Kedves Bajtársak!
Idén is megrendezzük a "Kitörés emléktúrát"!
Többek kérésére - az idő- és pénzhiányra való tekintettel -, idén a Börzsöny Akciócsoporttal összehangolva, egymást segítve szervezzük meg a kitörés emléktúrát. Akik a 25, 45, 60 km-es teljesítménytúrát részesítik előnyben, azoknak itt kell jelentkezniük:
http://www.kitorestura.hu/elonevezes.html
Akik a kegyeleti emléktúrát választják, amely több katonasír, hadállás, bunker érintésével történik, s eredeti helyszíneken visszaemlékezések felidézésével, koszorúzásokkal, mécses gyújtásokkal - így lényegesen lassabb -, azoknak itt kell jelentkezniük:
A következő adatokat megadva:
- Név
- Születési idő
- Lakhely (város)
- E-mail
- Túra alatti elérhetőség
- Melyik távon kíván indulni
- Kér-e "Kitörés 60-as felvarrót" (ez esetben a teljesítménytúrázóknál megadott, 2.000 ft-os nevezési díjjal kell számolni és csak a kitörés emlékműnél lesz átvehető). Aki nem kér felvarrót, azoknak a kegyeleti emléktúra ingyenes lesz továbbra is.
Legkésőbb 2014.február 6-án éjfélig lehet jelentkezni!
Időpont: 2014.február 8. (szombat).
Találkozó: 15:00-kor a Budai várban, a Kapisztrán téren.
Az emléktúra két részből áll. Egy rövidebb, kényelmes emlékmenetből, amely az Árpád kilátóig tart. Ez nagyjából 12 km, amely során 5 katonasírt, egykori légvédelmi állásokat, berobbantott bunker bejáratokat érintünk.
Tehát az első célállomás: Az Árpád kilátó, amelytől a zöld túristajelzés vezet le a 11-es busz Nagybányai úti végállomásához (kb. 500 méter). http://www.bkv.hu/busz/11.html
Innen lehet visszajutni a belvárosba a kis emléktúrát előnyben részesítőknek.
A többieknek innen, az Árpád kilátótól kezdődne a nagy emléktúra a Mány határában álló Kitörés emlékműhöz.
Második célállomás: Mány-Zsámbék közötti "Kitörés emlékmű". Erre azokat a bajtársakat várjuk, akiknek nem okoz gondot egy éjszakai 35-40 km-es további éjszakai menetelés. A túrán megsérülteket, vagy akik bármilyen okból nem tudják azt folytatni, az egyik bajtársunk fogja mikrobusszal a fõvárosba visszaszállítani, mint eddig minden évben (ingyen).
Tervezett érkezés:
1. Árpád kilátó, 20 óra
2. Mány, Kitörés emlékmű hajnali 7 óra
A nagyobb túrára indulók még további két síremléket, egy kopjafát és két háborús emlékművet fognak érinteni.
A szervezők gondoskodnak a teljesítménytúrázókkal összehangoltan a honlapjukon megadott 6, 7, 9 és 10 számú ellenőrző pontokon (http://www.kitorestura.hu/utvonal.html), végül Mány melletti Kitörés emlékműnél meleg teaosztásról, zsíros kenyérről, névre szóló emléklapok személyes átadásáról. Gazdasági okokból idén nem lesz bérelt busz, hanem a kitörés emlékműtől fogunk mikrobusszal Zsámbék központjában található buszvégállomásra mindenkit beszállítani, ahonnan a helyi volánbusz járatokkal lehet a fővárosba visszajutni.
Az emléktúra alatt alkohol fogyasztása tilos, minden megjelenttől elvárja a rendezőség az emléktúra szellemiségéhez hű fegyelmet. A részvevők öltözzenek az időjáráshoz megfelelően, zseblámpát hozzanak magukkal. Koszorúk és emlékmécsesek elhelyezéséért előre köszönetet mondunk. Ajánlott kupakkal védett mécsest hozni, mert a hagyományos kis teamécsest fél perc alatt elfújja a szellő. A részvétel ingyenes, csak elszántság kell.
