Me 210 kezelőpanel rész
A tegnapi napon megtartottam a szezonnyitó túrámat. Az eredmény a fenn látható repülőgép alkatrész. Pontosabban, egy magyar gyártású Me 210 jobb oldali kezelőpanel része. Lesvári találás. Nézegettem az általam fellelt irodalmat, de nem igen akadtam magyar gépekről belső képekre. Naivan azt gondoltam hogy a német A-1 paneljára fog inkább hasonlítani, de meglepődve tapasztaltam hogy inkább (?) Me 410. Régebben felmerült egy kérdés, a magyar gépek műszerezettségének a gyártásáról. Német vagy magyar műszerek voltak a magyar gépekben? A panelen fellelhető kapcsolók német gyártmányok. A "Törzs-Szárny Bomba" kapcsoló felirata alatt német felirat található, amire rá lett festve. Az alatta lévő kapcsolónál ugyanez a helyzet. Viszont a jobb oldalon található összes felirat gyári magyar. Nem tudom, lehet találni képeket magyar Me 210 pilótafülke belsőről? Szívesen fogadnám ha valaki meg tudná velem osztani.
Íme pár kép, részletfotók és a megtalálási állapot.
http://postimg.cc/image/vgd1ggkk3/
http://postimg.cc/image/btoa23h6t/
http://postimg.cc/image/cak02hnpr/
http://postimg.cc/image/m2vuzmde7/
Próbálkoztam.
http://postimg.cc/image/g4lz3mxvb/
Aztán egy kis kiegészítéssel.
http://postimg.cc/image/cg6a5ugmt/
Amit sokadjára linkelünk Me 210:
http://www.deutscheluftwaffe.de/downloads/Bilder/Geratebretter/Original/...
Illusztrálva egy kis 410-es anyaggal...
Igen, a restaurált példányon meg van, de ha jól tudom az Me 410 gépé. Én az A-1 rajzon nem találom, legalább is ebben a formában.
Pedig ott a piros vészkioldó a német panelen is. Csak a restaurált példányon nincsen felirat. Anno már beszéltünk erről, ha emlékszel:
http://www.deutscheluftwaffe.de/downloads/Bilder/Geratebretter/Original/...
Elnar, a 410-est már gyártották a németek amikor mi a 210-es licenszét megvettük,-megkaptuk. A gyártás is nehezen indult be, még több idő telt el.
Még az is tervben volt, megállapodás született, hogy a 410-es gyártásra át kell álljunk. A gyártási eszközök elkészítése meg is kezdődött, de szinte semmit nem küldtek hozzá, hogy elkezdődhessen. Még a 210-es gyártáshoz sem volt itt minden, illetve folyamatos csúszásban voltak a szállítások.
Valószínű a lajstrom szám. A Magyar Sasok című könyv, 171. oldalon található adatok alapján feltehetőleg a Tigris századhoz tartozhatott. Ez csak fikció, egyéni okfejtegetésem. Régebben egy másik gépnél találtam egy piros gombot, ami jól látható a 410 jobboldali konzolon. Viszont az A-1 rajzon nem találtam. Tudom a Ca-1 az nem A-1, de hát valahonnan el kell indulni. Esetleg valahol a " szűkség kioldó " felirat vonalában lehetett? A logika ezt diktálja, főleg hogy a gombra " vészkioldó " van írva.
Lehet hogy evidens kérdés lesz, de a Z/K ugye a "Zerstörer/Kampf" rövidítése az adattáblán? Jól sejtem továbbá, hogy ez a Z0+49-es gépé? /eddig úgy láttam, a gyári szám utolsó jegyei mentek lajstromnak/
Ugyan ehhez a géphez tartozik ez a bal oldali kezelőpanel rész is.
http://postimg.cc/image/m6c1l5wkh/
Érdemes megnézni a feliratok kivitelezését.
A magyar feliratos táblák német megfelelője egy másik lesvári gépből:
http://postimg.cc/image/xjo7b0o35/
Ugyanaz a dombornyomásos kivitel.
Végre, nagy nehezen de sikerült megszereznem a géphez tartozó FŐ adattáblát is.
http://postimg.cc/image/71mvdzx6x/
Köszönöm a választ!
Most nincs itt elérhető szakirodalmam, így nem tudtam utána nézni az időpontoknak.
Az lehetséges volna viszont, hogy a 410-el párhuzamosan /német-magyar együttműködéssel/ fejlesztették ki a Ca-1-est? Van erre lehetőség/cáfolat dokumentumokban?
Me 410 felejtős.
Eleve a Me 210 C-1 licenszét vásároltuk meg. Ilyen formában tényleg „tuningolt A-1”, mivel egy továbbfejlesztés a korábbi alváltozathoz képest. A stabilitási problémák szintén módosítást eszközöltek, ami a törzshosszabbítással valósítottak meg már a Dunai Repülőgépgyár RT.-nél. Az alkatrészek nagy része német beszállítóktól érkezett. Anyaghiány miatt még sárkány félgyártmányok is érkeztek az első 300 géphez a Messerschmitt anyavállalattól.
