a 18/I zlj állományában, azonban 1940-től kezdve a Hunnia Filmgyár folyamatosan kérelmezte a felmentését, így a háború alatt katonai szolgálatot nem teljesített.
Oké, jönni fog, most írtam egy adagot, egyenként utána keresve a google-lel... de mind elveszett, majd kicsit később újból neki állok.:-?
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
Bár nem híres, lehet nem is hallottatok róla, azért felraknám. Dr. Ceizel E. egyik szösszenetében olvastam róla. Békássy Ferencől lenne szó. 1893-ben a Vas megyei Zsennyén született,középnemesi családban, akinek nevezetes ősei voltak, többek között Zrínyi Miklós. A kis Ferenc egészen kivételes és sokirányú tehetsége már tizenéves korában kiderült. Rendkívül okos volt, a matematikában is jeleskedett, és nagyon szép verseket írt. Szülei, felismerve különleges adottságait, nagy anyagi áldozatok árán Cambridge-e küldték tanulni, ahol a King College diákja lett. Az angol elitkolléiumokban minden év végén rangsorolják a tanulókat, hogy ki a legjobb, a második, a harmadik, a huszadik ... A fiatalok között igen nagy becse van a rangsornak, mindenki igyekszik minél jobb helyezést elérni. Békássy Ferenc mindig az első volt. Olyanok követték a rangsorban, mint Virginia Wolf, J. M. Keynes és Bertrand Russel. Közben rendszeresen küldte haza a verseit Babits Mihálynak, aki nagyon sokra értékelte alkotásait. 1914-ben kitört az I. világháború, s mint a levelekből kiderült, ő nem értett egyet e világégés kirobbantásával. Mégis úgy gondolta, magyar hazafiként haza kell jönnie, és önkéntes huszárnak állt. Az első csatájában /1915. június 22-én, Bukovinában, Csernovic mellett, Dobronucnál/ meghalt. Ki tud róla? Ma már szinte senki. Babits nagyon szép tanulmányt írt róla, szerinte Békássy lehetett volna a legnagyobb magyar költő, aki ráadásul angolul is a magyar verseihez hasonlóan kiváló költeményeket írt, így őrá igazán a világhír várt volna. Ezzel csak azt szeretném szemléltetni, hogy a franc tudja, hogy a háborúk mennyi zsenitől fosztották meg az emberiséget. Sajnos. Kiknek volt katonamúltjuk, csak jövőjük nem. u.i.: bocsi, ha hosszú lére eresztettem.
"Gyóni Géza: gyalogos zászlós" - Przemysl véres ostrománál szenvedett hősi halált (egyik kedvenc költőm) az első világháborúban.
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Nem akarom kiterjeszteni a hírességek szüleire a témát, de aktualitása miatt mégis megemlítem:
Az új irodalmi Nobel-díjas bánáti sváb Herta Müller apja is az SS-ben szolgált. Mellesleg figyelemreméltónak és pozitívnak tartom, hogy már ilyen témájú regényért is lehet díjat kapni (svábok deportálása).
Mauno Koivisto, finn elnök /1982 - 1994/ mint fiatal géppuskás harcolt a híres Lauri Törni /aki amerikai katonaként, Larry Thorne néven halt hősi halált Vietnamban 1965-ben, 40 km-re Da Nang-tól - halála után őrnaggyá léptették elő/ oldalán 1943-44-ben.
J. R. R, Tolkien: Az első viágháborúban 1915-től a Somme-i csatáig a Lancashire Fusiliers ezred hadnagya volt, ahol megbetegedett. A másodikat kódfejtőként dolgozta végig.
"Tanulj a tegnapból, élj a mának és reménykedj a holnapban. A legfontosabb azonban, hogy ne hagyd abba a kérdezést"
Udv! Ajtony mar irt Heinrich Böll (1972-ben irodalmi Nobel-dij) haborus multjarol. Annyival egeszitenem ki, hogy Böll miutan Magyarorszagon megsebesult a Szentesen muködö hadikorhazba került, az epület ma a Bartha Janos Kerteszeti Szakközepiskola. Az iskola falan van is egy emlektabla. A haborus es szentesi emlekeit/elmenyeit a "Wo warst du, Adam?" (1951) c. könyveben irta le.
Norman Wisdom (Pitkin) :A második világháború kitörésekor Normant egy kommunikációs központba vezényelték Londonba, egy parancsnoki bunkerba, ahol az volt a feladata, hogy telefonon biztosítsa a kapcsolatot a hadsereg különböző vezetői és a miniszterelnök között.