Remélem minél többen megtisztelitek idén is részvételetekkel az emléktúrát.
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
- A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges
Hely
Úristen, hogy milyen hype lett ekörül.
"Nácik túráznaka budai hegyekben"
Tipp: Schmuck Andor, http://www.atv.hu/belfold/20140116-schmuck-elo-adasban-mutatta-meg-ss-ru...
MTSZ nyilatkozat: http://www.youtube.com/watch?v=nmECWGYx-Jg#t=723
------
Csak egy kissrác voltál, ki a fényre tört. Legyen könnyű neked a föld! Isten veled Gyurimester!
"Hősökből hidd el legendák lesznek, örök dicsőség a Waffen SS-nek!"
Schmuck, azt se tudja mit beszél, már megint...
......
Egy sporttárs véleménye a dologról:
http://postimg.cc/image/o1qu4zmsl/
A Kitörés emléktúrát szervező baráti, bajtársi kört semmilyen szinten nem befolyásolja az utóbbi napokban felröppentett hecckampány.
Minket elsősorban a kegyelet, a méltó megemlékezés vezet politától mentesen!
A "Kitörés emléktúra" nem valami ellen, hanem kizárólag azon katonák és civilek emléke előtt tiszteleg, akik a fővárosunk hosszú, 102 napos ostroma után részt vettek a kitörésben.
A gyűlölködés helyett, szívből ajánlom a másként gondolkodó embereknek, hogy szervezzenek hasonló, szívüknek kedves emléktúrát, vagy támogassák például az Anna Frank csemetefás programot.
Faültetés program:
http://annefrank.com/the-sapling-project/
Akár pénzzel, licitálással:
http://regi.sofar.hu/en/node/97711
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Az MTI azért becsülettel leadta a másik oldal véleményét is.
OS
A Börzsöny Akciócsoport közleménye (4. rész)
Budapest, 2014. január 19., vasárnap (OS) -
A nemtelen támadás a Börzsöny Akciócsoporton keresztül az egész természetjáró közösséget érte, ezért arra hívjuk a turista társadalmat, hogy ne üljünk fel a provokációnak, és ahogy eddig, úgy a továbbiakban is tartsuk távol a politikát a természetjárás nemes ügyétől. A hazug rágalmakkal élő politikusok és újságírók pedig mielőtt megbélyegeznek több ezer sportembert, természetjárót és önkéntes hagyományőrzőt, először tájékozódjanak, vagy járják végig a túrát, utána alkossanak róla véleményt. Schmuck Andort és Kálmán Olgát is várjuk a 60 km-es távra, amelynek végigjárásával lehetőségük nyílik személyesen meggyőződni a teljesítménytúrázás szépségeiről és megkövetni a túra hamisan megvádolt résztvevőit.
Bízunk benne, hogy a Kitörés túrán méltón emlékezhetünk hőseinkre!
További információk a túráról és a Börzsöny Akciócsoportról: kitorestura.hu, borzsonyhegyseg.hu
Vác, 2014. január 18.
Kiadó: Börzsöny Akciócsoport
-------------------------------------------------------------------
MTI 2014. január 19., vasárnap 9:46
OS
A Börzsöny Akciócsoport közleménye (3. rész)
Budapest, 2014. január 19., vasárnap (OS) -
Amint azt a Teljesítménytúrázók Társasága közleményében (http://www.teljesitmenyturazoktarsasaga.hu/node/1026) is jelezte: "A Teljesítménytúrázók Társasága figyelemmel kíséri, hogy egy teljesítménytúra rendezvény tényleges lebonyolítása a kiírásoknak megfelelt-e. A Kitörés teljesítménytúráról az elmúlt években semmilyen olyan hivatalos vagy nem hivatalos visszajelzést nem kapott, ami szerint a Kitörés túrán bármilyen jogszabályba ütköző cselekmény előfordult volna. Tudomásunk szerint a Kitörés túra lebonyolítása az eddigi években megfelelt a hagyományőrző- és szabadidősport rendezvényekre érvényes előírásoknak."
