magyarosított német M40 sisak
Egy erdekes sisakot szeretnek mutatni a tema irant erdeklodoknek. Egy osztrak gyujtotars jovoltabol kerult hozzam ez a darab. Ausztriai elokerulesu, nemet Quist M40 sisak 64-es meretben. 1943 vegi gyartmany, valoszinuleg gyari pajzsok nelkul keszult. Ritka gyartojeles allszij van rajta "Wallisch & Co Wien". A sisakot valoszinuleg 1944-ben vehettek magyar hasznalatba, talan kenyszerusegbol talan mas miatt. Kivulrol tabori zold szinnel kentek at, alatta az eredeti nemet festes megvan. Eddig 3 nemet M40-rol tudok amit magyar katonak viselhettek a haboru alatt/vegen, ismert nehany M35 viszont M42-es sisakrol nincs tudomasom ami nem jelenti azt, hogy nem volt ra pelda termeszetesen.
http://postimg.cc/image/ltxfokg8z/
http://postimg.cc/image/r6ma2p45f/
http://postimg.cc/image/tp7z3dpvn/
http://postimg.cc/image/yce155d8j/
http://postimg.cc/image/a9x7a9wlf/
http://postimg.cc/image/hrb038bib/
http://postimg.cc/image/5dy5wbltv/
Itt van egy hasonló, bár ez picit barnásabb árnyalatú:
http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=476144&highlight...
Egyébként egész jól néz ki ez az M40 ezzel a színnel.
Egyetertek veled Attila, napestig lehetne sorolni a latszolag logikatlan megoldasokat. Az alcafestesrol, alcazasi technikakrol nem veletlenul nem irtak meg szakkonyvet hiszen nincsenek szabalyai. A rendhagyo, szokatlan targyaknal gyakran marad a kovetkeztetes, a megerzes es a tapasztalat. Ez kicsit olyan mint a feketere festett nemet sisakok kerdese. Ma sincs egyseges allaspont arrol, hogy kik, miert es mikor kentek feketere a korabelinek elfogadott sisakokat. Hasznaltak-e a nemetek fekete sisakokat a fronton? Vagy mind utolagos lenne? Tobben eskusznek ra, hogy a harcok utan talaltak ilyeneket. A gyujtoi korokben nepszeru Flak teoria eleg izzadsagszagu de akkor mi az igazsag?!
Percig nem vitattam a sisak érdekes mivoltát csupán arra akartam rávilágítani, hogy egy hosszabb ideje harcoló alakulat katonáját meglehetősen szubjektív, tapasztalatokon és lehetőségeken alapuló motivációk vezérlik az egyéni felszerelés álcázása terén.
Egyebkent nem ugy nez ki mint altalaban a nemet alcafestesek. A haboru vegen kulonosen nem volt jellemzo, hogy egy szinnel telibe festettek volna a sisakjaikat, inkabb foltokkal, pacakkal alcaztak amihez legtobbszor homokszin, sarga, zold, barna, teglavoros.stb arnyalatokat hasznaltak. Vagy festekszoro pisztollyal fujtak meg vagy egyszeruen ecsettel, ronggyal, zsakdarabbal kentek fel az alcazo szineket. Egy egyszinu nemet camo sisak altalaban vagy feher, vagy szurke esetleg homokszinu, zold tavaszi idoszakban elofordult de ennek a sisaknak a tabori zoldje feltunobb mint az alatta levo texturazott feldgrau. Egy nemet katona a keleti fronton szerintem nem sok jora szamithatott magyar zoldesbarnaval relative precizen atfestett sisakban ami konnyen tunhetett orosznak is plane varosi harcokban. Hatarozott velemenyem, hogy magyar kotodesu de mivel nev, tabori postaszam nem lathato benne igy ahogy mondtam megkerdojelezhetetlen modon nem igen lehet bizonyitani. Mindenesetre egy erdekes darab, klasszikus forumtema.:-)
Aha. Csak ott. Te bizonyosan jobban tudod, hisz sisakokkal foglalkozol, elfogadom a válaszod.
De honnan idéztem?
A keleti fronton történt meg hogy azonos színűre fújták, kenték a magyarok a sisakjukat mint a németeké, de nem álcázásból hanem hogy ne hasonlítson nagyon az orosz sisakokhoz, könnyen össze keverték volna őket, semmi köze az álcázáshoz! Az viszont tény hogy a szürkés szín jobban beleillett a környezetbe! de ismételten állítom, a sisak magyarosított, Horthy.
"német simán tetethetett rá ilyen színt, mert jobbnak vélte"
Kizártnak tartom!.