Több alkalommal találkozott Winston Churchill-lel; egyszer azonban megfenyítették, mert bizalmasan Winnie-nek szólította.[10]
Majd a híradósokhoz került (Cheltenham, Gloucestershire), ahol hasonló feladatokat kapott.
„…Aludjatok, ti áldott hőseink, pihenj te néma hadsereg!
Ez kicsit agylövés volt.Mármint az,hogy tudom ki volt az a Pitkin.Nem tudom,hogy a tagság hány százaléka tudja.De ugye a kor nem erény hanem állapot...
Szervusz Ajtony,
Feszegetitek, hogy ki ki volt, és mit csinált. Akkor háború volt, és ott kellett helytállniuk. Később, a háború után a megélhetésükről kellett gondolkodniuk, és úgy éltek meg ahogy a legjobban tudtak.
Mit gondolsz, hogy mi megy ma. A szemetek szemetje nem csak a megélhetésről gondolkodik most, hanem, mit tud összeharácsolni a véresszájú kommuninista nagyapja vagyonán felül, és még a politika terén is ő akar kimagaslani. És el is lopták az országotokat a múlt nyolc évben. Ébredj magyar mély álmodból.
Megint ki fogtok rúgni a megjegyzésem miatt. Hová lett az a része a weblapnak ahová akár mit be lehetett irnim, és nem lett bámtódásod?
A fórumnyitó az aktuális Katonaújság számban írt Wass Albert katonai múltjáról. Az előző számban egy másik szerző által készített, Somogyváry Gyuláról szóló cikk található.
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
Budapest ostromának és a kitörésnek lelkes kutatója vagyok. Az általad 2009.szept.13-án 05:18-kor beírt hozzászólásodban Szilasi Szabó Lászlóról leírtakat pontosítanám, miszerint Ungváry Krisztián is összekeveri nevét Szilassy Lászlóéval, aki nyilas tisztként sikeresen vezette át embereit a kitörés során. Tehát nem a színész vett részt a kitörésben, hanem egy névrokona. A színész Szilasi Szabó László azonban máshol vészelte át a háborút:
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Olvassátok el Ajtony cikkét a Katonaújságban Wass Albertról.
A fia is nem semmi. Ő az egyike a négy amerikai-magyar tábornoknak aki nem amerikában született, és tábornoki rangot ért el az amerikai hadseregben.
Ha jól értelmezem Kornél az USA-ban születettekre gondolt csak.
Viszont pl. az amerikai polgárháborúban ennél több - volt '48-as tiszt - harcolt tábornokként, igaz ők nagyrészt Hazánkban születtek. Ő róluk is érdemes lenne egy beszélgetés.
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
Ha nem elgépelés, akkor viszont szerintem rosszak az információi...
(Kicsit félálomban olvastam végig a hivatkozott szöveget.)
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
Engem mindíg érdekelt az ilyesmi, hogy a mi vagy szüleink kedvencei ("celebjei") mit csináltak a 2.vh alatt. A téma azért érdekes, mert általában nem büszkélkedtek velük vagy nem épp ilyen oldalukról ismerjük őket. Jöhetnek szinészek, írók, közéleti személyiségek, politikusok...stb.
Gustl Bayrhammer (Éder mester a Pumukliból :-D ): Luftwaffe rádiós altiszt(?)
Zenthe Ferenc színész: tartalékos zászlós (felderítő)
Horst Tappert (Derrick): Wehrmacht katona, keleti fronton haslövés és kéztörés, orosz fogság.
Sinkovics Imre: levente
A sort hosszan lehet folytatni, én csak elkezdtem! :-)
Ne hagyjuk ki XVI. Benedek pápát sem, aki Hitlerjugendben szolgált, erődítéseket is épített Magyarországon, és volt valami flakos pozícióban is.
Fotó:
http://www.polonica.net/imag/sieg_heil_Ratzinger.jpg
Heinrich Böll (Nobel-díjas író): 1939-ben behívták a Wehrmachtba. Franciaországban, Romániában, Magyarországon és a Szovjetunióban szolgált, többször meg is sebesült. Amerikai hadifogságba esett, ahonnan csak a háború végeztével szabadult.
Günter Grass (Nobel-díjas író): 1944 nyarán behívták a Waffen-SS-be, 10. páncélos ho. "Frundsberg". Megsebesült, amerikai hadifogság.
