Beton maradványok a Budai erdőben
Tiszteletem !
(Remélem jó helyen kérek segítséget)
Erdő szélén találtam pár kérdéses építmény maradványt. Nem tudom eldönteni, hogy ipari, vagy hadi dolgok lehettek e. Bízom benne, hogy a képek alapján akadnak ötletek.
Helyszín: Budai-hegység, III.ker.
1. építmény (kb 110m x 20m területen beton talapzatok 3 sorban, és árkok):
http://s23.postimg.cc/xojgm8lij/021b.jpg
http://s4.postimg.cc/3sjwp130t/P1010718.jpg
2. építmény (kb 30m x 10m szabályos sík terepen 2 beton akármi) :
http://s11.postimg.cc/f71974ler/022a.jpg
http://s10.postimg.cc/aqn4wx2ih/022b.jpg
http://s17.postimg.cc/clxiuz3un/022c.jpg
http://s17.postimg.cc/bciji9kjj/022e.jpg
http://s18.postimg.cc/71vacw115/022d.jpg (Itt kicsit kaparásztam, a moha mutatja meddig volt föld alatt. Nem értem az alap aljáig.)
3. építmény (Árkok. Az egyik végén beton támfal)
http://s30.postimg.cc/q623pbjc1/023a.jpg
http://s17.postimg.cc/q2qt2umnz/023b.jpg
http://s14.postimg.cc/kjlx96iep/023c.jpg
(Nem jutottam az aljáig)
Az első építményről még annyit tudok, hogy 1944-ben még nem állt, 1950-ben viszont már ott volt. Valami fedett dolog volt. A területén lévő másfél méter mély szabályos árkok értelmezhetetlen elhelyezkedése miatt azonban nem hiszem, hogy egy átlag épület állt itt.
Várom a segítő véleményeket.
Üdv!
2-3 éve kutattuk az állítólagos szellőző járatot. Legenda... ;)
Pedig jó pár helyen volt rá idejük az országban, és Budapest ostroma sem 1-2 hét volt.
Ugyanakkor kérlek hogy az oldalon mellőzzük a "fasisztázást", (és "kommunistázást"), ez egy előző rendszerből öröklődött, téves alapokon nyugvó, idejétmúlt kifejezés, a Roncs profiljába nem fér bele. Bármilyen, a témával akár csak közepes komolysággal foglalkozó médium vagy forrás részéről ma már inkább megmosolyogtató ez a kifejezés. Köszönjük!
Üdv!
Nehezen hihető számomra, hogy a fasisztáknak lett volna idejük komoly beton erődítmény létrehozására.
Ezt a legendát én is ismerem nem pontosan így de lehettek félrehallások, sejtésem is van ki lehetett az a kéményseprő. Nekem megmutatta egy srác (90es évek közepén) a bejáratát, ami az elmondésa szerint a bunker szellőzőnyílása. Történetesen a srác bejáratos volt abba a nevelőintézetbe amit említettél, és ismerte is ott pár lakó mivel bent öltöztünk át játszóruhába egy mosókonyhában.
De elkezdem előlről a történetet. Annó 94-95 felé egy erősen jobbos társaság tagja voltam,minden nap találkoztunk az erzsébet téren,vagy 10-20 ember mindíg volt ott 15-20 évesek és volt pár srác akik kéményseprőnek tanultak. Aztán egy társunk felfigyelt, hogy egy elléggé rosszarcú egyén csövezik egy padon. Az egyik szeme alatt közvetlen egy elég mély vágott heg volt, nagyon ronda nagy öltésekkel összevarrva, ennek következtében, olyan volt az eggyik szeme mintha teljesen tágra nyitotta volna. Odamentünk egy páran megvizsgáltuk kiféle miféle.Kiderült,hogy a külseje ellenére egy szelid jóindulatú srác, hamar megkedveltük befogadtuk, vettünk neki kaját,páran elhozták a levetett régi ruháikat neki. Nem volt alkesz 20 év körüli volt azt mondta Józsinak hívják és nincs hol laknia.