A túra sikerét jelzi egyre növekvő népszerűsége, hisz míg 2009-ben 150-en, addig 2013-ban már 1604-en vettek rajta részt, amivel bekerült a legnépszerűbb hazai teljesítménytúrák sorába. Ezt téli extrém éjszakai jellegéből fakadó rendkívüli sportértékének és a korhű hagyományőrzők jelenlétéből fakadó különleges hangulatának is köszönheti.
A Börzsöny Akciócsoport a fenti tények alapján követeli, hogy a hazugságoknak teret nyújtó sajtóorgánumok a lehető leghamarabb közöljék helyreigazításunkat. A szükséges jogi lépéseket is megtesszük. Ezt kötelességünknek érezzük a több ezer természetjáró túrázó és a hősök becsületének megvédése érdekében is.
Kiadó: Börzsöny Akciócsoport
-------------------------------------------------------------------
MTI 2014. január 19., vasárnap 9:46
OS
A Börzsöny Akciócsoport közleménye (2. rész)
Budapest, 2014. január 19., vasárnap (OS) -
Az általunk szervezett Kitörés emlék- és teljesítménytúra - amint az hivatalos honlapján és a teljesítménytúra naptárban is mindenki számára elérhetően szerepel: "sport rendezvény és történelmi megemlékezés. Politikai célja nincsen. Különlegességét az adja, hogy több ellenőrző ponton is katonai hagyományőrző csapatok, mint szereplők, mutatják be a korabeli hadviselő feleket. A magyar, német, szovjet, brit és amerikai egyenruhákon, pecséteken alkalmanként felbukkanó tiltott önkényuralmi jelképek kizárólag a történeti hűség kedvéért, történelmi érdekességként, bemutató jelleggel szerepelnek. A hagyományőrző szereplőknél látható "fegyverek" vagy makettek, vagy hatástalanított darabok, vagy engedély nélkül tartható airsoft játék másolatok (üzemképtelen állapotban). A szervezők és az ellenőrző pontokon résztvevő szereplők a hatályos jogszabályokat minden tekintetben betartják."
Tehát az ATV-ben elhangzottakkal ellentétben nem "őrületről," "neonáci, fasiszta" rendezvényről, nem "bátor csendőrökről és nyilasokról", nem "SS-egyenruhában lévő bátor túrázókról" van szó, hanem sportoló és emlékező turistákról, valamint kizárólag a történelmi hűség kedvéért, érdekességként - a törvények maximális betartása mellett - magyar, német, szovjet, amerikai és brit egyenruhákat viselő hagyományőrző pontőrökről.
A túra 2009 óta része a Budapest Kupa teljesítménytúra mozgalomnak, így már az előző városvezetés ideje alatt is az volt. Ugyanakkor a Börzsöny Akciócsoport sem a Fővárosi Önkormányzattól, sem más állami vagy társadalmi szervezettől soha egyetlen fillér anyagi támogatást nem kért és nem is kapott a Kitörés túra megrendezésére. Túránkat lelkes önkéntesek tucatjainak önzetlen közreműködésével valósítjuk meg.
Kiadó: Börzsöny Akciócsoport
-------------------------------------------------------------------
MTI 2014. január 19., vasárnap 9:46
OS
A Börzsöny Akciócsoport közleménye (1. rész)
Budapest, 2014. január 19., vasárnap (OS) -
Tudjuk, hogy választási kampány van, mégis megdöbbenve és értetlenül tapasztaltuk, hogy az általunk immár 8. éve nagy sikerrel megrendezett Kitörés emlék- és teljesítménytúrát aljas, hazug és öncélú politikai támadás érte magukat "baloldali demokratáknak" beállító magyarországi politikai csoportosulások részéről. 2014.01.15-én az ATV "Egyenes beszéd" c. műsorában Schmuck Andor politikus és Kálmán Olga műsorvezető az 1950-es éveket idéző érveléssel és módszerekkel véghezvitt kampánycélú, valótlanságot állító megnyilatkozásai kapcsán az alábbiakat közöljük:
Túraszakosztályunk másfél évtizede tevékenykedik a természetjárás területén. Több tízezer embert mozgattunk meg és vittünk ki a természetbe, környezetvédelmi és turisztikai programokat szerveztünk, a természet megóvása mellett fontosnak tartjuk a természetjárás népszerűsítését. Ennek egyik hatékony módja a teljesítménytúrák szervezése, amelyek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.
