warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Rádiós csemege
2014, január 8 - 20:46 | Domino
Rádiós kollégával már konzultáltunk erről a műszerről. Talán magyar katonai rádióé, de közelebb nem jutottunk a megoldáshoz. Hátha több szem többet lát, fölteszem.
Semmilyen gyártójelzése nincs, amiből kiszerelték már régen nincs meg sajnos.
Hátulja:
http://postimg.cc/image/qmir9uo4v/
0
Értékelésed: Nincs
A hozzászóláshoz regisztráció és belépés szükséges | Original | Bélyegkép | Mikro | Tags: Rádiók és tartozékai
:) Zelenka meg már nincs az élők között, hogy megmondja :(
Van egy tippem, szerintem ez egy fantomé. Csak rajz van róla... De le sem merem írni.
Jó, legyen Neked az Miki :) Egyébként az, hogy semmiféle jelzés nincs a műszeren mire utal(hat)? Pótolt? Minden - magára valamit is adó - gyártó ellátta jelzésekkel a katonai használatú mérűműszereit, pl. Hansy R/3 adóvevőjéről a következők olvashatók le (balról jobbra ):
G : (Minőségi osztály) 1.5% hibahatár a végkilengés százalékában
= : egyenáram
U : Deprez műszer
I : álló helyzetre hitelesített műszer
* (piros ): 650 V-ig használható műszer
A Te mérőműszered is Fehér Ferenc gyárában készült Hansy, csakúgy mint a birtokomban lévő R/8 adóhoz tartozó ampermérő:
http://postimg.cc/image/bdsql0d7h/
Fehér Ferencről egy jó összefoglaló olvasható az alábbi oldalon:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Feh%C3%A9r_Ferenc_(gy%C3%A1ros)
Az 1943 januári budapesti telefonkönyvben: "F. F. Elektromos finommechanikai készülékek gyára, Kispest Üllői út 64." alatt működött (tel.: 346-962).
Azért engem érdekelne, ha nem is katonai - pedig szerintem az...
Azért a háborús, magyar rádióknak igényesebb műszereik voltak.
R/3-as:
http://s27.postimg.cc/guqz2ktz7/Hat_rvad_sz_012.jpg
Elnézést, de nem magyar katonai rádiókhoz tartozott. A már említett R/7 vevőben használt voltméter felső beosztása 300V-ig (anód), az alsó pedig 15V-ig volt beosztva. Az előbbi 240-260 V tartományban zöld színnel volt jelezve, amíg az utóbbi cca. 11.8 - 13.5 V közötti tartományban, vörös színnel volt kiemelve. Az R/7 vevőn, közvetlenül a mérőműszer alatt van egy "MŰSZER ANÓDFESZ." felirató nyomógomb, amely megnyomásával rákapcsolt egy söntöt a voltméterre, így vált leolvashatóvá a pillanatnyi anódfeszültség.
Az R/7 adóba kétféle mérőműszer volt beépítve. Szemből nézve, a jobb oldalon lévő megegyezett a fenti leírásával. A bal oldalt lévő mérőműszer egy izgalmas, összetett műszer. A felső része 0- 300 mA tartományban, amíg az alsó beosztás egyszer 0-15 V, másodszor 0-750 V tartományban volt beosztva. A már említett zöld és vörös színek mellett, kiegészült kék színű ( 8-12 V között ) beosztással. A mérőműszer alatt lévő választógomb felett, a különböző színekhez tartozó értékeket lehetett leolvasni.
A magyar katonai rádiókban alkalmazott mérőműszerek kerete fekete bakelitből készült, a felfogatása vagy kétpontos, vagy hárompontos volt, a képen látható négypontos felfogatású műszerrel szemben a hárompontos változat pereme 2, 6, 10 óránál volt átfúrva gyárilag. Mivel ezekől a rádiókból elsőként a mérőműszereket szerelték ki, nagyon nehéz eredeti és működőképes példányukat beszerezni. Német Gossen, magyar EKA és Fehér Ferenc által gyártott példányaival találkoztam eddig.
A háború utáni R-40 adókészülékben mintha ilyen lenne,de én se nagyon értek hozzá.
Kialakításában nagyon hasonlít arra, ami az R/7-esben van, de az sokkal nagyobb feszültségre van írva. /Nem mintha értenék hozzá, csak hasonlít stílusban, formai kialakításban/