Tábori barna színek 1917-1945.
A kutatásaim során, több adat merült fel arra, hogy a Magyar Nemzeti Hadsereg és a Magyar kir. Honvédség egyenruházatának színei - főként a korai időkben - nem mindig voltak egyöntetűek. Az is nyilvánvaló, hogy a rohamsisakok színeit, általában az azokat használó osztályok egyenruhaszínéhez igazították. Ilyen igazítások miatt, a régi rendszerű sisakokat, többször is átfestették, mire 1940 augusztusában, kormányrendelettel egységesítették a rohamsisakokra használt festék típusát s ezzel a színét. A feltöltött képen látható sisakok az 1917 és 1945 közötti színváltozásokat mutatják, nyilván a teljesség igénye nélkül.
Első sor balról jobbra: 1. Osztrák-magyar Stahlhelm nach deutschem Muster, "Feldbraun" színe, 1917-1919. (A Károlyi féle első Népköztársaság szűkös hadereje és az azt követő kommunista Vörös Haderő, nem változtatott a sisakok színén. Legalább is nem található erre adat, de a nevezett politikai berendezkedések nem voltak hosszú életűek, így valószínűleg "azzal főztek, ami kéznél volt".) 2. Az Magyar Nemzeti Hadsereg, vagy Magyar kir. honvédség "Acélsisak"-ja, 1920-as évek eleje és 1930-as évek eleje közötti, szabályzat szerinti "táboribarna" színe. Ecsettel történt festés, a sisakot használt alakulat, épp raktáron lévő egyenruhájának színéhez igazítva. Nyilván a teljes haderő tekintetében, ez egységenként némi színeltérést mutathatott. 3. A Magyar kir Honvédség "acélsisak"-ja későbbi elnevezése alapján 15 mintájú rohamsisakja. Az 1930-as évek kb. közepétől, egyre nagyobb számban elterjedő színárnyalata, mely 1945-ig végig, a leginkább használt árnyalat maradt. Adatok alapján, ez a mai gyűjtői szlengben, "libafoszöld" néven ismert árnyalat, azért már, a 20-as években is megtalálható volt. Hátsó sor, balról jobbra: 1. Magyar kir. Honvédség 35 mintájú rohamsisakja, a típusra leginkább jellemző, tábori barna színben. 1936-1945-ig. 2. A Magyar kir. Honvédség, 35 mintájú rohamsisakja, egy kissé ritkábban előforduló, barnásabb árnyalatú, tábori barna színben. 1936(?)-1945 - ig.
Üdv Mindenkinek!
Ezt a sisak témát nem lehet megunni. :-)
Köszönjük Tamás a részletes ismertetőt.
Jó képek, jó írás. Még egy párszor biztosan visszaolvasom. :-)
Üdv: Demeter
http://demeterweb.mindenkilapja.hu
Szervusz,
a hóálcás sisakokat mire alapozod? Logikus lenne és egynéhány dolgot meg is magyarázna (pl. a támadásban résztvevö német harckocsik festését), de eddig nem találtam nyomát.
Köszi
Á
Kedves Attila ! Az " ellenszenv " kialakulása ettől az ügytől teljesen független, más lapra tartozó dolog. Az azonban tény, hogy az eset teljeskörű kivizsgálása nélkül " doptam piacra " a témát, amire nincs mentség.
Gábor! Visszaolvastam az eredeti hozzászólásomat és utólag belegondolva valóban félreérthető lett a második kép felvezetője ezért utólagos engedelmetekkel kijavítottam, helyesbítettem, elnézést kérek! A bocsánatkérésed elfogadom, valóban nem tőled indult de kapva kaptál a lehetőségen és soraidat az irántam érzett ellenszenved diktálta. Ezt sajnálom, szerintem mindannyian profitáltunk volna egy jó gyűjtői viszonyból de ezt már sokszor elmondtam korábban is eredmény nélkül..
Kedves Attila ! A két sisak belső részét úgy mutattad be mintha azok az előző linken látható sisakoké lennének. Ezek után már nem lehetett meglepő a végkövetkeztetés. De mivel tőlem indult ez a dolog, nyilvánosan elnézést kérek tőled ! Nem hamis sisakot linkeltél be !
Hála NH3CL kollégának két különböző sisakot gondolt egynek így megint sikerült beleszarni egy jó topicba!!!! A képeket mellékeltem, válaszoltam.
Íme tehát a két sisak a 20-as évekből, (30-as évek eleje):
http://postimg.cc/image/665dlq2wz/
http://postimg.cc/image/4ojxa5y6b/
http://postimg.cc/image/w0f6bi2wz/
:(
Egy mellékszál a sisakokhoz:
http://roncskutatas.hu/node/16241
Hali,
az esetleg ismert, hogy a különböző honvédségi iratokban felbukkanó megnevezések valójában milyen színeket takarnak?
khaki
tábori barna
tábori zöld
tehergépkocsi zöld
Üdv
Á
Néhány gondolat ill. megjegyzés
- Az első világháború idejéből (számoljuk mondjuk 2 évet) sem annyira nagyon gyakoriak a Monarchiás rohamsisakos képek - ezzel szemben ugye a Tanácsköztársaság 133 napig tartott.
