Warning: Table 'roncskut_kut2.roncskutatas_cache_page' doesn't exist
query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM roncskutatas_cache_page WHERE cid = 'https://www.roncskutatas.com/node/1637' in /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc on line 135
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 729
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 730
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 731
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/bootstrap.inc on line 732 szakirodalom | A II. Világháború Hadtörténeti Portálja
warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/roncskut/public_html/includes/database.mysql.inc:135) in /home/roncskut/public_html/includes/common.inc on line 153.
Nem tudom, hogy erről a könyvről született-e már recenzió a honlapon? Mindenesetre ajánlom mindenki figyelmébe, szerintem nagy dolog, hogy végre a Men-at-Arms-ban is van magyar kötet!
Kedves Yoda mester,
Én ugyan nem ismerem a könyv szerzőjét,vagy társszerzőjét,de hidd el nem egyszerű mutatvány egy szakirodalmi kiadványt,főleg külföldön elfogadtatni és megjelentetni. Az a baj ilyenkor,hogy rögtön előjönnek a kritikusok,nemhogy némiképp örülnének,hogy már ilyen kiadvány is van, visszatekintve a hazai "bőséges" szakirodalmi könyvek,monografiák tekintetében!
Üdvözletem, Lőrinc
Annyit had jegyezzek meg,hogy ugyan mindenki 100%-os bizonyítékkal cáfolja a 36M Vécsey felfűzését de a logika ellenére sem zárom ki mert egy adatközlő mesélt nekem valamit ami elképzelhetővé teszi.Sajnos konkrétumot nem tudok mondani de amíg elő nem bányászok valamit addig ne nézzetek hülyének! 8-)
Hát igen, egy olyan működésű kézigránátot a biztosítónál fogva fűzérbe aggatni, enyhén szólva nem erősíti a morált... :-) Egyébként a könyv biztos szép lehet, ha ez a kis hibája is van, Lőrinccel értek egyet, igaz én nem vagyok olyan régi motoros még mint Ő, de emlékszem, hogy vártam akár a Haditechnika fiataloknak füzeteit is! Szó ami szó, nemigen vagyunk elkényeztetve irodalmi téren. :-(
Elképzelhető,hogy a szerzők a borítón lévő képet- katonákat és felszerelésüket figyelem felkeltő, a tartalomra utalásnak szánták. Biztos,hogy a gránátok felfűzve eléggé abszurd módon vannak,de ha ezeket zsebben,vagy táskában "ábrázolják" akkor csak találgatni lehet,hogy mire gondoltak! Üdv, Lőrinc
Nem ez az első magyar témájú füzet, mert a második világháborúval kapcsolatban is volt egy füzet, amiben szerepeltek a magyarok is, a korábbi időszakokról pedig mégtöbb füzet is akad.
Ahogy elnéztem a rajzát,a 37M Demetert sem lehetett felfűzni.A Vesiczky-ről semmi anyagom sincs.
A tárolással kapcsolatban annyit tudok,hogy a "Gyalogsági hordkészülék"-ben két darab kézigránátot és emellett 40db puskalőszert tároltak a borotválkozó cucc és a konzerv társaságában de nyilván bevetéskor nem ott hordták.
Ezt a választ kaptam:(a második kérdés a magyar puskagránátra vonatkozott)
"Kedves Péter! Nem haragszom, sőt nagyon örülök, hogy még vannak olyan fiatalok, akik érdeklődnek a múlt iránt, mert csak azok érdemlik meg a jövőjüket. A 36 M Vécsey "támadó" kézigránát kérdésére válaszolva csak azt közlöm, hogy nagy "hülyeség" ( finoman szólva) az, hogy a katonáink azt úgy hordták a nyakukban, mint egy rózsafűzért. Lehet. hogy voltak olyan Háry Jánosok , akik az első vonaltól, valahol hátul 10 kilométerre nyugodtan "dekkoltak" , gyakorló, fa, festett Vécsey kézigránát utánzatokat összekötötték , a nyakukba akasztották és hősies pozicióban lefényképeztették magukat. Én eddig szerencsére ilyen képeket nem láttam, mert akkor észrevételeztem volna. Egyébként a Doni fronton nem kényeztettek el bennünket, mert csak hébe-hóba kaptunk 1-2 darab Vécsey gránátot, ( persze nem személyenként, hanem szakaszonként!), amit én a gázálarc tokomban .hordtam, az álarcot meg hátul a szakaszom kocsiján őrizték a többivel együtt. Kedves Péter! Képzeljen el egy honvédet, aki a támadáskor, a nyakában hordott volna egy gránátfűzért, hogy csúszhatott-mászhatott volna a földön, fenekében egy zabszemmek, mi lesz akkor, ha véletlenűl egy golyó nem ót, hanem a gránátot találja el. A hosszú mesém vége az, hogy ez "hülyeség", A későbbi "nyeles" Vécsey gránátokat, meg ha kaptak esetleg ilyent, a derékszíjukba dugtak, de csak 1 darabot.
