Anschlussleiste - 10 érpáras záródoboz
Ismét egy kis német vezetékes technika.
Véletlenül leltem rá egy külföldi akciós oldalon,és mivel ritkán látni,muszály volt meglépni.Igaz igy a 2. legdrágább gyűjteményi darabom lett,de ilyen a gyűjtőszenvedély.
Használatának a lényege, hogy a bejövő kábeleket nem közvetlenül a telefonokra,vagy a központ csatlakozópontjaira kötötték, hanem ebbe a záródobozba,és innen egy 20 szálas átkérőkábellel kötötték be a telefonközpontba.
A záródobozt a magyar utasítás is említi.
Nagyon szép állapotban van, 1943-as Krone gyártmány. A vicc,hogy a cég a mai napig megvan,és gyártja technikát,manapság mi is Krone fejre fejtjük ki a telefonokat a központoknál.
Csatolok fotókat,ahol jobban látszik,hogyan is használták.
http://postimg.cc/gallery/9j1wt1ni/
A fotók között lehet látni a 30 érintkezős csatlakozót is.Sajnos nekem ebből csak egy darab van (Így nincs teljes kábelem a működtetéshez),úgy kérek mindenkit,akinek van ilyenje ásottban,vagy bármi módon a birtokában, és megválna tőle,keressen meg engem!
Ha megnézed a doboz közepén a 3x10-es csatlakozó alsó felét, akkor alul az elsőnél üres ez a lehetséges föld. Középen a "b" ág míg a harmadik az "a" ág. A földvezeték a csatlakozók közötti kábelre érvényes, mivel itt több vezetékpár van egy közös köpeny alatt, és itt az elektromosátviteli jellemzők miatt is, de voltak olyan rendszerek amelyekhez három ág kellet.
A pupin kifejezést a hírközlő távkábelek elektromos kiegyenlítésére szolgáló eszköz. Ez az eszköz csévék (tekercsek), melyek a lemért távkábel érpárjaiba kötnek bele mérés után. Meghatározott távolságra helyezték a távkábelekbe, elején és a végén 926 méterre míg a továbbiak 1846 méterre kerültek elhelyezésre, ez induktív kiegyenlítés volt. Ehhez tatozott a kapacítiv kiegyenlítés, itt üvegcsöves kondenzátorok lettek bekötve a távkábelekbe a pupin kötések közé helyezték mérés után.
A geofon vezeték a háborús szabad vezetékhez hasonló. Az ér szerkezete három 0,4 átmérőjű
ónozott rézér ami öt 0,4 átmérőjű acél szálal van összesodorva. Szigetelése a kornak megfelelően kaucsuk vagy műgumi színezve ezen lenfonat ólom oxiddal itatva, de ezek a köpenyt alkotó elemek országonként és gyártókként is változtak.
Az acél szálak a már érpárrá sodort vezeték önsúlyának hordására, és a környezet behatásai miatt kellet.
Ezen hol a föld érintkező?
Nem is néztem, a Bundeswehresen külön csatlakozópont van neki,és közösítve vannak a pontok.
a pupinos kábelek 2x2-esek voltak,nem?
üdv: unter
Sziasztok!
Igen a Krone a mai napig készít és fejlesz hírközlési és adatátviteli szerelvényeket valamint rendezőket. Ilyen cég a Siemens is.
A képen látható csatlakozódobozra azért volt szükség, mert a központokra nagy mennyiségű
1x2-es vezeték bekötése kezelhetetlen lenne(helyszükség,beazonosítás,hibaelhárítás). Még az is szempont, hogy így irányokat is tudtak szelektálni, mint kp.-ok közötti összekötök,
egységek, más hálózatok és egyéb szempontok szerint.
A 30 érintkezős csatlakozó érintkező kiosztása a Krone dobozon látható.A 10 vezeték mellé, vezetékenként (A;B) egy föld érintkezőt is használ (G;grund),ez lehet egy vezetékre hozva a tíz érintkező vagy érintkezőként egy vezeték.
Szerintem is ritka dolog, sajnos kevés híradós cucc maradt fent.
különösebben nem érdekes,nem is ritka,sima vezetékes távközlés.
Ki mit gyűjt. Én ilyesmivel foglalkozom a munkahelyemen (érintőlegesen),és még egy pár éve rengeteg alaktrész is volt a munkahelyemen (2000-es évek elején selejteztük az 50-60-as évek technikáját).
Én szeretem a technikai dolgokat,főleg,ha működésre lehet bírni. Szinte visszarepít az időben.
Gyűjtenék én motorokat is,csak arra meg nincs keret!
üdv: unter
Érdekes technikákat gyűjtesz.Tetszik.