warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Elhagyott német állás 1944 Pest megye
2014, augusztus 19 - 11:49 | Dave87
Kedves Tagtársak! Néhány hete készítettem ezeket a képeket, imitálva egy elhagyott német állást. A helyszín egy istálló padlástere volt. A képen látható tárgyak kisebb részét néhány tagtárstól vásároltam, cseréltem. Minden darab eredeti, pár képet az alábbi linkeken mellékelek. Kívánom minden gyűjtőnek, hogy ilyen padlásra találjon egyszer. Remélem elnyeri tetszéseteket. Kritika és dicséret egyaránt jöhet.
Link:
http://www.imagebam.com/image/94a72d345991646
http://www.imagebam.com/image/140841345991693
http://www.imagebam.com/image/140841345991693
http://www.imagebam.com/image/ec259e345991761
4
Értékelésed: Nincs Átlag: 4 (3 szavazat)
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Magángyűjtemények
Jól elterelődött a téma amiért elnézést kérek.
1942-ben a német vezetés az olasz, és a román hadsereget is többre tartotta, a magyar királyi honvédségnél. Az orosz áttörést gyakran emlegetik a magyar fél gyengeségének fegyvertelenségének, és papírtalpú csizmáinak, holott a magyar hadsereg tartott ki az áttörést követően a legtovább. Somorjai lajos eü zászlós naplószerű könyvében nyíltan leírja a németekkel való ellenszenveit. Továbbá vitéz dr Légány Dezső zászlós(német vaskereszt tulajdonosa!) is többször utal memoárjaiban a németekkel való folyamatos súrlódásokra.
Így már a korai időszakból is kitűnik a nem éppen felhőtlen német-magyar barátság.
A magyar honvédség tisztikarának a nagy része, ezek ellenére október 15.én teljesen meghasad ugyanis nem tudták eldönteni, hogy Horthy Miklós felhívásának, vagy a német "waffenbrűderségnek" tegyen eleget.
Az ostrom során a 12.tartalék és 10- gyalog ho. felmorzsolódása után a maradékokat német csoportok mellé osztották be, hogy elkerüljék a németek az esetleges megadásokat. Hindy Iván gyakran cselekvési tehetetlenségre hivatkozik.
Ahogy Fero is írja voltak ellentétek, és voltak olyan egységek amik igenis tudtak egymás mellet harcolni (1945 Zámoly, Vértes, stb) Érdekes módon ez az ellentét legkevésbé a pilóták között volt érezhető.
Sziasztok!
Nagyapám (mert sokat kérdeztem) rengeteg hasonló történetet mesélt. A németek egyáltalán nem voltak baráti viszonyban a magyarokkal. Természetesen bajtársi megbecsülés és barátság több napos harc után, együtt töltött nehéz helyzetekben kialakulhatott. Alapvetően lenézték a magyar katonát. A németek oldalán harcoló más nemzet katonáival más volt a helyzet. Olaszokkal volt nagyapán alakulata egy laktanyában. Ott ment a viccelődés egymással. A nagyapám bátyja biztosan tudott volna mesélni mást is, a németekről. Ő a Budai vár ostrománál esett el.
Román 1.gyalog ho. naplója jól megörökíti az eseményeket. Ott látszik, hogy a magyarok jóval nagyobb számban adják meg magukat. Én nem is ezt vitatom. A németek azok után, amit Oroszországban csináltak, gondolhatták nem lesz benne köszönet.(Erre még egy nagy lapáttal a szovjet propaganda is rátett) Ezért is érthető, hogy a szovjet csapatoknak nem igazán adják meg magukat. A 14 budapesti tömegsírba szerinted csak harc közbe elesett német katonák kerültek? Akkor miért nincs ezekben a tömegsírokban Lindenau, vagy Wildenbruch? Ha mást nem is, hány visszaemlékezést idézzek ahol a magukat megadó német katonákat kínozzák halálra az orosz katonák? Vagy például az egyetemisták, hány átöltözött német katonát rejtegettek, és segítettek hazajutni? 1945áprilisában német századok!!! hagyták el az arcvonalukat, fegyverzetüket csak azért, hogy ne orosz hadifogságba kerüljenek. Ez nem nem tömeges dezertálás?