A Börzsöny Akciócsoport soha nem végzett és a jövőben sem kíván politikai tevékenységet végezni. Tevékenységünk minden esetben megfelel a hatályos törvényi előírásoknak.
Kiadó: Börzsöny Akciócsoport
-------------------------------------------------------------------
MTI 2014. január 19., vasárnap 9:46
73!
Miklós
www.ha5kdr.hu
Régebbi kitörés emléktúra beszámolók és Rádiós tagtárs gyönyörűen megírt cikke, a "Kitörők igazsága" címmel megtalálható:
http://www.roncskutatas.hu/node/14417
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Még egy kis részlet, a szervező is nyilatkozik :
http://www.hir24.hu/belfold/2014/02/05/lezsak-sandor-veje-szervezte-a-ki...
Ennél gusztustalanabb cikkel szerencsére még nem sokszor találkoztam.
"Tiszteld a múltat, és éltesd tovább!"
Kitörés emléktúra (kegyeleti) 2014. feb.8
Idén a Budai várból, a Kapisztrán térről indultunk. Elvileg a teljesítménytúrázókkal együtt lett volna az idei emléktúra, de végül mégis külön kellett tartanunk a kegyeleti emléktúrát, mert elég rugalmatlanul álltak a közös szervezéshez. Továbbá idén először támadta egy politikus a kitörés emléktúrát nyíltan, teljesen félretájékoztatva az ATV nézőit, amely szintén kedvezőtlenül befolyásolta a közös szervezést.
A kegyeleti emléktúrára összesen 44 bajtárs vágott neki az útnak a Bécsi kapun át. Elsőként a Postapalotánál álltunk meg, s idéztem a kitörés megindulásának körülményeit, illetve a Postapalota visszafoglalásának történetét elevenítettem fel, megmutatva a villamos sínek felöli alagsori pinceszint bejáratát, amelyen keresztül jutottak be és lepték meg az alsó szinteken tartózkodó szovjeteket a főleg vannaystákból álló magyar katonák. Majd a Városmajoron át haladva, a fogaskerekű végállomása mellett elhaladva meséltem el visszaemlékezők történeteit az itt beásott T-34-es tankokról, azok kilövéséről, a környező házakból tüzelő szovjetekről, arról, hogy az egyik háztetőn, egy kémény mögül tüzelő orosz mesterlövészt egy német katona páncélöklével lőtte ki a kéménnyel együtt. Legközelebb a Szépilona kocsiszínnél, Ördög-árok bejáratánál álltunk meg, ahol szintén fel lettek idézve a védelmi harcok és a kitörés egyes mozzanatai. Itt csatlakozott hozzánk egy rendező bajtársunk. Innen a Széher útra felkanyarodva, végig meredek úton haladva értük el a "Négy katona sírját" a Kis-Hárs-hegy aljában. Itt már mécseseket gyújtottunk, koszorúztunk és néma főhajtással adóztunk az elesett hős magyar katonák emléke előtt. Innen a zöld + jelzésen felfelé haladva értük el a Széchenyi-hegyi gyermekvasút pályáját, amelyre jobbra fordulva levágtuk az utat, hogy a sárga jelzést minél előbb elérjük. Utunk lefelé vezetett, át a Nagykovácsi úton Hüvösvölgyhöz, ahol a villamos sínek felett emelkedő partfalon található a következő katonasír. Itt egy idősebb túrázó barátunk elköszönt csoportunktól, de egy másik bajtárs ugyanitt csatlakozott is egyben. Rövid megemlékezésünket követően, innen a sárga jelzésen továbbhaladva mentünk fel a Nyéki-hegyre, ahol a Vadaskerti-nyeregnél lévő túrista utak kereszteződésétől