Pertrix 646 újra régi fényében
Tisztelt Tagtársak!
Több mint másfél évvel ezelőtt sikerült vennem egy hiányos Pertrix 646-os elemlámpát. Erről a típusról annyit érdemes tudni, hogy az SA részére ajánlotta a gyártó, színét is ennek megfelelően kapta. Az előkerült darabszám ismeretében elmondható, hogy kevés került legyártásra ezekből, illetve 100 darabos kereskedői mennyiség megvásárlásakor 490 birodalmi márkát (németül: Reichsmark; jele: RM) kellett érte fizetni. Darabára 4,90 RM, addig a 645-ös iránytű nélküli változathoz 3,90 márkáért lehetett hozzájutni.
Korabeli katlógusrészlet.
Kívülről az előlapon elhelyezett csúszkán a fényszűrőket magába foglaló mozgó fődarab, valamint annak útját záró sild hiányzott. Az említett fődarabon belül egy tárcsán kerültek elhelyezésre a fényszűrők, a forgatás sorrendjében (ami az óramutató járásával ellentétes) sárga, zöld, piros. A 646 előlapjának tetejébe egy iránytű került beépítésre, amelyet a foncsoron kialakított furaton keresztül világít meg az izzó. Az iránytű miatt az egész lámpatest a polaritást nem befolyásoló sárgaréz lemezből került legyártásra.
Az alapul szolgáló lámpa fotói.
Belülről a lámpatest "szinte" hiánytalan volt. Egy lényeges darab hiányzott csak, az égő foglalata. A foglalat, amit a tengelyen elhelyezett fogaskerék mozgat a fókuszálás során előre-hátra. Ennek beszerzése is reménytelennek tűnt. Ebből a típusból volt egy másik fókuszkialakítással készült változat is, amelyet a Pertrix szabadalmaztatott és eddigi tudásom szerint csak ez a gyártó alkalmazott, csak ennél a típusnál. Ez a fogas-íves fókusszal szerelt változat volt. Nem volt más hátra, mint ezeket a darabokat beszerezni. Talán az nehezítette meg a dolgot, hogy az általam ismert internetes keresővel évente két, vagy szerencsés esetben három hiányos lámpa kerül elő, ezek is rendkívül romos állapotban. Hét hónap várakozás meghozta gyümölcsét és sikerült szert tennem egy olyan lámpatestre, ami teljesen hiányos állapotban, de valami csoda folytán égőfoglalattal került hozzám.
A foglalat és annak működése.
Egy problémát ezzel kipiálhattam. Jött a nagyobb kihívás, de az előző darab feltalálását követően nyolc hónappal Ausztriában előkerült egy fogas-íves szintén hiányos példány, ami az általam kutatott alkatrészeket tekintve mindenben megfelelt. Megtaláltam a második "donort".
A második "donor", a fogasívet mozagó fogaskerék jól látható a képen.
Az alapul szolgáló lámpa szegecsei teljesen hiánytalanul helyükön voltak, még a valamikor a sildet tartók is, így az eredeti szegecsekkel sikerült összerakni. Fontos volt, hogy ne kerüljön beszerelésre olyan anyag, ami nem eredeti. Ez sikerült is eddig a pontig. Már csak egy aprócska alkatrészt kellett legyártanom rézből és papírból a működtetéshez. Az égőt a foglaltba csavarva egy (a 644-es lámpámból már ismert) gallérszerű papírszigeteléssel ellátott sárgarézből készült közdarab köti össze és zárja a hátlapon futó rézlemezből készült áramkört az izzóval. A 644-es kialakítása más, de az elv ugyanaz. A hiányzó apró alkatrészt ötvös fűrésszel, majd reszelővel és a korabeli préselt megoldást ötvös kalapáccsal sikerült rekonstruálni.
A kézzel gyártott apróság.
A papírszigetelés ugyan nem eredeti (de szintén egy korabeli roncsból származik) és a réz sem, de a közel 80 éves lámpa újra működik!
Várom!
Köszönöm Urak!
Lassan minden érdekességet megosztok, nem tudok mit írni a könyvben. Rádiós keresni foglak hamarosan!
Elképesztő munka! Emelem a trópusi szövetsisakom.
Ismét remekeltél Fero :) Szívből gratulálok mind a becses darabhoz, mind pedig a tartalmas leíráshoz!
Nagyon jó darab! Köszi!
Szia Balázs,
Az iránytű:
http://s30.postimg.cc/b7xdp4jgh/ir_nyt.jpg
Csatlakozom Csokis barátomhoz, példa értékű munka és írás! Az iránytűről kérhetnék részletképeket?
Köszönöm! Igyekszem megfelelni az elvárásoknak.
Amilyen kiváló munkát végeztél a lámpával, olyan kiváló munka a bemutatása is.
Köszönjük.