A második kérdésére nem tudok válaszolni, mert a magyar hadseregben nem tudok arról, hogy ilyent használtak- e, mivel én 1943 januárjában fogságba estem. A zászlóaljunk addig páncélelhárításra csak 1-2 darab "kályhacsövet" kapott, amiről Péter biztosan hallott, pedig milyen jó lett volna, amikor 1942 július 12-én 5 szovjet harckocsi meglepetésszerűen ránk tört Uriv községben."
A mai nap én is meggyőződtem egy hatástalanított példányon arról, amit szakszerű magyarázatként Borzalmas kapott. Az éles 36 M.Vécsey gránátot, ezt a fajtát lehetetlen az ábrázolt módon felfűzve hordani. A szállitási biztosító olyan közel van a sima kupakrész tetőhöz,hogy oda drótot vagy bármit befűzni képtelenség!! Nyilván a megjelent füzet címlapján ez az ábrázolás,csak figyelem felkeltést szolgál,valóság alapja nincs.
Üdv, Lőrinc
Az angol illusztrátor - nagyon helyesen - előzetesen tájékozódott és magyar forrásokat is keresett.
A borítón látható téli felszerelésű - és vitatott "gránátviseletű" - harcos képe az alábbi címen már évek óta látható és alkotója magyar:
Mielőtt tehát leszednénk a keresztvizet a jóhiszemű angolról vegyük észre, hogy ő csak átvett, megbízva a hazai forrásban, hiszen "azok biztos jól tudják"...:-)
Az Osprey Publishing Man-at-arms sorozatának "Germany's Eastern Front Allies 1941-45" című kötetében van szó a honvédségről, néhány kép is van, de azért - gránátok ide vagy oda - én örülök, hogy végre önálló füzetet kapott seregünk.
A 42M kibiztosítva és övbe fűzve-egyébként így hordták!- akkor kellemetlen, ha hátra kúszik az ember! :-D No meg akkor, ha elsőre nem sikerül előhúzni! De a csapódós Vécsey általad szemléltetett felfűzős megoldása, bármily ötletes és helytálló is, nem igen lehetett alkalmazva. De ezt Te is tudod, hiszen rájöttél míg csináltad. :-)
Szia crow! Én csak arra célzok, hogy a kgr, mint fogyóeszköz, igaz, hogy nem mindig tü. csapás alatt volt kiosztva, bár úgy is! de nem kívánt ilyen felfűzési módot. Gázá. táska és kenyérzsák, vagy köpenyzseb pont jó volt neki! :-) A rohamsisak álcahálós megoldása -én már csináltam- elég könnyű, de az azért az a huzamosabb viselést szolgálta. Ja, és az sem volt általános, hiszen a fotókon is gyakoribb a nemléte, mint megléte. Meg a mezei bakák nem is voltak olyan jól ellátva kgr.-al (2db 36M és 2 nyeles egy napra) hogy érdemes lett volna fűzögetni. De igazad van, ha akarták volna, felfűzhették volna! De emlékeim szerint még a nyelestől is félt a honvéd a MN-ben, békeidőben!, nem még egy ilyen ügyes kütyütől, mint ami a tizedes nyakában lógott... :-)
Ez az, rátapintottál! A józan paraszti ész! Hiszen én is felfűzögettem volna még a gombjaimra is, hiszen megoldható! Az általad ismertetett módon. Viszont felderítőként meglehetősen terhes lett volna a drótra fűzött 5-6 gránát a nyakamban, pláne kúszva-mászva. A távcsővel is gondjaim voltak munkám során, igaz rám nem lőttek... A puskalövedékes dolog meg szerintem se meggyőző, hiszen a gr-at úgy adják el nekünk, hogy ha pu. löv. átüti nem robban. Meg ha átüti és robban, mindegy hol van: kézben, szájban, nyakban, zsebben. :-)
Szerk: Egyébként Veled öröm vitatkozni, mert kultúrált partner vagy aki nem személyeskedik és nem sértődik meg! :-)
Kedves RegMilHun!
