Samos – azaz a FuMb4
Tisztelt Tagság!
Gyűjteményem egyik éke, a Rhode-Schwarz Samos (fedő)nevű radarvevő a második világháborúból - egészen pontosan 1941-ből. A hivatalosan FuMb4-nek emlegetett cájg technikai paraméterei lenyűgözőek: 88-470 MHz-ig működik, üzemmódja szerint pedig az AM és az FM jeleket képes detektálni. E berendezés születése idején nagyjából azt a technikai színvonalat jelentette, mint ma a legújabb Rhode-Schwarz rádiófrekvenciás és/vagy GSM mérő- és lehallgató torony – amelyet nyilvános listán nem lelsz meg sehol, mert azt kizárólag kormánymegrendelésre szállítják.
Akkor ígéretem szerint néhány belső fénykép - és némi elektronika.
Első lépésnek ismerkedjünk meg a háborús Samos „Sasmadaraival”. Ez a két jel bizonyítja, hogy nem civil, hanem katonai és háborús felhasználású példánnyal állunk szemben:
A felső részen: http://postimg.cc/image/3stcj3efn/
És alul: http://postimg.cc/image/xse1usc7n/
A készülék kapcsolási rajzát ismeretlen időpontban gondos kezek a fedőlap belsejét borító falapra tűzték néhány rajzszeggel. Ebbe most nem mennék bele rendkívül mélyen, hiszen akit érdekel, úgy is érti a működését, akit pedig kevéssé izgat az eletronok vándorlása, vélhetően múlhatatlanul unalmasnak találná az ismertetőt. Utalások szintjén viszont hivatkozom majd rá az egyes fényképeknél.
Első etap: http://postimg.cc/image/typ6zdk9f/
Második etap: http://postimg.cc/image/ifywei2fn/
A fénykép közepén látható dobskála közelképe. Fölhívnám a figyelmet a 100 Mc/s-nál látható zöld jelre.
http://postimg.cc/image/xi6jbfxlf/
Ez a figyelmeztető ábra a hitelesítésre szolgál. Ha föltekintjük a Samos nagy képét, láthatjuk, hogy az antennabemenet nyílásánál van egy két állású kapcsoló. (Lásd a kapcsolási rajzon is!) Ha ezt a Prüfen állásba helyezzük, akkor a 99-es anód-jelű Rd12Ta elektroncső fűtést kap, s beindul. Ez gyakorlatilag egy 100 Mc/s-os felhang oszcillátor – ami annyit csinál, hogy lokáljelet (füttyöt) ad a 100-as, 200-as, 300-as és 400-as értéknél. A hitelesítés úgy történik, hogy a házából kihúzott készülék dobskáláját tartó csavart föllazítjuk, s addig forgatjuk, amíg a skála (előlről nézve) pont a 100-ra kerül – s a hangszóró fütyül. Ha ügyesek vagyunk, akkor az összes, többszörös értéken füttyöt fogunk hallani.
A dobskálát forgató fogaskerék közelről: http://postimg.cc/image/txans7t1v/
Ha vettek egy pillantást a Samos nagy képére, akkor a dobskálától balra láttok egy nagy, lapos forgatható gombot – ezzel váltjuk a négy frekvenciakörzetet. Ez egy csodálatosan finoman járó kuplungszerkezet, amely szinte észrevétlenül teszi át egyik sávból a másikba a rádiót.
Íme: http://postimg.cc/image/ow39qullf/
(A háttérben látható barna „valami” egy nagyfrekvenciás árnyékolt kábel és annak csatlakozója.)
A következő két fényrajz a nyitott rádiót mutatja fölülről.
http://postimg.cc/image/hu9xie7df/
http://postimg.cc/image/kyg01fys3/
A bal oldali nagy tömb a 100 Mc/s-os hitelesítő oszcillátort rejti, míg a szürke búra alatt lakik az Rd12Ta mikrohullámú elektroncső. Levettem a búrát is, hogy teljes képünk legyen az értekezés tárgyáról.
Zárva: http://postimg.cc/image/j09c3g6ab/
Nyitva: http://postimg.cc/image/szzn5ls5v/
A nagyfrekvenciás bemenőkör két RD-csöve a fenti eletroncső mögött alul és fölül látható. Ez a kapcsolási rajzon az egymás melletti Rd12Ga és Ta csöveket takarja.