Aztán egyszer csak amikor hallotta,hogy érdekel minket a III. Birodalom benyögte tud egy bunkert a Kis hárshegy alatt,valamiféle hadianyag raktárat amit a németek hagytak hátra. Elmondása szerint katonai járművek is vannak lent,valaha volt egy nagyobb bejárata,de azt berobbantontták nehogy orosz kézre kerüljön. Egyetlen bejárat van egy szellőző nyílás amin be lehet kúszni. Már a csapat pár tagját el is vitte megmutatni, köztük lehetett a kéményseprő is akiről írtál. Persze én meg egy haverom ezt később tudtuk meg, de megdumáltuk vele, nekünk is megmutatja és le is fogunk menni. Találkoztunk vele bementünk az intézetbe átöltöztünk, amúgy a helyszín nem messze volt az intézettől. Sétáltunk pár percet az erdőben és ott volt egy a földből 2 méterre kiemelkedő kb 1,5m átmérőjű beton henger a teteje pedig csonka gúla szerüen összeszűkült és volt rajta egy rozsdás vas pánt. Miután lementünk a csőbe (aknába)az alján két irányba kb 40cm átmérőjű cső volt az egyik a Hárshegy felé mutattott a másik pedig a nevelőintézet felé. A Hárshegy felé vezető csőben kellett volna jó darabig kúszni,én bementem de csak úgy lehetett kúszni benne, hogy a karom a mellkasom alatt volt behajlitva és nagy nehezen, centinként löködtem magam előre és minnél beljebb jutottam annál nagyobb para volt bennem, végül már halálfélelmem volt és úgy kellett uralkodnom magamon, hogy ne essek pánikba. Persze a cső olyan szűk volt nem lehetett rendesen levegőt venni, amikor kifújtad mentél előre, amikor beszívtad akkor meg belefeszültél a csőbe. Egyikünk sem mert végigmenni.
Én úgy gondolom,hogy ez a Józsi gyerek lehet kamuból találta csak ki, hogy vegyünk neki kaját aznapra. Igazábol valami elhagyott csatorna tisztító aknájába voltunk, talán valami emésztőgödör lehetett a cső végén. Ekkor keletkezhetett ez a történet amiből talán idővel urban legend lesz, ha már most nem az :-D,
Köszönöm hozzászólásodat!
Kár, hogy ezek az emlékek mindig homályosak, de a HHH-n szerintem is lehet még 1-2 ismeretlen érdekesség.
Ez egyébként a HHH-tól még jócskán északabbra van.
Számomra nehezen magyarázhatóak ezek a maradványok, mind fekvésüket tekintve, mind pedig azt, ami látszik belőlük. Reméltem, hogy valaki lát benne valami konkrét funkciót...
A kis mini ásómmal ez is nagy munka volt :-) Az 1. akkora terület, hogy azt sem tudnám, hol ássam meg. A 2. nekem nem tűnik biztatónak, mert inkább valami talapzatnak tűnik. A 3. volt a legbiztatóbb hadászati szempontból, de megásva a beton tetejét, csak egy támfalnak bizonyult, így mélyebbre ásni nem láttam értelmét. Van még kb 5 további "maradvány" a közelükben, de azok semmilyen betont nem tartalmaznak, csupán szabályos árkok (nem lövészárok, amolyan épület alaprajz formák).
Olvastam korábban az írásodat a Széher útiról, nagyon érdekes dolgot találtatok...Próbáljátok még kutatni, vagy munkagép hiányában leállt a dolog ? Szeretnék majd egyszer arra is elkalandozni, bár jelenleg az északibb részeket pásztázom.
Kedves kharrrr!
Nagyon érdekesek a képeid mind! A "négy katona sírja", ami a Kis-hárshegy aljában, a Széher út végénél található, nos ott párszor megfordulunk a sírok rendbetételekor. A Széher út legvégén található házban lakik egy úr, szinte már az erdőben, aki érdekes történetet mesélt. A házának kéményét ellenőriztette, amikor a kéményseprő elmondta neki, hogy itt nevelkedett a közeli Ferenc-halom melletti árvaházban/intézetben. Gyermekkorában elkalandoztak a Hármahatár-hegyig is (ugyebár az már III. kerüet), ahol bemásztak egy föld alatti bunkerbe, s rengeteg felszerelést láttak, még oldalkocsis motorkerékpárt is! Bár írod, hogy tudomásod szerint, a képeiden látható beton maradványok '44-ben még nem álltak, de a III. kerületben nem sok ilyen lehet. Ami mindenki által ismert, az a hegy tetején lévő légvédelmi betonállások, amelyek sérülésmentesen vészelték át Budapest ostromát. Az említett kéményseprőt megtalálni "tű a szénakazalban" eset, de legalább egy újabb legendával gazdagodtunk. Érdemes lenne jobban megásni a képeiden látható maradványokat.