Szerintem azért adták meg magukat az oroszoknak, legnagyobb számban talán még Sztálingrádban.
kispajtás 2014.08.28. 10.óra 40..
Tisztelt Tagtársak
Azért mert, a Wolksdautse katonák a padláson átöltöznek otthagyják fegyverüket
Nemkel sulyos következtetéseket levonni a németkatonákrol ,vagy a német hadseregről.
Nem csak kényszer sorozott katonák tették ezt hanem magyar gépkoszizó alakulatok is.
Úgy hogy leengedték a gjm-böl az üzemanyagot.Egyik Csendörségi ellenörzésnél
egy repülős tiszt-töl kérdezték meg,miért nem hajtsa végre pestről-Budára történő
áttelepülést.a válasz az volt neki már végett ért a háború ő itt marad. Akkor már
sürün történtek ilyen események, úgymond nagyon puskaporos volt a levegő
A 2vh. alatt az Orosz hadseregnek sehol nem adták meg magukat a német katonák.
Magyarországon a német katonák magatartását bizonyitja 14 tömegsir Budapesten.
Sztálin generalisszimusz nagyvezér és diktátor azt nyilatkozta, hogy a németkatonák
Úgy harcolnak,mint az ördögök.
Mik történtek itt Pest megyében a Karola védelmi vonal jóbb szárnyán.
A német védelmi vonalon viszonylag csend van. Beásva egy Magyar tüzér üteg
Iőközönként tüzel minden katona sváb.Nyiltan kérdezik parancsnokukat
Mikor felyezik be az egészet,ők haza akarnak menni. Ettől az ütegtől,
maradt nekem egy rézhüvely 10,5 cm 1939 évben Svédországban
Malmő városba gyártották.Nem minden katonának sikerült ott hagyni állását
Több katona szökevényt végeztek ki A karola ezen a védelmi vonalán
Egyeseknek igy fejezödött be az átöltözködés
kispajtás
Feleségem nagyapja is mesélte, hogy amikor fel akarták kapaszkodni egy német járműre, puskatussal verték le őket a németek.
A Túzbereki harcok veszteségeit Jól érzékelteti Thuróczy György rotü. hadnagy a könyvében:
Sötét volt már amikor átvettük a védvonalat. Egy gyufa lángja sem árulhatta el a váltás akcióját. Ahogy az egyes fedezékeket összekötő futóárokban tapogatózva haladtunk, egyszercsak különös, egyenletlen felszínű, vastag textilszerű anyagon lépdeltünk. A hasadó hajnal derített fényt a futóárok különös szőnyegére: német katonák holttestei bélelték ki a jó hosszan a futóárok alját. Ez a hely stratégiailag fontos szerepet töltött be mert az Attila védővonal harckocsiárkai itt csatlakoztak egymásba. Itt védett többek között a 8.ss "Florian Geyer" lovaszho. egyrésze, és az ejtőernyőseink 1/I százada, illetve rohamtüzérek egy része is. Fehér őrmestert egy visszaemlékező említi így sajnos a teljes nevét nem tudom.
A németeket nem igazán érdekelte a magyar hadvezetés, és nem tartotta egyenlőnek magát az M.kir.honvédéggel. Az ostrom alatt a magyar vezérkarnak az adminisztráción, stb-n kívül semmilyen beleszólása nem volt az eseményekbe. A németek a hibáikat folyamatosan próbálták a magyarokra hárítani, és minden magyar hibát felnagyítani, és minden magyar sikert a sajátjuknak beállítani. De sok olyan alakulat akadt, akik az ostrom(ha most erről beszélünk) alatt elnyerték a németek bizalmát és kifejezetten szerették őket.(pl: eje, egyetemisták, Vannay rohamzászlóalj, rohamtüzérek)
A nagy általánosságban viszont jó pár visszaemlékezésre támaszkodva, kijelenthető, hogy a német magyar barátság katona-és katona között se volt felhőtlen. Több elmesélés van, hogy a visszavonuló autókra hogyan nem engedték fel a magyarokat, miként tapostak a kezükre, ahogy próbáltak felszállni. Vagy éppen ezt egy nimródon szolg, teljesítő zászlós visszaemlékezésében írja le, hogy a németek egy csűrbe voltak beszállásolva, és nem engedték be a téli hidegben a magyar katonákat. A zászlós odament bekopogott és a német ráfogta a fegyvert és kiröhögte majd visszament. Erre a zászlós a nimród csövét a csűrre szegezve, ismét bekopogott, és a német ezt látva inkább beengedte a honvédeket.