Locations
Otto Beisheim - Egykori tagja a Leibstandarte-SS Adolf Hitler-nek.Az ő irányítása alatt vált a METRO kereskedelmi hálózat vezető céggé.Jelenleg 18,5 % az ő tulajdona es 2008-ban az összes vagyonát 4,85 Mrd eurora becsülték.Ma a németországnál kedvezőbb adó feltételekkel rendelkező országban, Svájcban él és 1988-ban fel is vette az állampolgárságot.Téli nyaralója van Miami-ban és Florida-ban.
by SpongeBob
-----------------------------------------------------------------
All treasure will be found one day!......
Ez érdekes kérdéseket vet fel bennem, mert már sok életrajzban olvastam, hogy egyik-másik komolyabb beosztású német katona szép sikereket élt el a gazdasági életben a háború után. Erről Németországban biztosan sok-sok újságcikk jelent meg az elmúlt évtizedekben (gondolom, mint botrány), ha nem is ömlesztve. Sőt, ha már itt tartunk a magyar emigrációra is igaz volt ez, tudomásom szerint.
A világért sem szeretném ebbe az irányba elvinni a társalgást, csak offoltam egyet. :-)
Itt mondjuk az apáról van szó: Gerhard Schröder egykori német kancellár apja tizedesként az erdélyi Mezőcsán helységben esett el a tordai csatából való visszavonuláskor.
http://cyberpress.sopron.hu/article_plain.php?id=9943
Kösz Marci, az ő sztorija is a fejemben volt, de nem tudtam már melyik német politikusra vonatkozott. Wass amúgy t. hiradós hadnagy volt utoljára.
Nemeskürty István: 935-1943. V: a pécsi Zrínyi Miklós Katonai Középisk. növendéke, 1943. VI-1944: a Bólyai János Honvéd Műszaki Akad. (Ludovika II.) hallg-ja, 1944: m. kir. hadnagy. 1945. V-X: Passauban amerikai hadifogságban.
(forrás: http://lexikon.katolikus.hu/N/Nemesk%C3%BCrty.html )
Aki tud többet róla, esetleg forrást, interjút, ahol beszélt erről bővebben, kérem írja meg privátban!
Toshiro Mifune japán színész: Légifelderítő egység tagja Kínában
Lee Marvin amerikai színész: USMC mesterlövész, Saipanon megsebesül. Bíbor Szív
Charles Bronson amerikai színész: USAAF lövész egy B-29esen, Bíbor Szív
Ernest Borgnine amerikai színész: US Navy tüzér 1935-45 között
Donald Pleasence brit színész: RAF 1944 augusztusában lelövik a Lancesterét, hadifogoly a háború végéig. Ez azért is érdekes mert ő alakítja a "Nagy Szökés"-ben a főhamisítót :-)
Roald Dahl norvég származású brit író (Charlie és a csokigyár): RAF vadászpilóta, 5 igazolt légigyőzelemmel
Tovább is van mondjam még? :-)
...
Mondjad! :)
König: Kérlek :)
Kurt Vonnegut amerikai író: US Army 106. Inf. Div. 1944 decemberében német fogságba esik, hadifogolyként szemtanúja Drezda bombázásának, Az ötös számú vágóhíd c. könyve nagyrészt ezen az élményen alapszik. Kapott Bíbor Szívet is egy saját bevallása szerint "nevetségesen elhanyagolható sebért".
James Clavell brit író: Royal Artillery 1940-ben japán fogságba esik. A fogságban szerzett élményei nyomán készült A patkánykirály c. könyve.
Francois Mitterand francia politikus, államelnök: a francia hadsereg őrmestere 1940-ben német fogságba esik, két sikertelen kísérlet után megszökik egy németországi hadifogolytáborból, majd ellenálló lesz.
David Niven brit színész: Sandhurstben végez, hivatásos tiszt, 1933-ben leszerel, 1939-ben újra beáll, a háborút alezredesként fejezi be. És volt neki egy Peter Ustinov nevű tisztiszolgája.
Anthony Quayle brit színész (Franklin őrnagy a Navarone ágyúiból) SOE, Albániában partizánkodik
Christopher Lee (Szarumán :-) ) RAF hírszerzőtiszt, Long Range Desert Group
...