Én azt várom, de nagyon :-D , hogy Te mikor csinálsz már egy könyvet, az oldalad anyagából? Szerintem nemcsak én fogadnám kitörő örömmel, mert az lenne a KÖNYVEK KÖNYVE 2! (az 1-et mindenki tudja mi, remélem) Kezdem gyűjteni az aprót a perselymalacomba, mert biztos megvásárolnám!
Üdv. A. :-)
Üdv,
Megszereztem az Osprey könyvet. Szép, örülök neki, még nem volt időm kiolvasni, de "érdekes" dolgot már találtam benne. Ti tudtok olyan rendfokozatokról, hogy zászlóshelyettes, hadnagyhelyettes, főhadnagyhelyettes?
Akkor jó. Ki lehetne adni még minden haderőnemről egy-egy könyvet, itt szinte semmi sincs a légierőről, de annak örülök, hogy a honvéd folyami erők rendfokozati jelzéseit pl. beletették.
Lapozzunk vissza a Tizedes meg a többiek c. filmre.
Azt tudom csak mondani, hogy korabeli film léttére nem takinthető szakirodalomnak, mert:
- A zászlós úr kitüntetései sem megfelelő sorrendűek,
- A lépcsőn felbaktató némmeteket magyar hengerrel látták el.
Szerintem ezek elfogadható érvek, miért ne fogadjuk el szakirodalomnak.
Nem tudom, hogy erről a könyvről született-e már recenzió a honlapon? Mindenesetre ajánlom mindenki figyelmébe, szerintem nagy dolog, hogy végre a Men-at-Arms-ban is van magyar kötet!
http://www.modelingmadness.com/scotts/books/osprey/menatarms/royalhungar...
Kedves Yoda mester,
Én ugyan nem ismerem a könyv szerzőjét,vagy társszerzőjét,de hidd el nem egyszerű mutatvány egy szakirodalmi kiadványt,főleg külföldön elfogadtatni és megjelentetni. Az a baj ilyenkor,hogy rögtön előjönnek a kritikusok,nemhogy némiképp örülnének,hogy már ilyen kiadvány is van, visszatekintve a hazai "bőséges" szakirodalmi könyvek,monografiák tekintetében!
Üdvözletem, Lőrinc
.........
Annyit had jegyezzek meg,hogy ugyan mindenki 100%-os bizonyítékkal cáfolja a 36M Vécsey felfűzését de a logika ellenére sem zárom ki mert egy adatközlő mesélt nekem valamit ami elképzelhetővé teszi.Sajnos konkrétumot nem tudok mondani de amíg elő nem bányászok valamit addig ne nézzetek hülyének! 8-)
Borzalmas....
Naná! "A tizedes meg a többiek" című filmben is pontosan így hordta a tizedes. Szépen felfűzve, a nyakában. Vagy rosszul emlékszek? Meglehet... :-?
.........
A helyzet röviden az,hogy a gránát kialakítása olyan,hogy egyszerűen a biztosító villán kívűl nincs hova felfűzni....
Borzalmas....
Értem. Akkor rosszul emlékeztem. Érdemes lenne újból megnéznem a filmet...
.........
Jól emlékszel!De részletesen itt:
http://militiahungarorum.extra.hu/1920_f_k_ga_k_6.html
Borzalmas....
Locations
Hát igen, egy olyan működésű kézigránátot a biztosítónál fogva fűzérbe aggatni, enyhén szólva nem erősíti a morált... :-) Egyébként a könyv biztos szép lehet, ha ez a kis hibája is van, Lőrinccel értek egyet, igaz én nem vagyok olyan régi motoros még mint Ő, de emlékszem, hogy vártam akár a Haditechnika fiataloknak füzeteit is! Szó ami szó, nemigen vagyunk elkényeztetve irodalmi téren. :-(
...............
Elképzelhető,hogy a szerzők a borítón lévő képet- katonákat és felszerelésüket figyelem felkeltő, a tartalomra utalásnak szánták. Biztos,hogy a gránátok felfűzve eléggé abszurd módon vannak,de ha ezeket zsebben,vagy táskában "ábrázolják" akkor csak találgatni lehet,hogy mire gondoltak! Üdv, Lőrinc
.........
