warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Budapest 1945 - hol készülhetett?
2014, február 15 - 17:42 | kalóz14
Kedves Tagtársak!
A segítségeteket szeretném kérni abban, hogy hol készülhetett a mellékelt kép? Maga a fotó a Fortepan oldaláról van egy örökségből töltötték fel, de a 130 kép közül csak pár helyszínnek tudják a pontos helyét.
http://kepfeltoltes.hu/view/140215/3689660026_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://www.fortepan.hu/?view=owner&name=kramer+istvan+dr.&lang=hu&q=&x=7...
Főleg budapestiek tanácsát várom. Aki esetleg meg tudja fejteni, annak állom a vacsoráját és italfogyasztását a legközelebbi (márciusi) roncstalálkozón.
Segítségetekért előre is köszönettel: kaloz14
Később a kép törlésre kerülhet.
5
Értékelésed: Nincs Átlag: 5 (1 vote)
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Bélyegkép | Mikro | Tags: Csataterek , helyszínek régi fotókon
Amellett ugyancsak alaposan "benéztem" tanulságos volt :)
Nagyon szépen köszönöm! A megfejtésért a dicsőség és köszönet az ifjú történésznek, romsitsa tagtársnak jár a pont. A szavamat tartom, romsitsa tagtársunkat szeretettel várom/várjuk a márciusi roncs találkozóra, ahol a vendégem lesz.
Hálás köszönettel: kalóz14
Kicsit fentebb, a Czakó-Naphegy kereszteződésénél állt az ostrom végén minimum két Toldi és egy Nimród, meglehet páncélos volt a keresett személy.
Az oroszok ide-oda vontatták a roncsokat, de valószínűnek tartom, hogy hegyre fel nem vitték őket.
Üdv
Á
Tényleg szép megfejtés!
Akkor a sírok a Naphegy utca 29. mögött lévő (ma is üres) kertben/telken lehettek.
Viszont a mellette lévő villa (Lisznyai u. 13.) ma is áll. Rendesen átépítették a háború után. Ahogy elnézem a felső emeletek ráépítéssel születtek.
Sziasztok
Gondoltam, hogy a naphegy utca lesz, deazt nem, hogy ennyire fent. Szép megfejtés.
22 évesen már valószínű nem volt Levente, de pl. a Naphegyen álló német légvédelmi ütegekhez beosztott leventéket hol/milyen rendszerben tartották nyilván? A hátsó vaskereszt alakú fejfa lehet, hogy nem német, frissnek látszik a halom és virág van rá ültetve. Ugyanebben a sorozatban van két másik sír is, ezek a Horváth-kertben álltak.
MOD: Az indexen megfejtették: "52025 Budapest, I. Naphegy utca és Lisznyai utca között, háttérben az egykori Lisznyai utca 15 sz." 43128 sz. hsz. http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9204653 Üdv Á
Valóban Sulics László, honvéd, élt 22 feliratok olvashatók a fejfán. Azonban a vaskos Bús János - Szabó Péter "Béke poraikra II." kötetben sem találtam e nevet (ebben a kötetben olvasható az eddig ismert, elesett magyar katonák adatai).
Esetleg ha a hátsó fejfák feliratát kilehetne nagyítani, talán többet tudnánk meg a helyszínről.
Hali,
ha a teljes sorozat felkerült, akkor a fényképész az I, II, XII kerületekben kattingatott serényen.
A felirat Sulics Lászó élt 22 valami.
Mögötte van egy német hadisír, így gondolom még az ostrom alatt oda temettek egy németet is.
A kép 1945. március-április környékén készült a növények és az érintetlen sírok alapján.
A bal oldali épület egy masszívabb bérház, a jobb oldali emeletét éppen renoválják, a hátsó téglafal erre enged következtetni, van rá esély hogy ez mai is áll.
A lejtő és a lehetséges kerületek alapján és a Naphegyre voksolnék, de nem tuti.
Üdv
Á
Nem biztos, hogy az ostrom után kezdték el. Jóval korábbi is lehet....
A kép jobb szélén álló épület második szintjét az ostrom után már elkezdték felújítani.
Látszik az új falazat.
A kép szerintem 1946-ban készülhetett.
Nem. ÉLT 22 évet...
A 22 előtt nem EH van felfestve? EH = egyetemi hallgató???
Csak ötlet...
A Naphegy utcát azért zárnám ki, mert annak a keleti oldalán már az ostrom során sem álltak házak. A középen lévő épület nekem nem tűnik ipari jellegűnek, hanem inkább a Kelenhegyi út villáira emlékeztet. Sajnos ennyiből szerintem nem fogjuk tudni kideríteni a pontos helyet. :(
Buvárkund!
Szerintem nem a klasszikus értelemben vett Iparnegyed. ha csak nem valami kisebb létesítmény.
