Üdv mindenkinek!
Teljesen új vagyok az oldalon, kissé meggyűlt a bajom a bekerüléssel, hiszen majd 6-7 órába telt, mire jóváhagyták a regisztrációm. Na mindegy. Nagyon örülök, hogy itt lehetek! :)
Próbálok lelkes műgyűjtő lenni, eddig még nincs gyűjteményem, csak 1 magyar rohamsisak, meg majd csendőrkardot öröklök (leírást egy másik topikban, azonosításként).
Ezt a rohamsisakot még 4-7 éve, 10-13 évesen nyúlhattam le mostoha nagyapámtól, szerettem katonásdit játszani. Akkor nem igazán érdekelt az állapota, jól elbohóckodtam vele.
Ő egy katonai szekrényben tárolta, ezért egész szép állapotban megmaradt. Én meg majdnem hogy a szabad ég alatt, egy 3 falas melléképületben, ahová simán befújt a szél, beesett az eső, a hó, minden. Így hát kissé megromlott az állapota, egy-két helyen jobban megjelent a rozsda. Nem régiben, lassan 18 éves fejjel kezdtem felfogni értékét, ezért is hoztam be a szobámba, és ezért is szeretném restaurálni. Elmondása szerint 2 sörért vette a kocsmában. Nekem ajándékba is adott egy másik, aranysárgaszínű (korrózió miatt) sisakot, amit a határban talált (magyar-román). Aminek a homloki résznél volt egy kiszakadása, és hullám is volt abban a kiszakadásban. Mintha repesz találta volna el. Gondolom a román, orosz - magyar harcok során eshetett a baja. Azt szívesebben restaurálnám, de sajnos eltűnt. Valószínűleg az akkori bejáró kertészünk kivitte lomtalanításkor, és ellopták, vagy ő maga lopta el.
Erről a sisakról nem sokat tudok, annyit sejtek, hogy valószínűleg valami építkezési tárgynak használhatták még mielőtt nagyapám tulajdonába került volna, gondolom ebbe rakta a kőműves a maltert, vagy az építkezési anyagot, amit aztán a falra kent. Erről árulkodik a sisak belsejében a körbe fehér, és szürkés színű építkezési anyag egy csíkban végig. Továbbá a szegecsek lyukai is be voltak malterral, vagy valamiféle cementtel, építkezési anyaggal tömve, ezt nem régen távolítottam el, és nem rég csiszoltam simábbra a sisak belsejét a maltertől.
A típusát nem tudom megmondani (35M?), nekem annyit mondott, hogy magyar rohamsisak. Málhafül eredeti rajta, a festés is (gondolom). Igaz, hogy kissé puklis, és már érdes tapintású. Színe fekete, azt olvastam, hogy az ilyen színű sisakok a háború vége felé készültek.
A sisakot szeretném teljesen korhűvé varázsolni, ha lehetséges eredeti szín kikeverése, repro alkatrészek használata, illetve szeretném megóvni az újabb rozsdásodástól.
Beütés szerintem nincs rajta, próbáltam keresni, de már szerintem szétette a rozsda. :(
Ilyenkor kívánom azt, hogy bár tudna a sisak mesélni, és elmesélné kalandját. Kié volt, miként lett ilyen, stb.
Ennek fényében várok ötleteket, tapasztalatokat!
Köszönöm, üdv, Máté
Képek:
Eleje http://postimg.cc/image/v3rksu0wz/
Hátulja http://postimg.cc/image/swrxinl0j/
Bal oldala http://postimg.cc/image/4y0bqakgz/
Jobb oldala http://postimg.cc/image/j0quj0f8j/
Teteje http://postimg.cc/image/akj4sgu0t/
Kézben http://postimg.cc/image/y7oouboql/
Belül (Az a szürkés-fehér ganaj a malter lesz szerintem) http://postimg.cc/image/itp171eer/
Belül http://postimg.cc/image/6vngt5ann/
Belül http://postimg.cc/image/6t3l6b703/
Rozsdásodása (Ennyire rozsdásodott belül. Sajnos más ilyen apró mélyedéseket vájt a rozsda, ezek a sötétbordó részek a képen) http://postimg.cc/image/qes22i9f7/
Lepattant festék (Gondoltam ezzel még meggyűlhet a bajom) http://postimg.cc/image/40adma6nn/
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Annyira nem rossz a sisak.