Helmut Schmidt, német (szocdem) kancellár 1974 és 1982 között:
Az 1937-es érettségi után munkaszolgálatos és katonaköteles szolgálatot teljesített. 1939-ben katonai szolgálatra behívták a Wehrmachthoz, később Berlinben tiszti iskolán volt. 1941 és 1942 között a keleti fronton harcolt és a 2. osztályú vaskereszt kitüntetést kapta, majd 1944-ig a birodalmi légiközlekedési minisztériumban és Bernauban légvédelmi oktatási anyagok kidolgozásával foglalkozott. Az 1944. július 20-i merénylet kirakatperében Schmidt főhadnagyot kötelező hallgatónak delegálták a minisztériumtól. Schmidt visszataszítva a bíró Roland Freisler viselkedésétől kérte és elérte a felmentését a perben való hallgatóságtól. Schmidt 1944 decembertől a nyugati fronton volt ütegparancsnok, 1945 áprilisában brit hadifogságba került, augusztusban elengedték a hadifogságból. (wiki)
Ernes Hemingwaynél ez olyan hosszú lenne, hogy inkább csak a linket másolom be:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Ernest_Hemingway
Sziasztok, szia Ajtony!
Két háború közötti színészek I. világháborús szereplése jöhet (valamelyik újságomban/évkönyvemben van erről egy komolyabb cikk, csak meg kell találnom)?
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
Addig is (fejből):
Surányi Endre autó- és motorversenyző, feltaláló, több kiváló műszaki könyv szerzője.
'30-as évek lovastüzéreknél tölti sorkatonai szolgálatát, 1942-43 Don-kanyar tart. (gépkocsizó) főhadnagy, a háború után százados, a Néphadsereg alkalmazásában áll, hivatásos tiszt, legalább 1956-ig.
Bővebben, pontosabban: Surányi E.: Rákosi garázsmestere voltam.
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
Farkas Antal színész:
http://www.netlabor.hu/roncskutatas/modules/myalbum/photo.php?lid=15146
Diákként a Rongyos Gárda tagja, majd a 19. gyalogezred gpu szk pk-aként két ízben frontszolgálatot teljesített. Constanza-i hadifogságot követően tért haza.
Tony Curtis: 3rd signalman, U.S. Navy (tengeralattjárón szolgált)
Nemeskürtyről annyit tudok hozzátenni, hogy adataim szerint 2000-ben dd. tbk-vá nevezték ki.
De még mennyire, hogy jöhet Marci! Persze tanácsos olyanokra törekedni, akik azért kicsit híresebbek!
Addig is, írók-költők az 1.vh-ban:
Sinkó Ervin: Az 1.vh-ban a bukovinai fronton katonáskodik.
Tamási Áron: gyalogos őrmester, olasz front
Szép Ernő: tüzér hadnagy
Tersánszky Józsi Jenő: gyalogos hadnagy
Heltai Jenő: gyalogos hadnagy
Nyírő József: tartalékos honvéd segédlelkész
Szántó György: gyalogsági hadnagy
Balázs Béla: gyalogos tizedes
Reményik Sándor: irodista tizedes
Dr. Brenner József (Csáth Géza): orvos hadnagy(?)
Gyóni Géza: gyalogos zászlós
Fekete István: karpaszományos őrmester
Várkonyi Nándor: tiszti iskolás, komoly sebesülés galíciában
Molnár Ferenc: haditudosító (civil)
Márton Áron püspök: a gyulafehérvári kisszemináriumban tett érettségije után 1915-18 között harctéri szolgálatot teljesített.
Páger Antal tartalékos zászlós volt a 18/I zlj állományában, azonban 1940-től kezdve a Hunnia Filmgyár folyamatosan kérelmezte a felmentését, így a háború alatt katonai szolgálatot nem teljesített.
Oké, jönni fog, most írtam egy adagot, egyenként utána keresve a google-lel... de mind elveszett, majd kicsit később újból neki állok.:-?
