Csendőr emlékmű
A kedves tagtársak figyelmét egy olyan roncskutatásra szeretném felhívni, amelyet talán inkább emlékműkutatásnak kellene nevezni. Zamárdiban, lakóhelyem közelében történt egy csendőrgyilkosság 1929 május 10-én. Az áldozatot, Réti Flórián tiszthelyettest két bűnöző ölte meg, miután járőrtársával igazoltatták és elfogták őket. A szerencsétlenség okai között a szabályzat megsértése is szerepelt: a járőrtársak szétváltak, ill. nem volt náluk járőrtáska, ezért nem tudták megbilincselni a bűnözőket. A tragédia színhelyén két évvel a gyilkosság után emlékművet emeltek, amely a testület tagjainak közadakozásából épült. A már ledöntött és félig a földbe süppedt obeliszkre édesapám is jól emlékezett, aki az ötvenes évek végén gyakran játszott a társaival a környéken. Az ő elbeszélése alapján indultam két kedves barátommal felderíteni a helyszínt. Kihegyezett betonvasakkal szúrkáltuk végig a környéket, mire végre -közel egy méteres mélységben- ráakadtunk az obeliszk alsó elemére, valamint az alapjára. Magát az obeliszket még nem találtuk meg, de remélem, hogy rövidesen erre is sor kerül. Elterveztük, hogy az eredeti helyszínen, az eredeti alapon újra elkészíttetjük az emlékművet.
Örömteli folytatás: http://www.roncskutatas.hu/node/17834
Köszönjük szépen! Édesapám elbeszélése szerint az obeliszk is balatoni vörös homokkőből készült, akárcsak a képen látható elem. Remélem, előkerül!
Gratulálni tudok csak, főleg ha újra emelitek, le a kalappal.
Viszont el kell keserítselek. Az üknagyapám családjának a síremlékét a háború után már nem tudta gondozni a család, így az obeliszket a plébánia felhasználta a teveli templom oltárjához. Legalább utána minden évben elmondtak egy misét a rajtuk szereplőkért.
A legenda szerint carrarai márvány volt.
Tehát előfordulhat, hogy már valakik újrahasznosították, sajnos,de én drukkolok nektek.
A Csendőrségi Lapokban van egy korabeli felvétel az emlékműről, de sajnos a felirat nem látszik rajta. http://csendor.com/konyvtar/konyvek/CsendorsegiLapok/CsL-1936%20-%20KZ/C... Édesapám szerint csendőrkalap és kard is volt ráfaragva.
Van egy könyvem, " Híven, becsülettel, vitézül " címmel, mely a csendőrség emlékezetes intézkedéseit, felderítéseit, fegyverhasználatait mutatja be. Benne vannak a csendőr emlékművek is, de " sajnos " 1905-ös kiadás, nincsen benne a zamárdinál történ eset. Biztos adtak ki később is ilyen könyvet.
Meg a Népszavának! :D
De a magyarnak szóljatok csak...
Köszönjük szépen! Akkor majd szólunk előtte a hírlapnak :)
Nemes cselekedet, szívből gratulálok! (Írhatna róla a hírlap... )
A helyi civil szervezetek és az önkormányzat támogatására gondoltunk. Eddig is nagyon segítőkészek voltak ilyen téren. Persze köszönünk minden segítséget.
Tarrka, ha bármiben tudok segíteni, kérlek, bátran jelezd! Az emlékmű kiadásaira gyűjtést terveztek?
Minden elismerésem! Bízom benne, hogy sikerrel jártok majd.