Alap ellentét forrása az lehetett, hogy a németek féltek az ostrom alatt attól, hogy a magyarok cserben hagyják őket a nehéz helyzetekben(a németek az egyetemistáktól folyamatosan kérdezgették: "Ugye te kamerad, nem fogsz minket cserbenhagyni") Míg a magyarok egy alárendelt helyzetben, tudták, hogy a németek nem fognak gondolkozni, hogy kinek a bőrét vigyék a vásárra.
Szegény Fehér őrmester... vajon hol nyugszik most... talán ottmaradt az erdőben, ki tudja.
A keresztnevét is jó lenne tudni.
Szép gyűjtemény. Kár, hogy minden elporlad előbb-utóbb. (Egy MG-42 rakasz is elférne a képen).
Engem inkább ez bánt, hogy a németek így tekintettem a magyar katonákra, pedig mennyi példa akadt az ellenkezőjére is...!
"harcértékük akár egy magyar hadosztály"
Nem értelek félre!
Gondolom ezt a "gyöngyszem" jelzőt előhozhatta ez a kép is.
Apám önkéntes volt, amíg lehetett, megtette a mit meg kellett tenni.
Viszont ott van a sok német "csoport" ami piszokul helyt tudott állni, sőt ahol betörések keletkeztek, pont ezeket a német srácokat küldték... Több magyar alakulat is volt amit a német alakulatok kifejezetten kedveltek, és közös harccsoportokat hoztak létre, vagy ha a kitörést nézzük, a németek olyan csoportokat szerveztek ahol a magyar katonák helyismeretére tudtak hagyatkozni.Magyar oldalról a 12. tartalék hadosztály teljesen megbízhatatlannak bizonyult, olykor napi 600-800fő adta meg magát. Támadás kezdetekor póttartalékosokból, és köztörvényes bűnözőkből felállított zászlóaljak adták meg magukat, míg ugyanebből a hadosztályból bizonyos Fehér őrmester 1db golyószóróval maradt egyedül(és halt meg) és tartotta a frontot amíg a bajtársai visszavonulnak, a Túzbereki harcok idején. Saját családomban is ugyanez a kétoldalúság Játszódott le: Anyai nagyapám 1944ben amikor a front a falujuk közelébe járt megmondta a hadnagyának, hogy ő bizony hazamegy, míg a másik nagyapám mint hivatásos, a Don partjától vonult vissza egészen 1945.május. 8.-ig mint gépkocsizó fhdgy. Ezidő alatt megkapta többek között a német vaskeresztet és a Magyar érdemrend lovagkeresztjét hadiszalagon kardokkal.
Félre ne érts István, nem a német hadseregben szolgáló "népi német" csoportokat szeretném degradálni, csak annyi hogy az SS-t(és sajnos nem tudom nagyobb betűvel írni) gyakran szeretik túl misztifikálni. Ők is emberek voltak akik nem önként akartak háborúzni, ugye itt már nem önkéntes ss-ről beszélünk.
https://www.youtube.com/watch?v=dLo2MLNxV_s
Köszönöm!
Mondjuk az a tizennnyolc ember/egy puska nyugodtan nevezhető katasztrófának, bármely alakulatnál. Ez nem írható fel a humán anyag rovására.
"Az ostrom előrehaladtával a német alakulatoknál rendszeresen előfordult az átöltözés, ss-telenítés, illetve főleg a magyar népi németek, megadás előtt inkább átöltöztek magyar egyenruhába, mint hogy SS-zubbonyba adják meg magukat..."
Apám negyvenöt február harmadikán (az utolsó napokban) esett fogságba a Sas hegyen, átöltözött magyar egyenruhába. Öt gyermek odahaza azért nem biztos hogy elhanyagolandó tényező.