Mindenképp oxálsavval próbálnám, de szerintem eredeti festéket ezen már nem lelsz...
"Aki vadállatot csinál magából, az megszabadul az emberi lét fájdalmától!"
-dr. Johnson-
Ezt hogy értsem? átfestett az egész?
Mert nézegettem a málhafül alját, sajnos kissé rozsdás, de még így is találtam rajta fekete festéket, szóval szerintem az eredeti színe is fekete, ha már ez nem az.
Hely
A maltert én sósavval szoktam eltávolítani, szépen le szokta oldani. Fogsz egy ecsetet és elkezded vele átkenni, ha már nem marja újra kensz rá egy picit, ezt addig ismételd, ameddig el nem tűnik róla, kicsit időigényes, de megéri. Ha kész akkor egy oxálsavas fürdetést mindenképpen megpróbálnék, nekem is jött elő szín olyan sisakról, amin nem is látszódott a nyoma előtte.
Legyünk Barátok békeidőben, hogy a bajban igazi bajtársak lehessünk...
Ne csak várd a sült galambot, olvasgass a galériában (pl. Restaurálás), regeneteg infóhoz hozzájuthatsz. A színekről is... Sok sikert, remélem teszel fel majd képeket az eredményről. Ha elakadnál, még mindig tudsz kérdezni, de olvasgass is!
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Köszönöm!
Persze, nagyon sokat olvasgattam, de itt már veteránok vannak a sisakok terén, értenek a festésükhöz, a típusukhoz stb. Azért sem akartam csak úgy mindenféle tippet összeválogatva belefogni valamibe, mert nem akartam elbarmolni a sisakot.
Mivel úgy gondolom minden sisak felújításának más a folyamata, először más dolgokat kell eltávolítani, lehetséges más savval kell a rozsdát is lemaratni róla.
Ezért is érdeklődtem meg a festés iránt, mert azt hittem eredeti.
De ezek után már nem sajnálom oxálsavazni. :)
Alkatrészeket már találtam is hozzá vaterán, régóta fent vannak, festék, szegecsek stb.
Tervezem a sisak teljes gittelését, hogy ne legyen rozsdagödrös a felszíne, meg a festék egyenletesen, és szépen tapadjon.
Az egyedül dolog amin még vacillálok, hogy melyik korhűbb állszíj csatokhoz. Az alumínium, vagy a réz?
Locations
Oxálsavval mit akarsz csinálni? Tudod mire való?
Segítek. Ennél a sisaknál semmire sem mész vele. Illetve igen, nagyon szépen és eredményesen dolgozna, de neked ide nem kell. Az arra való a mi esetünkben, hogy a festést megtakarítsd a rozsdától. Neked a sisakharangot kell megtakarítani a festéstől és a rozsdától. A leggyorsabb, legjobb és nem a legolcsóbb az egy finom szemcsés homokfúvás lenne. Mivel a sisakot glettelni fogod és újrafesteni, fém-tiszta felület kell neked.
A gletted ha felkented és simára csiszoltad, fújhatsz egyet, mert a legjobb festék kiválasztása, kikevertetése (pl minta alapján, egy közeli gyűjtőtárs liba színű felszerelése alapján), időigényes a többi folyamathoz képest.
Locations
Ilyen telibe festett sisakoknál, ha látszik hogy kétes eredetiségű a szín amit látsz rajta, érdemes egy folton megnézni kromofággal, mi van a festés alatt. Jobb olyan helyen ahol kevésbé látszik (hátul).
Ez azért jó, mert vegyszert, időt spórolsz.
Igen, tudom, hogy az oxálsav rozsda lemaró, de úgy tudom, hogy a nem égetett festéket is leszedi, és gondolom ezt is lemarná. :) A homokfúvóval nem tudom mire mennék, az mennyire szedi a rozsdát, de valóban le kellene gittelni az egészet, hogy szép sima felületet kapjak.
Azért is szeretek tanácsokat kérni, mielőtt bármibe is belekezdenék
Homokfúvással az alap fémig le tudsz menni.
"Rozsda lemaró", de makacs rozsdára, illetve (gittelés előtti) teljes tisztításra nem az oxálsav a megfelelő anyag.
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Locations
Ráadásul ezzel az utólagos fekete kókány festéssel nem tudom mit akarsz. Szedd le, ha van alatta valami, akkor van értelme óvatosnak lenni. De amíg nincs alatta liba sem, a spekuláció értelmetlen.