nem messze található a soron következő katonasír, amelyet megkoszorúztunk. Innen meredeken felkanyarodtunk a sír mögötti egykori légvédelmi lőállások mentén, amíg ismét elértük a sárga túristajelzést a Vadaskerti-hegyen (371 m), majd lefelé haladva értük el a Vadaskerti emlékmű melletti katonasírt. Az egykori légvédelmi állás és egyben útelágazás közelében található katonasírnál Garád Róbert egykori rohamtűzér visszaemlékezését idéztem fel, aki itt a közelben a Törökvészi út legvégén érték el az erdőt a legendás Bill apóval (Billnitzer Ernő altábornagyról van szó, a legendás romamtűzérek parancsnokáról). A teljesítménytúrázóknak itt volt egy kisebb állomása, ahol magyar táboricsendőr és szovjet tankos hagyományőrző bajtársak fogadtak minket. A katonasír mellől induló volt légvédelmi állások mentén, megmászva a Homok-hegyet (340 m) haladtunk az országos kék túristajelzésen az Oroszlán-szikla, majd Kecske-sziklák mentén a Látó-hegyig (374 m), ahol a 2013-ban feltárt, ezért eddig jelöletlen magyar katonasírt koszorúztuk meg (ennek feltárásáról majd még bővebben beszámolok képanyaggal). Itt apró kegytárgyakként bárki elvehetett annyi rozsdás üres hüvelyt, amennyit csak akart, az itt előkerült különböző fajtákból. Aki becsüli a kitöréses, vagy ostrom harci emlékeit, azoknak ezzel a kis plusszal is szerettünk volna kedveskedni. Ekkorra már iszonyatos nagy köd lepte el a környéket, de sikerült megtalálnunk még e sír és az Árpád kilátó között egykori bunkerek lejáratának berobbantott bejáratait. Majd az Árpád kilátónál tartottunk egy nagyobb pihenőt, ahol 22 bajtársunk elköszönt tőlünk, mivel ők eddig, az úgy nevezett "kis emléktúrán" szándékoztak eredetileg is részt venni. A kék jelzésen lefelé haladva átvágtunk a Szépvölgyi úton, s a Fenyőgyöngyénél megkezdtük a felkapaszkodást az Alsó-Kecske-hegyre (397 m), majd innen jobbra letérve a zöld + jelzésen haladtuk végig a Gückler Károly túristaúton, amíg el nem értük a Virágos-nyerget. Itt a teljesítménytúrázóknak óriási tömege fogadott bennünket, s itt csatlakozott egy újabb rendező bajtársunk a menethez. Az enyhe télnek köszönhetően iszonyatos sártengerré váltak a túristautak, amelyet megnehezített az a tény, hogy az előttünk haladó teljesítménytúrázók még jobban feldagasztották, s kisebb dagonyává változtatták nekünk és a többi túrázónak a terepet. A kék jelzésen elértük a közelben lévő Csúcs-hegyi katonasírt, amelyet ismét fel kellett újítania az Óbudai JOBBIK szervezetének, mert ismeretlenek megrongálták. Így az arany betűkkel készített márványlapot, amelyet széttörtek, egy fémlap váltotta fel. Rövid kegyeleti megemlékezésünket a kék, majd sárga jelzésen folytattuk Tök-hegy (379 m), Szarvas-hegy (356 m) érintésével. Majd innen lefelé haladva értünk az Alsó-Jegenye-völgybe (itt újabb ellenőrzési pontjuk volt a teljesítménytúrázóknak), majd Solymárt érintve, vágtunk neki Kakukkhegyen át a Kerek-hegynek (419 m). Majd az Erdősétány-, Zsíroshegyi- és Kossuth Lajos utcákon értük el Nagykovácsi háborús emlékművét, s idéztük fel egy kitörésben