- A belinkelt bábu egy régi hadtörténetis képeslap, egyébként annak idején még én töltöttem fel a medalsra. Én semmilyen tekintetben nem venném alapul. Annak idején a kollégák összeraktak valamit - valószínűleg korabeli fotó alapján.
Egyébként tudtommal 89 előtt nem igazán dolgozták fel tudományosan a Tanácsköztársaság egyenruháit - az is nemrég derült ki, hogy a tányérsapka és a sávos rendfokozati rendszer még a köztársaság alatt született meg.
Néhány kép amelyeken "harc" közben láthatóak a magyar vörös hadsereg katonái az 1919-es felvidéki hadjárat idején. A felvételen szereplő géppuskások 16/17/18M sisakokat viselnek.
http://postimg.cc/image/jrwg3eoub/
http://postimg.cc/image/47p2cvepv/
http://postimg.cc/image/lm9al5bur/
Monarchiás M18 Berndorfer sisakok kissé eltérő árnyalattal:
http://postimg.cc/image/jx4sqtlj7/
Monarchiás M18 Berndorfer és M17 AW Cilli sisakok közti különbség:
http://postimg.cc/image/6u967jvb7/
A 20-as évek átmeneti sisakjai bal oldalon csehszlovák a jobb oldalon osztrák (utóbbi ecsettel átkenve):
http://postimg.cc/image/oqojvoi0z/
A 20-as évekből (30-as évek eleje) származó magyar sisakok (Gebruder Bohler & Co és Berndorfer),mindkettőn két réteg szín látható:
http://postimg.cc/image/9s65192yr/
Két korabeli sisak belseje közti árnyalati különbség:
http://postimg.cc/image/miadecawz/
Osztrák és magyar sisak a 20-as évekből:
http://postimg.cc/image/u3de9t5xf/
Osztrák, magyar, magyar:
http://postimg.cc/image/splrei6o3/
Két magyar Berndorfer sisak, a jobb oldalin legalább 4-5 különböző réteg látható, a világos tábori barna szín ecsettel került fel- erről írtál Tamás ha jól gondolom:
http://postimg.cc/image/jhykux5xf/
Durva kronológiai sorba rendezett sisakok:
http://postimg.cc/image/bqcsz8vgj/
Köszönöm a válaszod!
Werwolf, először is, elnézésedet kell kérem, hogy szétoffolom a sisakos képed, remélem nem haragszol nagyon.
A fennmaradt képanyagnál úgy vélem, megfeledkezel egy (és egyben a legfontosabb) szegmensről: a magáncélra készült, nem nagy nyilvánosságnak szánt fotókról. Néhány példa:
http://erdemrendek-kituntetesek.hu/kateg%C3%B3ria/fot%C3%B3/k%C3%B6zt%C3...
Semmi nem támasztja alá, hogy a fotón csak "esztétikai okból" nem viselnének sokan rohamsisakot (kard, szurony, LÓ, stb. is előfordul ezeken a fotókon). Az igaz, hogy ez a fotó-hagyaték a leginkább van elrejtve, és a puszta megmentése is anyagi áldozatokat követel. Véleményem szerint az erre alapozott mintavétel és hipotézisfelállítás reprezentatívnak minősülhet, de legalább is nem áll messze a múlt homályába vesző valóságtól.
Itt jegyezném meg, hogy láttam már magánfotón rohamsisakos vöröskatonát, de nagyjából 100 sapkás/hajadon fős vörösre jut egy sisakos. Ezért minden korábbi állításom egyelőre fenntartanám, ha nem haragszol, beleértve a propaganda-anyag mellőzésének célszerűségéről alkotott nézetemet is.
A "http://medals.extra.hu"-s képen én - mint laikus - csak Feldgrau egyenruhát látok, amire új rangjelzéseket varrtak, és még a Népköztársaság idején rendszeresített, ám továbbélő "tányérsapkát". Kérlek mondd el, mi kerülte el a figyelmem ezen az egyenruhán, ami miatt nem monarchiás, hanem új típusú.
Köszönöm
Sehol nem írtam, hogy a Vörös Hadsereg nem használt rohamsisakot, mindössze annyit, hogy meglepően kevés erről a releváns képi forrás. A teljesen új egyenruháról hol olvastál, ha nem vagyok tolakodó? Gondolom a Politikai Nyomozók (Lenin-fiúk) bőrkabátjára gondolsz. Én eddig úgy tudtam, hogy ex-gépkocsizó 3/4-es szabású bőrkabátot hordtak (bár valóban vannak akár a filmhíradóban is észrevehető variációk - ez viszont némiképp aláássa az egységes EGYENruha koncepciót).
Werwolf, szerintem ez mind propaganda-anyag. E miatt - úgy vélem - nem releváns.