Nem ez az első magyar témájú füzet, mert a második világháborúval kapcsolatban is volt egy füzet, amiben szerepeltek a magyarok is, a korábbi időszakokról pedig mégtöbb füzet is akad.
Üdv:
König
Ahogy elnéztem a rajzát,a 37M Demetert sem lehetett felfűzni.A Vesiczky-ről semmi anyagom sincs.
A tárolással kapcsolatban annyit tudok,hogy a "Gyalogsági hordkészülék"-ben két darab kézigránátot és emellett 40db puskalőszert tároltak a borotválkozó cucc és a konzerv társaságában de nyilván bevetéskor nem ott hordták.
Borzalmas....
Már ideje volt a sok német útán a szegény csatlósnak is egy kis helyet adni a pályán!! :-(
Ezt a választ kaptam:(a második kérdés a magyar puskagránátra vonatkozott)
"Kedves Péter! Nem haragszom, sőt nagyon örülök, hogy még vannak olyan fiatalok, akik érdeklődnek a múlt iránt, mert csak azok érdemlik meg a jövőjüket. A 36 M Vécsey "támadó" kézigránát kérdésére válaszolva csak azt közlöm, hogy nagy "hülyeség" ( finoman szólva) az, hogy a katonáink azt úgy hordták a nyakukban, mint egy rózsafűzért. Lehet. hogy voltak olyan Háry Jánosok , akik az első vonaltól, valahol hátul 10 kilométerre nyugodtan "dekkoltak" , gyakorló, fa, festett Vécsey kézigránát utánzatokat összekötötték , a nyakukba akasztották és hősies pozicióban lefényképeztették magukat. Én eddig szerencsére ilyen képeket nem láttam, mert akkor észrevételeztem volna. Egyébként a Doni fronton nem kényeztettek el bennünket, mert csak hébe-hóba kaptunk 1-2 darab Vécsey gránátot, ( persze nem személyenként, hanem szakaszonként!), amit én a gázálarc tokomban .hordtam, az álarcot meg hátul a szakaszom kocsiján őrizték a többivel együtt. Kedves Péter! Képzeljen el egy honvédet, aki a támadáskor, a nyakában hordott volna egy gránátfűzért, hogy csúszhatott-mászhatott volna a földön, fenekében egy zabszemmek, mi lesz akkor, ha véletlenűl egy golyó nem ót, hanem a gránátot találja el. A hosszú mesém vége az, hogy ez "hülyeség", A későbbi "nyeles" Vécsey gránátokat, meg ha kaptak esetleg ilyent, a derékszíjukba dugtak, de csak 1 darabot.
A második kérdésére nem tudok válaszolni, mert a magyar hadseregben nem tudok arról, hogy ilyent használtak- e, mivel én 1943 januárjában fogságba estem. A zászlóaljunk addig páncélelhárításra csak 1-2 darab "kályhacsövet" kapott, amiről Péter biztosan hallott, pedig milyen jó lett volna, amikor 1942 július 12-én 5 szovjet harckocsi meglepetésszerűen ránk tört Uriv községben."
Borzalmas....
A mai nap én is meggyőződtem egy hatástalanított példányon arról, amit szakszerű magyarázatként Borzalmas kapott. Az éles 36 M.Vécsey gránátot, ezt a fajtát lehetetlen az ábrázolt módon felfűzve hordani. A szállitási biztosító olyan közel van a sima kupakrész tetőhöz,hogy oda drótot vagy bármit befűzni képtelenség!! Nyilván a megjelent füzet címlapján ez az ábrázolás,csak figyelem felkeltést szolgál,valóság alapja nincs.
Üdv, Lőrinc
.........
Hozzátenném még,hogy kép alapján a 31M Wesiczky is alkalmatlan felfűzésre.Időközben leltem rajzot.
Borzalmas....
Az angol illusztrátor - nagyon helyesen - előzetesen tájékozódott és magyar forrásokat is keresett.
A borítón látható téli felszerelésű - és vitatott "gránátviseletű" - harcos képe az alábbi címen már évek óta látható és alkotója magyar:
http://www.hadakutjan.hu/egyenruhak_felderito.php
Mielőtt tehát leszednénk a keresztvizet a jóhiszemű angolról vegyük észre, hogy ő csak átvett, megbízva a hazai forrásban, hiszen "azok biztos jól tudják"...:-)
Az Osprey Publishing Man-at-arms sorozatának "Germany's Eastern Front Allies 1941-45" című kötetében van szó a honvédségről, néhány kép is van, de azért - gránátok ide vagy oda - én örülök, hogy végre önálló füzetet kapott seregünk.
