Jelzőkürt beütővel
Ennek a kürtnek nem bírtam ellenállni, pedig halvány sejtésem nincs róla, hogy hogyan kell megszólaltatni. Bár ez nyilván háború utáni, már első világháború előtti huszár csoportképeken is nagyon hasonlót láttam és második világháborús huszár trombitásról készült képen is ilyet véltem felfedezni. Megpróbáltam a beütést olvashatóan lefényképezni: http://s28.postimg.cc/m129i1ot9/P1300136.jpg Egy 4-es, aztán HR végül egy szám, ami valószínűleg 952. Kocagyűjtőként nem ismerem a jelzéseket, de hasonlóval találkoztam már 1942-ből származó kulacson. A 952 egyértelműnek tűnik, de mit jelent a 4-es és HR? Mettől meddig használták ezt a jelölési rendszert? A bojtos zsinórt én tekertem fel ebben a formában, nem tudom mi lehet a szabályos módja. A zsinór kávébarna. Ez lehetett vajon az általános szín, vagy különböző egységeknél más-más? Egyáltalán a lovasságon kívül máshol is használtak jelzőkürtöt?
Üdv! Nagyon szép kürt, jó állapotban. a többség már horpadt, roncsolódott. A zsinórra már sokféle képet találtam, lehet nem is volt rá szabvány, hanem ahogy a gazdájának kényelmes volt...De egy kis segítség a gyűjteményemben lévő képekkel:
http://hangszer-muzeum.webnode.hu/fenykepgaleria/#katonai-kurt-magyar-ke...
http://hangszer-muzeum.webnode.hu/fenykepgaleria/#katonai-kurt-magyar-ke...
További szép napot!
Üdv!Nekem pont ilyen kürtöm van 1953-as!!(4,953 beütővel)
Csak sajnos zsinór nincsen rajta!Ha valaki tudna rá, szívesen vennék(privát pm)!
Előre is köszönöm!Bocs h ide írtam, de témába vág!
Itt van ni, mire használtuk föl:
http://www.ha5kdr.hu/fotoalbum?album=25&gallery=166
Az első képet nézd.
Gondolom azok a zsinórok is ilyen barnák voltak. Milyen szín vagy színek voltak használatosak korábban? Az előbb beszéltem egy barátommal, aki azt mondta van neki egy ilyen kürtje (valahol...) de annak ezüst zsinórja van.
A trombitazsinórt pár éve párban 250 forintért adták Debrecenben, a katonai ruházati boltban. Volt belőle egy szobányi. Én is vettem belőle hatot.
Ez a barna zsinóros kürt a Magyar Néphadseregben szolgált, egyes helyeken még a 70-es években is ilyennel fújták a takarodót és az ébresztőt. Az évszámos/beütős bélyegzést 1956 után már nem alkalmazták ebben a formában.