PERLUX civil alu és katonai változat
Tisztelt Tagtársak!
Egy "lerágott csontot" hoztam ma Nektek. Sokat a katonai változatról nem is mondanék. A zseblámpa szabadalmi bejegyzése 1917. március 12-én történt meg. Természetesen már korábban használatban volt. A gyártó neve: G.B.N. (Gebrüder Bing Nürnberg). A gyárat Ignatz és Adolf Bing testvérek alapították 1863-ban. A gyártójel a katonai változat elemtartóján szerepel. (Sajnos az alumínium fedelén található jelölés hiányos.)
Gyártójel a PERLUX lámpán és egyéb fém termékeken.
A Bing név sokak számára ismerős lehet, az alumínium és spiáter termékeiről. Többek között motorkerékpárokhoz gyártottak alkatrészeket, - talán így mindenkinek beugrik. Egy jó állapotú BING porlasztó arany árában szokott motoros börzéken gazdát cserélni.
Gyártottak persze a PERLUX lámpából civil felhasználásra is korlátozott számban. Az alapvető különbség az anyagválasztásban volt, de különbség volt, az elemtartó ház tetején balról elhelyezett kis kapcsoló is. A civil lámpa anyaga alumínium lemez, kivéve, a zsanérokat és az övakasztót. Ezek acélból készültek. A katonai kivitelen, a lámpa nyitásakor a rugó ellenében "mozgó égőtartó kar" alsó részén kialakított talp zárta az áramkört, így az égőig jutott elektromos áram. A lámpa összezárásakor az elemtartó ház a kar elmozdításával nyitotta az áramkört és szüntette meg, a Wolfram szál izzását zárt állapotban. Ezt a megoldást kiegészítve kapta a kapcsolót a civil változat.
Szia Zsolt!
A logot illetően tényleg igazad volt, a fedlapon látható töredékből valóban az akkor használatos jelölés vehető ki (BW). A szegecselés egyértelmű volt az alumínium miatt. Viszont, több katonai változatot is találni ezzel az alun látható zárszerkezettel, sőt elemházon elhelyezett kapcsolóval. A régi logonak ezeken nyoma sincs, pedig a festésük szinte hibátlan. Akkor ezek a katonai változatok is későbbi darabok lehettek. Ezekből több is van a galériában.
Az alumínium változaton már a cég 1925-34 között használt logoja volt. Az elnevezés is változott, a G.B.N. ( Bing Testvérek Nürnberg ) helyett a BW ( Bing Werke ) megnevezést használtak. A stilizált "B"
betű lefelé nézve "feküdt rá" a "W"-re. A neten könnyed megtalálod Fero :) Az újabb változaton a nyitópántot már szegecselték a korábbi forrasztásos technika helyett, amely tartósabb megoldásnak bizonyult.
Köszi a leírást Fero.
Gratulálok!
Igényes leírás, a tőled megszokott módon!
Gratulálok hozzá, ment az ötös!