.........
Locations
A 42M kibiztosítva és övbe fűzve-egyébként így hordták!- akkor kellemetlen, ha hátra kúszik az ember! :-D No meg akkor, ha elsőre nem sikerül előhúzni! De a csapódós Vécsey általad szemléltetett felfűzős megoldása, bármily ötletes és helytálló is, nem igen lehetett alkalmazva. De ezt Te is tudod, hiszen rájöttél míg csináltad. :-)
...............
Locations
Szia crow! Én csak arra célzok, hogy a kgr, mint fogyóeszköz, igaz, hogy nem mindig tü. csapás alatt volt kiosztva, bár úgy is! de nem kívánt ilyen felfűzési módot. Gázá. táska és kenyérzsák, vagy köpenyzseb pont jó volt neki! :-) A rohamsisak álcahálós megoldása -én már csináltam- elég könnyű, de az azért az a huzamosabb viselést szolgálta. Ja, és az sem volt általános, hiszen a fotókon is gyakoribb a nemléte, mint megléte. Meg a mezei bakák nem is voltak olyan jól ellátva kgr.-al (2db 36M és 2 nyeles egy napra) hogy érdemes lett volna fűzögetni. De igazad van, ha akarták volna, felfűzhették volna! De emlékeim szerint még a nyelestől is félt a honvéd a MN-ben, békeidőben!, nem még egy ilyen ügyes kütyütől, mint ami a tizedes nyakában lógott... :-)
...............
Locations
Ez az, rátapintottál! A józan paraszti ész! Hiszen én is felfűzögettem volna még a gombjaimra is, hiszen megoldható! Az általad ismertetett módon. Viszont felderítőként meglehetősen terhes lett volna a drótra fűzött 5-6 gránát a nyakamban, pláne kúszva-mászva. A távcsővel is gondjaim voltak munkám során, igaz rám nem lőttek... A puskalövedékes dolog meg szerintem se meggyőző, hiszen a gr-at úgy adják el nekünk, hogy ha pu. löv. átüti nem robban. Meg ha átüti és robban, mindegy hol van: kézben, szájban, nyakban, zsebben. :-)
Szerk: Egyébként Veled öröm vitatkozni, mert kultúrált partner vagy aki nem személyeskedik és nem sértődik meg! :-)
...............
Locations
Kedves RegMilHun!
Én azt várom, de nagyon :-D , hogy Te mikor csinálsz már egy könyvet, az oldalad anyagából? Szerintem nemcsak én fogadnám kitörő örömmel, mert az lenne a KÖNYVEK KÖNYVE 2! (az 1-et mindenki tudja mi, remélem) Kezdem gyűjteni az aprót a perselymalacomba, mert biztos megvásárolnám!
Üdv. A. :-)
...............
Locations
Akkor nyomtatok és mappába gyűjtöm továbbra is!
De a remény hal meg utoljára... :-)
...............
Ha arra gondolsz, amire én, az már kijött.:)
Üdv,
Megszereztem az Osprey könyvet. Szép, örülök neki, még nem volt időm kiolvasni, de "érdekes" dolgot már találtam benne. Ti tudtok olyan rendfokozatokról, hogy zászlóshelyettes, hadnagyhelyettes, főhadnagyhelyettes?
.........
Akkor jó. Ki lehetne adni még minden haderőnemről egy-egy könyvet, itt szinte semmi sincs a légierőről, de annak örülök, hogy a honvéd folyami erők rendfokozati jelzéseit pl. beletették.
.........
Lapozzunk vissza a Tizedes meg a többiek c. filmre.
Azt tudom csak mondani, hogy korabeli film léttére nem takinthető szakirodalomnak, mert:
- A zászlós úr kitüntetései sem megfelelő sorrendűek,
- A lépcsőn felbaktató némmeteket magyar hengerrel látták el.
Szerintem ezek elfogadható érvek, miért ne fogadjuk el szakirodalomnak.
hatvani...
Kedves hatvani!
Nézd meg a filmben, hogy a zászlós úr mikor teszi fel a kitüntetésit, a film készítői egészen más jelentőségre utalnak vele. :lol:
Üdv.!
Zsolt
.........