Érdekes összeállítás Tamás és remek sisakok. A barnásabb 35M-re emlékszem amikor először mutattad nekem. A legkevésbé ismert és a legnehezebben gyűjthető magyar sisakok épp az 1919-1935 között használtak részben az általad is említett sokszori átfestés, újrahasznosítás miatt részben pedig mert igen kevés maradt meg ebből a korszakból. Az első világháború utáni kaotikus viszonyok miatt érthető, hogy egyszerűen tovább viselték a monarchia isonzobraun/feldbraun sisakjait ahogy 1945 után is azt kaparták össze amit tudtak beleértve a Magyar kir. Honvédség táborizöld sisakjait. A 19-ben és a 20-as években is legfeljebb a sisakokra pingált ilyen-olyan megkülönböztető szimbólumok jelenthettek újdonságot. Van arra vonatkozó információ, hogy a 20-as években a magyar szabályzat szerint előírt táboribarna sisakszín különbözik-e érdemben az OMM táboribarna színétől? Úgy tűnik mintha az osztrák-magyar feldbraun sisak maradt volna a követendő alap amit szükség esetén hozzáigazíthattak az egyenruha árnyalatához. Mivel a monarchia sisakjai sem voltak teljesen azonos árnyalatúak így utólag szinte lehetetlen megmondani, hogy pontosan melyik barnát látja az ember. Az ecsettel történő átfestés lehet némi támpont de az előkerülő I. vh-ás sisakok nagy százaléka több rétegben is át lett kenve különböző barna és zöld színekkel. Érdekes ahogy a barnából eltolódott a zöldes árnyalatok felé majd főleg a korai 35M sisakoknál kapott némi sárgás tónust (pigment szemcsék) míg végül a késői daraboknál visszakanyarodtak a kissé barnásabb irányba. (az 1944-ben gyártott sisakok nagy biztonsággal felismerhetőek a színük alapján pl.)
Most nem tudom hirtelen visszakeresni, de nem csak ilyesmiről volt szó, hanem minden fellelhető anyagot gyűjtöttek.
Ha lesz egy kis időm, megpróbálom kikeresni majd.
De a lényegben egyetértünk, én is arra akartam célozni ezzel, hogy biztos nem volt festegetés, max bélés, szíj rendbetétel, aztán hajrá.
Naftalin! Amire Te gondolsz, szerintem alsó-és fehérneműre vonatkozik csak, hiszen egyenruhára (és fegyerre) beszolgáltatási kötelezettség volt érvényben a szovjetállamban. Aki e felhívásnak eleget nem tett, halálbüntetés terhe mellett forradalmi törvényszék előtt tartozott felelni tettéért (kb. mint a gyilkosok, dezertőrök, ellenforradalmárok, stb.) Liptai Ervin említése szerint az egyenruha-hiány jelentős volt, de nem áthidalhatatlan: köpenyből - a kor viszonyai közt nyilván - valamiféle bőséghez közelítő állapotról tesz megjegyzést. Amúgy is az igazán gyorsan amortizálódó ruhanemű inkább az "aláöltözet": gatya, kapca, stb.
A sisakok színét kizárt, hogy változtatták, sem idő, sem pénz nem állt rendelkezésre ehhez (és a logika felől megközelítve is totálisan fölösleges lett volna, lássuk be). Egyébként a fennmarat képi forrásokon meglepően kevés a rohamsisakos vöröskatona.
(A Károlyi féle első Népköztársaság szűkös hadereje és az azt követő kommunista Vörös Haderő, nem változtatott a sisakok színén. Legalább is nem található erre adat, de a nevezett politikai berendezkedések nem voltak hosszú életűek, így valószínűleg "azzal főztek, ami kéznél volt".)
Több első vh utáni közlönyben lehet látni ún. gyűjtőállomásokról rendeleteket, ahová vártak mindenféle begyűjtött ruházati, felszerelési, stb anyagot.
Volt valami fő telep is, ahol rendszerezték, meg javították a begyűjtött holmikat.
Aztán ment "újrafelhasználásra".
"A kutatásaim során, több adat merült fel arra, hogy a Magyar Nemzeti Hadsereg és a Magyar kir. Honvédség egyenruházatának színei - főként a korai időkben - nem mindig voltak egyöntetűek."
Ez minden bizonnyal így van, a legnagyobb baj, hogy a korai egyenruhákat többnyire legfeljebb fekete-fehér képeken tudjuk tanulmányozni...
De hogy mást nem mondjak 1920-ban kb. 1000 készlet használt amerikai I. vhs egyenruha is bekerült a rendszerbe.
Gyönyörű összeállítás, kint jó az idő, kedvet kaptam én is a fotózáshoz! :)
Bizonyos értelemben minden hadsereg így volt, és van ezzel. Úgyhogy ne kanyarodjunk el a témától.
A Horthy hadsereg 1945ig kereste önmagát:D
Nagyon komoly !! Üdv ismét az oldalon ! Hiányzott már a sisak szakértő...:-D A középső a legérdekesebb ! Még azokban az időkben születhetett, mikor még a Horthy hadsereg " kereste önmagát. " Nem volt még a jól ismert színű és állagú posztó, hanem innen onnan vásárolt és összeszedett anyagból készültek az egyenruhák.