És akkor én még tervben sem voltam. :-)
Nem voltunk ott, nem egyszerű helyzet lehetett, kár bármilyen ítéletet hozni ezzel kapcsolatban.
A topic-gazdától elnézést kérek a kitérőért!
Üdv: István
HL KTB Hgr. Süd896/b November 11. jelentésből részlet:
"A 18.SS-páncélgránátos hadosztály riadózászlóaljakból összeállítva. Az alakulat népi németekből áll, akik Magyarországban laknak. Átmennek az ellenséghez, harcértékük akár egy magyar hadosztály. Létszám kb 18.000fő 18emberre 1 puska jut.."
Freissner Egy Guderiannnak címzett levelében tovább "dícsérte" ezeket a hadosztályokat.
" A 4.-SS hadosztálynál tisztek lőtték agyon magukat, mert az embereik elmenekültek. A 18.SS-páncélgránátos hadosztály kész ráfizetés volt..." Ezeket Ungváry Krisztián is beleírta a Budapest Ostroma című könyvébe.
Nem egyszer ezek a hadosztályok mögé mg-t kellet állítani, hogy ne futamodjanak meg. Ezeknél az alakulatoknál mindennaposak voltak az átöltözések is.
Az ejtőernyőseink Fótnál vívott harcainál az Eje 1/II Zlj 1944.Dec.13-19 naplójában fel volt jegyezeve, hogy amikor a németektől átvették a védelmi vonalakat, egy német tiszt elkísérte a magyar tiszteket szemrevételezni az állásokat, és amire felértek a domb tetejére, az állások körül mindenhol szétdobált felszerelést, és puskákat találtak, az ss legénység egyszerűen meglépett...
Az ostrom előrehaladtával a német alakulatoknál rendszeresen előfordult az átöltözés, ss-telenítés, illetve főleg a magyar népi németek, megadás előtt inkább átöltöztek magyar egyenruhába, mint hogy SS-zubbonyba adják meg magukat...
Kitöréskor is sok német csoport hagyta figyelmen kívül a parancsot és maradt direkt vissza, és választotta inkább a megadást, a harc helyett.
Szia kamerad!
"Bár már akkor is voltak gyöngyszemek mint a 18.ss páncélgránátos-hadosztály, ahol a népi németek csoportosan álltak át az ellenséghez."
Ez érdekesen hangzik, erről tudnál bővebben írni?
Üdv: István
Sziasztok.
Az alapötlet szerintem jó, a megvalósítás kissé rögtönzött. A háttér felhasználásával, némi kiegészítésével (és a gyűjtemény gyarapodásával)egy jó bunker,állás "feeling" kialakítható. A neten rengeteg kép található hasonlóképpen bemutatott gyűjteményekről, ötleteket lehet meríteni belőle.
Szia! Nekem tetszik a gondolat, és a kivitelezés is. Gratula!
Nekem egy kicsit, az "Átöltözés 1944 Pest megye" jutott az eszembe..:) Mondjuk ekkoriban még nem volt annyira jellemző az átöltözés a német kamerádoknál, mint az ostrom előrehaladtával.. Bár már akkor is voltak gyöngyszemek mint a 18.ss páncélgránátos-hadosztály, ahol a népi németek csoportosan álltak át az ellenséghez.
Sziasztok! Remélem nem haragszik meg senki, de nekem nem jön át a dolog, " a mondani való " :( elnézést!
Nyomnak valami effektet a képre.
Szia!
Gratulálok, szép tárgyak!!! Talán még egy pókhálós padláson megpróbálnám ezt a képet újra. Az előtérben a pókhálóval, mögötte a zubbonnyal, a beszűrődő fény pedig megvilágítja a többi tárgyat. - úgy, hogy ne látszódjon rajta, hogy minden "csocsi-ragyi".
Fero
Jó kis gyűjtemény.
Hangulatos kép. Egy petróleum lámpát fellógatnék még. A drótkerítés szerintem kampó. Azt nem tudom kitől vetted, de szerintem átvertek vele...
A karabély tusa is eredeti?