Visszakanyarodva a panorámaképhez – az öt fekete búra az acélcsöves középfrekvenciás és detektor kör. Ez a kapcsolási rajzon az EF13-as jelölésű sor a végén a detektor diódával. Itt állítjuk elő az AM és FM jeleket. A hangfrekvenciás kör két EF13-as csöve:
http://postimg.cc/image/ts6wijlqr/
Ez a kapcsolási rajzon a jobb fölső sarokban szemlélhető. A megszállottakra való tekintettel kifotóztam a kimenő transzformátort is, amely az elektroncső több kilo Ohmos impedanciáját leilleszti 600 Ohmra.
http://postimg.cc/image/ir75zs443/
Ráirányítanám a figyelmet az itt látható Remix feliratú kondenzátorra. A Remix egy, a háború előtt alapított magyar (!) tulajdonú (Kőbánya) elektronikai gyár volt, amely olyan kiváló alkatrészeket adott az iparnak, hogy azt a németek is bizton fölhasználhatták a saját eszközeikben.
Igyekeztem „kíméletes” lenni – ám ha valakinek van még kérdése, legjobb tudásom szerint próbálok majd rá felelni.
A Samos anno már szerepelt itt önálló fényképpel, de az a fotó a váltás során sajnos elveszett.
Egy érdekes sztori: a HA5KDR 2011-ben Szentendrén, az Altiszti Akadémián egy kisebb tárlatot gründolt. Itt a hírfőnök, meglepetést kívánva okozni titokban egyik kollégájával lehozatott pár működő jammert (zavaróadó). Mi, amatőrök csak annyit vettünk észre, hogy bár az adásunk kimegy az éterbe, nem hallunk senkit és a rádiótelefonjaink sem működnek.
Ahogy kerestük a hiba okát, belehallgattam a Samosba is, amely épp az MR2 Petőfire volt kallibrálva – s legnagyobb meglepetésemre a rádió hallkan, de szólt. Mikor kiderült a turpisság, odahívtam az alezredest és neki is megmutattam a jelenséget. Erre ő a segédtisztjétől elvette az URH részre programozott jammert és ráhelyezte a berendezés tetejére – utána pedig mindketten elhűltünk, ugyanis a Samos fel sem vette, s továbbra is szólt a könnyűzene... Igaz, gyengébben, mint előtte - de mégis...
Nagy méretben:
http://postimage.org/image/6umlyalgv/
Három távoli felvétel:
https://www.roncskutatas.hu/node/12737
https://www.roncskutatas.hu/node/10971
https://www.roncskutatas.hu/node/9340
73!
Miklós
P. s.: Tudom, nem sisak, szurony, netán harckocsi vagy repülő alkatrész - mégis ide illik az oldalra.
Szervusztok!
Egy újabb, Magyarországon előkerült példány.
https://www.ha5kdr.hu/2018/09/egy-raktari-samos
73!
Rádiós
Szia Zsolt!
Köszönöm!
Szia Miki!
Nemrég olvastam az írásodat. Amilyen a készülék, olyan a cikk is. Szuper, gratulálok!
73!
Zsolt
A népszerűség oltárán:
http://www.ha5kdr.hu/2016/06/egy-valodi-ritkasag-a-samos-azaz-a-fumb4-fe...
Szervusz István!
Köszönöm a hozzászólásod.
Az súlyát elfelejtettem megadni: tizennyolc kilogramm. Amilyen kicsi - épp annyira bitang nehéz. Mondjuk igaz ami igaz, van benne anyag bőven.
Van egy klubtársunk, HA2NON Nonoo, ő készíti a jobbnáll-jobb „jutubos” filmjeinket. Már hetvenhétszer elhatároztuk, eljön hozzám, s mindegyik készülékről forgatunk egy rövid ismertetőt. Csak az idővel vagyunk meglőve – abból soha nincs elegendő.
Valóban: rendkívül precíz jószág. Mondjuk német a szentem...
73!
Miklós
Szervusz Miklós!
Köszönöm a "beltéri" képeket. A REMIX kondi okozott némi meglepetést. :-)
A kapcsolási rajz bonyolultságához képest nagyon patent a belső szerelése.
Üdv: István
Kedves Csabám!
Valóban igazad vagyon, az smd áramkörökben szerintem sincs semmi szépség... A hasonlatot pedig köszönöm - ugyan még soha nem hallottam, de engedelmeddel megtartom és is.
Baráti 73!
Miklós
Szervusztok!
Köszönve az észrevételeket, kérdéseket és nem utolsó sorban a türelmet, felfrissítettem néhány fényképpel és mondattal a leírást.
73!
Miklós
Engem is a belseje érdekel....
Nekem ez a darab, jóval többet sugall a háborúról, mint egy tyúkudvarból előkotort sisak, vagy disznóölővé vékonyított pengéjű szurony. Gratulálok hozzá:)Bár lehet kevesebb hozzászólás érkezik hozzá, mint az előző két kategóriához, de nem számít.
Kedves Miklósom!
Tegyél fel bőségesen belső fotókat a készülékeidről!
