Messerschmitt BF109 szárnyvég
Tisztelt Szakértők és Jó Szemű Amatőrök!
Beazonosításhoz kérem a segítségeteket!
Hozzám került egy feltehetően amerikai repülőgép szárnyvége, egy közismert USA oxigén tartály társaságában. Sajnos az előző tulajdonos semmi felvilágosítással nem tudott szolgálni eredetükről! Nagy valószínűséggel közük van egymáshoz.
A feltöltött képen két sorozat találat azonosítható, be és kimeneti nyílások alapján, valamint további két találat csak kimeneti nyílások szerint. A gépet lelőtték és zuhant, vagy kényszerleszállt. További képeket a következő linkeken találjátok meg:
- Kollázs 1: http://s19.postimg.cc/sbws485dv/Sz_rnyv_g.jpg
- Kollázs 2: http://s19.postimg.cc/5ea0eqb7n/Collage.jpg
- Minden fotó: http://postimg.cc/gallery/187eu8jm8/
Rengeteget kerestem az Interneten, de csak mérsékelt sikerrel. Értelmesebb műszaki rajz alig létezik a „számításba jöhető gépekről” és azok megbízhatósága is, körülbelül a hatvanas évek szovjet térképeivel vetekszik! Lehangoló a véleményem. A modellezők még talán a legpedánsabbak!
A „számításba jöhető” gépek kiválasztása természetesen fotók alapján történt. Az elérhető fotók szinte mindegyike emlékkép és nem a műszaki dokumentálás szándéka szerint készültek. A szárnyvégek rendre hiányoznak, vagy a perspektivikus torzulás miatt használhatatlanok. A gépek változatainál szinte csak a törzset érintő módosításokkal foglalkoznak és mellőzve vannak, a hord, valamint irányfelületek, pedig a fotókon felfedezhetők. A számszerű adatoknál sem jobb a helyzet. Egy kétes megbízhatóságú forrásra nagyon sokan hivatkoznak, egymást idézve!
Öt géphez (2 közepes bombázó és 3 vadász) találtam fotót és rajzot is, ahol hasonlóság van az alkatrészemmel. Pontosan lerajzoltam az alkatrészemet és rávetítettem a lépték-azonossá transzformált rajzokra. Legjobban a Spitfire-hez és a Mosquito-hoz illeszkedik, de azonosságot kimondani dőreség lenne, ráadásul mindkettő angol. A faépítésű Mosquitonál, pont a szárnyvég lenne tiszta alumínium? A két USA bombázó közül kiesik (jelentős méret eltérés miatt) a B-26 Marauder és „marad” a Douglas Boston/Havoc, bár a dokumentáció szerint itt sincs tökéletes azonosság, ez csak egy „vágyott lehetőség”!
A háborús repcsik számozás-rengetegében jártas számára sokat mondhat, a végbordára szegecselt címke hosszú számsora és a 4 mm átmérőjű körben olvasható 477 szám (átvevő bélyeg?). Ez a kis pecsét az illesztő tüske tartóján olvasható (a fotókon nem látszik).
A szerencsétlenül járt gépnek, a lelövő vadászon túl, még egy ellensége akadt, egy baltás gyilkos. A szárnyvég felső lemezelésén látható négyzetes beszakadások egy nagyfejsze fokától származnak.
Érdekes adalék lehet, hogy a belső alkatrészek összetartozását (nyilván szereléskor) kék színű ceruzás számozás segíthette (jól olvasható).
A nyitó fotón a sorozatok becsapódási irányait különböző méretű pálcák mutatják, az okozott sebzés nagysága szerint. Ez alapján két különböző kaliber adódna. A nagyobb lyukak mérete azonban nem rendelhető hozzá ismert kaliberhez. Valószínűbb, hogy a már egy átütésnél deformálódott lövedék szakít nagyobbat!
Abban reménykedem, hogy valaki már látott ilyen szárnyvéget, ami ismert forrásból származott!
Előre is köszönöm a megfejtésre irányuló segítségeket és fáradozást.
Üdvözlettel:
Gibárti
Kedves Gibárti!
Írtam privátban kérdést, kérlek válaszolj!
AB
A tipus nem kérdés már. Szerintem egyértelmű.
A gyáriszám a szárnyvég gyáriszáma, nem a gépé. Minden alkatrésznek volt egyedi gyártási sorozatszáma, az alkatrész azonosító számon kívül. /Bár előfordult, hogy üresen maradt a mező ahová ütni kellett volna./
A magyar gyártású gépek nem voltak rossz minőségűek, viszont háború végi körülményeknek betudható a tábla kivitelezése.
Üdv
Fecó
Nagyon valószínű a Bf109 elmélet, hozzátéve, hogy G/K altípusról van szó.
Az első számsorozat első három tagja a típus(109), azután a szárny majd az alkatrész száma következik.
De kettő probléma van a dologgal. A második számsornak kéne a gyártási számot (werknummer) jelölnie, viszont a szakirodalom ilyen számsort nem ismer. Sem Erla, WNF, Fieseler stb. és nem Győri gyártás - bár néhány sorozat elveszett talán Punka úr tudná.
A másik az azonosítótábla slendrián kivitele illetve a beütő számok fontja/karaktertípúsa eltér a megszokott német betűformától. Ebből gondolom, h esetleg magyar gyártás lehet egy századeleji készlettel beütve, és a kivitelezés minősége is simán lehet hazai...
A forma alapján még lehetséges Jak-9P, illetve Jak-7V szárnyvég is. de kellenének a méretei a pontosabb azonosításhoz.
Uraim!
Gratulálok és nagyon szépen köszönöm a megfejtést. Így már én is pillanatok alatt azonosítottam.
Ez a perdöntő kép linkje: http://postimg.cc/image/saw12aibj/, igaz a pitotcsövet is tartalmazó bal szárnyvégről.
A rajzokkal való összevetés azonban it is tragikus (német precizitás ide, vagy oda). A következő linkhez tartozó képen jól látható a jelentős eltérés: http://postimg.cc/image/828ngkj0f/.
Nem véletlenül tanították tanáraim, hogy műszaki rajzon mérni tilos és csak a számszerűsített adatai használhatók (különösen, ha kis léptékű a rajz).
Érdekes az eset pszihológiai oldala. Én belül hadakoztam, hogy az oxigén tartály befolyásoljon és mégis bementem a csőbe.
Mégegyszer köszi.
Csaba
Tettem fel képet az első lövés sorozat (lila színnel) két nézetbeni berajzolásával. A zöld (függőleges nyomvonalnak még nem mértem meg a vízszintes adatait. A link: http://postimg.cc/image/am4aao6kf/.
A felülnézeti rajzon egy izraeli Bf-109 látható.
A pilótának szerencséje lehetett, hogy az ábrák tanúsága szerint elkerülték a golyók (legalább is ebben a pozicióban). Földi tapasztalatom, hogy lefele nem egyszerű (eredményesen) a célpont módosítás.
Csatlakozom az előttem szólóhoz, gyönyörű Messerschmitt Bf109 szárnyvég!
Gratulálok!
Üdv
Fecó
Én szerintem nem Amcsi gépből való. Szerintem német gép lesz, én azt mondanám hogy Me-109es, meg az adattáblán is az van.