Ha a te teóriád nézzük akkor Bécsi út és környéke jöhetne számításba, a rózsadombon, és más hegyeken elszórt villák, a Budai belvárosban pedig 4-5 emeletes bérházak voltak. Én továbbra is tartom magam a Tabán ennek a részéhez http://postimg.cc/image/mi9ec24sh/ Mondhatnám, hogy ma kimegyek fotózni, de nincs értelme, mint az igazam se tudom bizonyítani mivel ez a ház már biztosan nincs meg. Esetleg a kép teljes környezetében, lehetne szűkíteni a kört. Mármint megnézni az ezt megelőző, és ez utáni képeket, mert az illető elég sok k épet készített, így be lehet határolni amerre járt.
Az egyetemi rohamzászlóalj veszteségében Sulics László sem szerepel. Élt 22évet, ha azt feltételezzük(konkrétumok hiányában), hogy 1944-1945ben halálozott el akkor 1922-1923-as évfolyam között kell keresni. Ha az illető egysége/exegysége is meglenne az is leszűkítené a kört
Rudi!
A két szűcsöt kizárnám, mind 2 elhalálozás kitörés utáni, egy hadifogoly keresztre, alig ha tesznek sisakot, illetve az ostrom után először az utcán heverő holttesteket, majd a parkokba, közterekre, stb, helyre temetett nevesített sírokat számolták fel.
"Sulics László honvéd"
A név alatt az van, hogy "élt 22 évet" ? Ha így van, akkor az alábbi linken lévő Szűcsök közül egyik sem passzol. Bár szerintem nem Szűcs lesz a vezetéknév.
A képet sikerült felnagyítanom. A katona neve...
http://postimg.cc/image/wl69j4zw3/
Az ránézésre teljesen biztos, hogy ezek nem házak, hanem ipari üzem épületek, így a "tabán" teória ugrik, de ennél előrébb még nem sikerült lépni.
Kicsit rákeresgéltem, szerintem is a Tabán lesz a nyerő, méghozzá a naphegy utca felé lévő része. Itt van ugye a naphegy utca amit a képen felfedezni vélek, mindenhol 2, és 3 szintes házak, mint a képen, és a rézsű is ésszerű ez esetben itt a front febr.10-ig megrekedt.
http://postimg.cc/image/5xrmznmgd/
Olyan mintha egy út mellet lennének a házak és mögöttük nem lenne semmi. Ez nem vall a Budai "belvárosba" esetleg Zsigmond tér és környéke, Bécsi út és környéke, rózsadomb utcái? A rózsadombon elképzelhető a temetés, mert ott elég sokáig tartották magukat.
Én a Tabánra tippelek. (Azért azt ne felejtsétek el, hogy ott a '60-as években bontották el az utolsó házakat, úgyhogy abból ma már alig találni valamit.)
A bal oldali épület alapján akár a Kelenhegyi út is lehet, ott vannak még hasonló villák, és azok jócskán meg is sérültek az ostrom alatt.
Lehetne a Naphegy is, de ott meg kevésbé voltak magyarok.
Előfordulhat, hogy lebontották őket. A dombvidékes Helyszínről nekem az egyetemisták jutottak eszembe, de a rohamzászlóalj veszteséglistáján nincs ilyen ember. Én a helyedben a kitörés megkezdéséig az utolsó vonaltól visszább keresnék, mert budán nem nagyon volt idő rendezett temetésre. Ami megnézhető:
Gellérthegy az elég beépítetlen volt akkor
Naphegy
várhegy, bár az épületek másabb jellegűek az utóbbi két helyen.
A Tabánt és a Kiscelli utat is végiggugliztam aprólékosan, de ilyen épületek nincsenek a közelben.
Igen, az biztos, hogy Szűcs László olvasható a sírkereszten. Az is furcsa, hogy NH3CL által mellékelt 2 hadisir.hu-s adatbázisban mindkét ilyen nevű magyar katona Budapest eleste (1945.feb.13) után hunyt el. A kép helyszíne továbbra is homály, de 99%, hogy Buda és nem a pesti oldal.
Sziasztok
Szerintem biztosan a budai oldal, és erről a rézsűről nekem a Tabán jut eszembe.
A háttérben német keresztet is látok olyan helyről beszélünk ahol volt idő a halottak temetésére. A kitörés után, ilyen formában nem került sor temetésre.
http://hadisir.hu/?bejegyzesek=adatlap&id=964684730395674728&p*=5&*=0
http://hadisir.hu/?bejegyzesek=adatlap&id=15701020136476546&p*=5&*=0
Talán. Feltéve hogy Szűcs László.
Jó lenne a honvéd neve is. A vezetéknév sokmindennek kiolvasható, a László és a honvéd egyértelmű, meg egy 22-es szám alatta.