warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
20 [mm] flak
2014, február 23 - 22:34 | imre93
Üdvözlöm a tagtársakat! A segítségeteket szeretném kérni abban, hogy az általam feltöltött két flak hüvelynek a fenékbélyegzéséről mit lehet tudni? Értem itt azt, hogy mi okból változott a jelölés, vagy több féle is volt, vagy csak az idő előrehaladtával változott? A történetük annyi, a padlásunkról kerültek elő pár éve egy MG rakaszból más aprósággal. A segítséget előre is köszönöm.
Képek:
- jelzések: http://postimg.cc/image/xnghou5jj/
- oldalról: http://postimg.cc/image/eqb1avylx/
0
Értékelésed: Nincs
Volt egy pár kombináció, de nem hiszem, hogy a hüvelyeket válogatták a lövedék típusához. Azt viszont eltudom képzelni, hogy jegyezték melyik hüvely sorozatba, milyen gránátot szereltek. Mint írtam, nem az volt a jellemző, hogy a hüvely alján tüntették fel a lövedék jellemzőit. Sőt, talán csak egy-egy gyártó csinálta rövid ideig, aztán kódok módosítása, variálás, pontosítás...ahogy a németektől kitelik :).
Tehát akkor a szakajtónyi hüvelyből kellett válogatni, hogy milyen gránát, milyen gyújtójával szereljék? Mert amúgy honnan tudták előre, hogy milyen gr. kerül a hüvelybe, s abba milyen gyújtó, egy egész más gyártósoron?
Nem csoda, hogy elvesztették a háborút:-).
Az egyik sasos jelzés egy WaA=Waffenamt beütő, míg a másik nem annak valamiért több köze van a Kriegsmarinehoz).
Kis kiegészítést a 20x138b-hez:
"81b vagy 29f: Ezek lehetnek még szállítási adatok is (nemcsak dátum kódok). Céljuk ugyan az, ha tömegesen jelentik a gyártó felé egy adott sorozatál hogy pl. becsettennek, akkor ez alapján tudják, milyen tételeket kell visszavonni a csapatoktól/raktárból/gyár raktárából.
Rosszul írtam; nem "AV", hanem "AZ"=Aufslag zünder "felütés gyújtó" vagy magyarban ~pillanatgyújtó
Gyújtók repesznél:
"AZ" gyújtók. Ezek önmegsemmisítő nélküli, szállítás, töltés, megvezetés(kilövésnél a csőben) biztosított, önkioldó fejgyújtók. Ezeknél a lövedék(gránát)testeken, általában a vezetőgyűrű felett jelölt "WG" jelöli az önmegsemmisítés módját. WG= Warmeübertragung" azaz "melegátadó" vagyis a nyomjelzőelegy hőjének átadásából nyeri a primer töltet indítását.
másik: Kpfz zerl.-Kopfzünder mit zerlegung. ~fejgyújtó önmegsemmisítővel. Ezeknél is szállítás/töltés/megvezetés biztosítás adott, viszont a tengely körüli forgásból adódóan külön mechanizmus indítja egy adott pillanatban a primer elegyet.
pct-k: a 2cm Solothurn hosszúnál, német gyártmány esetén úgy emlékszem WG-t használtak az önmegsemmisítőknél, az olasz tehetetlenségi(csúszó) gyújtókkal is voltak szerelve.(mint amit a magyar 20X105B-nél is használtak)"
Tibor
Köszönöm a segitséget mindenkinek, erre voltam
kíváncsi amit te írtál Cinege, a kétféle sasos jelzést
nem értettem, de most már minden világos. :)
Azt tudni kell, hogy ezt a típusú lőszert (20x138b) nem csak "flak"ból lőtték.
Használta még pl. S-18/1000 és 1100 nehézpuska is.
A jelölésrendszer egy időben, egységes volt. Ahogy Balázs írta idővel viszont változott. -egységesen.
A municion.org-t olvasgatva okosodhatunk kicsit. De a wehrmacht-awards és a wk2ammo is segít. Egyikre sem vagyok regelve, így azt mondom mait a municion.org-n kibogarásztam.
A baloldali hüvely jelzéseinél a Krisgsmarine (vízi haderőnemmel) egyeztette össze, míg a jobb oldali, egy WaA (Waffenamt) átvevővel ellátott hüvely. "A Waffenamt, azaz fegyverhatóság volt hivatott a legyártott fegyverek minőségét ellenőrizni."
Wikipedia: Heereswaffenamt
Ez a kép is a municion.org-ről van, de sajnos nem lehet nagyítani:
Ezeken kívül ami eltérés van a hüvelyeiden, az a szériaszám: 81b és 29f
Ezek hónapok és napokon belüli kódok. Ha meghibásodást, vagy selejtet jelentettek ezek alapján tudták, hogy melyik eresztést kell visszavonni.
Továbbá sajnos... gyárfüggő is volt, hogy mit jelenített még meg a hüvely alján. Egy barátom pl av jelzésről is beszélt, ami a lőszerbe szerelt gyújtó működésére utal. (de nem ez volt a jellemző)
Lehet olvasgatni, a német jelzésrendszer sokszínű.
Pont a németeknél ne lett volna egységes szabvány ilyen dologra, mint a lőszerek jelzései?
Idővel változott.
Igen azt tudom hogy nem egy évben és hogy nem is ugyan az a gyártó gyártotta, de akkor ezek szerint nem volt egységes követelmény a jelzésekre (gyártója válogatta hogy hogyan jelöl), vagy pedig csak az idővel változott?
Nem egy évben, és nem is ugyanaz a gyár gyártotta őket.
Ezért a különbözőség.