Keine bombe! - Német póttartály
Két éve ősszel került elő repülőgéproncs kutatás közbe az első ilyen alumínium darab,de akkor még nem tudtuk mi ez.Orosz kollégák sem láttak még ilyen "tartályt". Hazautazásuk után Borisz küldött nekem egy újságcikket amiben egy orosz veterán katona arról beszélt,hogy ezen a területen a németektől gáztámadást kaptak meg a faluban gáztartályokat láttak.Most ősszel a kutatásaim alatt is találtam a földben ilyen lemezeket,de nem ástam ki teljesen mert nem repülőgéplemez és nem érdekelt.Utolsó kutatási napon viszont már kiástam egyet ezekből mert már nem sürgetett az idő és kíváncsi is voltam már erre a "gáztartályos" sztorira hátha át kell majd íratnom a történelemkönyveket :)
Nos kiderült,hogy ezek német repülőgép póttartályok voltak :)
Pár kép nagyba:
http://postimg.cc/gallery/7x4gv7cm/
Valóban érdekes, hogy kevés kerül elő belőlük, pedig nagy számba potyogtatták le őket a német/ magyar vadászok.
Tobak Tibor említi könyvében, hogy légi harc előtt rögtön dobták a "tököt".
Egy részről nem lett volna jó, ha találat érti, illetve a gép aerodinamikáját is rontotta.
Tudtommal csak magában a fő tartályban volt ilyen gumibetét. Az esetleges lövés hatására nem összehúzódott, hanem a gumi kialakítása kettős komponensű volt, így ha a külső réteget érte az üzemanyag meglágyult és beforrt. Domino majd kiigazít ha esetleg hülyeséget írtam. A P-38 Lightning tartályom pedig acél lemez.
Elnézve ezeket a képeket szerintem nem volt benne:
http://forum.aerosoft.com/index.php?/topic/17596-me-109-drop-tank/
Végre egy jó kis videó:
https://www.youtube.com/watch?v=jwvlZISfMeg
itt van de csak angolul találtam valamit:
http://en.wikipedia.org/wiki/Self-sealing_fuel_tank
Na itt alul végre látszik:
http://www.toredgarolsen.net/messerchmitt.htm
De póttartályban nem tudom alkalmazták e.
Gumidarabokat nem találtam se mellette se rajta.
P38 feltárásnál is megvoltak a gumiborítás darabjai
Ezt például nem tudtam, de még nem is hallottam róla.
Még ami közben eszembe jutott, hogy repülőknél pl p38, de szerintem a német oldalon is, majd valaki kijavít, az üzemanyag tartályban lényegében egy gumi borítás volt. Ami az üzemanyag mennyiségétől függően fújódott fel, megakadályozva ezzel az üzemanyag gőz képződést, így találat esetén ugye nehezebben lobbant lángra a gép, illetve ha át is ütötte lövedék, a gumi a találatnál összehúzódott így csökkentve az üzemanyag veszteséget. Vajon alkalmazták ezt póttartálynál is? logikus lenne
Ezen mindig csodálkoztam, hogy szinte alig találnak ilyeneket, pedig itthoni viszonylatban is sokat ledobtak, hát még Németország fölött.
Fw-190 és Me-109 biztosan volt meg Ju-87 is
Vas alkatrész is van benne.
Milyen német repülőkön volt ez? Nem akarok hülyeséget írni, de a reptér körüli légi harcban is ledobhatták. A robbanásról annyit, hogy alumíniumból van, ami nem szikrázik, bár ettől eltekintve begyulladhatott, bár nem hiszem hogy ez volt a döntő többség.
Elképzelhető...
Ezek a reptértől kb 2km-re vannak.Azért nem is jutott eszembe először,hogy póttartály lehet mert felszállás után minek dobta volna? Leszálláskor meg már nem volt rajta.Vagy esetleg forró lett a helyzet emelkedés közbe és azért?
Felszállás után először a póttartályról fogyasztottak üzemanyagot. Nemigen maradhatott meg dobásig a teljes mennyiség.
Robbant az a becsapódáskor magától is, ha "gőz" szikrát kapott.
Üdv
Fecó
Szia, nem tudom nekem nagyapám mesélte mikor zámoly körül ment a "lövölde" akkor potyogtatták le a póttartályokat azt mondta "csak úgy csillogott mikor zuhant" ők meg mentek megkeresni, mert mindig maradt benne civil mércével mérve bőven, és azzal világítottak.
Lehetett ezeket a póttartályokat gyújtóbombaként is használni ha úgy adódott? 300 liternyi üzemanyag azért nem olyan rossz gyújtós :D Két éve is találtunk érdekes pirotechnikai maradványokat az egyikbe.Meg most olvasok külföldi fórumot és ott is írnak olyat,hogy ledobás után becsapódáskor felrobban a tartály.Meg ezek a maradványok is elég nagy területen voltak szétszóródva és cafatokra tépve.