35M/B 2. Világháborús hivatalos Horthy tűzoltó sisak.
Üdvözlöm a kedves tagtársakat! Szeretném nektek megmutatni legutóbbi munkám gyümölcsét! Mostanában sokat olvasgatok, és tanulmányozom a magyar sisakokat, apránként, el is szántam magam gyűjteményem bővítését, magyar sisakok terén.. A minap egy ismert aukciós portálról vásároltam a képen látható rohamsisakot, pontos megnevezése 35M/B Hivatalos tűzoltó sisak.
Mikor megérkezett nem egy fényes és jó állapotú sisak fogadott, de ezen nem is csodálkoztam mert a sisakot 1938-ban rendszeresítették, tehát az idő vasfoga meglátszott a sisakon. Mivel ilyen sisakkal nem volt még dolgom, szerettem volna aprólékosan tanulmányozni minden alkatrészét, ezért úgy döntöttem, hogy szép aprólékosan szét bontom a sisakot főbb elemeire, a takarítás elvégzése is könnyebb volt, szebb munkát tudtam rajta így szét szedve végezni! Meg kell mondanom nagyon praktikus bélést sikerült bele gyártani, gondosan kipárnázott, teljes védelmet nyújtva a viselőjének, figyelemre méltó a sisak peremezése, nagyon szép a kivitelezése, úgy hallottam a magyar sisakokra nem volt jellemző a szép igényes peremezés! De ennél a kivitelnél makulátlan munkát végeztek a gyárban. Takarítás során szépen előjöttek a beütők is, ebben az esetben Győri gyártásról beszélünk, tarkó részen a címerrel, sajnos az embléma és az állszíj már nem volt a sisakon, az évek során letört és leszakadt, de ennek ellenére próbáltam minden más főbb részét a sisaknak eredeti állapotába vissza hozni, hála istennek szépen előjött a sisak eredeti fekete színe is, szerencsémre csak felületi rozsda és por képezte a szennyeződést, sima Ultrás-szappanos vizet használtam, semmi mást! Miután össze építettem a sisakot, kapott egy enyhe étolajos áttörlést, majd egy enyhe WD-40 áttörlést, mely adott a sisaknak egy selymes fényhatást! A bőr viszonylag száraznak volt mondható, a bőr rugalmasságának vissza nyerésére sima zsírt használtam, ügyelve hogy csak annyit vegyen be a bőr magába amennyitől az rugalmassá válik! A szegecseket is szépen rendbe hoztam, a lábaikat kiegyenesítettem hogy később az összeszerelésnél megkönnyítsék a dolgom! Viszonylag nagy méretű a sisak 68! nagyon jól éreztem magam a takarítás során, sokat tanultam és megismerkedtem a történelem egy darabkájával!
Részletképek:
1. Elölről: http://postimg.cc/image/inrexlbm7/
A takarítás után: http://postimg.cc/image/v45eld4mr/
2. Balról: http://postimg.cc/image/o3ppz6mth/
A takarítás után: http://postimg.cc/image/s4r6uccst/
3. Hátulról: http://postimg.cc/image/psi2vxd5v/
A takarítás után: http://postimg.cc/image/g1c6ecsod/
4. Jobbról: http://postimg.cc/image/yhcmup6dh/
A takarítás után: http://postimg.cc/image/67g4d2cpl/
5. Felülről: http://postimg.cc/image/d8vogamst/
A takarítás után: http://postimg.cc/image/ya9y2urkf/
5 Bélés belülről: http://postimg.cc/image/hwl13s1k3/
A takarítás után: http://postimg.cc/image/73kza8a9t/
6. Beütő: http://postimg.cc/image/b30p4l2d7/
7. Címer: http://postimg.cc/image/6up4wtm8z/
Maga a bélés kialakítása teljesen eltérő a háborús katonai bélésektől! Az ok egészen egyszerű, teljesen más igénybe vételnek volt kitéve a sisak! Ebben az esetben a fém keretre alulról egy párnázott bőrt terveztek, felülről körbe egy bőrt varrtak majd ezt a két anyagot össze varrták ezért a teljes bélés zárt rendszerűvé vált, plusz kényelem ként egy puha bőr anyagot körben, bőr bújtatókkal rögzítettek a kereten!