„Több szemtanú leírása szerint elsősorban a Délvidéken fordult elő, hogy a honvédek- a német katonák sisakjaihoz hasonlóan – szürkére festették sisakjaikat, mert az állítólag jobban álcázott mint a szabványos magyar tábori zöld”
Kiemelés tőlem, ennyit az ÁLCÁZÁSRÓL, REJTŐZKÖDÉSRŐL egy első lépcsős katona úgy, ahogy érezte, úgy igyekezett belesimulni a földbe. Meg amilyen festékje volt, azt fújatott kenetett rá. Ezzel csak azt akarom írni, hogy német simán tetethetett rá ilyen színt, mert jobbnak vélte.
De ki tudja, honnan idéztem?
Üdvözöllek! Több okból kifolyólag gondolom amit gondolok, először is, képek alapján fújva van a sisak, másodszor egyöntetűen, egy teljes szín képzi a sisak felületét, ami teljes mértékben liba szín " Horthy " ez egy tipikus magyarosított Horthy hadsereg által használt sisak!
Terep festésnek a lényege, a rejtőzködés, az adott terepbe való beilleszkedés, több terep sisak ismert, neten, akárhol, sehol nem egyszínű, szerintem több ellenérv szól az mellett hogy a sisak magyarosított Horthy, mint camo, terep.
Miért zárnád ki ilyen biztosan?
A terep " camo" kérdést teljes mértékben kizárnám!
A tabori zold/tabori barna arnyalatai eleg jellegzetesek de neha valoban igen valtozatos szinu atfestesekkel is lehet talalkozni. Epp ezert van olyan sok magyar sisak amit visszapucoltak a gyari szineig gondolvan, hogy a tobbi reteg haboru utani kafatyolas.
Visszaterve a sisakhoz, meggyozodesem, hogy magyar festekrol van szo bar megkerdojelezhetetlen modon bizonyitani nem igen lehet a magyar hasznalatot hiszen elmeletileg nemet alcafestes is lehet, akar nemet katona is talalhatott magyar festeket..stb. Lathatoan sokat hordott darab es az atfestes utani intenzivebb hasznalat is hagyott rajta nyomokat. A Tamas altal leirtak is elgondolkodtatoak hiszen ismertek mar a haboru utan de meg haborus festekkel felujitott, atfestett nemet/magyar sisakok ezert talan helyesebb ha azt mondjuk, hogy a sisak nagy valoszinuseggel haboru vegi magyar hasznalatba vett nemet sisak. Az a baj, hogy epp ez az 1944-1949 kozti idoszak az ami nagyon kaotikus, szinte semmi nem "tankonyvi" raadasul alig dokumentalt, nehezen kutathato, keves targyi anyaggal. Kicsit olyan mint az 1920-1935 kozti idoszak es a korai Horthy kor. Osszemosodnak a korszakhatarok, keveredik a regi az ujjal, rengeteg a kenyszer szulte szuksegmegoldas.
Egyertelmubb a helyzet azoknal a foldbol elokerult, asatag nemet sisakoknal ahol az atfestes mellett lathato a magyar D gyuru es abroncs. Ott nem sok ketseg marad.
Gyönyörű sisak! Gratulálok hozzá és köszönöm a megosztást.
Kérdésem, hogy honnan lehet tudni/feltételezni, hogy magyar használatban volt ez a sisak?
Mivel rendkívül sokféle camo festésű német sisak volt, akár lehetett ez is egy végig a háború alatt német használatban lévő, és a magyar tábori zölddel megegyező vagy ahhoz nagyon hasonló színnel átfestett példány.
Igen, Bulgariaba biztosan kerultek magyar es nemet sisakok is valoszinuleg hadizsakmanykent. Van olyan GY64-esem amit a bolgar "demokratikus" hadsereg hasznalt a haboru utan. Szerencses modon sok sisakot nem alakitottak at igy az eredeti belesek, allszijak is gyakran megvannak. Kulonosen a ritkabb M36 A es B tipusok eseteben orom az ha erintetlen allapotban talal beloluk az ember. A magyar sisakon a "liba" szin szinte tokeletesen megmaradt a sotetzold atfestes alatt, meg az eredeti szegecsek es az abroncs is benne volt. Annyit modositottak rajta, hogy a veritekbort eltavolitottak es mubor-filc belest vartak a keretre.
A haboru utan a csehszlovak tuzoltosag is befogott magyar sisakokat:
http://postimg.cc/image/x54oqochv/
http://postimg.cc/image/vc1s2crb7/
Az enyemhez hasonlo, haborus hasznalatu magyarositott nemet M40 sisak cseh ismerosom gyujtemenyeben:
http://postimg.cc/image/j18tia5ab/
http://postimg.cc/image/q36r4h8w3/
http://postimg.cc/image/6qfuy7j9f/
http://postimg.cc/image/ew2ythdtv/
Ugyanugy erintetlen nemet sisak, tabori zold atfestes. Erdekes modon a csehszlovak tuzoltosag csak kivulrol festette le feketere, magat a sisakot nem bantottak szerencsere.