Had lássák tagtársaink a manuális pedánsság és precizitás élő példáit! Itt a szerelés kivitelezésére gondolok.
Ennyi igényesség nem sok helyen látható és lehet a jó példa átragad tagjainkra is, de legalább hírét viszik.
Ezek a masinák (szerelések) nem csk jók, de nagyon szépek is.
Egy kábelköteg bandázsolásának minősége szinte lelki tükör a készítőjéről.
Egy kis svájci manufaktúra művezetőjével beszéltem a hatvanas évek elején (tudott magyarul).
Szóltam neki, hogy a szállított masinájuk műszaki dokumentációjában szereplő néhány rajzról tűrések hiányoznak.
Közölte, nem hiányoznak, mert annak a méretnek nincsen tűrése (csak annyi lehet, ami rá van írva).
Természetesen az akkori mérési módszerek és eszközöket figyelembe véve értelmezendő az előző mondat!
Rögvest az építőiparunk és a szerkezeti lakatosok, de még a forgácsolóink egy részének gyakorlata jutott eszembe, hogy ami nincs tűrésezve, az akármennyi is lehet!
Nem tudom kitől hallottam, hogy hímzett oltárterítőhöz hasonlította a szép elektronikai szerelést (nem ismerte, mert még nem volt robotokkal szerelt, SMD-vel hintett "nyák").
Üdv.
Csaba
Ránézni is jó egy ilyen masinára. Engem is érdekel a belseje egyébként...Ahogyan szerintem mindenkit, aki érezte már olvadt forrasztóón illatát.
Szervusztok!
Köszönöm a sok hozzászólást!
Holnapra készítek néhány belső fényképet - lesz rajta madárka is...
Amúgy valóban ritka holló „ez” a Samos. A nyilvántartás szerint a háború előtt mindössze 168 darab készült - s ebből az eresztésből mai tudásunk szerint úgy másfél tucat maradt fönt. A cég 1945 után is gyártotta, kívülről szinte teljesen így néz ki, csak a festése más és nincs bennük „csirke”. Ha valaki nagyon akarja, s hozzájut egy civil példányhoz, némi ügyességgel hamisíthat egyet magának. Apró dolgokat kell a belsejében átalakítani, s szükség van egy pecsétnyomóra...
De ez szerencsére eredeti, háborús példány. Magyarországon az 1945 előtti készülékekből kettő darab lelhető föl – s tudomásom van egy hosszában átlőtt példányról is. Fotóm erről sajnos nincs, de már beszéletm olyan szavahihető, korrekt emberrel, aki személyesen látta.
No, Robi, látod, ezt is lehet hamisítani, nem csak az övcsatokat. Az persze más kérdés, hogy nagyságrendekkel szűkebb a piac. Teszem hozzá rögvest, szerencsére...
Sankónak: a készülék bemenőköre valójában egy furmányos réztömb, benne a mikrohuhullámú Rd12Ta (vagy Ga - fejből hirtelen nem tudom) elektroncsővel. Igen meredek letörésű és nagy erősítésű LC-körről beszélünk, úgy gondolom, ez lehet az egyik oka. A másik pedig az, hogy a középfrekvenciás (KF) kör acélcsövekből áll, amelyek ugye eleve árnyékoltak, így elvezetik a zavarást.
Az Rd-csövek műszaki csodák! Tiszta üvegben légszerelt technika - igazi német URH gyöngyszemek.
http://museumvictoria.com.au/collections/items/412014/electronic-valve-l...
http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_rd12ta.html
73!
Miklós
Nagyon szép darab Miklós! Gratulálok hozzá!
Ez van a kocsidba szerelve? :)
Mi az oka annak, hogy ezt a műszert nem tudták annyira zavarni?
Szia Robi!
Valóban nem zsák, de még csak nem is zsákbamacska! :-)
Pusztán azért, mert volt idő amikor én is foglalkoztam az elektronikával, csak én hangfrekvenciás végfokokat építettem.
S, a "lényeg" odabent van! :-)
Üdv: István
Isván, István,
Minek arról kép?
Nem zsák ez :-)
Szia Miklós!
A belsejéről lehet kérni képet?
(Tudom, mint egy rossz gyerek! :-))
Nagyon szép, gratulálok!
Üdv: István
Sôt, Ez a csatoktól frekvenciákkall jobb és jóval ritkább is.
Mondjuk Itt rajtad kivûl annyian értenek hozzá mint a ,,,,,,,,,,,
Áldás békesség!
Jól néz ki! :) Így került hozzád, vagy kicsit kipofoztad?
Szia Nibelungen!
Köszönöm! Lám, a csatokon túl is van világ...
Hát ha még tudnád, hányszor transzponált... És az érzékenysége – na arról ne is beszéljünk...
Szép darab.