1. a zárt bélés: http://postimg.cc/image/dv0019sef/
2. a bőr bélés alulról: http://postimg.cc/image/78b218ayf/
3. A bélés felülről: http://postimg.cc/image/ut5rxmz23/
4. a bőr csík mely végig rögzítve van a kereten belülről:
http://postimg.cc/image/gnd1mnrb5/
Az alkatrészek:
1 Sisak, szegecsek, alumínium taréj
1. http://postimg.cc/image/aaywkgm9d/
2. http://postimg.cc/image/hcidebqap/
Társak között:
http://postimg.cc/image/806i13c3z/
![35M/B 2. Világháborús hivatalos Horthy tűzoltó sisak. 35M/B 2. Világháborús hivatalos Horthy tűzoltó sisak.](https://www.roncskutatas.com/sites/default/files/images/Másolat - Kép 014.preview.jpg)
![Megosztás](/modules/addtoany/images/share_save_171_16.png)
Szia Gábor! Most már értelek :) Demeter tagtárs, köszönöm a képeket amit Nagyapádról megosztottál, derék ember lehetett.
Engem azért is érdekel a téma, mert nagyapám tűzoltó volt a háború alatt és utána is.
Ez a kép 1943-ban készült róla: http://postimg.cc/image/omnyt3to3/
Sajnos az akkori felszereléséből nem maradt meg semmi, és már Ő sincs közöttünk.
Most már csak kutatni tudom az akkori eseményeket és az ehhez köthető tárgyakat.
Nagyapám mesélte, hogy Ő még oltott tűzet úgy, hogy orosz gépek érkeztek az oltási terület fölé. A tűzoltók megdermedtek a létrán, mozdulni sem mertek, nehogy az oroszok valamit félreértsenek. Tettek néhány kört az éppen égő ház fölött, azután elhúztak, a tűzoltók nagy megkönnyebbülésére.
A következő kép az '50-es években készült. Tagja volt a tűzoltó zenekarnak is.
Jól látható a Rákosi címer a tányérsapkáján.
http://s5.postimg.cc/rh89jvc6v/Scan_Pic0020.jpg
Persze, hogy nincs...Amikor kéne...:-)Pontosítanék annyiban, mert lehet félreérthető voltam, hogy Rákosi-tűzoltó címeres sisakjevény létezett.
Köszönöm a válaszod! Igen, ezért kértem Gábortól képet! De úgy lázszik nincs, szívesen megnézném én is!
Én még színes változatú címert nem láttam ezen a típusú sisakon, csak feketére festett változatot.
http://users2.ml.mindenkilapja.hu/users/demeterweb/uploads/vegen9.jpg
Rákosi címerrel ellátott hivatásos tűzoltó sisakot sem láttam még, csak tányérsapkát.
http://s5.postimg.cc/y16gch0tz/44f6_2_big.jpg
Szívesen megnéznék egy Rákosi címeres tűzoltó sisakot.
Ha van valakinél ilyen sisak, akkor feltölthetné ide az oldalra.
Szerintem nem csak engem érdekelne. :-)
Nem tudom,hogy létezett-e színes változatban, ez amolyan alkotói szabadság, mivel a festéket bármikor letudom keverni,így visszaállíthatom sima feketére.
belseje semmi extra, igénytelenebb a peremezése,mint a légó mávag sisakomé.
valamikor teszek fel képet a belsejéről is.
Kedves zsolo! Nagyon szépen köszönöm. Igyekeztem az eredeti állapotát megőrizve szebbé varázsolni, ami szerintem sikerült is! Érdekes és egyben szép, teljes színében viszont látni a címer emblémát, igazából nem láttam még eredetin ilyen színesben, valóban így nézett ki mint ahogy a te képeden szerepel? A kérdésedre válaszolva ha megnézed a szembeni képet még tisztítatlanul, a homlokrésznél valóban rozsdásabb a sisak felülete, ez valóban a címertől lehetett, még mikor rajta volt, és idővel elkezdett rozsdásodni. Ha megkérnélek a belsejéről is küldenél képet?
Kedves Gábor! Köszönöm a kiigazítást, esetleg képet tudnál linkelni a harmadik változatról?