Idő közben a németek ejtették a 210-est, épp a 410-es miatt. Egy részüket átépítették 410-re, a magyar 210-es gyártásból pedig kaptunk is vissza gépeket.
Üdv
Fecó
Elnar!
A németek a magyar gyártás beindulásának pillanatában akarták a 410-est gyártatni, ők már gyártották. Innen már mindenféle ötletparádé lehetséges:
Import műszerek, import konzollal stb.
Azt viszont nem hinném, hogy a már gyártásban lévő 410-eshez tőlünk "nyúltak volna" bármit. Elképzelhető, hogy a félkész, kompatibilis cuccokat már az új kivitelben szállították de Outlander megfigyelése alapján ez a konzolra nem vonatkozott.
Sziasztok!
Az ördög a részletekben rejtőzik, állítólag. Szeretném visszavonni a 410 felvetésemet.
Szerintem elhamarkodottan vontam le következtetéseket. Jelenleg úgy gondolom hogy " tuningolt " A-1 panel.
Az első támpont, ami elsőre bezavart a " Törzs-Szárny Bomba " feliratos kapcsoló és a mellette lévő számláló, az alatta lévő nyomógombbal. Ezek egy többé-kevésbé négyzet alakú panelen helyezkednek el együtt. Viszont ha kiemelnénk, alatta egy kerek nyílás van amiben elhelyezkednek. A nyomógombnak nincs külön kivágás, a kapcsoló panelra van rögzítve. A kerek nyílásba szerintem az A-1 rajzán látható kapcsoló passzol. ( Próbáltam feltölteni képet, de a Me 210 A-1 kézikönyvem csak "pdf" formátumban van meg, de nem tudom abból hogyan lehet kimásolni.) A második fontos dolog, az üres rész, ami kommunikációs kapcsoló helye és a feliratos táblák közötti részen kevés lenne a hely a kezelőkarok számára amik a 410 panelen láthatók. Van egy sor lyuk, és még pár. Jobban megnézve a lyukakat, vannak amik süllyesztettek és van három, szimmetrikus elrendezésben ami nem. Ezek pont úgy helyezkednek el, ahogy az A-1 kézikönyvben láthatóak.
Egy restaurált oldalkonzol:
http://www.deutscheluftwaffe.de/downloads/Bilder/Geratebretter/Original/...
Üdv:
Jack
Mikor össze akartam állítani a fellelt darabok összesítő ábráit, észrevettem, hogy a 410-es panelosztásához sokkal közelebb áll a magyar gépeké, mint a 210-es bármely verziójához. Nem pontosan ugyanolyan, de nagyon hasonlít.
Ezek alapján, most hogy már műszerezettségben is inkább a 410 felé húz, meg merem kockáztatni azt a kijelentést, hogy a Me 410 közvetlen elődje a magyar 210Ca-1 variáns lehetett, nem pedig a német 210-es.
A gyári magyar feliratok tükörfordításai az eredeti németének, pozícióban ugyanott, legalábbis a 210-eshez hasonlítva.
http://www.deutscheluftwaffe.de/downloads/Bilder/Geratebretter/Original/...
Szia!
Nagyszerű darab ez is, gratulálok!
A lenti linken már Gáborék korábbi darabjai kapcsán előkerült ez a téma:
http://www.roncskutatas.hu/node/16282
Úgy gongolom a választ alapvetően a Ti munkásságotok határozhatja meg, ez a relikvia is közelebb visz a megfejtéshez.
Ez a darab is mutatja, hogy a gép eredetileg német feiratokat kapott, melyeket bizonyára az RKI és a légirő iránymutatásai és elvárásai alapján felülfestettek. Az eredeti magyar feliratok pozícióit kellene megnézni, hogy német gyártású gépeken egyáltalán került-e oda gyári felirat, vagy ez csak magyar használatú gépekre jellemző.
Érdemes volna ezt a témát levéltárban is tovább kutatni. Talán fennmaradhatott valami adat a repülőgépgyár és a RÁB közötti levelezésekből.
Engem személy szerint fenti témán kívül nagyon érdekel még, hogy a magyar gyártású gépek tulajdonképpen "megfeleltek-e" a Me 410-nek megfelelő szerkezeti felépítésnek (sárkány)?
Arról valahol már olvastam, hogy a magyar gépek némileg áttervezett sárkánnyal készültek az eredeti 210-es tervekhez képest (hosszabb törzs), mert az eredeti gép manőverező képessége nem volt megfelelő, amit a meghosszabbított törzs és talán az áttervezett kormány felületekkel javítottak ki a magyar mérnökök.
Üdv:
Jack
Ihune kép 210-es oldalkonzolról.
http://www.deutscheluftwaffe.de/downloads/Bilder/Geratebretter/Original/...
Ezen pedig bejelölve a te darabod. Ez német 210-esé, és a rátoldott lemez tényleg 410-re hajaz.
http://postimg.cc/image/kplqju52d/
http://www.aircraftresourcecenter.com/AWA1/201-300/walk205_Me410/images_...
Bár észrevettem, hogy a Ca-1 más tekintetben is inkább a 410-esre hasonlít (pl a motorburkolat hátsó, nagy lemeze)
Szép darab!
Gratulálok hozzá! :)