itt bejutó katonának a visszaemlékezését. Ismét a sárga jelzésen folytattuk utunkat a Fekete hegyeken át Perbálig (út közben ismét volt 2 ellenőrzési pontjuk a teljesítménytúrázóknak, akik több ezren lehettek). Perbálon, a háborús emlékműnél koszorúzással és mécses gyújtással megemlékeztünk azokról a kitörésben bestiálisan legyilkolt, karóba húzott magyar főhadnagyról és két nővérről (akiket megerőszakoltak előtte), illetve több német katonáról, akikkel a szovjetek Perbál határában ily kegyetlenül végeztek. A közeli Tök községbe menetelvén, a temető előtti részen a szovjet tankok által földbe gázolt német sebesültekről emlékeztünk meg hasonló módon, akik emlékére kopjafát állítottak pár éve német bajtársaik. Majd a temető melletti borospincéknél a töki szőlők mellett haladva a Nyakas-tető felé értük el Árvay Zoltán hadnagy, annak menyasszonya és 3 hű katonája sírhelyét. Őket 1945.II.14-én hajnalban mészárolták le itt a Nyakas-tető felől visszatérő lőszert-, vagy élelemet hordó szovjetek. Pedig már csak pár száz méternyire jártak a Nyakas-hegyen húzódó szovjet lövészárkoktól, amely az arcvonalat alkotta. Ha ezen átjutottak volna, akkor Szomodorpuszta, Anyácsapuszta magasságában már elérték volna a saját csapataikat. Sajnos nem így történt, mert az őket lefegyverező vörös katonák elkezdtek erőszakoskodni a szerelmét a kitörésben is követő menyasszonnyal, amit a magyar katonák nem néztek tétlenül és ismét a fegyvereik után nyúltak. Ekkor az egyik szovjet katona, a pps dobtáras géppisztolyával valamennyiüket leterítette. E tragikus helyszínt elhagyva a Völgy úton ismét a sárga jelzésen folytattuk utunkat az erdővel, mezőkkel szabdalt terepen Zsámbék széléig a cuppogós, sáros, pocsolyákkal tarkított erdei utakon. Végül a Mány és Zsámbék közti Kitörés emlékműnél zártuk ünnepélyesen az emléktúrát. Felidéztük Kokovay Gyula hadapród (Egyetemi Roham zlj katonája) visszaemlékezését, aki többedmagával itt küzdötte át magát közelharcban a német-magyar csapatokhoz. Gyula bátyánkkal előző nap beszéltem telefonon, sajnos a súlyos műtétjei miatt nem mozgó képes, de örült a hírnek, hogy neki és bajtársai emléke előtt tisztelgünk e kegyeleti emléktúrával. A teaosztás, zsíroskenyér elfogyasztása után kiosztásra kerültek a "Kitörés emléktúra 2014" emléklapok.
Az emléktúrán összesen 47 bajtárs indult, közülük 24 folytatta az Árpád kilátótól a nagy emléktúrát, s mindössze 15 fő érkezett be a kitörés emlékműhöz. A többiek kiszálltak Solymár, Nagykovácsi, Perbál településeknél. Ismét hálát adhatok a Jó Istennek, hogy végig segítette utunkat, erőt adott a roppant sok energiát felemésztő sáringoványokon át a célig. Büszke öröm tölt el, hogy megtisztelő feladat volt együtt teljesíteni e távot e szerény, de elszánt kis csapattal.
Alkoss, teremts, tisztítsd a Világot
örökítsd tovább az Ősi Szent Lángot!
Ha ellened szólnak ne szólj gyűlölettel,
a gonosz nem bír a testvéri szeretettel.
/Kecskés Gábor 1974-2001/
Köszönöm a beszámolót,érdeklődve várom az eddig ismeretlen sír feltalásának/feltárásának beszámolóját is! +