Nem csak kétféle címerben létezett ! Volt Rákosi címeres is.
Gratulálok,nagyon szép darab lett.És a bélése is meg van, kár a címerért.
Látom elég jól körbe jártad a témát, de enélkül nem is lehet valamit becsülettel megcsinálni.
Küldök képet az enyémről.
Bélés nélkül került hozzám, a szellőző körüli gyűrű hiányzik(gyárilag vagy nem nem tudom), címer és gy 66 beütő, a lángnyelv amatőr minőségben pótolt,de bármikor nyom nélkül eltávolítható:)
A hátsó taréjon nagy C beütő.
Azt kérdezném, hogy a Te sisakodon elöl, a homloknál a valamikori címer mögötti rész nem rozsdásabb-e jóval, mint a többi helyen? mert nálam a taréj eltávolítása után tisztán látszódott a címer helye.
http://kepfeltoltes.hu/140303/P3031333_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/140303/P3031335_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/140303/P3031339_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Köszönöm szépen. Igen, érdekes ez a címer kérdés, ráadásul két fajta létezett, Horthy és Kossuth címeres kivitelben! A Kossuth a háború utáni kivitel.
Szia!
Gratulálok hozzá! Szép darab, az én sisakomhoz ezer éve keresek címert a pántra, -sajnos nem sok sikerrel.:(
üdv: Fero
Szia Gábor!
Valamelyest silányabb minőségű mint a hagyományos béléstípus bár a körkörösen futó párna és az azt rögzítő bőrcsíkok összeállítása szerintem nem jelent egyszerűsítést. Mindenesetre valamiért, (kényszerűségből??) erre váltottak a háború végén. Talán Werwolf talált rá valamilyen dokumentált magyarázatot!? A tetőpárnás tűzoltó-légó B béléssel még nem találkoztam nem keresztpántos sisakban, ilyen gyárilag nem igen készülhetett.
http://postimg.cc/image/88pm5298j/
http://postimg.cc/image/q7ka2aa83/
http://postimg.cc/image/95rg06vcz/
http://postimg.cc/image/mpcvjmypv/
http://postimg.cc/image/ddg5y03lv/
http://postimg.cc/image/jejx60jer/
http://postimg.cc/image/4sx2zo7k3/
http://postimg.cc/image/cv4m3ahqb/
1944-es KÁB pecsét légó sisakban, ezzel a béléstípussal:
http://postimg.cc/image/mk4iw820z/
Szia Attila! nagyon szépen köszönöm a képeket! Igazán érdekes látványt nyújt viszont látni ezt a fajta bélést katonai sisakban. Egyébként mi okból tértek a háború előre haladtával az új bélés formára? Talán könnyebben és olcsóbban volt kivitelezhető? Volna itt egy másik kérdésem is. Légó sisakokat szereltek fel tűzoltó béléssel? Gyárilag értendő a kérdésem.
Szia Gabor!
Tobb is van de ime egy az oldalrol:
http://roncskutatas.hu/node/15528
Ahogy irtam a gyarilag ilyen "kesoi" belessel szerelt sisakok abroncsa is zold szinu teoretikusan.
Szia Attila! Köszönöm szépen, a kiigazítást-infót is köszönöm! Esetleg van ilyen sisakod a gyűjteményedben? Már mint katonai sisak, ilyen tetőpárna nélküli béléssel!
Itt speciel légó sisakban szerepel:
http://demeterweb.mindenkilapja.hu/html/25649180/render/1-35m-35m-alkatr...
Szia Gábor!
Szépen rendbe hoztad a sisakot, gratulálok! Annyi kiegészítést tennék, hogy ez a béléstípus tetőpárna nélkül a késői katonai sisakokban is megjelent 1943 végén-1944 elején.
Üdvözüllek! Nagyon szépen köszönöm a gratulációdat! igazából saját tapasztalatomat írtam le a leírásban, annak hogy új információkat találtál nagyon örülök, mert építő jelleggel tettem fel a munkámat, hogy hozzám hasonlóan, akik nem jártasak a témában új, esetleg nem olvasott-tanult információval gazdagodjanak!
Gratulálok!
Szép darab!
A leírás sok új információt tartalmaz számomra.