Haboru utani bolgar-nemet M42 EF sisak:
http://postimg.cc/image/71xbayzpf/
http://postimg.cc/image/saazsee6b/
Tábori zöldre festett német sisakokat még a demokratikus honvédség is használt, a jellegzetes "Tildy-zöldnek" elkeresztelt sötétzöldet csak 1949-ben vezették be. Ugyanakkor azok a tábori zöldre festett "demokratikus" német sisakok amiket eddig láttam, mind át is voltak bélésezve, háború utáni (gagyi) műbőr bélésekkel.
Magyar sisak biztos használatáról bolgár viszonylatban tudok, egy bolgár sisakgyűjtő ismerősöm ugyanis bolgár katonai raktárban talált magyar 35 M sisakot, vélhetően egy bolgár katona vitte haza Magyarországról és adta le később, leszereléskor. Esetleg az is elképzelhető, hogy eredetileg hivatalos (nagyobb mennyiségű) zsákmányanyag volt, mindenesetre 2003-ra abban a raktárban már csak az az egy példány maradt.
Üdvözöllek kedves Attila! Ismét egy gyönyörű, és roppant hangulatos sisakot mutattál-hoztál el nekünk, nézegetve a képeket számomra nagyon érdekes a német sisakon a Horthy szín, szépen összeérve, a kopások évtizedekben mérhető, gyönyörű hangulatos a külseje, belülről is igazán mutatós, a bélés összeérve a sisak állapotával, ahogy az lenni szokott ennyi év után, így képekről is nagyon hangulatos, ízes, frontos darab, csak is gratulálni tudok hozzá, egyébként nekem megint nagyobbnak tűnik a sisak mint 64 :) a képek csalósak :)
Múzeális darab! Gratulálok hozzá! A festés is szépen megmaradt rajta.
Erdekes lenne elokeresni azt a kepet, hatha valahol egyertelmubben latszik a dolog.
A válaszoddal egyetértek Attila, az is lehet hogy a Németországba kihurcolt magyar katonák hagytak ott a sisakjaikból annak idején.
A képen én is úgy látom hogy az egy magyar sisak, már én is találkoztam hasonló képpel korábban a bundesarchivosok között úgy rémlik.
Istvan talan nem haragszik meg ha felrakom a kepet amit o talalt:
http://postimg.cc/image/89b936ptv/
Felmerult, hogy az egyik nemet szanitec fejen esetleg magyar sisak lenne. Bar a keprol nagyon nehez eldonteni valoban mintha oldalt lenne a belestarto szegecs. Az osztrak-nemet teruletrol elokerulo magyar sisakokat inkabb az oda visszavonulo magyar alakulatokhoz kotnem de az elvi lehetosege megvan, hogy egy-egy esetben akar magyar sisakot is felszedhettek bar sokkal kevesbe tartom valoszinunek mint a forditottjat amirol targyi es fenykepes bizonyitek is van. A nemetek azert sokkal jobban el voltak latva felszerelessel, nem hiszem, hogy gondot jelentett volna barhol talalni vagy vetelezni egy uj/hasznalt sisakot szamukra de ki tudja?! A haboru vegen mar minden megtortenhetett. Cseh es szovjet sisakokat mindenesetre hasznaltak idonkent. Attila, a valaszom tudod!:-)
Szép és érdekes sisak, köszi hogy megosztottad
Az lehetséges hogy a németek használtak magyar sisakokat?
Az ebayen gyakran találkozom német országban és ausztriában előkerült magyar sisakokkal.
Arra gondoltam hogy talán amikor Magyarországon harcoltak a németek felszerelkeztek pár magyar sisakkal, amikor a németnek hiányában voltak.
Ez lehetséges?
Szia Attila!
Nagyon érdekes darab gratulálok hozzá:) Egy kérdésem lenne. Ha tudod, hogy alatta ott van az eredeti német festés, nem hajt a kíváncsiság, hogy miként mutatna a zöld festés nélkül? Persze én sem nyúlnék hozzá csak gondoltam megkérdezem:) Bár sejtem a válaszod.
Üdv:Attila.
Szervusz Istvan!
Mar csak ket villam kellett volna a jobb oldalra..:-)
csabyhun:
Ha nem ide tartozik, akkor miért ide irod? Ez egy kép és nem pedig csevegő fórumtéma (ami lentebb megtalálható)
Szia Attila!
Nincs véletlen valami "sisakmágnes" ott a kertben? :-)
Ment az ötös.
Üdv: István
Nem ide való a kérdésem,de szeretném ha segítenétek.
Osztrák militaria gyűjtőtársakkal szeretném felvenni a kapcsolatot, és ausztriában megrendezendő militária vásárok,piacok,bolhapiacok helyszínei,időpontjai érdekelnének!
Előre is köszönöm!