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
Bár nem híres, lehet nem is hallottatok róla, azért felraknám. Dr. Ceizel E. egyik szösszenetében olvastam róla. Békássy Ferencől lenne szó. 1893-ben a Vas megyei Zsennyén született,középnemesi családban, akinek nevezetes ősei voltak, többek között Zrínyi Miklós. A kis Ferenc egészen kivételes és sokirányú tehetsége már tizenéves korában kiderült. Rendkívül okos volt, a matematikában is jeleskedett, és nagyon szép verseket írt. Szülei, felismerve különleges adottságait, nagy anyagi áldozatok árán Cambridge-e küldték tanulni, ahol a King College diákja lett. Az angol elitkolléiumokban minden év végén rangsorolják a tanulókat, hogy ki a legjobb, a második, a harmadik, a huszadik ... A fiatalok között igen nagy becse van a rangsornak, mindenki igyekszik minél jobb helyezést elérni. Békássy Ferenc mindig az első volt. Olyanok követték a rangsorban, mint Virginia Wolf, J. M. Keynes és Bertrand Russel. Közben rendszeresen küldte haza a verseit Babits Mihálynak, aki nagyon sokra értékelte alkotásait. 1914-ben kitört az I. világháború, s mint a levelekből kiderült, ő nem értett egyet e világégés kirobbantásával. Mégis úgy gondolta, magyar hazafiként haza kell jönnie, és önkéntes huszárnak állt. Az első csatájában /1915. június 22-én, Bukovinában, Csernovic mellett, Dobronucnál/ meghalt. Ki tud róla? Ma már szinte senki. Babits nagyon szép tanulmányt írt róla, szerinte Békássy lehetett volna a legnagyobb magyar költő, aki ráadásul angolul is a magyar verseihez hasonlóan kiváló költeményeket írt, így őrá igazán a világhír várt volna. Ezzel csak azt szeretném szemléltetni, hogy a franc tudja, hogy a háborúk mennyi zsenitől fosztották meg az emberiséget. Sajnos. Kiknek volt katonamúltjuk, csak jövőjük nem. u.i.: bocsi, ha hosszú lére eresztettem.
DGH
"Gyóni Géza: gyalogos zászlós" - Przemysl véres ostrománál szenvedett hősi halált (egyik kedvenc költőm) az első világháborúban.
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Gyóni ott fogságba esett, a hadifogolytáborban halt meg.
...
Kedves Som!
Köszönöm a pontosítást, valóban orosz fogságban hunyt el.
Találtam is erről egy szép cikket:
http://church.lutheran.hu/rakoskeresztur/irasok/SZOCIKK/pp_olcsvaygeza_g...
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Nem akarom kiterjeszteni a hírességek szüleire a témát, de aktualitása miatt mégis megemlítem:
Az új irodalmi Nobel-díjas bánáti sváb Herta Müller apja is az SS-ben szolgált. Mellesleg figyelemreméltónak és pozitívnak tartom, hogy már ilyen témájú regényért is lehet díjat kapni (svábok deportálása).
http://konyves.blog.hu/2009/10/08/herta_muller_kapta_az_irodalmi_nobel_d...
Kedves Ravic,
én nem tudtam Békássyról,pedig oldalági rokonom :-?
Itt van róla/tőle:
http://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9k%C3%A1ssy_Ferenc
.....................
Ádi, mármint Zrínyi okán rokon? :oops: :-)
(nem kell válaszolnod, csak viccelek)
Én Gyóni utolsó rendfokozatát zászlósnak ismerem, Szabó Lőrinc viszont biztosan tart. tüzér. főhadnagy volt, csak '44 végén szerelték le.
Mauno Koivisto, finn elnök /1982 - 1994/ mint fiatal géppuskás harcolt a híres Lauri Törni /aki amerikai katonaként, Larry Thorne néven halt hősi halált Vietnamban 1965-ben, 40 km-re Da Nang-tól - halála után őrnaggyá léptették elő/ oldalán 1943-44-ben.
DGH
Walter Matthau: Anglia- 453ik Bombázó ezred- B24 Liberator rádiós-lövész. :)
Grosics Gyula - 25. SS Hunyadi fegyveres-gránátoshadosztály (?)
Rudi...........................
Üdv Rudi!
Grosics Gyulához az adat honnan van?
Charles
http://www.hunyadi.co.uk/page18.php
Rudi...........................
J. R. R, Tolkien: Az első viágháborúban 1915-től a Somme-i csatáig a Lancashire Fusiliers ezred hadnagya volt, ahol megbetegedett. A másodikat kódfejtőként dolgozta végig.
"Tanulj a tegnapból, élj a mának és reménykedj a holnapban. A legfontosabb azonban, hogy ne hagyd abba a kérdezést"
Ne felejtsük ki Alain Delon francia filmszínészt sem, aki a francia-indokínai háborúban Dien bien phu-nál teljesített szolgálatot.
Mess with the best,die like the rest!
Udv! Ajtony mar irt Heinrich Böll (1972-ben irodalmi Nobel-dij) haborus multjarol. Annyival egeszitenem ki, hogy Böll miutan Magyarorszagon megsebesult a Szentesen muködö hadikorhazba került, az epület ma a Bartha Janos Kerteszeti Szakközepiskola. Az iskola falan van is egy emlektabla. A haborus es szentesi emlekeit/elmenyeit a "Wo warst du, Adam?" (1951) c. könyveben irta le.
Norman Wisdom (Pitkin) :A második világháború kitörésekor Normant egy kommunikációs központba vezényelték Londonba, egy parancsnoki bunkerba, ahol az volt a feladata, hogy telefonon biztosítsa a kapcsolatot a hadsereg különböző vezetői és a miniszterelnök között.
Több alkalommal találkozott Winston Churchill-lel; egyszer azonban megfenyítették, mert bizalmasan Winnie-nek szólította.[10]
Majd a híradósokhoz került (Cheltenham, Gloucestershire), ahol hasonló feladatokat kapott.
„…Aludjatok, ti áldott hőseink, pihenj te néma hadsereg!
Ez kicsit agylövés volt.Mármint az,hogy tudom ki volt az a Pitkin.Nem tudom,hogy a tagság hány százaléka tudja.De ugye a kor nem erény hanem állapot...
Borzalmas....
Lényeg,hogy TE tudod!!
„…Aludjatok, ti áldott hőseink, pihenj te néma hadsereg!
Locations
Apósom emlegette Radnait, hogy együtt szolgáltak a háború alatt.
http://community.webshots.com/user/_mtboy1
Szervusz Ajtony,
Feszegetitek, hogy ki ki volt, és mit csinált. Akkor háború volt, és ott kellett helytállniuk. Később, a háború után a megélhetésükről kellett gondolkodniuk, és úgy éltek meg ahogy a legjobban tudtak.
Mit gondolsz, hogy mi megy ma. A szemetek szemetje nem csak a megélhetésről gondolkodik most, hanem, mit tud összeharácsolni a véresszájú kommuninista nagyapja vagyonán felül, és még a politika terén is ő akar kimagaslani. És el is lopták az országotokat a múlt nyolc évben. Ébredj magyar mély álmodból.
Megint ki fogtok rúgni a megjegyzésem miatt. Hová lett az a része a weblapnak ahová akár mit be lehetett irnim, és nem lett bámtódásod?
...
Megint cenzúrázva lettem? vagy meddig tart látni a hozzászólást?
...
A fórumnyitó az aktuális Katonaújság számban írt Wass Albert katonai múltjáról. Az előző számban egy másik szerző által készített, Somogyváry Gyuláról szóló cikk található.
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
http://index.hu/kulfold/2011/08/27/az_ikea_alapitoja_a_sved_naci_part_be...
Kedves NDI!
Budapest ostromának és a kitörésnek lelkes kutatója vagyok. Az általad 2009.szept.13-án 05:18-kor beírt hozzászólásodban Szilasi Szabó Lászlóról leírtakat pontosítanám, miszerint Ungváry Krisztián is összekeveri nevét Szilassy Lászlóéval, aki nyilas tisztként sikeresen vezette át embereit a kitörés során. Tehát nem a színész vett részt a kitörésben, hanem egy névrokona. A színész Szilasi Szabó László azonban máshol vészelte át a háborút:
http://szilassylaszlo.com/php/menu_irasok.php?film=Ap%C3%A1mr%C3%B3l,%20...
Üdvözlettel: kalóz14
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Olvassátok el Ajtony cikkét a Katonaújságban Wass Albertról.
A fia is nem semmi. Ő az egyike a négy amerikai-magyar tábornoknak aki nem amerikában született, és tábornoki rangot ért el az amerikai hadseregben.
...
Ki a másik két magyar származású tábornok?
Mert még egyet tudok: Kármán Tódor.
http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1rm%C3%A1n_T%C3%B3dor
Ha jól értelmezem Kornél az USA-ban születettekre gondolt csak.
Viszont pl. az amerikai polgárháborúban ennél több - volt '48-as tiszt - harcolt tábornokként, igaz ők nagyrészt Hazánkban születtek. Ő róluk is érdemes lenne egy beszélgetés.
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.
"Kornél az USA-ban születettekre gondolt csak."
?
Ő pont azt írta, hogy nem Amerikában születettek...
Ha nem elgépelés, akkor viszont szerintem rosszak az információi...
(Kicsit félálomban olvastam végig a hivatkozott szöveget.)
__________________________________________________________________________
"A háború az az időszak, amikor a polgári lakosság fegyvert fog a hadsereg védelmére."
Cs. I. honvéd, 1943. április 28. (magyar) 2. hadsereg, Korosztyen.